15.4 C
London
Tuesday, October 15, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Din care categorie faci parte?

Discussion in 'BINE ATI VENIT!' started by parteneru, Feb 21, 2007.

1. florin.macovei

florin.macovei New Member

Trophy Points:
    0
    In atentia lui Ari.Am citit mesajul tau pe topic si este interesant.Am si eu nevoie de un sfat de la tine sau cine stie sa-mi raspunda.Eu sunt in Wales si de 3 saptamani tot astept un raspuns de la 3 angajatori si inca nu am primit.Si eu dupa ce voi primi raspunsuri in vederea obtinerii locului de munca,daca ei nu au locuri de munca trebuie sa le iau declaratii si sa dovedesc la Home Office sau la Departamentul de Munca ca sunt in cautare de job si nu am gasit.Problema este urmatoarea.Am sunat la Home Office si mi s-a spus ca pt.permis de munca trebuie sa gasesc un angajator dispus sa ma sponsorizeze in vederea obtinerii wp,si in acelasi timp sa-mi ofere contract de munca.Eu aici in Wales locuiesc la o familie si ei ma sustin pana la angajare si tot ei cauta informatii despre situatia mea.
    Din cate am inteles de la ei multi se feresc sa angajeze romani si bulgari datorita faptului ca implica cheltuieli,alergatura si responsabilitati.Eu am gasit la Centre job Plus din oras unde locuiesc niste joburi dar nu pot aplica pana nu primesc raspuns de la ceilalti angajatori si pana nu gasesc un sponsor pt.WP.
    Ca sa fiu mai scurt si la obict ce imi recomanzi?Ce sa fac in situatia asta?Eu practic in 3 luni situatia asta trebuie sa o rezolv daca nu rezolv dupa 3 luni trebuie sa ma car din tara.
    Crede-ma ca nu am pe nimeni sa-mi ofere contract de munca si nici nu cunosc romani care m-ar putea ajuta.Te rog sa-mi dai niste sfaturi cu privire la aceasta situatie.
    Si te rog sa nu-mi recomanzi self employment!Nu am nici o pregatire si nici studii!
    Multumesc pt.intelegere si astept raspuns!

2. mariolyme

mariolyme New Member

Trophy Points:
    0
    scuze ca ma bag eu,desi mesajul ii era adresat lui Ari. nu-ti trebuie studii sau pregatire pt self...! poti munci in constructii sau in cleaning....faza cu WP e mai aiurea.gasesti jobul,angajatorul dispus sa aplice la HO pt WP,care completeaza un WP1,parca si impreuna cu acest formular o serie de hartii ale companiei,taxe,licenta,ma rog,hartiile firmei. apoi HO trimite o scrisoare de aprobare si tu aplici cu BR3 si cu scrisoarea aia pt WP.aa si-ti mai trebuie si oferta de munca de la angajator(jobul care ti-l ofera,salariul si data de la care ar trebui sa incepi). teoretic nu-i complicat...practic e...de aceea pe forum gasesti mereu trimitere la Self,pt ca majoritatea asa lucreaza si e mai simplu.in afara de constructii,curatenie si spalat vase intr-un restaurant,nu mai stiu ce job ai putea obtine ca self....sper sa primesti mai multe raspunsuri....

3. florin.macovei

florin.macovei New Member

Trophy Points:
    0
    Iti multumesc Mariolyme pt.raspuns.Nu este nici o problema ca te-ai bagat.Chiar am specificat mai sus sau oricine stie.Multumesc pt.raspuns!

