9.9 C
London
Thursday, September 19, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Dictii/contradictii

Discussion in 'AMBASADA SI CONSULAT' started by dromaderu, Feb 13, 2013.

1. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    SUPERBE VERSURILE Andreiuta -bravo- -asa-asa- -ma-iubesc-

spiritul tau PATRIOTIC si REVOLUTIONAR nu cred ca surprinde PE NIMENI, dar unde mi-ai stat pitita atatia ani... cand tipam pe forum dupa "fete-poete"... -da-da- ca erau prea multi "baieti-poeti"pe topicul "Poeziile mele"???

Poate iti faci putin timp... si curaj sa postezi si acolo!!! -hipno- -ma-iubesc-

ON TOPIC :

Cat despre continutul versurilor tale cu iz sarcastic insa TRIST & ADEVARAT : nu mai avem industrie si economia este la pamant???? si faptul ca ne-a fost speculata "prostia rara" - n-ar fi chiar prostie a fost doar NESTIINTA, LIPSA DE EXPERIENTA a asa-numitilor politicieni romani.... TOTI de-a lungul vremii (in speta ultimii 23 ani - dupa Revolutie) tot ce s-a petrecut in tara noastra a fost masinatiunea marilor puteri europene... INCA IN VIGOARE!!!.... totul a fost MANIPULAT (dupa cum spui) si este inca MANIPULAT DE marile puteri ale U.E....

EI au facut ca din SINGURA TARA DIN LUME - fara nicio datorie externa - in anul 1989 - ne-au adus acum la sapa de lemn!!! ultimii rupti ai Comunitatii Europene....

Am fost distrusi din temelie, ASA A FOST DICTAT... toate intreprinderile "sa se privatizeze" asta a insemnat inchiderea tuturor fabricilor care produceau CEVA... ORICE... multe dintre intreprinderi COLOSI INDUSTRIALI AI EUROPEI care faceau concurenta pe PIATA MONDIALA sfidand cu mana de lucru FOARTE IEFTINA, PRETURI FOARTE MICI, si in primul rand CALITATE !!! sper ca va aduceti aminte cum pierderile pentru produsele "refuzate la export" sau respinse de C.T.C - erau suportate de toti angajatii fabricii cu 5-10 pana la 20-25 % din salarii (produsele cu diferite defecte) sau unele fabrici aveau program prelungit... 1-2 ore peste program NEPLATITE - le lucrai in plus pentru recuperarea produselor defecte (cica) nu stiam noi nimic atunci despre business... -limba-

Asadar AM FOST DISTRUSI DIN TEMELIE, astfel incat sa nu se mai produca NIMIC, absolut totul era adus din afara mancare, haine, elecrocasnice ORICE... si prin asta n-au facut altceva decat sa-si largeasca EI -marile puteri ale Europei- PIATA DE DESFACERE... adica sa-si vanda ei produsele de multe ori EXPIRATE sau OUT OF FASHION... ceea ce nu se mai vindea la ei... dupa PRODUCT LIFE CYCLE.... cei care ati facut business / marketing / accounting / economics... intelegeti BINE ce vreau eu sa spun... ca-s nervoasa si revoltata si nu-mi pot face ordine in ganduri si idei sa spun MAI MULTE si sa EXPLIC MAI BINE!! offfffffffffff -trist- -plans- -ceeee?- -nervos-

EI - cei care tipau ca e coruptie la noi in tara erau primii care ne-au corupt politicienii - dupa modele de tip mafiot - care nu mergeau mituiti... mergeau amenintati... care nu se invoiau nici cu una nici cu alta... ERAU INDEPARTATI... asa s-au petrecut lucrurile la noi in tara in ultimii 23 de ani!!!

