5.2 C
London
Saturday, December 14, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

DEZBATERE PUBLICA - Consulatul Romaniei la Londra

Discussion in 'EVENIMENTE' started by admin, Jul 22, 2011.

1. administrator

administrator Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Dragi membri, prieteni si vizitatori,

In urma numeroaselor dezbateri din mediul online, dar si a numeroaselor emailuri ce contin plangeri cu privire la calitatea sau durata serviciilor consulare oferite de Consulatul Romaniei la Londra ROMANi ONLiNE a decis sa ia atitudine si sa incerce sa schimbe ceva cu privire la modul in care Consulatul ofera asistenta cetatenilor romani de pe teritoriul Marii Britanii.

Incepem cu o promisiune:
    Ne vom ocupa personal si in mod activ de abordarea persoanelor cu putere decizionala in ceea ce priveste imbunatatirea calitatii serviciilor consulatului.

Primul pas va fi propunerea unor intalniri cu reprezentatii Ambasadei Romaniei la Londra dar si ai sectiei consulare, impreuna cu cativa dintre cei care au intampinat probleme la Consulat, unde vom incerca sa discutam nu doar problemele dezbatute aici, dar si sugestiile si solutiile emergente. Vom incerca apoi sa facem tot posibilul ca aceste solutii sa fie implementate, respectand legea si bugetul alocat consulatului. Iar pentru ca discutam de bugetul consulatului, vom cere, conform Legii nr. 544/2001 privind liberul acces la informatiile de interes public detalii despre bugetul alocat, cheltuielile anuale a Ambasadei si Consulatului dar si salariile functionarilor publici din cadrul Ambasadei si Consulatului.

Pe ce ne bazam:
    Pe puterea comunitatii, pe cei 500.000 de cetateni romani aflati pe teritoriul UK, care MERITA servicii decente din partea functionarilor statului roman oriunde in lume s-ar afla.

Ce avem nevoie de la voi:
    1. Sugestii pentru imbunatatirea serviciilor, tinand cont de prevederile legale (pe care le gasiti aici: http://www.mae.ro/node/1452 dar si aici http://www.mae.ro/node/1453 )
    2. Feedback - aspecte pozitive sau negative pe care le-ati observat la vizitele voastre la Consulatul Romaniei la Londra
    3. Publicitate - spuneti-le prietenilor vostri despre aceasta actiune, invitati-i sa ne raspunda. Cu cat avem mai mult feedback, cu atat avem mai multa putere!
    4. Imagini, filme, documente, povestiri despre vizitele voastre sau ale prietenilor vostri la Consulat
    5. Linkuri - site-uri pe care se mai discuta probleme legate de serviciile consulare

Cum ar trebui sa arate un raspuns la acest topic:
    a) detaliile vizitei la consulat (motivul, data, numele)
    b) problemele intampinate
    c) sugestii - cum s-ar putea rezolva problemele aparute la punctul b)

Atentie:
    Persoanele care nu doresc sa faca publice datele de mai sus, pot trimite un email la administratorul site-ului ROMANi ONLiNE (admin@romani-online.co.uk)

Va rugam sa va abtineti de la comentarii imature, injurii la adresa personalului sectiei consulare si a oficialilor romani in Marea Britanie, atitudine care nu este constructiva, dorim aici, dupa cum spuneam mai sus, detalii concrete si coerente despre problemele intampinate, sugestii si solutii la probleme voastre.

Sfat:
    In situatia in care considerati ca ati fost tratati cu indiferenta, lipsa de respect sau ilegal, va rugam sa cereti numele functionarului pe care sa-l prezentati aici.

Linkuri unde se discuta despre consulat:
    1. ROMANi ONLiNE
    2. ROMANi ONLiNE
    3. ROMANi ONLiNE
    4. romani.co.uk
    5. romani.co.uk
    6. CR
    7. DespreCopii.com

Declaratii:

A. CRAIU CRISTINA LELIA
    1. Cristina-Lelia CRAIU - Consilier - declaratie de avere 2010-11-02
    2. Cristina-Lelia CRAIU - Consilier - declaratie de avere 2009-05-29
    3. Cristina-Lelia CRAIU - Consilier - declaratie de interese 2010-11-02
    4. Cristina-Lelia CRAIU - Consilier - declaratie de interese 2009-05-29

B. STELUTA OANA GHEORGHIU
    1. Steluta Oana GHEORGHIU - Secretar I, Şeful Secţiei Consulare - declaratie de avere 2010-09-27
    2. Steluta Oana GHEORGHIU - Secretar I, Şeful Secţiei Consulare - declaratie de interese 2010-09-27

Linkuri utile
    1. Romanian migrants send home £500,000 each day from the UK
    2. Bugetul MAE 2011
    3. Sectia Consulara pe siteul Ambasadei
    4. Personal diplomatic

Succes!