4. irinar

irinar New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua,

Sunt Irina, de profesie contabil, cu toate gradele posibile si momentan coordonez firma mea din Romania via internet. Acolo am ceva salariati care se ocupa de firma pt mine. Aici sunt casatorita cu un rezident si as putea sa lucrez, ca drepturi am, dar nu sunt de acord sa lucrez pe orice salariu numai pt ca sunt roman si munca mea este mai prost platita. De aceea, am ales sa lucrez pt firma mea din Romania. Stiu ca daca ma voi mobiliza si le voi invata sistemul, care este mult mai simplu decat sistemul romanesc pe care eu il stiu deja foarte bine, am sa reusesc sa imi fac propria mea afacere in domeniul serviciilor contabile si aici in Anglia. Am reusit intr-un sistem greoiu si in continua schimbare ca cel romesc , de ce s anu o fac si aici?... Poate cine stie, voi seta o linie dedicata romanilor care nu pot plati serviciile foarte scumpe ale englezilor.
    Sa imi ajute D-zeu si imi pare bine ca v-am gasit. -salut-

5. adelina

adelina New Member

Trophy Points:
    0
    buna irina,
    povestea noatra e un pic asemanatoare pe alocuri, si eu m-am mutat aici cu sotul meu care e de 7 ani in londra, am lucrat un pic de contabilitate acasa si locuiesc in sudul londrei. multa bafta cu deschiderea unei afaceri aici :)
    eu am bagat de seama ca marea mea problema in gasirea unui loc de munca era faptul ca nu aveam experienta in uk mai mult cred decat nationalitatea mea. am niste prieteni unguri care mi-au spus ca in general sunt discriminati est-europenii in privinta salariilor, dar eu ma gandesc ca poti sa privesti lucrarea pe un salariu mai mic la inceput ca o investitie in viitorul tau, invatarea sistemului la fata locului. cred ca ajuta si calificarile CIMA sau ACCA ( or mai fi si altele si nu am auzit eu de ele) deoarece sunt recunoscute aici. eu am inceput cu cima dar la sfarsitul examenelor mi-am adus aminte ceea ce stiam deja: ca nu imi place contabilitatea, asa ca acum sper ca poate o sa reusesc sa ma reorientez :)
    bafta :)

6. irinar

irinar New Member

Trophy Points:
    0
    No, as fi vrut si eu sa am aceleasi dreptui ca unul al lor daca mi-am chinuit sufletul 4 ani ai sa fac ACCA . Si de unde... Acum nu are sa iti vina sa crezi dar singurul lucru care i-au facut sa reactioneze la CV-ul meu a fost faptul ca au vazut ca m-am apucat de un curs de SAGE pe care ma dat o carca de bani, dar o carca si pe care l-am terminat in doua saptamani pentru ca eu stiam deja softul foarte bine. Ce putea fi asa complicat doara... Am facut mai mult de 10 ani contabilitate in Romania in firme cu actionari olandezi , englezi, spanioli, etc... Eu zic ca de experienta , sa ma ierte D-zeu, lipsa nu duc, numai ca ei se asteapta ca daca am la nationalitate trecut roman sa fiu dispus sa fac chiar orice si pe oricat. Am invatat cateva sisteme de contabilitate bune, de la ala romanesc, incalcit si greoi pana la ala olandez si englez. Crede-ma principiile sunt aceleasi. Dar trebuia sa fac un curs de SAGE sa ma ia si pe mine cineva in seama si sa imi vada CV-ul. Este jignitor si prostesc. Cu una m-am certat juma de ora odata la telefon pt ca stia ea de la televizor ca romanii nu au drept de munca. I-am zis ''pardon duduie mai infomeaza-te matale si daca nu ai auzit de rezident afla ce e ala si ai sa vezi ca eu am dreptul de a munci la fel ca dumeata.'' O agentie a fost surprinsa ca nu vreau un post platit, ziceau ei destul de bine, eu zic ca destul de prost pt ca am prietene care vand gogisi si pateuri pe mai multi bani... O tin cu firma me ainainte ca de acolo, traiesc si sunt sigura ca am sa reusesc si aici, cu ajutorul prietenilor care mai stiu una alta, cu vointa mea, care nu m-a lasat niciodata...
    Sunt oarecum dezgustat de ceea ce am gasit aici insa nu prea am de ales din cauza sotzului pe care tocmai ce il fortzai sa cumpere o casa...Daca ii spun acum ca vreau inapoi in Romania... Nu sunt genul care sa capitulez usor asa ca am sa lupt in continuare.
    Nu ma asteptam eu sa fie cainii cu covrigi in coada dar nici sa fiu tratata discrimonatoriu numai pt ca sunt roman.
    Am umblat in toata Europa in calitate de reprezentant al firmelor din Romania pentru care am lucrat si am fost tratata normal si civilizat si am venit aici sa imi spuna o pipitza care sorteaza CV-uri la agentie ca nu am experienta sa fac bookkeeping. Asta este prea de tot...cand bazaconia aia de SAGE e program de invatat in doua ore sau in pauza de cafea...Asa este cand ajungi sa te judece cei care habar nu au, dar sunt increzatoare ca am sa inving.
    Unii mi-au zis ca sunt prea calificata ca sa accept posturi de incepator. Eu le-am zis ca vreau sa invat sistemul aici loco de la baza lui si ca nu vreau sa ma infig direct in mijloc sau varf. Nu stiu ce sa mai cred. Pur si simplu de ce ar alege o companie romana un contabil indian daca sunt aplicanti de nationalitate romana garla pt acel post? Aici poate ca or avea si ei dreptate, nu as putea sa comentez...
    Cand am sa fac site-le firmei mele din Anglia si am sa am primii mei 5 clienti am sa dau un party de o sa ma stie tot Kentu'
    Maine am alt interviu. Sa vedem cum va decurge... Va voi scrie impresii...

