5.7 C
London
Monday, December 09, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

DEZBATERE PUBLICA - Consulatul Romaniei la Londra

Discussion in 'EVENIMENTE' started by admin, Jul 22, 2011.

1. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Solutii s-au gasit, si inca multe:
    plecand de la drapel, am postat mai sus niste costuri adevarate, justificate si decente!
    si terminand cu prinderea banilor de documente, sa piarda timpul degeaba, 'numai sa ne prefacem ca muncim' insa daca Nu se vrea o schimbare atunci sa ne fie cu iertare, ne omoram neuronii degeaba!
    Noi am cautat solutii si chiar am gasit : am emigrat, dar tot am dat de EI!
    Peste vre-o 2 anisori, mai cautam alte solutii: cerem cetatenie britanica, sa ne ajute DUMNEZEU!
    Admin, multumim ca inca te implici, cu toate ca nu mai esti legat de ei!

2. Boboc

Boboc New Member

Trophy Points:
    0
    Draga Admin,

Cred ca va trebui sa iti controlezi limbajul, oricine ai fi.

In primul rand nu locuiesc in Londra si nu stiu in ce masura prezenta mea ar fi rezolvat ceva.

Si ce este rau sa te simti frustrat daca nu primesti 2 luni un raspuns, macar la email-uri ca telefonul nu mege niciodata, referitoare la o simpla rezervare pentru a depune actele la pasaport .

Sau ca pe certificatul de nastere al fetitei mele scria orasul nasterii Oxfordshire si cu scandal mi l-au schimbat cand i-am amenintat ca ii raportez pentru fals in acte publice?!?

Toata discutia aceasta de pe formum la ce a adus? Concluzie ceva? Nimic. Sa se schimbe da sa nu se schimbe nimic.

Alex

3. administrator

administrator Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Draga Alex,

Ma deranjeaza enorm latratul tau la luna, nu-ti face nimic, nu te mai speria. In plus, nu ma pot concentra sa lucrez din aceasta cauza.

Da' ca sa te scutesc de a face o fobie din asta, uite, m-am decis sa te banez.

Pa.

P.S.
    Cum am mai zis, urmeaza zilele acestea un comunicat comun din partea celor 2 parti care au participat la aceasta intalnire. Pana atunci acest topic va fi inchis, intrucat cu exceptia celor care au participat la intalnire vorbiti in necunostinta de cauza.

4. administrator

administrator Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Dragilor,

Comunicatul oficial ROMANi ONLiNE poate fi accesat aici: http://www.romani-online.co.uk/campanii ... ani-online

Comunicatul oficial al Ambasadei Romaniei la Londra poate fi accesat aici: http://www.romani-online.co.uk/campanii ... -la-londra

Comunicatul Amabasadorului Romaniei la Londra Dr. Ion Jinga catre membrii si vizitatorii ROMANi ONLiNE poate fi accesat aici: http://www.romani-online.co.uk/campanii ... ani-online

Deschid, asadar, acest topic spre discutie, acum ca avem o imagine mai clara a ceea ce s-a intamplat pana in acest moment.

Va multumesc tuturor pentru participare si astept cu drag sugestiile voastre!

5. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
    In comunicatul de la Ambasada este o greseala vizibila ce poate fi interpretata. Intalnirea a avut loc la initiativa ROMANi ONLiNE si nu Ambasada Romaniei. E o mica mare diferenta.

6. Mutu

Mutu Active Member

Trophy Points:
    38
    Re: Re: DEZBATERE PUBLICA - Consulatul Romaniei la Londra

Fara indoiala a fost "greseala de redactare" din partea Ambasadei.
    Si ui-te asa, s-a mai bifat o activitate de weekend in agenda de lucru a birocratului roman cu imunitate sporita.

Sent from my HTC Wildfire using Tapatalk

7. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Re: Re: DEZBATERE PUBLICA - Consulatul Romaniei la Londra

Ma scuzati ca ma introduc in discutie in necunostinta de cauza.

