11.8 C
London
Thursday, September 19, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Dictii/contradictii

Discussion in 'AMBASADA SI CONSULAT' started by dromaderu, Feb 13, 2013.

1. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Probabil deja multi stiu despre scandalul izbucnit aici in UK vizavi de carnea de cal provenita din Romania, aflata in lasagna in magazinele din UK.
    Cale lunga pana la aflarea adevarului.
    However, aseara, adiacent, a "izbucni" si o alta discutie, in urma interventiei la CNN a ambasadorului Romaniei in Marea Britanie, domnul Jinga.
    Discutia este legata de calitatea limbii engleze vorbite de domnia sa, multi considerand ca, fiind ambasador in UK, limba sa engleza ar trebui sa fie spre ...perfecta.
    Pana la urma, este reprezentantul nostru aici, asa e?

Dar, in alta ordine de idei, asa este?
    Trebuie domnia sa sa vorbeasca engleza la perfectie?

Atasez un link cu clipul, se poate vedea ca se simte cel putin cam incomfortabil, dar, poate fi trac?
    In urma vizionarii unui asa clip, stiind ca a fost vazut de ,probabil, milioane de telespectatori, ce reactii starneste in voi, romanii din UK in special?

http://www.b1.ro/stiri/externe/cum-se-d ... 49761.html

2. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    E chestie de respect.

http://www.evz.ro/detalii/stiri/gafa-de ... pe-10.html

Comparativ, cu toate că limba română nu este o limbă de circulație internațională, ambasadorul Marii Britanii la București, în data de 15 ianuarie, în semn de respect pentru cultura românească, a postat pe blogul său o filmare în care recită ÎN LIMBA ROMÂNĂ poezia Revedere a ui Mihai Eminescu.

3. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Am mai spus , noi suntem cel mult mediocri în tot ce facem .

,, Ion Jinga a spus că vorbește o engleză perfectă, cu accent de Oxford, însă preferă să folosească inflexiunile din topor ale unui dictator nebun din lumea a treia pentru a-i inspira interlocutorului respect și teamă.,, by radoo

Asta cred că se potriveşte cel mai bine .

4. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Eu cred ca trebuie sa incepem sa avem si putina intelegere pentru cei care ne reprezinta.
    Politic, administrativ, cam care sunt greselile domnului Jinga? Ia spaga, este rau cu romanii?

Eu din cate stiu este fluent in engleza, nu face greseli, dar are accent stricat, ca multi altii de varsta lui care au ajuns in UK la o varsta nu tocmai frageda.

Am vazut zeci de articole si postari pe FB, inclusib una de la vestitul Lucian Mandruta, care spunea ca ii e rusine ca e roman din cauza Ambasadorului. Really? Nu ii e rusine din cauza lui Basescu si Ponta, dar ii e rusine din cauza lui Jinga??

@mufa - Ambasadorul UK recita o poezie in romana? WOW. In mediu controlat, cu poezia invatata, sunt convins ca si Dl Jinga recita o poezie intr-o engleza cel putin la fel de buna ca romana britanicului.

Eu vad aici un dublu standard. Cu scuza ca engleza e limba de circulatie internationala si romana nu. Asta e o scuza degeaba, pentru ca nu exista alta. (parerea mea)

5. londoniana

londoniana New Member

Trophy Points:
    0
    Dan, nu cred ca te astepti ca un ambasador sa vorbeasca limba tarii in care este ambasador. Posturile astea sunt temporare, nu sunt numiti ambasadori pe viata, se plimba dintr-o tara in alta. Trebuie insa sa vorbeasca minimum o limba de circulatie internationala, daca nu mai multe. Si mai trebuie sa fie in stare sa se exprime clar, elegant, diplomatic, indiferent de limba in care se exprima.

Ion Jinga este din pacate departe de acest standard. Nu stiu cat de bun e in ceea ce face, dar ori de cate ori l-am auzit vorbind sau i-am citit declaratiile in presa, mi-a lasat exact acceasi impresie, ti-am zis si pe FB: lemnos, cliseic, greoi. In pozitia lui, felul in care se exprima conteaza destul de mult.

Da, as zice ca ar trebui sa vorbeasca engleza impecabil si n-ar trebui sa fie asta un subiect de discutie, ci ceea ce zice sau face pentru Romania.

6. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    După cum zicea și @londoniana, orice ambasador ar trebui să cunoască BINE cel puțin o limbă de circulație internațională. Domnul Jinga vorbește cumva perfect germana? Sau poate rusa? Franceza? Chineza? Dacă da, de ce nu e ambasador acolo?

Poate ai avea dreptate la partea cu mediul controlat dacă nu mi s-ar fi întîmplat acum cîțiva ani să arunc un ochi la nu știu ce șuetă TV în care ambasadorul de atunci al Marii Britanii în România vorbea o romănă pe care mulți din noi n-o stăpînim. Ca să nu mai zic de un chinez, tot ambasador acum vreo 10-15 ani care a citit nu știu ce discurs lung de vreo 5 pagini fără să stîlcească nici măcar un cuvînt.

Bottom line, pe lînga faptul că ține de respect să înveți cît mai bine limba țării în care ești ambasador și pentru asta există cursuri, îl și ajută să înțeleagă mai bine țara unde e ambasador și să-și facă treabă un pic mai bine decît dacă s-ar baza doar pe translatori.

7. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Din ce am vazut eu anterior, omul stie engleza.
    S-a fastacit acum, dar in interviurile cu telegraph, in discursuri este cursiv, chiar daca are accent puternic.
    Si fireste, vorbeste o engleza pe care multi o invidiaza, ceea ce e si normal.

Londoniana poate l-a auzit vorbind live sau in alte ocazii si a folosit, cum spune ea, lemnos cliseic si greoi. Nu contest asta. Eu l-am auzit vorbind cel putin decent si foarte cursiv.

Nu l-as judeca prin prisma unui minut de ezitari. Fiind (din punctul meu de vedere) la prima abatere, as fi ingaduitor.

Mor pe cei care habar n-au, l-au auzit astazi prima data vorbind si il judeca. Ma intreb daca merita sa-si bata joc de el o ceata de semi-agramati de pe Facebook.

Si sa nu va simtiti jigniti ca nu zic de voi. Cei din Marea Britanie care l-au auzit vorbind si in alte conditii pot linistiti sa-si dea cu parerea, e dreptul lor si se bazeaza si pe alteceva decat pe 30 de secunde de youtube.

Acum serios, e chiar asa de afon la engleza?

http://www.youtube.com/watch?v=i228z26yhXs

VS:

-------------

Si cel mai important: indiferent de culoarea sa politica (habar n-am din ce partid face parte) - nu vi se pare ca, comparat cu altii din alte tari, este un ambasador activ si tine cu comunitatea de romani din UK?

8. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    În caz de nevoie , ştiţi destul de bine că închiriez ring de box .

Totuşi Dane , dacă sau legat atâţia de el ... să greşească chiar toţi ? În zona mea , nu pare un păcat atât de mare , dar se pare că multă lume este deranjata de engleza lui .

So ?

9. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Las', ca nu se bate nimeni, stai linistit... -ras2-
    Da, multa lume este deranjata, reprezinta totusi imaginea Romaniei, apoi, engleza, vorbita a la Oxford sau nu, pt un ambasador al oricarei tari in UK,
    ar trebui sa fie o prioritate.
    Vizavi de ce spune acolo Lucian Mandruta, well,
    fiecare cu ideile/problemele sale, totusi,
    nu asta ar fi un motiv de a nu ma simti mandru ca sunt roman .
    Ca sa concluzionez cumva, pentru romanul de rand, ca alde mine, a fost initial aproape socant, mai ales ca ne-am tot hlizit ani la rand la dictiile lui Iliescu/Basescu sau alti oficiali.

10. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    @theman
    1. nu ma cert cu nimeni, imi exprim parerea ca oricare altul

2. ii deranjeaza pe cei carora nu le pasa decat sa "iasa cu scandal". Cea mai echilibrata opinie pare ca o are Londoniana, care l-a vazut si in alte situatii decat in interviul de la BBC.

Eu nu pot sa spun ca am o opinie echilibrata, pentru ca eu l-am vazut de putine ori vorbind in engleza si mi s-a parut ca, cu exceptia accentului, este ok.

PS: fa si tu o poza la manusile alea, te tot lauzi cu ele si incepe lumea sa creada ca e doar un mit.