7. lina

lina New Member

Trophy Points:
    0
    IrinaR, nu e nevoie sa-ti treci nationalitatea in CV. Mi s-a intamplat si mie la fel pana mi-a zis sotul meu ca nu trebuie sa-ti scrii varsta si nici nationalitatea si sa fiu sincera s-au schimbat multe dupa asta.

8. catia

catia New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,eu sunt Catia, am 29 de ani sunt Uk si am venit aici pentru o iubire.Traiesc socul unei altfel de existente si nu ma pot lauda ca sunt foarte fericita.Voi fi mamica in curand si sper sa-mi tin cumpatul si sa rezist. Imi lipseste Romania. :(( :((

9. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Succes, sper sa te acomodezi cat mai repede si sa nu regreti decizia de a te muta aici. Sarcina usoara in continuare si bebe sanatos! -ww-

10. alexone

alexone New Member

Trophy Points:
    0
    Sall all sunt Alex , am ajuns pe aici prin uk in ian 2007, m am cam chinuit 2 lunii sa zic asa pana am reusit sa pun actele si etc la punct , dar in final sunt unu din cei care sa zic asa au reusit aici, sunt self - e, mi am adus si bebeul si sotioara aici langa mine , ea are un job part time, toate bune si frumoase sa speram ca raman asa.Am mai cunoscut 2 romani aici in Horsham unde sunt eu, pe unu dintre ei l am ajutat ff mult, poate mai mult decat trebuia si ca drept multumire a fugit in romania fara sa spuna cu camera digitala si cu play station-ul pe care i le imprumutasem, ca na eram prieteniasta e viata..fiecare cu valorile si prioritatile lui....dar cum nu generalizez, m as bucura sa cunosc romani cu care sa iesim in weekenduri sau sa mai schimbam o vorba, bafta si de toate la toti...Alex

11. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    ce sa zic,imi place povestea ta,ca sa zic asa,bun venit printre romanii din uk,

12. fivos

fivos New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,eu sunt din categoriia Altele.Sunt din TM sunt stabilit an Grecia dar vreau sa viin an comunitatea voastra,sper sa ma primiti,mam saturat de caldura,ara asta am andurat caldur de peste 48 50 C,vorbesc seros,mi sa dereglat si termometrul de la masina,temp la asfalt era de cel putin 70 C faceai gratare pe asfalt.