Adrian Cherciu
    ROMANi ONLiNE

2. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    bravo pentru topic.
    Prima sugestie ar fi sa inceapa sa foloseasca si ei cardurile in interiorul institutiei si nu DOAR CASH!
    A doua ar fi sa-si faca serviciul de trimitere cu Special delivery.
    (in sensul ca noi platim serviciul si de restul sa se ocupa ei, insa in momentul de fata trebuie sa te duci tu cu un plic pre-platit, e ca si cand m-as duce cu mancarea in sacosa la restaurant -nu-zic- )

Mai multe de marti in colo, cand ajungem la consulat pentru pasapoartele pustilor. -dans-

3. Mutu

Mutu Active Member

Trophy Points:
    38
    Un alt subiect demn de discutat ar fi criteriile prin care se acorda licenta de translator/traducator persoanelor romane aflate pe teritoriul Marii Britanii.
    Nu mi se pare normal ca acesti asa-zisi traducatori sa fie niste semidocti cu licenta eliberata de Consulatul Romaniei de la Londra.
    Este o rusine pentru statul Roman sa elibereze adeverinte de "cunoscatori" ale celor doua limbi fara o baza reala.
    Poate va intrebati de unde am ajuns la concluzia asta. Ei bine, sotia mea a avut un interviu video la politia locala si pentru a preintampina orice inadvertente, am cerut politiei ca sotia mea sa aiba un traducator roman. Este normal, traim intr-un stat civilizat si masurile de extra protectie sunt la indemana. Doar ca acea cucoana, in care sotia mea isi punea sperantele, s-a dovedit a fi doar o vorbitoare de nota 5 a limbii engleze. Nu mai trebuie sa mentionez fitele si aerele de atot-cunoscatoare.
    Cum este posibil asa ceva?
    Domnilor, am impresia ca va jucati cu libertatea oamenilor, nu va pasa ce se intampla cu noi.

Va multumesc.

4. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Out Fishing, (unde-o fi Mutu nu stiu, dar le zici la fel de bine) chestia asta pleaca din Romania, unde daca ai 'terminat' o facultate de (sau cu) limbi straine ai dreptul sa fii traducator autorizat de Ministerul (In)Justitiei. Iar daca e autorizat formal, poate fi si "recomandat". Daca vrei calitate ai putea avea niste garantii daca respectivul traducator a fost autorizat ca urmare a unor examene la Ministerul Culturii. E nedrept pentru traducatorii care au studiat in timpul facultatii(nu doar au terminat-o), dar la fel de nedrept e si pentru profesorii cu har si cunostinte sufocati de profesorii semianalfabeti si asa se poate ajunge si la personalul diplomatic (ca sa ne apropiem de subiectul discutiei).

Salutara initiativa, desi pana acum se cam lasase linistea pe anumite topic-uri, dar niciodata nu-i tarziu (mai ales in prag de an electoral). Nu inteleg insa de ce s-ar limita actiunea asta doar la consulatul din Londra, din cate stiu eu mai sunt cateva(onorifice sau mai putin onorifice) imprastiate prin UK - acolo trebuie sa fie liniste? Ambasada o lasam in pace? Probabil va avea de lucru (sa nu-i deranjam) ca la sfarsitul anului guvernul britanic trebuie sa vina cu dovezi solide ale dezechilibrelor pe piata muncii pentru a mentine restrictiile de munca. Problema asigurarilor medicale (mai ales in cazul studentilor NVQ care platesc si la stat si la privat pentru acelasi lucru) e rezolvata: ramane cum s-a stabilit.

Sper sa nu fi fost imature sau injurioase comentariile/intrebarile mele.

5. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    eu cel putin nu am decat cuvinte de lauda fata de consulul onorific de la Leeds. Jos palaria pt ea! Chiar din concediu de maternitate fiind m-a ajutat cand a fost vorba de probleme cu niste destepti care au rupt pasaportul sotiei cand l-au scanat la check-in pt serviced apartments. Culmea a fost ca m-au sunat de la consulat a doua zi sa ma intrebe cum ma pot ajuta ei. S-au oferit la schimbarea pasaportului intr-o zi. De rau am citit aici pe forum. Acum tb sa-i intelegem si pe ei ca au altceva mai bun de facut decat sa raspunda in 1 ora la intrebari puse pe e-mail al caror raspuns se afla pe site-ul consulatului.

6. administrator

Trophy Points:
    38
    Din activitatea "intensa" pe acest topic inteleg ca nu sunt probleme la consulat ori ca nu va pasa...

