15.5 C
London
Wednesday, June 26, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Dictii/contradictii

Discussion in 'AMBASADA SI CONSULAT' started by dromaderu, Feb 13, 2013.

1. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

-ras4-
    Care e problema?
    Ti-ai cam "prins urechile" cu phD-uri si alte alea?
    Mie imi pare bine ca oameni educati mai au timp si chef sa dea cu parerea pe aici,
    oricat de "neinteresant" ar fi subiectul.
    Chiar, ce subiecte le consideri tu interesante?
    Beside gramatica fireste si PDL/politica.

Personal consider chiar extrem de interesant cum se reflecta fiecare in parte vizavi de acea interventie a ambasadorului ,

2. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Salut,

Am stat deoparte, dar Glissando are dreptate, de fapt, enorm de multa. Realitatea din Romania si a romanilor de aici se reflecta asupra job-urilor noastre.
    Predau franceza unor copii a caror tata este francez cu mama englezoaica, oameni level-headed, de altfel.
    El, tatal, ma duce cu masina spre urmatorul copil, timp in care vorbim foarte mult despre ziare, ce se intampla in Romania, Franta, Uk.
    De fiecare data, pentru ca si eu sunt foarte dragutal cu ai sai copii, probabil, cand atingem subiecte murdare si el merge prea departe cu 'descrierile', in momentul cand am argumente, se scuza in fata mea.
    Ca subiecte au fost si Highly Skilled vs Plagiarism of PM, Horsemeat, Big Issue Selling, Romanian Prison vs.UK & France Prison.
    Ideea e ca degeaba spunem noi ca nu ne citeste si ne observa nimeni si nu sunt influentati, realitatea e cu totul alta.
    Am fost refuzata de multe ori pe motiv ca sunt romanca, atat in trecut, cat si prezent. Nu este drept.

3. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Mai degrabă cred că ai fost refuzată că era altcineva mai bun ca tine, ori poate din motive de drept de muncă. Dar na, e mai ușor să spui: "sunt româncă, deci automat discriminată". Gena autocompătimirii ne e adînc înrădăcinată.

Semnătură!

4. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38

Pai eu am incercat sa dezvolt alte subiecte , dar se pare ca capacitatile unora nu merge mai departe de nivelul critica .

Uite aici un exemplu :

,,Re: Uite ce am gasit in ziar astazi!!!!
    by theman73 » Sat Feb 16, 2013 8:47 pm

Destul de interesant ...
    http://www.scientia.ro/fizica/50-mecani ... ntica.html ,,

Nimeni nu a scos un cuvintel

5. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    @theman - vrei sa spui ca ai vrut sa discuti fizica cuantica si nu te-a bagat nimeni in seama? Really? :)))))

6. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Ceasul rău, pisica 13, într-o vinere. :D Adică fix recrutorul care s-a uitat la CV-ul tău a dat din întîmplare peste discursul ambasadorului și din cauza asta ți-a ignorate ție CV-ul. Well: AIN'T GONNA HAPPEN. Pentru că ar însemna să nu-și ia comisionul.

În altă ordine de idei îmi place că ai și tu sarcasm. -da-da-

7. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18
    O prestatie lamentabila din partea unui diplomat, care denota de fapt lipsa de abilitate de a comunica. Nu conteaza in ce limba comunici, abilitatea de comunicare lipseste cu desavarsire in cazul Jinga...

Nu m-ar mira totusi sa-i dea un OBE ptr merie deosebite aduse Imperiului Britanic(???)...a fost atat de diplomat incat a stat in banca sa, nu a deranjat pe nimeni si a acceptat tot b*******-ul (unii zic discriminare, dar nu au dovezi) la adresa compatriotilor...

