11.8 C
London
Thursday, October 24, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

DEZBATERE PUBLICA - Consulatul Romaniei la Londra

Discussion in 'EVENIMENTE' started by admin, Jul 22, 2011.

1. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    pana la urma sunt niste venituri si cum am invatat de la un mare lant de magazine "every litle..."

asta in conditiile in care http://stiri.acasa.ro/financiar/romania ... 56117.html
    "Statistica arata ca in Romania 42 % din sumele taxabile sunt nedeclarate. Primul loc al clasamentului ii revine Italiei, cu 51 de procente.

In Bulgaria, 37 % din venituri raman nedeclarate, vecinii nostri de la sud de Dunare ocupand locul al treilea in acest top, pe urmatoarele doua pozitii situandu-se Estonia (37 %) si Slovacia (32 %).

In schimb, Suedia este tara in care rata evaziunii fiscale inregistreaza valoarea cea mai scazuta (8 %), urmata de Belgia (10 %) si Marea Britanie (12 %).

Studiul a fost realizat pe baza datelor furnizate de agentiile care lupta impotriva evaziunii fiscale din tarile membre ale Uniunii Europene."

revenind la kestia cu minutele... daca fiecare dintre noi suna cam de 5 lire pe luna (evident unii mai mult, unii mai putin), asta inseamna cam pentru 100000 de romani (poate cineva are cifre mai exacte) sa fie juma de milion pe luna... deci vreo 5 milioane pe an. impartim la jumate cat incaseaza firmele din romania pt asta, deci vreo 2.5 mil. pt asa o suna statul roman ia tva de vreo 500000... poate nu direct, dar e un venit.

calculele le-am facut pe baza ratelor de terminare a apelurilor de aici http://www.telecompaper.com/news/romani ... tion-rates

bun asa. deci cat contribuabili din ro muncesc pt ca sa platesca juma de milion de lire statului?! destul de multi, tinand cont si de faptul ca "42 % din sumele taxabile sunt nedeclarate"...

2. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    sa zicem ca sunt competenti si lucreaza eficient! -nu-ma-uit- , atunci sa ma 'lumineze' si pe mine cineva:
    de ce se prind, domnule, banii platiti pentru serviciul solicitat, cu agrafa de birou de documente????

-se pierde timpul sa se prinda
    -se pierde timpul asezand documentele intr-un spatiu mai 'sigur' (de, sa nu zboare banii)
    - se pierde timpul sa se scoata banii sa se numere din nou si sa se puna in alt loc
    -se pierde timpul sa se aranjeze din nou documentele respective
    -se pierde timpul dand dosarul mai departe!
    Si asta e doar pt un singur dosar, deci unde e logica?
    Poate gresesc eu...

3. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Uite, te produci din nou si nu te desminti. Daca vrei putem face o paralela intre noi pentru a vedea, in cazul in care cineva latra, cine este acela. Dar nu mai este cazul.

Argumentul tau cu romanii (din UK) care nu-si permit un bilet de avion dus-intors pana in Romania mi-a pus capac. Ma gandesc chiar sa-mi cer si scuze, serios vorbesc, ma gandesc. Nu stiu cine esti, dar nu vreau sa am de a face cu tine. Te afli intr-o alta lume, una de care incerc de ceva vreme sa ma lepad. Sunt convins ca indiferent de topic, daca vine vorba de Romania sau romanesc vei avea acelasi tip de reactie.

Cu siguranta nu pe cei ca tine caut sa mi-i apropii, nici pe forum nici in viata reala. Nu mai vreau sa aud de trait la limita subzistentei, sa fiu inconjurat de saracie, de mizeria de a nu-mi putea permite macar o data pe an sa zbor pentru cateva zile in Romania sa-mi vad familia si prietenii. Nu pot fi un dezradacinat, as apela la mila publica sau as pleca cu autostopul, dar tot as pleca in Romania.

Am si eu ce am, ca tot omul, cu guvernul, cu administratia locala, cu companiile low cost, cu vecinii de la etajul 4 din Romania care au fost (sunt) comunisti si inca mai spera ca RADET-ul trebuie sa schimbe caloriferele si tevile de pe scara, dar sa dau cu piatra cu o rautate vecina cu ura, inca nu! Poate vreodata, dar acum inca nu!

4. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Sa lamurim in primul rand banii platiti de romanii din UK ca taxe in Romania.
    E simplu de tot: zilnic, romanii din uk trimit in Romania 500.000 de lire, si asta numai pe cai oficiale.
    Cheltuiti in Romania, acesti bani inseamna zilnic 120.000 lire numai TVA. Anual, 43 milioane. NUMAI TVA!! Sa nu mai vorbim ca daca cu acesti bani se cumpara combustibil, tigari, cafea, sunt si acolo accize, taxe balarii destule.