Ohhh, sorry, era un sector care mergea BINE in RO : EXPORTUL.... dar ce exporta Romania?... MATERII PRIME : RESURSE NATURALE de care pomenesti tu Andreiuta LEMN BRUT, MINEREURI, CARBUNI.... etc etc... toate au luat drumul marilor puteri europene... DAR de multe ori stiti cum se realiza exportul?... DOAR PE HARTIE!!! pe hartie LEMNUL (cica) era transportat in afara... cu transport platit pana in tara X sau Y... mana de lucru care prelucra lemnul (mobilier sa zicem) era platita de firma X sau Y (firme straine - nu romanesti) DAR mana de lucru ERA ROMANEASCA.... LEMNUL NU PLECA NICARI (decat pe hartie!!) produsele realizate dupa Neckermann !!! si vandute la pret DUBLU-TRIPLU decat valoarea reala unde???? ati ghicit : PE PIATA ROMANEASCA!!! asa s-au petrecut lucrurile la noi in ultimii 23 ani - SIN INCA SUNTEM IN CADERE LIBERA... inca NU SUNTEM DISTRUSI COMPLET caci dragii mei ERAM O PUTERE INDUSTRIALA si ECONOMICA PREA MARE... ca sa fim lichidati cu una cu doua....

EI NE-AU ADUS AICI.... LA USA LOR!.... si acum ca au tras de pe noi 7 ANI de si-au facut business-ul lor.... NU MAI AU NEVOIE DE NOI... suntem TUBERCULOSI, INCURABILI, TIGANI, HOTI.... etc...

CARE SUNT DE FAPT HOTII?....

Da, ne-a fost speculata NESTIINTA, LIPSA DE EXPERIENTA... n-ai cum sa treci peste noapte de la UN SISTEM CENTRALIZAT la DEMOCRATIE... FREE MARKET ECONOMY cum e in vest... AU FACUT MISTO DE NOI... SI FAC IN CONTINUARE!!!!

Nu pot sa spun prea multe (si nici tot ce stiu) ca m-or lega astia... LOL -limba-

2. andreiuta12345

andreiuta12345 New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc Ellaws, cred ca mi se trage de la bunicul meu -hipno- ..El era cu cenaclul…Eu mai rar doar cu prezenta.Imi pare rau ca a tb sa completez (cu versuri si fara versuri )acest subiect…dar vreau si ca altii sa deschida ochii pentru ca nu suntem atat de prosti cum ne cred altii!!
    Da,intr-adevar este vorba despre un razboi axiologic, de tip neconventional ( adica la prima vedere invizibil). Ne bucuram pentru ‘o bucata de paine’ dar pretul adevarat e mult mai mare. -da-da-

Ia priviti ce au facut din Iugoslavia ….Dezbina si vei castiga se potriveste de minune…E Serbia membra UE …inca nu …pentru ca sunt mai curajosi decat altii…si cu greu se indupleca… -ras4-
    Asa numita republica Kosovo…oare de cine a fost creata??? Si cine si-a varat coada…Romania nici acum nu recunoaste autonomia acelei tari (cateva tari in lume nu o recunosc ca si stat) si bine face…(pt ca s-ar crea un precedent…;)) -nu-stiu-

Revenind la ceea ce am scris - De ce am zis ''prostie'' ..pt ca sunt multe charity-uri dragii mei care se folosesc de imaginile din Romania pentru a aduna cat mai multe fonduri pt buzunarul lor.Nu intru in detalii pt ca stiu anumite lucruri si stiu ce dezmat la hotel de cinci stele se facea ‘cu ocazia conferintelor’…Se trimetea un pic, se faceau poze cu gramada…si pe urma …sarlatania era precum networking-ul…asa se rasfrangea…Tentaculele erau foarte mari si mult mai periculoase cand mai gaseau si niste romanasi fideli si dornici de a se imbogati peste noapte… -da-da-

