16.1 C
London
Wednesday, June 26, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Dictii/contradictii

Discussion in 'AMBASADA SI CONSULAT' started by dromaderu, Feb 13, 2013.

1. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Pai inteleg ca nu citea de pe prompter ci ca ii tipau vreo 3 voci in casca. Nu m-a preocupat prea tare subiectul, sincer.

Eram curios insa daca acel "trebuia sa faca" e intemeiat sau nu. Chiar ne-a stricat imaginea? Sau doar ne plangem aiurea?

2. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    Dane, britanicii sunt prea politicosi ca sa faca vreun comentariu pe fatza in privinta felului in care un strain vorbeste engleza sau in alte privinte. Niciodata nu vei auzi vreun britanic sa ii spuna unui strain in fatza ca engleza lui lasa de dorit, cu exceptia cazurilor in care omul ala chiar nu stie sa spuna mai mult de doua vorbe si are nevoie sa comunice in situatii critice. Mai mult, britanicii chiar spun "your English is very good" cand de fapt nu e chiar asa. Cum altfel iti explici avalansa de comentarii anonime din subsolul articolelor din Anglia in care se plang ca asistentele si medicii straini "don't speak English properly" sau "can hardly speak English"? Cred ca daca britanicii ar fi putin mai directi si le-ar spune strainilor cand cunostintele lor de engleza lasa de dorit, ar fi mult mai bine si pentru straini si pentru britanici dar na, asta e cultura pe aici, sa fie politicosi si sa nu critice. L-am intrebat pe un prieten care mi s-a plans ca n-a inteles nimic din ce i-a zis un strain de la technical support de ce nu i-a zis omului in fatza ca nu a inteles si mi-a replicat "because somehow it's rude to tell a person you don't understand their English."
    Eu personal nu critic pentru doar pentru ca stiu sa critic sau ca sa arat chestia asta, ci pentru ca e vorba de un reprezentant al statului roman, al carui cetatean sunt, si de la care am pretentia sa ma reprezinte cat de bine este posibil. Si in speranta ca poate cineva de la ambasada citeste si organizeaza niste cursuri pentru cei care reprezinta ambasada in public - n-ar avea decat de castigat. Si, ca disclaimer: nici eu si nimeni din familia sau apropiatii mei nu oferim cursuri de vorbit in public ;-)

3. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Hai mai Dane, sa fim...seriosi,
    daca eu, o simpla nursa aici,
    sunt in ipostaza de a transmite informatii IMPORTANTE, de ex, pe telefon, dar, nu inteleg intrebarile,
    ridic dreaq o mana, dau din picior, spun "alooo, doamna doctor, nu se aude bine, hold on!"

Dar, asta e irelevant, scuzele gasite dupa.

Daca ne-a stricat imaginea?
    Well, in anumite cercuri (vezi ce a scris glissando) posibil.
    Pe unde ne invartim mai toti romanii din UK, ma indoiesc.
    Dupa cum ai specificat cumva,
    chestia are importanta DOAR pentru noi, ca cetateni romani, unii cu dubla cetatenie, pt englezi, nexam!
    Deci, toti colegii mei de tura astazi dupamiaza, toti british..
    nu au pomenit nimic -ras2-
    Nici macar de carnea de cal anymore.

4. iris

iris Member

Trophy Points:
    16
    Eu pot sa inteleg povestea cu vocile din casca. Se intampla, e o greseala umana, iar ambasadorul o victima colaterala. Dar l-am auzit vorbind si in romana. Ori era timorat si jenat din cauza criticilor, ori auzea din nou voci in casca.

Nu am nimic cu omul, chiar are o fata de om bun, dar incerc sa imi imaginez cam cat de "auzit" se face, atunci cand sustine un punct de vedere in fata vreunei autoritati engleze, militand pentru diverse interese, drepturi, ale comunitatii romanesti de aici .

5. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Pai domnu' Vali,
    noroc ca nu iti cere nimeni parerea pe cine sa angajeze ca ambasadori deci... -ras2-

In alta ordine de idei,
    adica,

asta seara ascultam pe un post de radioa reactii live ale unor ascultatori vizavi de carnea de cal (gasita acum in mai multe produse chiar si de provenienta locala) se stie deja ca multe supermarket-uri au retras ceva produse de pe rafturi, deci,
    o mama care desigur, a aruncat ceva ce fusese catalogat ca fiind contaminat din congelator, a cumparat apoi chestii considerate OK, adica vaca/vaca, si...stupoare....

copiilor, carora le era adresata masa respectiva (fara sa fi fost desigur in tema cu cal/vaca/cal) NU LE-A MAI PLACUT!!!!

Voiau papa dinainte! -ras4-

6. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    @glissando

Pffu! Aveam pretentii... De cand ambasadorul ma reprezinta pe mine sau pe tine? El reprezinta si este subordonat direct guvernului de la Bucuresti. Ce ai fi spus daca eram plecati pe vremea lui Ceasca? Ca ambasadorul te reprezinta pe tine?

Eu comentam strict inteventia de la CNN, despre care nu ma simt afectat in nici un fel. Am vazut de-a lungul timpului prestatii mult mai proaste ale politicienilor. Crezi ca vreun american s-a simtit jenat vreodata de tampeniile lui George W Bush? Hai sa fim seriosi!

7. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    La aberațiile pe care le-ai emis mai sus nu pot spune decît tradiționalul WTF?

Ca fapt divers recruiterul își ia banii dacă tu primești jobul respectiv. Poți tu să fii din Somalia, cît timp ai competențele necesare jobului, te va recomanda mai departe ca să-și ia comisionul. Iar interviul de la firma unde vei lucru mai mult ca sigur va fi cu cineva highly skilled. Și vreau și eu să-l văd pe cel ce zice: "glisando, drăguțo, tu ești extrem de capabilă pentru acest post, dar din păcate l-am auzit pe amabasadorul vostru cum vorbește limba engleză, drept pentru care nu îți pot oferi jobul".

8. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    OK mufa, nu ma cobor la nivelul tau raspunzand pe acelasi ton arogant si condescendent sau atacand persoana nu ideea transmisa, insa sper ca moderatorii iti vor atrage atentia ca tonul mesajului tau este nepotrivit.
    Exista posturi highly skilled unde trebuie sa vorbesti limba engleza la nivel nativ. Si nu, nu iti spune nimeni niciodata ca te refuza din pricina accentului - ar fi ilegal - insa se intampla.
    Tu si albea ati pus o intrebare, eu am raspuns politicos si cu argumente. Poti te rog sa imi spui de ce simti nevoia sa spui ca "emit aberatii" si sa adopti tonul asta sarcastic?

9. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Ok, am înțeles aluzia ta și mi-am făcut mustrare în ceea ce privește tonul mesajului.

Acum, trecînd peste acest incident minor, nu neg că n-ar exista joburi HS în care trebuie să vorbești engleza la nivel nativ. Dar care e legătura între engleza pe care o vorbești tu, un potențial candidat, și ambasadorul României?

Păi e foarte simplu: să spui că nu te bagă recrutorii în seamă pentru un post HS fiindcă ambasadorul României vorbește engleza aiurea, e o aberație uriașă. Am explicat în postul anterior de ce.

10. Radooo

Radooo New Member

Trophy Points:
    0
    Nu cred neaparat ca vei fi respins la un interviu din prisma competentelor amabasadorului sau altor conationali. Dar poti fi pus intr-o situatie nu tocmai placuta, asa cum am fost eu pus, vara trecuta, cand am fost la un interviu in Lincoln. Intrebat fiind despre educatia si calificarile mele, am spus ca la momentul respectiv eram PhD student si urma sa sustin teza peste cateva luni. Unul dintre membrii panel-ului mi-a zis "Hmmm, a PhD is a great achivement, but are there many people doing a PhD in Romania? I remember I have read something in a newspaper about allegations of plagiarism with the PhD Thesis of the Romanian PM..."

11. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    In romania e plin de graduati. Masterul a ajuns un fel de curs de calificare ara de care nici ag de vanzari nu poti fi. E putin mai greu un phd in ro dar il faci si pe ala repede. Normala intrebarea atat timp cat in tari normale este fffff greu sa faci un phd pe bune. A nu mai vorbim de postdocuri...

12. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Și de ce a trebuit să te simți aiurea? Presupun că erai departe de situația respectivă? Plus că întrebarea mi s-a părut absolut normală și oportună la momentul respectiv.

De curiozitate, ce ai răspuns?

13. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Că a votat cu PDL

14. Radooo

Radooo New Member

Trophy Points:
    0
    Din pacate, ceea ce spune catad este adevarat si in general exact asta este problema: calificari multe, competente putine. Eu n-am avut motive sa "ma simt cu musca pe caciula", atata timp cat stiu ca tot ceea ce am produs eu este original. In plus, o mare parte din rezultatele tezei au fost obtinute de mine, in cadrul unuei universitati din UK unde am avut o bursa de cercetare.

Raspunsul meu a fost unul direct si la obiect: le-am spus ca la facultatea unde eram, din promotia mea (aprox 350 studenti) au fost admisi la studii doctorale aprox 15-20 studenti. Cat despre teza PM-ului am spus ca nu cunosc f bine detaliile cazului si nici nu stiu modul in care se face un doctorat in domeniul dreptului, eu activand intr-un domeniu in care cercetarea se face in laborator, nu la biblioteca cum probabil se intampla la drept.

15. Radooo

Radooo New Member

Trophy Points:
    0
    Chiar de mai multe ori. La acelasi scrutin.

16. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    Pai este, ca vazand cum vorbeste ambasadorul nu se mai obosesc sa ma cheme (si) pe mine la interviu daca au candidati vorbitori nativi cu experienta profesionala cat de cat similara. In fine, asta e parerea mea, dupa cum parerea ta este ca nu exista nici o legatura.

Cunosc personal 2 americani carora le era ingrozitor de rusine de ce spunea W cand spunea tampenii. Unul chiar mi-a zis "I hope you guys don't believe we're all like that."

17. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Dar de fapt tu crezi că toți sunt ca Bush, nu? La fel cum toți recrotorii englezi cred că toți românii vorbesc engleza precum domnul ambasador și nu-i cheamă la interviuri.

Or maybe not.

Semnătură!

18. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Asta e deja "drobul de sare" si daca este parerea ta personala, nu pod decat sa zic: lol
    Motive?
    Cati recrutori au ascultat discursul d-lui ambasador? ~ 1%
    Cati au retinut nationalitatea celui interveviat? ~ 30% din cei 1%
    Cati recrutori nu te cheama la interviu daca nu esti bun? 99%
    Daca esti bun, cati te invita? 100%

19. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Consider că vorbiţi prea mult pentru un subiect neinteresant .

20. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    Nu, ca eu am vazut si alti americani, care nu sunt ca Bush, la televizor sau in viata reala. Evident ca nu toti recruterii englezi cred ca toti romanii vorbesc engleza ca dl ambasador. Dar ajunge sa creada ala care imi vede mie CV-ul.

Felicitari pentru rapiditatea cu care ai vorbit cu toti recruterii din UK si le-ai pus intrebarile astea, ai bagat datele in Excel, le-ai analizat si ne-ai prezentat rezultatele sondajului de opinie exhaustiv. Gallup are concurenta serioasa.

Sincera sa fiu pe mine a inceput sa ma distreze turnura pe care au luat-o lucrurile pe thread-ul asa.

Share This Page