12.1 C
London
Friday, October 18, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

despre self employed

Discussion in 'SELF-EMPLOYMENT' started by iuliafilip, Jan 15, 2009.

1. iuliafilip

iuliafilip New Member

Trophy Points:
    0
    am dat din greseala de o pagina foarte interesanta, aici pe acest site, in care spunea cum sa aplici ca si selfemployed in general, si nu o mai gasesc pur si simplu. ma poate ajuta cineva cu asta? sau sa contactez un avocat care vb limba romana si lucreza in UK pentru ajutor in facut acte ca si selfemployed? multumesc

2. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0
    Daca vorbesti, stii sa scrii si sa citesti in engleza, nu ai nevoie de avocat, ci doar de un telefon sau un calculator conectat la internet.
    Pe langa astea e bine sa ai un cont bancar, o dovada de adresa (factura de telefon fix sau utilitati, council tax, extras de cont bancar pe adresa ta etc.) si binenteles cel putin 1 client.
    Conditia ca sa te declari self employed este sa fi inceput lucru de cel putin o zi.

Uite informatiile de care ai nevoie:

http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/sitec ... omania0408
    http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/sitec ... kinga2.pdf
    http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/sitec ... eaflet.pdf
    http://www.hmrc.gov.uk/selfemployed/iwt ... ployed.htm aici sunt modalitatile de declarare a inceperii activitatii ca self employed (online, prin telefon sau prin posta).

Bafta !

3. clauditza26

clauditza26 New Member

Trophy Points:
    0
    online nu se poate,am incercat de mai multe ori sau poate sunt eu cam inapoiata la minte?!!:( B) ma puteti ajuta sa ma inregistra online.multumesc.

4. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0
  5. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
  6. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Lipseste un "r" din adresa. E hmrc. De aceea apare eroarea.

7. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
  8. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0
    rebecca_uk a scris:
    Am corectat si eu ... nu stiu ce s-a intamplat caci am postat link-ul cu copy/paste :angry:

9. clauditza26

clauditza26 New Member

Trophy Points:
    0
    :p imi puteti spune la ce trebuie scris la partea cu afacerea(mentionez k nu am nici o ora de munk).When did you start working for yourself?What sort of self employed work do you do?What is your name of your business?Business adress?Do you have parteners of business?Your business continued?ADITIONAL INFORMATION?National insurance se completeaza?Aplication for Clas2,mai exact.multumesc mult.s scuze pt cine dernjez.va multumesc de ajutor.:) :p

10. vasi_vasi@

vasi_vasi@ New Member

Trophy Points:
    0
    clauditza26 a scris:
    Clauditza26,la partea cu"when did you star working for yourself"trebuie sa scrii cateva zile inainte sa te fii inregistrat ca self...in cazul tau,ca nu ai nici un client,nu stiu ce sa te sfatui.Apoi"what sort of self employed work do you do",alegi ceea ce vrei sa faci,de exemplu,traducator,cleaner....etc!!!La name of business eu nu am scris nimic,apoi completezi adresa ta,parteneri de afacere nu cred ca ai....deci cam atat!Referitor la contributiile ptr Class 2,acel formular trebuie completat deoarece persoanele care lucreaza ca self-employed platesc class 2 contributions.Cred ca asta e tot,multa bafta si sa ne tii la curent!

11. clauditza26

clauditza26 New Member

Trophy Points:
    0
    neatza.m am integistrat ca self -employed dar nu m au lasat sa completez Class2,nu stiu de ce?!cei de la HMRC mi au trimis confirmarea.Marti am un interviu ca babysitter:blush: .va multumesc tuturor pt sfaturi si ajutor.Iar pt colegii,imi cer taxe de peste 4500£:eek:hmy:

12. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0
    Avand scrisoarea de inregistrare de la HMRC, acum te poti programa la JobCentrePlus pentru intreviu in urma caruia sa obtii NINO ceea ce va duce automat la plata class 2 impozit pe venit (income tax), respectiv 20%.
    Plata contributiilor National Insurance Contribution (NIC) este pt. Self Employed 2,3£/saptamana si primesti o factura la fiecare 13 saptamani.

Pentru NINO, citeste informatiile de pe forum.

13. clauditza26

clauditza26 New Member

Trophy Points:
    0
    Pt self employed m am inregistrat online,confirmarea mi a venit pe adresa de e mail.Ms de sfat

14. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0
    Asteapta sa ajunga si scrisoarea prin posta, va tine loc si de dovada de adresa ;)

Vei primi si o scrisoare prin care ti se cere sa le comunici National Insurance Number (NINO), impreuna cu scrisoarea de confirmare, daca nu ai (si nu cred ca ai), vei aplica pentru NINO si il vei comunica ulterior dupa ce il obtii. In acea scrisoare de confirmare vei avea si UTR care-ti va fi necesar pentru lucru cu alte firme/agentii. UTR este un numar compus din 10 cifre si va fi tiparit sub antent.

Scrisorile le vei primi cam in 10 zile lucratoare.

Pentru drept de lucru, daca te va intreba cineva, e bine sa ai la tine o copie dupa Guidance for Romanians and Bulgarians (e bine sa ai si cand mergi la interviu pt. NINO). Poti descarca in format pdf acest document de pe site-ul oficial de aici: http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/sitec ... omania0408
    si
    http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/sitec ... kinga2.pdf

Bafta !

15. clauditza26

clauditza26 New Member

Trophy Points:
    0
    ms,ms ,ms ,ms,ms.sa iti dea D-zeu noroc si sanatate.

16. clauditza26

clauditza26 New Member

Trophy Points:
    0
    mi am bagat actele pt self-employed pe data de 25februarie si ink nu mi a venit scrisoarea de confirmare,oare de ce?cat mai trebuie sa astept?sa ma inregistrez din nou?unde sa sun pt a afla ce se intampla?multumesc

17. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    E posibil sa se fi ratacit. Suna-i din nou.

18. abcxfirma

abcxfirma New Member

Trophy Points:
    0
    Draga Rebecca
    Important este sa ai un business pe care sa-l pui in practica si doar asa are sens sa te inregistrezi ca self-employed.
    altfel este o autorizare ca o viza care nu te ajuta cu nimic deoarece veniturile o sa fie mai mici decat cheltuielile cu rularea acelei afaceri daca nu ai aceasta instruire minima a acelui savoire faire.
    Exista astfel de ghiduri si eu am editat unul dar ca sa pui o afacere chiar si mica pe picioare dureaza cam 10 saptamani asa ca timpul pe care il vei folosi cautand clienti sau furnizori sau parteneri e mai bine sa il folosesti dupa ce inveti pas cu pas cum sa faci asta.
    Sorin

19. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Eu te cred. Dar ai cam gresit "andrisantu'":laugh:

20. abcxfirma

abcxfirma New Member

Trophy Points:
    0
    OK REBECCA UK
    Ai intrat pe acest forum SELF EMPLOYED si nu esti interesata ? OK pentru tine si ca sa fiu elegant imi cer scuze ptr neintelegerea creata.
    Sorin

Share This Page