14.7 C
London
Friday, July 10, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Despre aducerea familiei in Uk

Discussion in 'AVOCATUL RASPUNDE' started by Alex35, Feb 3, 2015.

1. TMihai

TMihai New Member

Trophy Points:
    0
    Bine zis prietene...daca gradinita e scumpa in UK cum zicea prietenul vostru XMan , stai acasa .....de ce stai si suporti??!

2. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Mihai mi se pare mie sau andreivaly nu este de acord cu tine ?

3. TMihai

TMihai New Member

Trophy Points:
    0
    Cine ti-a zis ca trebuie sa fie de acord cu mine?sau el e guru...stapanul absolut..
    Hai sa iti zic eu altceva....Cameron e de acord cu mine si el e mai cu balls decat andreivaly

4. Alex35

Alex35 New Member

Trophy Points:
    0
    wow ...am devenit viral vad ca :)

Multumesc celor care ma sustin si ma ajuta....moral asa e normal sa faci intr-o comuninate ...pana la urma suntem toti aceeasi natie.Si daca mai aveti informatii de adaugat la subiectul acestui post, cu mare stima va multumesc.

Mihai pe tine am sa te ignor.... pentru ca nu ai raspuns niciodata la subiectul acestui post.....tu doar vrei sa iti spui ''Of-ul'' ....ceea ce pe mine nu ma intereseaza. Nu esti in situatia mea , nu ma cunosti, deci nu vad rostul celor spuse de tine. Eu asa am ales sa imi cresc copilul, langa mama lui si langa mine mai nou....ca asta inseamna o familie.....nu e destul ca pe mine ma vede 1 ora dimineata si 1 ora seara.....sa mai stea si fara mama zici tu ?

Astept cu drag noi sfaturi ..... pozitive.....ca negative am destule :)

5. TMihai

TMihai New Member

Trophy Points:
    0
    Chiar am fost la subiectul postului..eu nu vreau ca banii mei de taxe sa se duca pe beneficiile tale pentru ca nevasta nu vrea/poate sa lucreze..
    Noi suntem romani....nu e de ajuns pentru motivul asta...noroc ca sunt pe aici generosi cu bmw si altii cu 2 joburi sa te scoata .

6. Alex35

Alex35 New Member

Trophy Points:
    0
    Prietene ce fumezi? ...ca e bun tare :)hai las-o moarta ...probabil ai stat si tu cativa ani pe beneficii si acuma te crezi mare zeu al Angliei......am priceput toti ce vrei tu....mai discuta si la alte posturi ...lasa-ne pe noi sa ne vedem de ale noastre. Multumim pentru participare.....rog sa il ignore toata lumea.

7. TMihai

TMihai New Member

Trophy Points:
    0
    Mda...genu de raspuns la care ma asteptam. Cum ma cunosti tu bine si spui ca am stat cativa ani pr beneficii....probabil asta intentioneaza distinsa ta sotie. Ce sa mai zic la asa ceva ..ma bufneste rasu la ce poti scrie....fumezi ,etc. Multe succese si de genu asta de oameni ca tine chiar mi-ar place sa fiu ignorat .imi faci un bine crede-ma .chiar acum stau pe beneficii dar sunt ofticat si nu vreau sa iti zic secretu.

8. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Working tax credit si Child tax credit nu sunt chiar "ajutoare gratis", sunt exact ce le spune numele - Tax Credit.
    Asa ca nu vad de unde si pana unde profitatul de banii altora.
    https://www.gov.uk/browse/benefits/tax-credits

9. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Dan , omul e supărat ca are salar exact cât să nu poată aplica și el pentru beneficii și se pare că îl roade ideea că alții cu salarizare mult mai mică duc mai mulți bani acasă ca și el .

