8.6 C
London
Thursday, February 20, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Detalii despre Luton?

Discussion in 'IN ZONA TA' started by MonicaClo, Jan 24, 2015.

1. MonicaClo

MonicaClo Member

Trophy Points:
    8
    Salut.luna viitoare vrem sa ne mutam in Luton deoarece in Londra e știuca treaba ca e chiria foarte scumpă.ce mi puteți spune despre acest oraș,despre zone si alte chestii care credeți ca ar trebui știute.multumesc mult!

2. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Luton este locul in care s-a nascut EDL (English Defence League), are uzinele Vauxhall, aeroport cu zboruri directe in RO si o puternica si zgomotoasa comunitate musulmana. Chirii mult mai ieftine ca in Luton gasesti in Cumbria sau East Midlands.

3. MonicaClo

MonicaClo Member

Trophy Points:
    8
    Mersi mult pt răspuns.ideea e ca aleg Luton deoarece soțul e taxi driver in Londra si poate face naveta ușor.musulmani gălăgiosi avem in estul Londrei o sumedenie deci...cred eu ca nu prea ar fi un șoc :)).vorucu, mersi si dc mai poate cineva da detalii,eventual cineva care locuiește acolo ar fi super :)

4. seby

seby New Member

Trophy Points:
    0
    De preferat sunt zonele de langa Luton ,Dunstable si Houghton Regis .
    Cauta in zonele LU5 sau LU6

5. MonicaClo

MonicaClo Member

Trophy Points:
    8
    Mersi mult.am văzut ca s flat-uri faine prin lu5 si lu6 .o alta problema dc m-a puteți ajuta sa mi Spune-ți încălzirea pe electric e scumpă rău fata dE cea pe gaz pt ca in zona sunt mai mult electric încălzite locuințele.

6. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    e greu de spus daca incalzirea electrica e mai scumpa decat cea pe gaz, in primul rand pt ca si la gaz si la electric se plateste la kwh si in al doilea rand pt ca la electric ai tarif redus noaptea cand e consumul mare.

din ce am observat flaturile sunt in general constructii mai recente si mai bine izolate, in plus daca stai la etaj si ai dedesubt un vecin care e pe-acasa si face si cald in casa, ai toate sansele unui comfort termic sporit.

pe de alta parte insa, incalzitul la electric produce mucegai, deci e de preferat gazul daca se poate. verifica atent peretii la colturi, dupa paturi / dulapuri, mirosul din casa in general.

iar daca sunt niste calorifere mai vechi, nu prea ai cum sa reglezi f bine temperatura, cel putin in timpul zilei - ele se incarca in timpul noptii (cand e tariful redus) si apoi emana caldura - dar cel putin cele care le-am avut eu la un moment dat nu aveau pozitia 0, ci doar de la 1 in sus.

si iarasi f important e sa urmaresti pe site-uri de comparatii sau chiar la furnizor ce tarif ti se potriveste cel mai bine in functie de consum. daca e un istoric al locatiei (e bine sa ceri de la agentie / chiriasul actual), poti face o simulare sa vezi ce tarif e mai bun si apoi din timp in timp sa vezi daca apare ceva mai bun - acum de exemplu e o perioada de scadere a preturilor la energie.

eu folosesc npower, intru pe site in cont si imi spune daca au un tarif mai bun sau nu. si diferenta nu e de neglijat. la electricitate am trecut recent la Unit rate 11.76p de la vechiul 15.16p

7. MonicaClo

MonicaClo Member

Trophy Points:
    8
    Mersi mult pt informații. Am fst azi sa văd un flat. La prima vedere e ok dar oricât m as uita la el mi e frica de surprize pt ca am pățit o cu mucegaiul in trecut. Ceea ce nu înțeleg e de ce doamne Iartă-mă pun ăștia hârtie pe pereți pe post de tapet. Cred ca știi la ce m-a refer. Asa avea fostul de azi si asta m-a face sa n m-a hotărăsc dc sa l accept sau nu.pfff cât stres mai ales ca am si copil de un an jumate si ii trebuiesc cât de cât condiții. Pfff

8. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    de putori ce sunt, de aia. decat sa curete peretii si dea niste var peste, mai bine ii lipeste niste tapet direct peste vechiul tapet si tot asa. ia incearca intr-un loc sa vezi cate straturi sunt. LOL

9. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    cu copil mic mai ales as evita.
    o simpla raceala cu tuse tinde sa devina f dificil de tratat.

10. alexdonici

alexdonici New Member

Trophy Points:
    0
    Buna. Stie cineva o camera single sau double in Luton sau prin imprejurimi? La un pret acceptabil

Share This Page