Sursa: http://www.dailymail.co.uk/news/article ... ay-UK.html
    Adica dailymail citand BNR

Apoi, trecand mai departe in discutia noastra:
    @jewel - pe mine personal ma deranjeaza tonul agresiv la adresa oricui. Chiar si la adresa celor de la consulat. Ei, care si ei citesc forumul, se vor simti si mai deranjati, asa ca nu faci decat sa creezi agitatie. Solutii din parti, jugniri cat cuprinde. Care este scopul unei dezbateri? Sa ne certam si atat?
    Apropos de injuratul in Romania - pe mine nu ma injura nici taximetristu, nici ala de conduce trenu, nici femeia de la magazin. Daca cer la farmacie antibiotice imi da, iar daca politistul ma prinde fara centura imi spune sa nu mai fac, fara sa imi dea amenda. Si nu sunt fata si nu ii fac ochi dulci nimanui. whatever.

@georgiv - hai sa zicem altfel - tu te consideri mai competenta si mai eficienta decat ei? Crezi ca dupa ce zilnic te injura cineva si esti sub presiuni din toate partile ai reusi sa iti eficientizezi si munca?
    Sa zicem ca tu esti angajata undeva. La un ghiseu.. tu iti faci treaba cat poti de bine. Vezi pe un forum pe unii care isi baga toate alea in munca ta si te fac incompetenta. Tu ce faci? Dai din coada de bucurie si iti eficientizezi munca??? Cu tot respectul pe care ti-l port, cred ca pana la urma iti desenez si poate atunci o sa intelegi ca nu rezolvi nimic dand cu personalul de pamant la fiecare interventie de-a ta.

5. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    -ras2- , eu chiar am lucrat la 'ghiseu' la McDonald's si am ajuns manager, am lucrat 5 ani,si chiar am muncit pe rupte, iar la preluare de schimb ne controlau cu betisoarele de urechi sa vada daca in colturile salilor e praf, deci stiu ce-i aia munca.
    Dar chiar nu mai inteleg ce anume se vrea de la noi, publicul lor, sa zicem ca e bine asa? sau sa le spunem unde gresesc si atunci ei vor putea schimba acel lucru care nu merge!
    Repet, stiu ca le e greu, si nu e usor sa spui aceleasi informatii de 100000 de ori pe minut, dar repet, ei sunt singurii care pot face ceva: sa respecte programarile, iar cei fara programari nici nu ar avea ce face acolo, iar in timp se va schimba ceva: garantat
    Asa ar putea lucra si ei linistiti, fara stres, fara graba, intr-un mediu placut. -dans-

6. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Nu "SE VREA" nimic de la noi.
    Noi, adica voi, adica ROMANi ONLiNE a initiat o actiune - sa incerce sa imbunatateasca serviciile, sa rezolve probleme, sa fie romanii tratati mai bine.

Personalul consulatului a fost receptiv, asa ca merita putin respect din punctul meu de vedere, macar pentru asta.
    Ideea era ca nu rezolvam nimic daca ii invadam cu porcarii. Nu poti doar sa injuri un om, trebuie sa il si apreciezi cand il vezi ca INCEARCA sau ca vrea sa schimbe ceva.

7. gdinuk

gdinuk Member

Trophy Points:
    6
    lasand la o parte polemicile......

-personalul consulatului se ''complace'' in tot acest fel de a fi....100% romanesc!!!

-putin spus ca nu-i intereseaza de ce se intampla in ''sala'' cu ''prostii'' care stau in picioare ore bune pentru a-si rezolva o problema.....indiferent de culoare!!!....de ce spun asta?...cand am avut nevoie de o simpla imputernicire...99% a fost doar efortul meu....pentru ei a fost ffff simplu:au pus o stampila, o semnatura si mi-au luat o ''caciula'' de pounds!!! (nu s-au obosit a-mi completa formularele!!!) dar asta dupa aproape 4 ore!!! INCREDIBIL, NU???

-daca doar ei se simt jigniti, injositi, injurati.......este doar vina lor!!!!....nu sunt profesionisti cu adevarat, nu iau ATITUDINE asa cum ar trebui, si asta doar pentru ca au un management defectuos....despre ceilalti (''prostii'') ce sa mai zic? noi cum ar trebui sa ne simtim? (programul de lucru nu poate fi diferit: luni, miercuri cei cu pielea mai alba; joi, vineri-cei maslinii----ipotetic vorbind, si fara prea multe rautati!)