Normal ca ma doare pt ca din cand in cand, ma apuca dorul de tara si am senzatia ca desi sunt libera aici , e o libertate falsa…e un miraj…Iti vinzi sufletul aici si te bagi la cheltuieli de se usuca pielea pe tine muncind si o faci pentru ca nu prea mai ai alte variante, ai intrat in joc, si joci pana la capat…Te bagi la ipoteci de lasi capul plecat la servici de nu mai stii de tine, ti-e frica ca iti pierzi serviciul pt o chestie minora, faci glume si complimente ‘ca la teatru’ doar ca iti tremura ‘spatele’ si tb sa ti-l asiguri..pur si simplu pentru cine are un dram de demnitate – vede clar ca e un razboi ce iti vizeaza integritatea in primul rand ca om…Oamenii de frica , nu mai au curaj sa spuna adevarul, se traieste intr-o adevarata minciuna … -sssst-

Mie una nu pot sa zic ca imi merge rau dar observ ca tb sa am grija aici sa nu uit de mine. Cu certitudine, la nivel European se vad anumite jocuri de culise – clar , nu e nevoie de lupa.Initial eram suparata ca intr-adevar anumite persoane si personaje ne fac de ras, dar pe urma mi-am dat seama ca si aceasta etapa este parte a razboiului axiologic.
    Sunt si altii care fura, sunt si alti tuberculosi , murdari , iepuri de prima clasa la impuiere, mancatori de baneficii, prostituate de alte nationalitati si nimeni nu zice nimic…Se pare ca intr-adevar nu am avut experienta in ceea ce priveste ‘democratia’ si acum platim si vom plati de nu mai stim de noi….

Din pacate daca noi nu constientizam aceste lucruri, nu vom putea schimba nimic.. -da-da-
    Ma uitam acum cateva zile la delegatia FMI condusa de o romanca in Cipru…Din cate stiu si la NATO exista tot o femeie romanca in post de conducere….De ele nu se scrie absolut nimic…Nici nu CV nu exista pe tot google-ul dar se vede clar ( na – dupa accent- nu e o rusine) ca au fost scolite in Romania…Mai multe nu mai zic…Manipularea sa traiasca -nu-nu- ! -da-da- -sssst- -nu-zic-
    O seara linistita!
    -ingeras-
    Andreiuta12345

3. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Uite aici un topic, pe care s-a inceput o discutie asemanatoare a ceea ce-am spus eu si Andreiuta mai sus...

numai ca intr-adevar eram OFF TOPIC... acolo se discuta despre alegeri nu despre industria / economia din RO

mai exact ceea ce-au spus / scris userii Marinelasonei, Iubitulondrei si George1974 - mai stiti ceva de oamenii astia?... CA TARE AU MAI PUS PUNCTUL PE "i"

http://www.romani-online.co.uk/forum/am ... rilor-4752

poate n-ar fi rau sa deschidem un topic referitor la ce s-a intamplat si se intampla inca in RO... eventual din experienta noastra / voastra acumulata peste granite (UK / Italia / Spania si alte tari pe unde ati mai umblat) sa ne mai dam cu parerea, eventual poate venim cu solutii cam ce credeti ca ar putea fi facut... in RO sa ne redresam economic / industrial / agricol / social, samd...

sunt complet rupta de legislatia romana in vigoare, pana acum 9 ani (inainte sa vin in Anglia) eram la curent cu toate... nici nu incepeam programul de lucru, fara a citi Monitorul Oficial... si abia incepusera sa posteze si pe net unele chestii / ziare...

Va intreb daca stie cineva, daca in RO s-a auzit de PROTECTIONISM si daca s-a auzit ca s-ar fi pus in vigoare o astfel de lege... sau macar amendamente cu referire la asta... APROPO DE POSTAREA LUI Iubitulondrei - pe care abia azi am vazut-o - Protectionismul e o politica dusa de MAJORITATEA GUVERNELOR democratice / capitaliste pentru a-si proteja producatorii autohtoni... sa nu-ti convina sa vii cu marfuri din afara sa le vinzi pe piata anumitei tari...(X sau Y) auzit-au oare ai nostri guvernanti de asta sau not yet?... S-a aplicat ceva in acest sens in RO?...

