20.7 C
London
Thursday, September 19, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Desteapta-te romane!!!!

Discussion in 'Politica' started by ancutza_bc, Nov 24, 2009.

1. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    enfield a scris:
    "LA MULTI ANI" ROMANIA

Insa cred ca ramanem doar cu speranta.

Tovarasii de la conducere nu vor sa lase osu'.

Trist dar ADEVARAT. -trist-

2. mad19

mad19 New Member

Trophy Points:
    0
    Textul nu imi apartine:

Eu stiu un lucru simplu: dusmanul poporului roman [stiut si vazut,deci partea vizibila a icebergului,care de fapt conteaza cel mai putin,dar asta e alta poveste] este institutia, cu cinism numita, bastionul democratiei: parlamentul. Candva,i se spunea SFATUL TARII,unde boierii care ”oftau” de grija poporului,puneau la cale toate blestematiile,sa le fie lor bine.
    si mai exista institutia numita VODA, care daca era reprezentata de un om puternic,le punea acelor caini mai sus numiti, capatana unde se cuvenea, adica pe butuc.
    Si in lupta cu haita de caini turbati MARIA SA se sprijinea pe noi, adica pe popor!
    Am vazut un parlament care cu 322 voturi l-a dat pe VODA jos de pe tron,si majoritatea de 75% a poporului trimitandu-l pe voievod sa-si faca treaba,adica sa-l apere de banditi.
    Acum,VODA ne-a intrebat daca vrem 475 de plosnite sau numai 300…cand discutam la asemenea nivel,incidentul cu copilul este paguba colaterala.Geoana nu m-ar fi intrebat NICIODATA daca vreau sa fie mai putini banditi in sfatul tarii,pe cand Basescu m-a intrebat.
    SA TRAIESTI,MARIA TA!

LA MUlTI ANI ROMANIA!!! -asa-asa-

3. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0
    In ce tara din lume mai este tratat poporul cu atata dispret si ura viscerala de catre "politiceni" ?

In ce tara ati mai auzit ca Guvernul sa refuze repetat si cu o indrajire de neinchipuit sa puna in aplicare o lege sau o decizie judecatoreasca ?

In ce tara ati mai auzit ca statul sa fie dator si sa refuze sa plateasca datoriile fata de cetatenii lui ?

In ce tara ati mai auzit ca Guvernul impreuna cu Banca Nationala sa decida trecerea la datoria publica a fraudelor facute de politicieni, militieni, militari si sa nu se ia nicio masura impotriva ticalosilor, ba chiar mai mult sa fie tinuti in continuare la loc de cinste ?
    Datoria publica inseamna datoria pe care o plateste poporul prin taxe si impozite fata de terti si asta inseamna bani mai putini pentru pensii, medici, profesori, sosele etc.

In ce tara ati mai auzit sa existe concurenta pentru plata facturii de energie electrice (FURATE) INTRE O PERSOANA FIZICA SI UN PRIMAR si specific, ca Primarul nu platea din buzunarul propriu ci din bugetul statului (orasului/cartierului/sectorului) ?

In ce tara este posibil ca niste asa-zisi politicieni si parlamentari totodata, drept raspuns la acuzatiile de furt si talharire a poporului sa-si puna papioane ?

Si pentru ca papionele au venit ulterior, in ce tara ati mai auzit ca Prim-ministrul sa decida inundarea catorva sate pentru a "salva" un oras si sa aiba tupeul cu papionul la gat sa admonesteze pe bietii nefericiti de ce au pretentia sa le repare casele si sa intrebe cu dispret ca doar nu vor hotel de 5 stele drept locuinta temporara. Unde ati mai auzit asa ceva ?
    Ulterior s-a dovedit ca decizia a fost coplet eronata (cu inundarea acelei zone) deoarece numirile specilaistilor s-au facut pe criterii politice si nu pe calitati si expertize dovedite.

Este posibil asa ceva intr-o tara in care se presupune ca domneste democratia ? Si unde partidele asa-zis politice se intrec in a numi lideri lipsiti de orice urma de bun simt, cultura si care sa nu fie in stare nici macar sa vorbeasca corect propria limba (de scris nici nu mai vorbim) ?

Hai indrazniti si nominalizati cateva tari, nu va sfiiti. Ahh si dupa ce faceti numiti acele tari spuneti-mi cate sunt recunoscute ca fiind democratice, ce nivel de dezvoltare au si unde sunt situate geografic.