Iata contrapartea sa din RO si excelentele abilitati de comunicare (balada Miorita dupa min 4:30 si un interviu in lb romana despre scandalul carnii de cal)...

http://www.youtube.com/watch?v=luwnoVWSzAA

http://tinyurl.com/aoqmn99

8. madalinamina29

madalinamina29 New Member

Trophy Points:
    0
    experiment interesant: am o aplicatie pe telefon care inregistreaza convorbirile automat. am descarcat-o de curiozitate si acolo a ramas. intr-o zi m-a sunat cineva pentru un interviu si am vorbit in engleza pret de vreo 20 de minute. dupa ce am terminat de vorbit, aplicatia m-a notificat ca e plina memoria de inregistrari si astfel, mi-am ascultat discursurile in English. ( studii - liceu limbi straine engleza principal, facultate la fel). daca ma intreba cineva pana atunci, as fi jurat ca eu am un accent foarte curat, cu pretentii de BBC. ei bine, s-aincretit carnea pe mine, mai ceva decat la karaoke cand se canta fals. nu ma recunosteam, parca eram un portughez deportat la Moscova vorbind engleza pentru rusi. de atunci mi-am propus sa imi ingrijesc pronuntia. poate dl Jinga se aude altfel pe sine, poate inca nu si-a ascultat inregistrarile....

9. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    -ras4- buna asta, si adevarat!
    si eu am facut asta, in limba romana ce-i drept (eu vorbesc cu 'r') -ras4- -nu-ma-uit-

10. Seb123

Seb123 New Member

Trophy Points:
    0
    Asta chiar m-a facut sa rad -ras2- Mi-ai dat o idee cu aplicatia aceea, si eu cred ca am accent de BBC, dar nu se stie niciodata -nas-

Cat despre R-ul asta impamantenit al nostru, venind din insasi radacina limbii (cea din gura), ca in Motherrr Rrrussia, din moment ce-mi bazaie mereu in gura, nu are rost sa-l neg, incerc macar sa scot foloase din el si sa-mi fac un accent mai nordic, asa, a la Liverpool -plasture-

11. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18
    Dromaderu et all,

…sa nu intram in interpretari tendentioase… abilitatea de a comunica nu are nimic de-a face cu accentul sau cu faptul ca vorbesti mai slab o limba straina…

Pune-l in fata unui judecator, pune-i cateva intrebari si vei vedea eticheta pusa de judecator… not a credible witness… mesajul nu are un grad suficient de coerenta…

Nu zic ca n-o fi stiind meserie, dar la comunicare e bata, iar in diplomatie conteaza foarte mult sa fii un bun comunicator.

12. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    @madalinamina29
    Nu doar accentul ci si intonatia conteaza. Daca aplici in engleza intonatia din romana (sau spaniola sau portugheza), ceea ce spui suna cam agresiv pentru urechile unui vorbitor nativ de engleza pentru ca la noi intonatia in general "cade" la sfarsitul propozitiei sau frazei cu exceptia situatiilor in care pui o intrebare, pe cand la englezi fluctueaza si poate sa urce chiar daca sensul propozitiei nu este interogativ. Daca ii asculti cand vorbesc, cateodata suna de parca ar canta -ras4-
    La americani intonatia nu este atat de variata ca la englezi.

13. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18
  14. Dr. Evil

Dr. Evil New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Gasser
    Suna de parca era tinut ostatic de cativa tigani nervosi.

15. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18
    Imaginea a doi domni (Alzheimer si Parkinson) cocotati pe post de reprezentant suprem RO in UK ma cam inspaimanta…

NB – Filip C, tiganul sovietic nu are nici o implicatie in aceasta rapire cu recompensa…

16. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    @Dio

In alte postari am adus critici ambasadorului pentru capacitatea de comunicare. Insa trebuie sa zic ca in interviul BBC postat de tine, mesajul a fost foarte clar si imi pare bine ca cineva din guvernul Romaniei spune raspicat (literalmente raspicat -ras4- ) ca unele din articolele publicate de presa britanica despre romani sunt rasiste si xenofobe. Daca spuneam eu sau Gigel the self-employed plumber chestia asta, nu avea greutate. Faptul ca a spus-o ambasadorul are. De data aceasta, bravo lui. Mi-a placut interventia.
    Asta nu inseamna ca nu trebuie sa mai lucreze la dictie, pronuntie si intonatie insa e clar ca omul este capabil sa transmita un mesaj atunci cand este important.

