3.6 C
London
Sunday, March 29, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

DEZBATERE PUBLICA - Consulatul Romaniei la Londra

Discussion in 'EVENIMENTE' started by admin, Jul 22, 2011.

1. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult Silverfern, chiar azi am redactat o noua scrisoare de reclamatie, pe care vreau sa o trimit la ambasada, (am trimis si e-mail, ieri pe 27 iulie) si asa cum ai specificat si tu, chiar am pus detaliile alea -da-da- .
    Si de lasat, NU ma las! -da-da-
    Am plecat din Romania, tocmai pentru ca era foarte multa indolenta, si nu am de gand sa o inghit aici.

Multumesc inca o data,

2. administrator

administrator Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Georgiana, referitor la reclamatia ta, domnul Ambasador a raspuns:

3. Boboc

Boboc New Member

Trophy Points:
    0
    -nervos- Se pare ca pe cei 500000 de romani nu ii intereseaza problema de la Consulat si propuneri care se pot pune in practica mai deloc.

Asta este cu noi romanii, ne vaitam pe la colturi dar nu sunem oameni de actiune iar cei cativa care ne-am rupt din timpul nostru sa contribuim suntem niste probabil niste idealisti prostuti.

Eu inca nu reusesc sa dau de Consulat, telefonul este mereu ocupat, nu raspund la email-uri, mai e putin si se face luna. Daca m-as duce personal la Consulat fara rezervare probabil ma trimite acasa.
    Idei ceva? Sa sun la TVR sau BBC? Am niste prieteni reporteri prin Romania si poate le dau de lucru cu asta deshi nu as vrea sa fac mare tambalau.

Alexandru

4. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult pentru raspuns Admin, cu toate ca mi-ar fi placut sa-mi raspunda mie personal/la reclamatia facuta pe cont propriu, dar poate trebuie sa mai astept putin.
    Astept si continuarea cercetarilor.

Boboc, am sunat noi la BBC in ziua respectiva, si se pare ca erau cam ocupati -nu-zic- .

Ieri, in parc, la o vorba cu romanii (asa facem noi in Norwich, duminica), am discutat de problema asta, si o mamica mi-a zis ca ea acum 2 ani a vorbit cu persoana potrivita, care a vorbit la randul ei cu consulul de atunci, a cotizat suma ideala, si i s-au facut pasapoartele chiar fara buletin

Nici nu vreau sa stiu cine era consul atunci, sau alte detalii, am mentionat doar asa, ca idee!

5. administrator

Trophy Points:
    38
    Domnul Ambasador este in concediu pana pe 12 septembrie, eu comunic pe adresa personala, accesul la emailul de serviciu se poate face doar din interiorul cladirii ambasadei...

6. Boboc

Boboc New Member

Trophy Points:
    0
    Asta cu email-ul din interiorul ambasadei sunt povesti nemuritoare pentru copii . Adica nu au un sistem de securitate cu numere aleatorii pe keyfob tip RSA domnul ambasador? -ras2-

7. administrator

Trophy Points:
    38
    Nu cred, dar nici nu-mi pasa daca e sa fiu sincer. Ideea in sine: CONCEDIU :)

Pe de alta parte, vorbim de Romania... asta explica multe...

8. danielak

danielak New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Georgiana,

Am incercat sa sun Sectia Consulara de o saptamana pentru o programare,inteleg ca sunt ocupati si daca suna nu raspunde nimeni .Am sunat la numarul cu 833 la sfarsit.Stie cineva daca au si alte numere de telefon la care pot fi contactati? Am trimis un email nici un raspuns inca.Multumesc anticipat.

9. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    salut, eu mi-am facut programare prin e-mail, dupa care am primit confirmarea tot prin e-mail de la ei.

Insa pentru toti care va duceti de acum in colo la consulat, <strong>luati-va apa multa la voi, mancare in geanta,</strong> pastile anti-stres, si nu va luati bilete de intoarcere pentru ca nu se stie cat stati pe acolo (eventual o camera la hotel), pentru ca e posibil sa rezolvati treaba a doua zi.

