8.9 C
London
Monday, February 18, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Despre preschimbarea permisului vechi

Discussion in 'Arhiva' started by yoo_r1, Nov 17, 2007.

1. yoo_r1

yoo_r1 New Member

Trophy Points:
    0
    Salut,
    Imi pare rau ca revin cu acest topic insa am cautat pe forum in lung si-n lat si nu am reusitsa gasesc nici o informatie exacta despre felul cum se face preschimbarea permisului vechi din romania pe unul din Uk.
    Este ceva scris in : Forum Romani Online in UK > ROMANIAN > UK de la A la Z > Permis de conducere britanic insa nu este foarte clar daca se va ,ai sustine un alt test asa cum am mai citit pe forum. Sunt sigur ca sunt romani in aceeasi situatie si poate reuseste cineva sa ma lamureasca.
    Multumesc de ajutor

2. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Salut,

Este foarte simplu. In primul rand vreau sa iti zic ca nu se sustine nici un test aditional nimic. Te duci frumos la uricare Post Office si ceri o aplicatie pentru permis de conducere. Nu te va costa nimic. Te duci frumos acasa si completezi aplicatia, si apoi pui in plic pasaportul in original sau buletinul de identitate, permisul din Romania, aplicatia completata si un cec in valoare de
    45£. Daca nu ai carnet de cecuri, te poti duce la Post Office si sa le zici ca vrei un Postal Order in valoare de 45£ platibil pentru DVLA. Toate documentele le pui frumusel intr-un plic, pe care te duci mai apoi si il trimiti cu Royal Mail folosind serviciul Special Delivery Recorded, dat fiind ca ai actele originale. In decurs de 7-14 zile, depinde cat de ocupati sunt cei de la DVLA, vei primi actele in original acasa, insotite de noul permis de conducere. Vechiul permis o sa il retina ei.
    Am uitat sa precizez ca pe foaia 2 de pe formularul de aplcare pentru driving licence ai acolo mai multe post code, si tu ai sa il treci pe plic pe cel care corespunde problemei tale First full GB licence in exchange for a full EC/EEA or other non GB licence : SA99 1BT

Sper sa iti fie de folos si ... mult succes.

3. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
  4. yoo_r1

yoo_r1 New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc de ajutor, citisem deja ceva din forumurile trimise mai sus insa mai citisem undeva si faptul ca ar fi posibil sa mai existe un examen de dat sau ceva de genul asta si din cauza asta intrebam.
    By the way daca ei imi retin permisul romanesc atunci cand voi conduce in romania asta va fi ok? si au ei dreptul sa imi retin un document care nu a fost emis de ei?
    Multam

5. blackpool

blackpool New Member

Trophy Points:
    0
    nu e nici un examen, iar permisul romanesc il trimit in ro cred. asa cum conduci aici cu permis romanesc, asa conduci si acasa cu cel englezesc.
    -lasy- asy-

6. r3c

r3c New Member

Trophy Points:
    0
    Da, permisul romanesc il trimit la autoritatea care l-a emis...adica inapoi in romania, iar sa conduci nu va fi nici o problema cu permisul de UK, mai ale ca cat de curand vor incepe si in romania preschimbarea permiselor in permise europene.cheers

7. yoo_r1

yoo_r1 New Member

Trophy Points:
    0
    Guys va multumesc frumos de informatii chiar mi-au fost de mare ajutor.
    Ceers

Share This Page