-sper sincer ca nepotii mei, englezi, japonezi, americani.....ce-or fi, nu conteaza!....sa poata spune la ALB ca-i ALB!, la NEGRU ca-i NEGRU! la NU, NU! la DA, DA! nu asa cum o facem ''noi'' astazi: albu-i nu-i prea ALB, negrul la fel, iar cand zic NU este un mare DA si invers!!!

Sanatate maxima!

PS multumesc personal celor care si-au dedicat timpul liber ''cauzei noastre''.

8. lina

lina New Member

Trophy Points:
    0
    Mi-a expirat si mie pasaportul ( nu dati cu parul) :).
    Dupa ce tot citesc aici si dupa ce raspuns am primit de la Consulat cand le-am cerut informatii aditionale ma bat gandul sa ma fac apatrid -sssst-

9. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

-ras2- -ras2- -ras2-

Pe la 2008, cand ne intorceam din Ro, mai mai sa nu putem intra cu copiii in UK deoarece pasaportul meu, pe care erau trecuti si dansii la vremea aceeaa, era expirat,de 3 luni

euu aveam desigur un alt pasaport dar, fara sa mai am juniorii trecuti acolo....

Ideea este ca, se intampla , nu-i bai. -ras4-

Acum, tu fa o programare la consulat, vezi cum se desfasoara lucrurile,
    intra pe paginile date si scoate-ti formular,

NU FA POZE caci se fac acolo,

incearca sa ajungi acolo eventual singura,

si,

da-ne si noua ceva feedback cand toata treaba e gata!

10. lina

lina New Member

Trophy Points:
    0
    Draga Dromaderule,

Sincer sa fiu n-am curaj suficient sa ma deplasez la Londra ca eu stau la tara.M-a apucat asa un atac de panica cand am cerut informatii aditionale pentru situatia personala cand am citit e-mailul primit care-mi spune franc ca sa ma uit pe site-ul lor inainte de a ma prezenta la ghiseu.
    Ma uitasem inainte de a le scrie, m-am uitat si dupa..n-am gasit nicaieri reteta completa.
    Le-am mai scris un e-mail acum 2 luni...inca mai astept provincia -wow-

11. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Degeaba Dan, nu ai nici o sansa, Jewel are alta perceptie despre "standardele" britanice. Intelege ca Reprezentanta Diplomatica a Romaniei este un substituent pentru Evidenta Populatiei din Ro. Ce nu stie ea despre "standardele britanice" este ca britanicul, daca pleaca din tara lui pentru 3 ani si pasaportul ii expira in 2 ani si 11 luni, se duce mai intai sa-si schimbe pasaportul si dupa aia pleaca.
    La noi e altfel: vrem un melanj intre ce ne-ar place noua sa fie si operativitatea britanica, bazata pe o infrasructura la care noi (Romania) nici nu putem visa deocamdata. Dar acestia sunt oamenii nostri, singurul loc unde isi pot revarsa frustrarile este cel virtual, al forumului.

12. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    Sa va spun si eu istoria mea atunci.
    Acum 2 ani m-am dus sa ii fac baiatului certificat de nastere romanesc.
    Am sunat, nu mi s-a rapuns dar am cerut call back si dupa vreo 15 minute un reprezentant al consulatului m-a sunat inapoi.Mi s-a raspuns foarte frumos,o doamna foarte amabila mi-a oferit informatiile de care aveam nevoie, m-a intrebat cand intentionez sa vin si mi-a facut o programare.
    La data respectiva ne-am prezentat la consulat.Cand am ajuns era deja in jur de ora 11, am stat la coada, am cerut un formular, mi s-a oferit dar mi s-a spus ca e prea tarziu si ei nu mai iau aplicatii din cauza acestui fapt.
    Dar de abia ati deschis acum nici 2 ore, zic eu mirata si incruntata.
    Mi-a explicat ca au foarte multe cereri si nu fac fata. Am anuntat-o atunci ca am programare, ca vin de departe si ca nu am sa fiu capabila sa vin niciodata mai devreme decat daca imi cumpar avion sau daca National express isi schimba timetable-ul.
    S-a uitat pe niste foi,a bombanit ceva si mi-a acceptat formularul.Bineinteles ca am plecat din consulat la ora 7 seara. Asta in conditiile in care nu stiu ce problema aveau cu toaleta si trebuia sa mergem tocmai pana la Mac sa schimbam copiii, sa luam cate o cafea si cate ceva de mancare.
    Nu ma asteptam sa iau formularul, sa il completez si sa mi se dea actul pe loc, dar nu ma asteptam sa gasesc conditii din anul 1800, fara acces la o toaleta si un baby changing unit.Femeile venite cu nou nascuti erau nevoite sa alapteze in sala, nu avem nicio facilitate de a incalzi laptele bebelui sau de a avea un pic de apa calduta pt a prepara unul.
    Deci, cand mergeti la consulat trebuie sa mergeti ca intr-o excursie, sa va luati eventual si o cratita agatata de rucsac, sa va luati termos si altele ustensile necesare, eventual si o toaleta portabila.
    Dar foarte adevarat este ca romanul, chiar si avand acces la toate, tot necivilizat este, caci in a2a mea vizita la consulat toaleta era accesibila, dar cu hartii dispuse pe jos, nicidecum in cosul de gunoi. Candva trecuse un sapun pe acolo, acum erai nevoit sa te speli cu apa si atat. De sters, nici atat, no paper towels-poate ca am nimerit eu in pauza celor de la cleaning. Ma rog, nu vreau sa fiu rea, stiu de unde am plecat, sunt obisnuita cu asa ceva si consulatul este teritoriul Romaniei,nicidecum al UK. O sa mai ia mii de ani sa ne civilizam anyway... dar bine ca am venit aici ca sa cerem, acum avem pretentii de cetateni educati...LOL, rad singura...
    A 2a experienta a fost si mai si. M-am dus sa fac titlu de calatorie copilului.Am stat in consulat pana la 10.20 noaptea caci aveau o problema la conexiunea de intranet si pe primul titlu de calatorie eliberat nu aveam numar. Dar functionarii examplari, foarte de treaba, cred ca isi aduc aminte de mine si acum. Desi doamna care se ocupa de asa ceva spunea ca e ultima ei saptamana intrucat si-a inaintat demisia. M-ar bucura sa aud ca este tot acolo caci tare draguta a fost.
    Dupa toate aceste experiente, am ales de data aceasta sa plec in Romania cu sotul meu-asta ca sa nu mai fie necesar acel titlu de caltorie iar in Romania sa ma duc la notar sa fac procura pe perioada nelimitata. Asa nu mai incarc nici consulatul si nici nu ma umplu de nervi.
    Insa, parerea mea este ca oamneii de acolo sunt exemplari, cateva-daca nu cumva prea multe- specimene care se prezinta la ghiseu strica atmosfera. Defilam cu ce avem!
    Cat despre catarg, propun sa deschidem un topic si sa strangem oameni buni bani pentru a-l cumpara. Sa facem donatii cat de mici, ca doar am venit aici sa muncim pe bani mult mai buni decat in tara noastra. Sa nu uitam asta!
    Numai bine!

13. momo

momo New Member

Trophy Points:
    0
    Salutarere tuturor!

Urmaresc de ceva vreme acest topic si ma distrez de minune! -dans-
    Chiar trebuie sa ne ingrijoram atat ca nu avem un catarg la cladire???
    Iar incercam sa vopsim gardul?
    Sunt foarte multe experiente neplacute in momentul cand intri in cladire,ma indoiesc ca cea mai mare problema ar fi catargul -ras2-
    Eu propun sa donam bani pentru a trimite personalul de acolo la un curs de bune maniere si daca ne-am putea permite financiar ar fi fantastic daca am mai trimite cu ei inca douazecisidoua de milioane!Ma refer aici atat la functionari cat si la cetateni ce merg cu o problema la un oficiu de oricare ar fi el sau de orice natura ar fi problema.
    As mai propune sa angajam si alte persoane decat nepoti,fini,matusi si alte cele.Dar asta ar face obiectul unui alt topic.

14. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Bine punctat Cataline!

Sotia mea si-a schimbat pasaportul in primavara si totul a decurs normal. A trimis un email prin care a cerut programarea necesara, la care i s-a raspuns in doua zile, dupa care s-a prezentat la Consulat cu actele necesare si in trei saptamani pasaportul a fost gata de ridicat. Putea sa aleaga varianta cu trimisul prin posta, dar o plimbare in Londra nu strica nimanui. Exceptand fețele acre de dupa ghiseu, nu a avut nici un fel de dificultate in a schimba pasaportul. A apelat la serviciul consular dupa mai bine de cinci ani in UK.

Din punctul meu de vedere catargul din fata Consulatului nu cred ca ar schimba ceva in mentalitatea functionarului roman. Pe de alta parte(banuiesc), functionarii sunt inlocuiti destul de des din motive politice si atunci este oarecum normal ca la fiecare schimbare sa dam de alte personaje, fiecare cu ifosele si "tălanturile" lor.