Observ asa o atitudine foarte agresiva a majoritatii la adresa functionarilor romani. Sa nu uitam totusi ca sunt in primul rand oameni, apoi sunt romani (d'astia ca noi asa).

Mie imi place sa vad ca lumea se implica, dar vreau sa ma leg putin de cei care ii fac pe cei de la consulat/ambasada cu ou si cu otet.

Daca cumva au dreptaate? daca nu au timp sa se ocupe de toate problemele din cauza ca au prea mult de munca? Daca dintr-o intamplare.. pur si simplu au dreptate?

Nu cumva e mai bine sa aveti prieteni decat dusmani? Un om pe care il faci in toate felurile, indiferent de datoria lui fata de tine, se va simti atacat si va avea o reticenta in a te ajuta. E pur si simplu omeneste.

Ca si atitudine, cunoscand situatia, nu e mai bine cumva sa avem un ton impaciuitor? Credeti ca daca peste jumatate din cei care scriu pe acest forum ii cam injura pe cei de la consulat, consulatul se va simti legat in vreun fel de aceasta mica comunitate?

Eu am o teorie. Romanii in general spun ce vor ei sa spuna, nu urmaresc EFECTUL vorbelor lor. Daca vrei sa rezolvi ceva, sa ajuti, sa faci sa fie mai bine, parerea mea este ca nu trebuie sa critici la infinit. Poti critica la inceput, apoi vii cu solutii. Sa ne gandim si la ce citesc cei de la consulat si ambasada aici. Sa ne gandim si la ce inteleg ei din atitudinea pe care o avem (ca grup, ca tot unitar)

Mie in locul lor, va spun sincer ca mi-ar creste tensiunea. Stiti de ce?
    As spune asa: da frate, am incercat, incerc in continuare. Dar ma vede lumea ca incerc si tot ma f&^%? Ma vad oamenii ca ma intalnesc cu ei, sunt disponibil, ma stradui si ei continua sa spuna ca oricum nu se rezolva nimic? WTF??? Poate am gresit ca i-am ascultat.

PS: urasc generalizarile, urasc expresia "tipic romanesc" dar uneori, oricat de mult as fi impotriva, realitatea este alta. Sunt lucruri tipic romanesti

8. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Iar facem concurs de dat cu pietre? Vad ca din aproape in aproape facem din consulat aprozar. Consulatul este foarte bun asa cum este acum. Oamenii de acolo lucreaza in program prelungit tocmai pentru a face fata solicitarilor.

Ma intreb cati dintre voi, cei nemultumiti, ati ajuns acolo datorita faptului ca sunteti gura-casca sau lenesi in ceea ce priveste rezolvarea problemelor personale la timp si la locul potrivit.

Consulatul este un loc unde se rezolva anumite probleme cu titlu exceptional, nu este serviciul local de pasapoarte si carti de identitate expirate. Stiti ca aceste probleme care trebuie rezolvate de fiecare la timpul si momentul potrivit IN ROMANIA ocupa cca 70-80% din timpul de lucru? Ia faceti-le voi cum trebuie si cand trebuie, si veti vedea o alta fata a activitatii de acolo. Daca vreti sa le faceti pe meridiane straine, atunci rabdati si supuneti-va regulilor si conditiilor de la fata locului.

Nu este catarg cu steagul Romaniei la consulat? Vai, ce tragedie, intregul meu univers interior este bulversat, ma tem, chiar, de consecintele pe care le va avea asupra incalzirii globale. Lasa ca este tricolorul deasupra usii de la intrare si este suficient pentru mine.

Formulare? Unde ati vazut voi ca stau formulare pe toti peretii ca sa ia fiecare ce vrea, cum vrea? Pana si la Post Office trebuie sa stai la coada si, cand iti vine randul, sa ceri formularele pentru permisul de conducere sau ce altceva ai nevoie. In Romania, sau in alta parte, ati vazut formulare in sala de asteptare ca sa faci un pasaport sau carte de identitate? Peste tot se sta la coada pentru formulare.