Doar INTREB - nu dau cu parul - stie cineva ceva despre asta ?... cineva din RO bineinteles!! -nu-stiu-

4. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    @andreiuta12345 misto poeziile ai un talent real! Ar trebui sa le publici undeva! Pe un blog, o carte, ceva.
    @ellaws dupa parerea mea cei mai mari dusmani ai romanilor sunt romanii insisi. Daca te uiti numai la rata absorbtiei fondurilor UE (cea mai joasa din UE, de sub 10% in Romania, comparativ cu Polonia care are cam 50% rata de absorbtie sau Lituania, cu 60%) iti dai seama ca Romania are o problema serioasa, si anume, o stim cu totii: coruptia. Adica, UE da fonduri Romaniei sa faca strazi, sa faca training pentru resursele umane, sa faca fel de fel de chestii, inse ele sunt cheltuite numai in proportie de sub 10% pentru ca niste romani nu permit accesul altor romani la aceste fonduri pana nu primesc si ei ceva din ele. Daca ai o afacere care merge cat de cat in tara aia, poti fi sigur ca iti vin regulat in vizita garda financiara, politia economica, garda de mediu, inspectia de sanatate sau ce o mai fi, sa controleze tot pe principiul "lasa ca gasim noi ceva" si "ne dati ori nu de dati."
    Se intampla lucrurile astea de atat de mult timp incat au ajuns sa fie considerate NORMALE de majoritatea populatiei iar oamenii NU MAI STIU sa faca deosebirea intre cinste si hotie.
    Deci vorbind de protectionism, Romania detine secretul celei mai sigure forme de protectionism: coruptia. De ce crezi ca nu s-au imbulzit investitorii sa faca fabrici acolo si s-au dus in Slovacia de exemplu? (Nu zic, e coruptie si in Slovacia insa nu este chiar atat de mafioto-organizata ca la noi).
    Cine e de vina ca Romania, cu o capacitate agricola de a hrani de 3 ori sau chiar mai mult populatia proprie, importa produse agricole? Pai, marii importatori care fac bani frumosi din asta si care si-au inceput afacerile hat imediat dupa revolutie, cand nici vorba de UE, straini si altii. Nu stiu daca mai tii minte imediat in 1990 cum se vindeau ajutoarele din strainatate? Scria clar pe ele "aid from the government of the Netherlands" si erau vandute in piata. Cine crezi ca era in varful piramidei de distributie?
    Strainii nu fac decat sa profite, foarte pragmatic, de un popor care si-a pierdut reperele morale. Si care atata timp cat nu se uita in oglinda sa vada unde a gresit si sa incerce macar sa invete din greselile trecutului, nu neaparat sa le repare, istoria se va repeta la nesfarsit.
    Nici aici nu suntem unici: uita-te la greci ce au patit din cauza coruptiei (politicieni pusi acolo pe pile si cunostinte si popor caruia nu ii pasa de ce faceau politicienii pentru ca permiteau poporului mici invarteli de genul sa nu dea chitante la cei care cumparau produse si servicii, sa nu declare toate veniturile etc.), uita-te la ciprioti (care s-au erijat in paradis fiscal fara sa isi puna prea multe intrebari privind provenienta banilor care le asigurau o bunastare iluzorie).
    Parerea mea este ca ar fi mult mai productiv si eficient pentru romani sa incerce sa isi indrepte propriile neajunsuri in loc sa dea vina pe altii pentru ca rolul de victima nu face decat sa te faca prizonier al unei mentalitati paguboase. In fine, nu vreau sa para ca predic pe aici si scuze de off-topic, dar m-ati provocat -ras4-

5. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Nu ai greşit cu nimic glissado , dimpotrivă , ai redat cât se poate de real situaţia noastră .

Share This Page