10. danielak

danielak New Member

Trophy Points:
    0
    Da mi-am imaginat eu un scenariu similar .Am avut un episod asemanator in Sevilla,Spania cu temperaturi de 40 de grade la umbra toata ziua ,am avut parte de acelasi tratament ofensiv si arogant fata de cetateanul roman care plateste, etichetati cu sigla de "capsunari" desi sunt licentiata si n-am cules capsuni pentru bani niciodata.
    Multumesc pentru sfat Georgiana.

11. MYRELA MYRELA

MYRELA MYRELA New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,
    si eu am trimis e-mail,am sunat ore bune dar degeaba.Am fost luni la Londra direct la ei sa-mi fac programare pentru pasaport si cea de la ghiseu m-a intrebat daca nu vreau acum sa depun pentru el.Iar la intrebarea ::de ce nu raspundeti la telefon sau e-mail:: raspunsul a fost:DA CE VRETI SA FACEM? SA REZOLVAM OAMENII DE AICI SAU SA STAM SA RASPUNDEM LA TELEFOANE? O mare batjocora.Trebuie sa stai la coada ca sa iti dea un formular ,il completezi si apoi te intorci din nou la coada. Numai pe acolo sa nu mai aveti treaba

12. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    despre formular, ASA MI-AU ZIS SI MIE, ca il voi completa la ghiseu ca nu-i mult de scris -nervos- , insa tot stand pe acolo atatea ore sotul meu a vazut o masa pe care erau cateva formulare necompletate, si chiar alea ne trebuiau noua.

13. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0

Cu tot respectul, acest raspuns da nastere unei intrebari; cam cati romani stiu de existenta consulatului din Edinburgh si ca isi pot rezolva si acolo anumite probleme? Da, stiu, exista informatia pe site-ul Ambasadei, dar exista si alte modalitati de a raspandi aceasta informatie? De exemplu cand cineva vrea sa se programeze telefonic sa fie directionat (ca recomandare) spre un consulat sau altul in functie de locatia persoanei respective?

Apoi... formulare, formulare... se naste inca o intrebare. Or fi bune formularele de pe site-ul Ambasadei? http://londra.mae.ro/index.php?lang=ro&id=11752 Daca nu, de ce? Pentru ca n-ar mai avea rost sa fie pe site. Daca da, sunt informati si functionarii de faptul ca un cetatean roman poate veni cu formularul completat de acasa? Li se spune cand intreaba/fac programari la telefon sau pe email ca pot descarca formularul de pe site? Pentru ca un mare numar de romani se descurca de minune sa descarce BR1 de pe site-ul UKBA, ma gandesc ca la fel de bine pot descarca un formular si de pe site-ul Ambasadei Romaniei. Problema e ca... nu multi stiu de ele. S-a gandit cineva la o modalitate ca acea sectiune cu formularele sa fie cumva mai vizibila pe site? Poate chiar o colaborare cu acest site n-ar strica, sa fie publicate formularele respective intr-o sectiune dedicata serviciilor consulare. S-ar mai elimina si coada pentru formulare si timpul pierdut cu completarea la ghiseu. Apoi s-a gandit cineva sa se adopte modelul britanic in privinta formularelor (dupa celebrele BR-uri)? Adica la finalul cererii sa fie o lista cu documente unde sa fie bifate documentele necesare rezolvarii unei anumite situatii si care trebuie prezentate impreuna cu formularul? Ar elimina si telefoane sau email-uri inutile de genul; "Ce acte imi trebuie pentru...?"

14. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    SIGUR, SIGUR formularele pentru eliberare pasaport NU SUNT PE SITE!!!!!!
    Si nici in sala nu ti le dau dk intrebi de ele. SUNT inmanate doar la ghiseu, cand dai actele tale originale.

15. doulfe

doulfe New Member

Trophy Points:
    0
    Eu nu stiu ce cuvinte de lauda ai tu, ca de o luna ma chinui cu telefoane si mailuri. Cred ca le fac o vizita.

In alta ordine de idei: sa inteleg ca-mi pot schimba pasaportul la consulat onorific? Cam cat dureaza?

16. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    este o mare diferenta intre consul onorific si consulat. nu poti schimba decat la consulat la Londra. la mine a fost un caz special ca aveam nevoie de pasaport urgent.

17. riderlord

riderlord New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,

Imi voi adauga si propria parere TOTAL NEGATIVA legata de sectia consulara din Londra. Sa fiu sincer, cred ca pot spune ca am o adevarata repulsie vis-a-vis de aceasta institutie la care am apelat, acum 6 luni, in mod disperat, cautand suport..la care cred ca as fi avut dreptul, daca ma consideram un cetatean al oricarei alte tari de pe fata pamantului..si nu ROMAN!!!