17. andreiuta12345

andreiuta12345 New Member

Trophy Points:
    0
    @glissando
    Si mie mi s-a parut ca e capabil sa transmita un mesaj.Rusilor nu le pasa cu ce accent vorbesc, francezilor nici atat...E important si invelisul cand 'vrei sa vinzi' dar aici mai mult esenta conta. Nici mie nu mi-a placut accentul dar ceea ce a spus , ca si continut idee a fost corect.
    Referitor la carnea de cal, in plin scandal, la magazinul rusesc de la mine , avea carne de cal. Da , in UK..din cate stiu nu se poate comercializa..Ei bine , era facuta in Rusia, trimisa in Germania si de acolo a ajuns in Marea Britania. Am cumparat si eu pastrama de acolo iar zilele urmatoare cine a avut intoxicatie...nu stiu ce a continut...Eu am crezut ca e precum fostul salam de sibiu ...eram plina pe fata de bubitze...Sa fiu oare alergica la carnea de cal?Sunt atatia care comercializeaza carnea de cal...Arabii, asiaticii - rusi (Kazakhstan, Turkmenistan,etc),Monglolia..consuma carne de cal...si se bucura de ea in UK si cine se vrea a fi scos 'tap ispasitor'...cel ce inchide plutonul UE...Vad urmele din Lasagna dar nu vad ...carnea comercializata la greu ..pe aici.Cum a intrat aceasta carne in UK?...Tot romanii au transportat-o ca self???...:(((

18. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18
    Glisando, ai dreptate… omul le-a zis-o scrasnind din dinti…

Scrasnind din dinti pe lîngă boi,
    În zori de zi el a trecut
    Cu plugul pe la noi.
    Şi de pe bici l-am cunoscut,
    Şi cum ţeseam, nici n-am ştiut
    Cum am sărit şi m-am zbătut
    Să ies de la război.

19. andreiuta12345

Trophy Points:
    0
    Sa continuam poezia:

Mai bine pace, decat razboi,
    Mai bine ,carul tras de boi,
    Mai bine pui ‘un taranoi’
    Decat sa fii iarasi gunoi….

Ba vin tiganii , si sunt pe val
    Ba e carnea de caine,ba de cal
    Ba sunt orfelinatele si orfelinele,
    Ba sunt bancomatele si prostituatele.

Ajunge,…caci nimeni nu e perfect,
    Si multe dedesupturi are un prefect,
    Si multe intelesuri se pot manipula,
    Si multe alte lucruri se pot accentua.

Ne luam de accent dar uitam contextul,
    Plecam capul si acceptam textul
    Uitam ca de la cel sarac profitul se scote,
    Si mult mai rau ca :Afacerea e in toate!;)

20. andreiuta12345

Trophy Points:
    0
    Hai sa mai punem cateva randuri ( sper ca nu sare pe rana :( ) Nu le am eu cu limba romana f bine dar ma doare sa vad atata manipulare...

Suntem tuberculosi si vrem doar ajutoare,
    Purtam fuste pestrite, basmale si alte‘ tzoale’,
    Noi invadam regatul ba ne si inmultim,
    Nu ne spalam cu luna, ba mai cam si ciordim.

Ce profit ar scoate dintr-o tara bogata,
    Ce simte manipularea si nu se lasa calcata?
    Ce tara UE si-ar dori o Romanie ‘elevata’?
    A carei imagini sa nu fie -n veci‘patata'.?

Nu mai avem industrie, desi resurse sunt,
    Avem economie ce este la pamant,
    Caritabilitatea se indreapta catre tara.
    Si mult profit se scoate dintr-o prostie rara.

Si presa nu ne iarta, si scormone intr-una
    Din asta ea traieste, si mulge ca nebuna.
    ‘Comertul’ e in floare la fel ca alta data.
    Imaginea conteaza…la fel ca orice ‘fata’..

Si oamenii se infrupta si presa-i fericita,
    Subiectul mult le place, pe masa l-e ‘servita’
    Se pun si condimente, motiv de relaxare,
    S-amplifice momentul caci e profitul mare.

Degeaba intr-un tarziu si fata se trezeste,
    Imaginea-I distrusa iar presa se faleste..
    Naiva ce era, s-a vrut a fi ajutata,
    Si nu a stiut ce inseamna sa fie exploatata…:(

Gata, cu rimele pt astazi. Am avut si eu o zi off si am zis sa recuperez timpul si sa mai scriu!

Andreiuta12345

Share This Page