Ma duc acolo numai pentru certificatele de nastere ale copiilor nascuti in strainatate, sau daca , Doamne fereste, am pierdut actele (caz exceptional) si am nevoie de titlu de calatorie ca sa merg in Romania sa fac altele. Deci, vorbim despre cazuri exceptionale, nu mergem la consulat ca la piata.

9. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    In toate aceste cazuri care le-ati enumerat 'gura casca, etc'
    TOT consulatul trebuie sa le manevreze!!!!!!
    daca ei nu respecta programarile e cumva vina mea ca ei 'm-au invitat la consulat in ziua de x, ora y??
    Daca ei isi bat joic de cetateni, pur si simplu pleaca de la ghiseu cate 1 ora doua, e vina mea?????
    Nimeni nu spune ca nu suntem multi, sau ca si ei muncesc mult, DAR sa munceasca cu cap si sa ne trateze cu respect
    In cazul meu, putea sa zica pur si simplu 'mi-e rau, plec putin' si intelegeam, dar sa fim tratati mai rau ca animalele, asta nu o inteleg si nu o accept!
    Si din ce am citit, nu am vazut raspuns la reclamatia facuta de mine.

10. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    desi cred ca multi au ajuns din motive de uitare, multi au ajuns din cauza faptului ca poate nu si-au permis sa mearga la timp sa schimbe actele. in viata mai apar astfel de situatii din pacate.
    iar in conditiile in care avem un numar mare de romani care locuiesc in uk, este absolut normal. daca te uiti la stirile din ro din perioada verii, este destul de aglomerat la pasapoarte tocmai ca vin multi de afara sa si le schimbe. dar unii nu pot ajunge.
    indiferent de motivatie, mi se pare normal ca sa fie evaluata si oferita capacitatea necesara de a prelucra in timp util solicitarile care vin. migratia este una din chestiunile dezvoltate o data cu UE.

si in uk sunt formulare... intra la un jobcentre sa vezi, deci nu e o regula. si la alte ambasade unde am fost cand mi-a trebuit cate o viza la fel era. deci sunt destul de normale aceste lucruri.

daca vorbim la modul ideal, ar trebui sa se faca totul online, iar cei care nu pot / au acces la net sa faca prin formular. aici intr-adevar uk-ul sta excelent - vedeti cum e cu permisul, pasaportul la ei...

11. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Vali, membru de onoare, poate fi cineva care face onoare unei comunitati, in cazul de fata, asa ca tine, admin, silvesfern, dromaderu, mutu ...........etc, sunt fff multi.
    Cei de la consulat, ce anume au facut sa fie numiti membrii de onoare (sa nu se supere, dar eu nu stiu nici un gest care sa le fi facut onoare)
    Iar a doua chestie, ei nu se pot detasa de functie, sa vina ca simpli cetateni, acolo e practic ca si casa lor. Si chiar dk vad si ei neregulile, nu pot recunoaste ....
    Deci, din punctul meu de vedere, ideea nu e buna

12. jewel

jewel New Member

Trophy Points:
    0

Probabil din vina celor ca tine s-a ajuns la dezbaterea asta. Trist. -nu-zic-

Angajatii consulatului sunt platiti sa-si faca jobul corect. Postul tau e NON-SENS.

Am trimis email la consulat anul trecut de vreo trei ori sa-mi fac o programare sa-mi schimb pasaportul si dupa aproape 10 luni de asteptare nu am primit nici un raspuns. Am mentionat intr-un post mai devreme ca am sunat in fieacare zi la numarul de pe site timp de 3 luni si nu mi-a raspuns nimeni. Dupa ce dezbaterea asta a fost deschisa, am trimis email la consulat din nou si mi-au raspuns in mai putin de 24 de ore. Deci, a mers! Multumesc Romani Online pentru initiativa.

Iar tu, daca vrei sa iei initiativa sa strangi fonduri pentru cei care nu isi pot permite sa plateaca un ticket-return spre Romania si alte costuri aditionale pentru schimbarea unui pasaport/id etc, sau sa colectezi personal pasapoarte/id-uri si alte documente pentru cei care chiar nu au timp sa mearga in Romania doar pentru asta si vrei sa mergi personal sa le rezolvi problemele pentru a scuti consulatul de munca in exces, te inviti sa mergi pe http://www.mareaunire.com/uk/ la rubrica anunturi si sa vezi ce poti face.