Concluzie? Evitati pe cat posibil sa aglomerati holurile Consulatuli pentru acte care se puteau rezolva inainte de parasi teritoriul Romaniei. Cum? In primul rand prin a citi ultima pagina din pasaport. Simplu!

15. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Aici este buba pe care nu o vede nimeni. Sau, de fapt o vede dar o ignora. Oamenii aceia din consulat stau pana la 7 sau 10 seara in fiecare zi. Credeti ca sunt obligati? Vreti ca in aceste conditii sa va zambeasca cu gura pana la urechi?

16. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    eu am spus ca apreciez asta, caci am dat de oameni extraordinari care si-au sacrificat orele libere ca sa ma ajute pe mine sa imi fac treaba, sa obtin actul pt care venisem acolo.
    Consider insa ca ar mai fi nevoie de imbunatatiri ale imaginii interioare a consulatului. De asemenea, niste reguli de buna purtare cand se intra pe usa acestuia nu ar strica.

17. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18
    Subiect foarte vast… din pacate imbunatatirea serviciilor nu se poate face peste noapte. Cateva considerente personale:

a) Spatial actual a fost conceput/programat/achizitionat ptr nivelul serviciilor din 2005, inainte ca RO sa intre in UE. Actualmente, serviciile consulare nu fac fata cerintelor din lipsa de capacitate (aici e vorba de resurse de personal cat si spatiul aferent). De notat ca spatiul alocat publicului reprezinta un pericol pe linie de ‘health & safety’.

b) Tranzactiile cash trebuiesc inlaturate. O multime de servicii consulare nu utilizeaza tranzactii cash din cauza suspiciunii de frauda... de pilda Moldova, si sunt mult mai saraci in tehnologie ca RO. Sa nu uitam ca inainte de 2007 au existat cazuri cand se taxa taierea fotografiilor ptr pasaport.

c) De asemenea, nu se stie (adica eu nu stiu) unde merge diferenta incasata din serviciile consulare in urma conversiei GBP – EUR… ex titlul de calatorie e 65E (potrivit legislatiei romane) iar in UK e taxat cu 60£ care la curs e circa 69E.

d) Organizarea si birocratia e tipic RO. Astea ar trebui schimbate fundamental.

e) Personalul ar trebui pregatit ca atare, conditiile sine qua non fiind rezistenta la stress, relatii de customer service, limba engleza…

Am observat o usoara nuanta de schimbare ‘de directie’ a celor care au participat la intrunirea cu oficialii romani. Daca inainte de intalnire toti erau revoltati pe serviciile consulare, dupa intalnire oficialii romani sunt compatimiti si chiar vehement aparati.

18. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    De acum incolo, cand mai apare o actiune de genul acesta, poate sa fie vorba de 5 minute distanta, ca oricum nu mai particip. Eu aveam nevoie de o expunere in 5 puncte despre activitatea consulatului, caci altfel nu imi dadeam seama ce si cum trebuie acolo. Deh, o delegatie de retarzi care avem nevoie de un "READ ME FILE" sa vedem pe ce lume ne aflam.

Ne spune si noua dl sau dna Dio, CUM anume (concret) se poate remedia ce a expus mai sus ?

Daca nu, inca un post inutil care repeta ceea ce se stia si s-a expus deja de n ori pana acum. Numai constatari, fara solutii.

Deja regret implicarea mea in aceasta actiune. Nu ma asteptam la asa reactii. Nu-i nimic, mi-am luat-o de data asta, dar nu se va mai intampla.

Sent from my iPhone using Tapatalk

19. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    S-au dat spagi puternice, nu crezi?

20. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Am observat o usoara nuanta de schimbare ‘de directie’ a celor care au participat la intrunirea cu oficialii romani. Daca inainte de intalnire toti erau revoltati pe serviciile consulare, dupa intalnire oficialii romani sunt compatimiti si chiar vehement aparat

Inteleg deci ca am fost cumva "aburiti" sau, transformati,

de capacitatea diplomatica a diplomatului roman.

Well, nu a afirmat nimeni ca suntem "the best of the bests" pt aceasta actiune,

personal, APRECIEZ ca ar fi trebuit cineva care sa fi pus ceva intrebari mai la obiect si mai "acide " ca sa zic asa,

lista a fost deschisa...

In alta ordine de idei,

chestia cu £/Euro este de discutat, si,

da, nimeni nu cred ca a luat in calcul intrarea Ro in UE , atunci cand au inchiriat spatiul.

Daca va fi sa o faca cineva peste 4 ani, posibil sa nu mai fie necesar.

Share This Page