Cum as putea sa votez un astfel de Presedinte propus de sleahata de talhari ?

Daca prin absurd ar trebui sa fac o astfel de alegere, intre un astfel de personaj si un fost marinar, in mod clar as alege marinarul oricat de petrecaret ar fi el. Sau daca ar fi (Doamne fereste !) sa aleg intre votarea bizonului fiu de securist si taierea manii, in mod clar voi fi un ciung.

4. seby

seby New Member

Trophy Points:
    0
    -trist- Pacat ca acest topic se inchide pe data de 7.

5. feribaci

feribaci New Member

Trophy Points:
    0
    de fanarioti nu ati auzit,exista multe asemanari intre ei si ce avem azi prin politica,cat stam luam cat putem ca dupa aia numai apucam,care popor sufera ,nu conteaza ca inca mai este de luat.
    Toti cei dupa acest forum cred ca ar scrie multe romane pe aceasta tema,dar daca nu avem pile la inalta poarta nu cred ca putem sa schimbam ceva,de cand tot speram,de 20ani,de 30ani,de 40ani,vai de soarta noastra de popor obijduit,cred ca Dumnezeu a avut ceva cu evreii,dar si cu Romani

6. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Sa-mi fie cu iertare, "feribaci", dar uneori iti mai si faci soarta.
    Ma refer la MENTALITATE- nu cred ca trebuie sa spun mai mult, dar detaliez, daca trebuie de indata ce fac 'dusul rece" ducandu-ma in Romania. -nu-zic-

7. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0
    Eu sper doar sa nu fie ales Prostanacu` ... am vazut ca deja presa americana il dau drept favorit, desi in mod clar nu este.

Orice speranta de schimbare va deveni desarta cu Prostanacu` in fruntea tarii secondat de maretul Vanghelie Biruitorul (care este).

Ah si neaparat trebuie sa o spun: Onorata Ambasada a Romaniei in frunte cu Inaltimea Sa Ambasadorul nu au catadicsit macar sa puna pe site nimic despre alegeri si referendum, doar pe site-ul Consulatului s-a invrednicit cineva.

Sunt dezgustat ca Inaltimea Sa Ambasadorul da intervirui in care critica Top Gear ca vorbesc despre comunistii din trecutul apropiat al Romaniei, dar cand romanii sunt terfeliti in fel si chip in media nu scoate niciun cuvintel ... il deranjeaza cumva trecutul sau comunist sau cel securist ?
    Ca sa nu mai spun ca Onorata Ambasada, nu incheie niciun fel de acte si te trimit direct la Consulat unde tarifele pot fi (si chiar sunt) mai mari, desi pe site-ul Ministerului de Externe sunt expuse foarte clar tarifele UNICE in euro si daca facem conversia valutara constatam cu usurinta ca Lira sterlina valoreaza mult sub un euro.

8. feribaci

feribaci New Member

Trophy Points:
    0
    ca sa raspund cuiva de pe forum,cred ca tindem sa ajungem cu democratia prin America Latina,ne mai lipseste o democratie militara ,ca noi Romani sa le avem pe toate regimurile politice.
    ca sa iesim din criza ne mai trebuie si o economie,care nu mai este a noastra nici a voastra si nici a urmasilor nostri,industria este la pamant,care producea banutii,de agricultura nu mai are rost sa mai vorbim,ce a fost monopol de stat sa dat la investitori,ce a mai ramas se va da dupa alegeri,bancile ne ingroapa,doar sa mai vina martienii sa ne scoata ca cu americani ne am lamurit(taranu ,am vazut la profil ca esti economist,in Braila ,finantele publice refuza sa se duca in control la firmele interlopilor pentru ca le este frica de bataie si alte urmari,mie imi este frica cand vin organele de control pt.ca nu scap fara amenda,sunt ca si miile de alte firme din romania,de fiecare data contravenient -bravo- )

9. feribaci

feribaci New Member

Trophy Points:
    0
    si as vrea sa adaug ca nu stiu imnul desteapta-te romane,dar am fost obligat sa invat trei culori si cravata mea de pioner,pe care le am uitat,de aceea nu vreau sa invat si acest imn ca sigur o sa il uit -nas-

Share This Page