11. kelu82

kelu82 New Member

Trophy Points:
    0
    Mandruta e un papagal care stie ca intre romani e la moda sa lovesti in oamenii cu functii inalte si vrea sa castige si el putina popularitate denigrand un om fara sa aiba habar despre competenta sa profesionala, ci doar pentru faptul ca vorbeste engleza cu accent. E normal, ca doar omul nu s-a nascut UK. Conteaza ca a facut fata intrebarilor avand in vedere ca emisiunile erau live si a dat niste raspunsuri pertinente. Si sincer eu cred ca daca reprezinta interesele romanilor cu profesionalism poate sa nu vorbeasca engleza deloc si sa foloseasca interpret. Nu astea sunt problemele adevarate ale clasei politice romane - faptul ca Jinga vorbeste engleza cu accent.

12. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    cum naiba numai in UK s-au trezit romanii sa critice cum vorbeste limba tarii unde este de serviciu ambasadorul romaniei? frustrati mai sunt unii dintre noi. lasati-l sa-si faca treaba pt care a fost trimis aici.

13. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Păi și-o face?

14. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    . E normal, ca doar omul nu s-a nascut UK. Conteaza ca a facut fata intrebarilor avand in vedere ca emisiunile erau live si a dat niste raspunsuri pertinente. Si sincer eu cred ca daca reprezinta interesele romanilor cu profesionalism poate sa nu vorbeasca engleza deloc si sa foloseasca interpret. Nu astea sunt problemele adevarate ale clasei politice romane - faptul ca Jinga vorbeste engleza cu accent

Corect !

15. Radooo

Radooo New Member

Trophy Points:
    0
    Cred ca m-ai citat gresit, ma acuza lumea de plagiat :)
    Corect era by catavencii.ro, am pus si sursa :)

16. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Mufa, din cate stiu eu, cel putin comparat cu alti ambasadori, si-o face.
    Pentru ca nu am ca termen de comparatie decat pe ceilalti, posibil sa nu am dreptate. Dar poate stie cineva mai bine. Ca diplomat, comparat cu alti ambasadori ai Romaniei, isi face treaba? Dar comparat cu ambasadorii altor tari in Romania?

Da-ti si tu cu parerea :)

17. londoniana

londoniana New Member

Trophy Points:
    0
    MAE cere cunoasterea a nu una, ci a cel putin doua limbi straine, pentru a intra in corpul diplomatic.

In fine, nici eu nu cred ca e atat de important precum vuieste presa .ro, dar cred ca totusi e important pentru un diplomat felul in care vorbeste si cat de bine stapaneste limba engleza, care e lingua franca.

Oarecum on-topic, m-am distrat copios citind chestia de mai jos.

Profilul candidatului MAE

Ţinând cont de complexitatea activităţii diplomatice, calităţile şi abilităţile pe care MAE le aşteaptă de la un candidat ţin atât de pregătirea profesională, cât şi de abilităţile personale şi profilul psio-comportamental.

Astfel, un viitor diplomat ar trebui să fie înzestrat cu o serie de calităţi precum: precizie, calm, răbdare,bună dispoziţie, modestie şi loialitate, la care se adaugă calităţi subînţelese precum inteligenţă, discernământ, prudenţă, şarm, curaj şi tact. La aceste calităţi personale, se adaugă competenţe profesionale: abilităţi lingvistice şi înclinaţie către asimilarea cu uşurinţă a noi competenţe, cunoştinţe generale privind relaţiile internaţionale, precum şi cunoştinţe specializate pentru anumite domenii de activitate precum cel juridic, economic sau consular, abilităţi de scriere a unui discurs, capacitate de sinteză şi analiză, abilităţi dezvoltate de comunicare scrisă şi verbală, abilităţi de negociere, flexibilitate, creativitate şi capacitate de adaptabilitate în medii multiculturale, învăţare activă.

http://www.mae.ro/node/2081

18. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Well, ce pretentii mai poti avea deci? -ras4-

19. londoniana

londoniana New Member

Trophy Points:
    0
    Ca fapt divers, Jinga a fost decorat catre de regele Belgiei si a fost numit ambasadorul anului pe vremea cand era ambasador in Belgia, dar nu era prea iubit/respectat de catre romanii din diaspora - asta stiu first hand, am familie acolo. Nu stiu cat de bine vorbeste franceza :)

20. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Poate vorbește flamanda. :)

Semnătură!

Share This Page