7. Mutu

Mutu Active Member

Trophy Points:
    38
    Cred ca a doua varianta este cea adevarata. -ganditor- - lasa-ma-
    Astia suntem, sa fim sanatosi si la vara cald... -misto- -hamac-

8. parker1

parker1 New Member

Trophy Points:
    0
    admin, cred ca ar fi o idee buna sa trimiti acest mesaj sub forma de email tuturor celor inscrisi pe forum, pentru a avea o audienta mai mare. Nu cred ca o sa considere nimeni ca e unsolicited email/spam, avand in vedere ca e o initiativa excelenta.

9. administrator

Trophy Points:
    38
    parker, da, voi lucra la un emailshot pentru pe parcurs, avem la dispozitie toata luna august si jumatate din septembrie.

Referitor la spam, probabil vom avea plangeri de la catad, nu-i asa catad? -da-da-

10. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Poate ar fi bine sa mentionezi numele colegei respective si voi incerca eu sa iau legatura cu Dna Oana Gheorgiu - Sef Serviciu Consular

Si eu sunt traducator pentru Ambasada si sper ca peste 2 luni si interpret pentru Met Police si sunt un pic suparata cand aud de criterii (avand in vedere ca la sfarsitul anului universitar 2003 am dat 21 de examene +2 majore- limba si literatura engleza, limba si literatura franceza)
    Sa nu mai vorbesc de faptul ca facultatea a avut 98% cursuri in limbi straine, cu exceptia lingvisticii si literaturii comparate.

Cred ca ideea se aplica celor care au dat examene de licenta inainte ca acestea sa fie scoase si sa se ia admiterea doar pe baza de dosar si sa se absolve facultatea doar raspunzand la intrebari
    pe baza lucrarii de diploma pe care cineva a scris-o sau cuiva i s-a 'transmis'

(Daca e necesar sunt dispusa sa dau oricand un nou examen.) -da-da-

11. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0
    Degeaba vorbim noi aici... pe cei de la consultat/ambasada nu ii doare ne noi... pentru ei ar fi mai bine ca noi sa nici nu existam.

Am trimit un email acum cateva luni si inca nu am primit raspuns.

Abia astept cetatenia... primul lucru pe care am sa il fac dupa aia am sa le trimit pasaportul romanesc inapoi.

12. administrator

Trophy Points:
    38
    O sa fi surprins, am primit ieri telefon de la domnul Ambasador personal, aflat in sedinta saptamanala cu echipa, printre care si sefa sectiei consulare. Am efectuat o teleconferinta ad-hoc! Le-am explicat despre campania noastra si au fost incantati.

A ramas sa strangem o serie de probleme, cu cat mai multe detalii si sa organizam pe parcursul lunii septembrie o intalnire serioasa unde sa dezbatem problemele, sugestiile si solutiile.

Totul depinde de voi, eu m-am pus la dispozitia voastra, astept aici problemele, sugestiile si solutiile pana la inceputul lunii septembrie. Vreti sa schimbati ceva, ACTIONATI, nu va plangeti ca babele pe la coltul gradinii, iar cand e vorba de discutii serioase deveniti instant ocupati cu altele.

Hai, miscare, miscare, apucati-va de relatat si propus, hai sa schimbam situatia in favoarea noastra!

Admin
    -vampir-

13. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0
    Sper ca nu e acelasi ambasador care in 2006 a preferat sa stea in banca lui cand The Sun a scris pe prima pagina ca aderarea Romaniei la UE va aduce un val de epidemie de SIDA...

Nu vreau sa fiu sarcastic, dar de fiecare data cand a trebuit sa ma duc la consulat m-am simtit tratat ca ultimul om de pe Pamant. Consultatul nu are nici o valoare pentru mine.

14. administrator

Trophy Points:
    38
    Lancelot, bunul simt obliga la putina informare inainte... http://londra.mae.ro/index.php?lang=ro&id=65495

Cum as putea eu sa merg la o intalnire cu reprezentatii ambasadei si consulatului sa le spun ca:

"Un membru al forumului spune ca se simte ultimul om cand merge la consulat?"

Detaliaza, explica, sugereaza, propune! Daca astepti cetatenia, atunci actioneaza ca un britanic! FA-TE AUZIT!