Sper ca sunt putini cei ce ------- vorbesc ca tine.

13. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Uite, vezi? Nu din cauza celor ca mine (eu am fost prima data la consulat cu aceasta ocazie), ci din cauza celor ca tine care considera ca consulatul este locul unde trebuie schimbat pasaportul cand expira. Din cauza voastra cineva care are cu adevarat o problema urgenta trebuie sa stea la cozi si piarda vremea dupa voi, cei care aflati la aeroport ca v-a expirat pasaportul.

NU aceasta este ideea in care a fost infiintat consulatul, ci pentru a rezolva cazurile urgente si extraordinare care pot aparea. Probabil ca oricat de groase ar fi literele acelea tu tot nu poti pricepe. Fiecare om are datoria de a verifica daca documentele sale sunt ok inainte de a pleca intr-o calatorie. Ce faceai, de exemplu, daca iti expira permisul de conducere? Era vina ambasadorului ca nu se schimba si permise la consulat? Sau daca, Doamne fereste, ti se intampla un accident si ajungi prin cine stie ce spital, sau daca accidentul este din vina ta si exista victime, tu stii ca va vei fi arestat(a) in mod OBLIGATORIU? Ai vrea sa vina se se ocupe cineva de tine si de problemele tale? Pai nu are cine, ca toata lumea de la consul general in jos face munca de ghiseu la schimbat pasapoarte. Ca asa e la romani.

Si pana la urma hai sa zicem ce sunt eu Gica Contra. Voi ce sperati? ca daca faceti galagie rezolvati ceva? Credeti ca va suplimenta cineva personalul consulatului acum, pe vremuri de criza?? Aia de la Bucuresti nu stiu cum sa mai dea afara dintre ei, nicidecum sa angajeze altii. Mai mult, poate ii determinati sa revina la programul de 8 ore, dintre care cu publicul 4 ore cel mult. Atunci sa vezi balamuc ...

14. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    @jewel

Postarea lui albea nu cred ca este doar nonsens,
    dupa cum afirmi.
    Vizavi de intarzierea raspunsurilor la telefon/email,

perfect de acord, dar,
    daca tu esti un functionar platit sa fii acolo 8 ore si, stai si cate 12,
    fara bani extra, ca sa REZOLVI problemele oamenilor,

daca EFECTIV nu ai timpul necesar sa raspunzi/etc/etc..

Acum,
    nu vreau sa cad in banal si sa spun ca cele cateva luni de asteptare ale tale sunt nesemnificative...

dar, dupa cum spunea danutzzz,

acolo lucreaza tot oameni, cu tot ce inseamna asta.

Inca o chestie,

se tot vehiculeaza ca "sunt platiti de noi",

dar, de fapt, desigur,

mai nici unul din cei de pe aici nu mai plateste taxe statului roman!

Nu vreau sa le iau apararea,

birocratia din pacate, este cum este,

aici sau in Ro.

Sunt insa putini, au de munca la greu, si, in afara de posibilile avantaje financiare , le lipseste aprecierea!

Nu as vrea sa fiu in pilelea sotului unei functionare de acolo care,

dupa cum imi destainuia,

CEL PUTIN ODATA PE ZI

este apostrofata, insultata/injurata, la ghiseu desigur,
    de romani de-ai nostri,
    care, inteleg democratia asa cum vor dansii!

Eu cred ca ideea de a analiza mai intai, e mai buna.

Experienta negativa a unora dintre noi (cazul georgiv de ex) reprezinta o zi/doua din viata, pentru noi,

sa ne gandim insa ca, acei oameni, se confrunta cu aceleasi probleme ZILNIC!

15. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    cred ca desi suntem departe platim inca... direct sau indirect.

hai sa vedem cum.

sunam inapoi acasa? evident da. asta inseamna ca operatorul nostru care o fi el plateste asa numita taxa de terminare a apelului, care presupune ca statul roman incaseaza ceva bani de la acel operator.

cumparam produse romanesti de la mag romanesti - da... statul roman a incasat ceva bani de la producatori, de la transportatori samd.

plecam in romania - statul roman incaseaza ceva bani din taxele de aeroport, benzina folosita de avioane, etc. daca e companie romaneasca, atunci se platesc si mai multe taxe, fiind platitoare de taxe catre buget mai mari decat cele din uk sau hu. evident la tot ce cheltuim in ro statul incaseaza tva.

trimitem bani acasa - bancile si ceilalti platesc taxe catre stat.

deci statul incaseaza bani chiar daca nu e un CAS sau alta taxa care o plateste un angajat sau angajator roman direct statului.

si evident pt serviciile de la consulat se plateste!!! deci nu vad chiar asa o problema...

16. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Well,
    asa da, ce sa zic,

se ridica fonduri masive din convorbirile noastre in Ro,

bine, ideea e ca, nu conteaza ca platim sau nu taxe, suntem cetateni romani, deci, vrem sa fim tratati corect de catre autoritatile romane.

Ce vreau eu sa subliniez este ca,

statul roman ne trateaza asa cum ne trateaza,
    dar,

asta nu inseamna ca trebuie sa le sarim in cap functionarilor de la consulat.

17. jewel

jewel New Member

Trophy Points:
    0
    Dromaderu:

"Postarea lui albea nu cred ca este doar nonsens, dupa cum afirmi."

Ai dreptate, nu este doar nonsens, este SI impertinenta :)

Nu e problema mea ca ei stau acolo 12 ore in loc de 8 cat ar trebui. Asta spune tot! Daca ar fi oameni capabili si competenti sa ocupe functia pe care o ocupa, ar termina treaba in 8 ore sau mai putin.

Daca birocratia este cum este in Romania, de ce mi-ar pasa mie? Traiesc in Londra si vreau ca acesti oameni care reprezinta Romania in UK sa se ridice la standardele UK, si daca nu fac fata, ii invit sa mearga inapoi de unde au venit, sunt destui tineri competenti si cu studii in Romania care ar putea oricand sa ii inlocuiasca.

Iar daca acesti oameni sunt insultati la ghiseu, iarasi nu este problema mea. De ce lucrul asta nu se intampla si functionarilor din UK? Tocmai pentru ca sunt capabili sa rezolve in timp util problemele oamenilor care li se adreseaza. Si au si o atitudine diferita fata de cea a functionarilor romani.

Daca vii din Romania intr-o tara ca Anglia, poate ar fi timpul sa te uiti putin in jur si sa te adaptezi/autoeduci. In the end, toti am plecat din Romania pentru o viata mai buna, nu pentru a aduce viata din Romania in UK.

Eu de cand am plecat din Romania am decis sa nu mai fiu o sclava a sistemului din Ro. Am invatat ce inseamna drepturile omului si ca trebuie sa cer ce mi se cuvine. In UK am fost intodeauna respectata, de cand am cumparat prima paine la Sainsbury pana cand am ajuns sa lucrez in birou intr-una dintre cele mai mari companii din lume. Nu am sa las functionarii de la consulat sa ma calce in picioare. Asta se intampla demult, cand locuiam in Romania si nu eram informata.

Iar tu, albea...termina cu latratul. Nu stii tu exact care era situatia mea cand am vrut sa-mi schimb pasaportul. Lasa oamenii de pe forumul asta sa-si faca treaba. Tot respectul pentru cei cu initiativa. Multe nu s-au schimbat, pentru ca nu poti sa schimbi lumea intr-o singura zi, dar vad diferentele si ma bucur ca romani ca cei care au inceput dezbaterea asta exista in UK si sar in ajutorul nostru. Despre oameni ca ei vorbeam mai devreme cand am zis ca in momentul in care ajungi aici...deschizi ochii, te uiti in jur, te adaptezi, inveti, te autoeduci si-ti faci viata mai frumoasa.

18. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Well,

ajungem cumva la esenta problemei...