13. julia21

julia21 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna sunt Julia si sunt inca in Romania. Sunt studenta la Turism si intentionez serios sa vin in UK.. Mai precis Londra.Trrbuie sa recunosc ca am ezitat multa vreme sa postez pe forum nu pt ca nu as fi vrut dar am vrut sa capat informatiile necesare sa nu postez aiurea. Cya in UK very soon! :p

14. sadiy

sadiy New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,
    Sunt din Romana, Iasi, cemai faceti? Cum este pe acolo? -hello- ello-

15. calinu

calinu New Member

Trophy Points:
    0
    buna!eu am votat!iar categoria la care ma incadrez este (altii,alta categorie)si asta deoarece sunt rezident in grecia si vreau sa renunt in favoarea regatului.site-ul este extraordinar,mi-e greu daca nu intru o zi si am aflat deja o multime de lucruri.am sperante mari vis-a-vis de viitorul meu in uk si sper sa mai tinem legatura...si de ce nu,poate ma bag si eu la o intrunire a forumistilor care am vazut ca se coace cumva in viitorul apropiat.bafta in continuare!

16. laurica_m

laurica_m New Member

Trophy Points:
    0
    -hello- ello-
    Buna. eu sunt Laura. sunt in uk de 5 ani. am lucrat inainte de ianuarie 2007 pt 3 ani pe student visa si tocmai am aplicat pt blue certificate. si chiar sper sa il obtin. momentan fac un master la distanta la durham university si sper, cu adevarat sper sa fiu acceptata pentru un graduate development scheme la o companie in londra. stiu ca sunt exagerat de optimista:)

nu am prieteni din romania si sunt foarte interesata sa va cunosc:)

17. iulia_n33

iulia_n33 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna! Sunt Iulia ...and i am an alcoholic:)) glumeam. :))
    Eu fac parte din categoria celor care se afla inca in Romania. :p (
    Ca sa va faceti o imagine de ansamblu, hai sa va mai spun cateva detalii despre mine: am terminat facultatea de litere acum 3 ani si specializare engleza ...:D, iar acum imi pregatesc lucrarea de disertatie pt un master de comunicare in afaceri. Cam asta ar fi background-ul educational.Nu ca m-ar ajuta, ca din cate am inteles eu nu prea sunt recunoscute diplomele de romania:(
    Ca experienta de munca .... am lucrat atat ca profesor de engleza cat si ca asistent manager (asta sunt si in prezent)
    Ideea e ca imi doresc sa plec la sotul meu dar sa imi gasesc si un job acolo, nu sa ma transform intr-o housewife:((
    Ati putea sa ma ajutati cu ceva informatii sau site-uri pe care sa gasesc job-uri. Nu stiu poate gasesc ceva sa plec cu contract din romania. Am inteles ca e destul de alambicata procedura de a obtine un permis de munca.

Va multumesc si astept raspunsrile voastre
    IULIA

18. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    sALUT. Si eu tot in ROMANIA. -kiss- iss-

19. kitilici

kitilici New Member

Trophy Points:
    0
    am votat si eu la au pair -sad4- ad4- ajunsa prin kingston de un pic mai bine de o luna...mi-e mai bine decat ma asteptam dar tot mi-e dor de casa -sad3- ad3-

20. zmehoo

zmehoo New Member

Trophy Points:
    0
    salut!
    eu si prietena mea sintem in hull si sintem detinatori ai cardului galben....pe care speram sa-l preschimbam in albastru in toamna... sintem moldoveni din suceava, dar avem iasul in inima, ca oras al studentiei, stiti, perioada aia in care nu aveam nici o grija, cind ne distram cu prietenii si nu ne gindeam prea serios la viitor...acum muncim din greu, dar speram ca lucrurile se vor imbunatati... dar ne avem unul pe celalalt -love2- ove2-

Share This Page