In luna martie, am incercat sa solicit suportul singurei institutii ROMANESTI ce ar fi putut si ar fi fost indreptatita sa ma ajute in rezolvarea unei probleme ce nu tine de competenta mea (vis-a-vis de Politia Metropolitana)..mail la care nu am primit raspuns nici astazi (17.08.2011):D
    Oricum, multumesc d-ului Mihai Delcea de la sectia consulara din Edinburgh care a avut amabilitatea sa imi raspunda la mail si sa imi spuna ca mi-a redirectionat mailul catre "SECTIA CONSULARA DE LA LONDRA"..dumnealui nefiind decat in cc. Dar am trecut si peste asta, am fost in tara si mi-am rezolvat problema singur...Multumesc!

Repulsia vine, din alt episod, in care am fost implicat direct, la ghiseul cu pricina..
    Pe cand stateam si eu, ca tot omul la rand..ca na, asa e cand stai sa cumperi orez...in spatele meu, un domn foarte prezentabil si amabil, cetatean sirian se afla la rand pentru a solicita unele informatii legate de viza dumnealui pentru Romania. In timp ce imi erau verificate actele, de o alta persoana decat cea de la ghiseu, i-am permis domnului sa treaca si sa isi rezolve problema atata timp cat ghiseul era liber. Insa, am ramas stupefiat cand persoana din spatele ghiseului NU INTELEGEA ENGLEZA omului si m-a rugat pe mine sa ii traduc ce spune. Atat eu, cat si respectivul domn...cred ca nu mai aveam mult si incepeam sa radem de acest episod tragico/comic. Am rezolvat problema..atat eu cat si dansul, insa, a ridicat putin mingea la fileu, facandu-ma sa ma simt penibil in pielea romanului ce eram...Draga INSITUTIE ROMANEASCA...cum este permis, ca fiind pe teritoriul ALTEI TARI, sa nu aveti inscris NIMIC pe afisierele DVS in LIMBA TARII RESPECTIVE???? totul este in romaneste!!!! nu este posibil asa ceva..

"multi s-au scos din romania...dar nu au scos romania din ei"

18. administrator

Trophy Points:
    38
    Dragii mei,

Va multumesc pentru relatarea experientelor voastre in ceea ce priveste Consulatului Romaniei la Londra. Daca o tinem in acest fel o sa putem strange exact ce avem nevoie pentru prima intalnire cu personalul ambasadei.

Ca pasi urmatori am avea nevoie de urmatoarele:

1. Un voluntar care sa stranga aceste probleme intr-un singur post, organizate si scurtate la obiect, dar si pe cele de pe pagina de facebook dedicata acestei campanii:

http://www.facebook.com/event.php?eid=214695405242930

2. O lista de sugestii care se ridica din semnalarea acesto probleme, in acelasi post.

3. 4-5 persoane care au avut aceste experiente negative care vor sa participe la prima intalnire cu personalul ambasadei undeva in jurul perioadei 17-24 septembrie 2011

4. 2 moderatori ai Forumului care sa participe impreuna cu mine la aceasta intalnire.

Astept propunerile voastre cu drag!

Admin
    -vampir-

19. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Am o propunere pentru cei de la consulat/ambasada. (nu stiu daca s-a mai mentionat)
    Sa isi rezerve dumnealor o zi pe saptamana - lunea de exemplu, in care sa raspunda la emailuri, telefoane, si sa nu primeasca DECAT pe cei cu programare.
    In felul acesta vor putea cumva sa educe publicul - cei care stiu ce vor - suna luni, se programeaza peste o saptamana, rezolva repede ce au de rezolvat si sunt fericiti.
    Probabil pe masura ce "lunea" va deveni aglomerata, vor putea fi adaugate si alte zile speciale pentru programari.

20. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    rezolvata cumva problema celor care cu copii mici pana in 5-6 ani. vorbesc de cei care vin sa faca acte pt copii si nu cei care vin cu copiii dupa ei ca nu au cu cine sa-i lase sau mai stiu eu ce. nu poti tine un bebe de 5 luni acolo ore in sir.

Share This Page