15. crimm

crimm New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ideea, tare mult mi-as dori sa participe cat mai multi la acest topic.
    La randul meu am fost dezamagita de organizarea celor de la consulat, cum treci pragul institutiei, toate "cele" iti reamintesc ca esti pe teritoriu romanesc.
    Deoarece nu am fost nevoita sa ajung pe acolo in ultimul an si jumatate, nu imi pot permite sa fiu mai clara, dar insist pentru o organizare mai buna, astfel, oferind mai mult respect persoanei ce le solicita serviciile. Gramada ce asteapta la ghisee este dezgustatoare, trebuie gasita o metoda civilizata, care sa ofere atentia si respectul cuvenit fiecarei persoane in parte, cu atat mai mult cu cat tarifele serviciilor consulare sunt destul de piperate.
    Daca ar fi posibil, folosirea unui bon de ordine, in functie de sosirea la consulat, separarea salii de asteptare de zona ghiseelor, chemarea unei singure persoane la ghiseu, care ar trebui sa fie coborat la un alt nivel, oferind posibilitatea interlocutorului sa se aseze pe un scaun.
    Acesta ar fi un aspect care tine de organizarea exterioara, dar cu siguranta trebuie lucrat mult si la organizarea muncii prestate de personalul consulatului.
    Eu le doresc sa gaseasca solutii optime, sa depuna mai mult suflet in ceea ce fac pentru compatrioti.
    Asa cum putem respecta in alte situatii randuiala britanica, asa ar trebui sa procedam si la consulat.

16. parker1

parker1 New Member

Trophy Points:
    0
    Eu inca n-am ajuns la consulatul din Londra, dar am deja un 'pet peeve' in legatura cu costul autentificarii unei procuri pentru a calatori cu copilul, in conditiile in care copilul este insotit doar de unul dintre parinti. Si nu doar in legatura cu costul, dar si cu cerinta respectiva, pe care alte tari din EU nu o au, fiind suficient pasaportul si/sau certificatul de nastere al copilului.

65 de lire si o groaza de timp pierdut la coada pentru autentificarea unei procuri (in 2 exemplare in mod obligatoriu...), si treaba asta repetata ori de cate ori calatoresti cu copilul? Costa mai mult decat biletul de avion al copilului in unele cazuri.

17. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    parker tu nu ai facut pasaport canadian la copii? ca daca intri in ro cu alt pasaport decat romanesc nu au ce sa-ti faca. nu-ti cere nimeni procuri daca nu ai pasap romanesc.

18. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0
    Domunul Administrator,

Imi cer scuze daca ai vazut mesajul meu o jignire, nu a fost asa. Fata de altii eu nu am timp sa ma interesez de cine e consul, ambasador sau cum s-o mai numi el. Asa cum nici nu am timp sa ma stau calare pe telefon (lucrez in orele cand linia telefonica e deschisa), iar deplasarea la Londra este un chin (o zi de concediu pierduta, bani pe tren, etc.).

Pentru a nu ma mai simti ultimul om am cateva sugestii...

1. Ar fi bine sa se desfiinteze ghiseele. Sa se faca o alta sala si sa se puna birouri, asa cum este cand mergi la banca.

2. Sa se faca mai multe servicii prin posta. De exemplu, de fiecare data cand fata pleaca in Romania cu mama-sa eu trebuie sa ma duc la Londra la consulat sa dau celebra declaratie cum ca sunt de acord ca si copilul meu sa se intoarca inapoi acasa (acasa fiind in Marea Britanie). Da, da, stiu... asta e lege data de la Bucuresti, deci nici un motiv sa sara lumea ca arsa... Dar este un serviciu care ar trebui sa se faca prin posta.

3. Dupa cum s-a spus deja, sa se poata plati si cu card-ul. Personal si cand ma duc sa cumpar Financial Times platesc cu cardul asa ca iti dai seama ca nu am chef sa ma duc la bancomat si sa scot sute de lire ca sa am la mine.

4. Sa extinda programul liniei telefonice macar pana la 7 seara sau cateva ore in week-end.

Complimente.

PS: Stiu sa ma comport civilizat (ca doar de aia am plecat din Romania, am fugit de lipsa de civilizatie), fii tu fara grija. Doar ca nu prea exista cai la consulat prin care sa te faci auzit.

PPS: Am trimis email-ul prin care am solicitat informatii pe data de 31 mai a.c. Mai multe informatii, scuze, dar nu iti pot da aici.

19. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    @Lancelot: nu se pot desfiinta ghiseele. mergi la un consulat nu la o banca. dar ar putea sa faca ceva totusi acolo sa faca ghiseele cu geamurile joase ca sa poti sta pe scaun, la fel ca la ambasada canadei din bucuresti.
    la pct 2: anumite servicii care cer notarizari si procuri tb facute cu persoana de fata si nu prin posta. este f usor sa imiti o semnatura si sa vorbesti la tel in numele altei persoane.
    in rest sunt de acord cu celelalte 2.

20. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0
    Catad, asa cum un britanic poate sa aplice pentru pasaport prin posta, tot asa se pot face si unele chestii prin posta.

Eu nu imi amintesc sa fi vazut o institutie publica in Marea Britanie unde sa stai in fata unei gauri in zid de un metru patrat.

Share This Page