Imi place sa constat ca, fiecare roman, ajuns in UK, de 2zile/3 saptamani/4 luni/n ani,

vrea sa fie tratat ca cetatean european,

inclusiv de catre autoritatile statului de unde abia ce a "tulito" ca nu-i mai placea cum este tratat acolo!

Nu sunt eu patriotul lui peste dar,

nu pot uita vorba aia a lui Kenedy...

"nu intreba ce poate sa faca tzara ta pentru tine,
    intreaba-te ce potzi face TU pentru tara ta!"

Vrem servicii OK dar, nu ne prezentam la vot.
    Vrem "o schimbare" dar, sa o faca altii!
    Vrem/vrem/vrem, dar, ... daca s-ar putea aduce serviciile astea la nivel de telecomanda!

19. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    @jewel - Vad ca in continuare desconsideri personalul consulatului. "Daca ar fi competenti"?? Ti-ai pus vreodata intrebarea daca nu cumva chiar sunt competenti? Si ca tu te inseli?

Spui ca colegul nostru latra, dar ii feliciti pe cei cu initiativa.
    Esti sigura ca colegul care "latra" nu este unul din cei care a fost la consulat pentru ca problema TA sa fie rezolvata?

E usor sa vorbesti de pe margine si sa ti se para ca ai dreptate.
    E chiar asa de greu de inteles ca nu rezolvi nimic cerandu-ti cu tupeu DREPTURILE? Dar daca nu sunt drepturi ci privilegii?

Asta ai invatat tu? despre derepturile omului? Afla ca ai inteles fix pe dos. Trebuia sa intelegi cat de elegant isi rezolva englezii problemele. Cu tact, cu diplomatie, fara sa improaste cu c%$&^.

Probabil mai ai de invatat, nu te judec si nu te condamn.

Vorba ta (romaneasca): sa faca cineva ceva!

20. jewel

jewel New Member

Trophy Points:
    0
    @danutzzzz:
    Nu am invitat pe nimeni sa-mi dea dreptate. Da, asa este, englezii isi rezolva elegant problemele pentru ca asta este cultura lor, dar cand nu ai cu cine, din pacate e nevoie de o dezbatere ca asta si de oameni care sa-si exprime nemultumirile.

Colegul nostru latra in necunostinta de cauza. Cati romani in UK isi permit luxul de a cumpara un zbor spre RO doar ca sa-si schimbe un pasaport? Nu toti. Cati romani in UK au timp sa mearga in RO? Poate au copii mici acasa, poate au un servici care nu le permite sa-si arunce vacanta pe o calatorie in RO doar pentru a schimba un pasaport, sau poate pur si simplu nu au chef sa se intoarca acolo unde gardienii de prin aeroport se uita urat la tine si te jignesc daca esti o doamna/domnisoara singura carandu-si bagajele, taximetristul injura in timp ce te conduce de la aeroport spre casa, toata lumea se plange despre orice si vor doar sa evite stresul de a se intoarce acolo. Postul lui a fost doar o jignire pentru cei care nu isi permit luxul de a plati un zbor spre casa, sau care au 2-3 copii mici acasa si nu au cu cine sa-i lase. Sa nu uitam ca noul pasaport biometric se elibereaza in min 2-3 saptamani si este nevoie de semnatura titularului pentru a putea fi eliberat. Cine si-ar lua concediu de 15 zile in UK doar pentru asta?

Cum sapanta spunea mai devreme, toate serviciile consulare sunt platite, nu cerem un favor :)

@dromaderu:
    Kenedy avea dreptate :) Oamenii care au luat initiativa asta au venit cu solutii si cred ca fac destule pentru a repara asta, sau poate ma insel? :)

Nu vorbi la plural. Nu stii cine sunt, nu ma cunosti, nu stii daca am fost la vot sau daca am facut ceva pentru vreo schimbare. Daca mie nu imi place sa pun aici cu liniutza de la capat ce am facut sau nu pentru a schimba ceva asta nu inseamna ca n-am facut nimic, pe mine nu ma incalzeste cu nimic sa postez asta pe un forum public pentru ca nu am nevoie de aplauze :)

Share This Page