10. TMihai

TMihai New Member

Trophy Points:
    0
    Ce mai pot sa spun....ocolesti cele spuse de mine mereu ..sunt suparat pentru ca munca nu s-a pus in discutie full time/part time /any time.Dar daca tu ai ajuns la cz de ce sunt eu suparat , ajung si eu la a mea :cu tot cu alea 2 joburi cred ca iei beneficii la greu. Or fi joburile la negru ..... Anyway britanicii astia pe care ii laudati si imi ziceti mie sa plec daca nu imi convine ..se pare ca gandesc la fel ca mine...vezi ce vor sa introduca nici un beneficiu daca nu cotizezi in sistem cativa ani. Sa vedem atunci cui nu ii convine...sa plece .Succese tuturor si am incheiat postarile. Ah da si.nu am sustinut niciodata ca beneficiile sunt gratuite ...pe cand domnul nostru Xman a sustinut ca cei care lucreaza pe un salariu mai mic si platesc gradinita,bona etc sunt prosti .

11. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    te uiti prea mult la stiri. nu uita ca vin alegerile si e normal sa se zica tot felul de chestii care dau bine la alegatori, in special cei mai putin informati sa zicem.

pana la urma exista niste legi (printre care si europene) care trebuie sa le respecte - cel putin deocamdata

12. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Și când te gândești ca Mihai vine din România , țară care acordă doi ani de maternitate , probabil că ar fi moral ca și româncele să își bage copii la creșă și să meargă la muncă ... că așa vrea Mihai .

13. TMihai

TMihai New Member

Trophy Points:
    0
    Imi calc cuvantul de a nu mai posta aici doar sa`ti arat cat de in aer esti draga domnule :"Și când te gândești ca Mihai vine din România , țară care acordă doi ani de maternitate , probabil că ar fi moral ca și româncele să își bage copii la creșă și să meargă la muncă ... că așa vrea Mihai ."
    Ce suma / cuantum ti-se acorda in Romania daca intrii in concediu de maternitate si ai lucrat 2 /3/5/7 luni in ultimul an?
    Ti-am servit inca un as , esti penibil. Stii ce zic eu , nu mai posta nici tu ca tot in penibil te duci . O zi buna si chiar nu mai postez.

14. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Ai dreptate Mihai sunt penibil .

15. TMihai

TMihai New Member

Trophy Points:
    0
    Sa zicem neinformat ....ai vrut sa imi dai ceva ironic dar nu ti-a iesit. Scuze ca te-am numit penibil .

16. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Absolut irelevant. Ca in .ro doamnele cu copii stau acasa 1 sau 2 ani, ca suma e mai mare (sau mai mica) decat in UK este la fel de irelevant pentru discutie.

Relevant este doar faptul ca in Romania (ca si in UK dealtfel), regula locala se aplica tuturor, indiferent ca au cetatenie romana sau cetatenie britanica. Si asa e si normal si legal. Sa nu uitam ca noi, ca romani, am platit si inca platim "beneficiile" aderarii la UE. N-au venit gratis. Deci faptul ca unii vor si POT schimba un sistem pe altul este ceva benefic din punctul meu de vedere.

In Romania e nevoie de 1 an de munca pentru a putea primi aprox 200 de euro pe luna timp de doi ani, ceva chestie de maternitate (maternitate + alocatie cred). Asta fiind minimul. O poate face oricine. In UK de ce e imoral sa lucrezi 6 luni (sau orice alt interval) si sa beneficiezi de ce spune legea?

17. TMihai

TMihai New Member

Trophy Points:
    0
    Deci se pare ca nu ai prins esenta a ceea ce vroiam sa zic sau nu am fost eu explicit indeajuns. In aceste doua pagini nu cred ca poti gasi un post al meu in care sa sustin ca omul nostru face ceva ilegal sau nu ar avea dreptul la asa ceva. Dar dupa cateva luni aici ceea ce mi s-a parut deranjat si imoral ( cum zici tu ) este faptul ca unii de aici si-au facut un mic calcul si au ajuns la concluzia : ia sa aduc eu nevasta sa stea acasa (aplicand la n beneficii housing benefit , tax credit etc ) pentru ca daca ar lucra ar ramane numai cu 200 de lire pe luna dupa ce platim gradinita si transportul . Stii ce se va intampla...omul nostru va zice ba ce bine e : 1 an , 2 ani , 3 ani ...5 ani treaba asta va dura ani de zile timp in care omul nostru va cotiza un pic in sistem dar va lua de 2 3 ori mai mult.
    Daca tie asta ti-se pare o gandire sanatoasa si de viitor pentru aceasta tara in care probabil vrei ca si copii tai sa ramana ..este OK .
    Ah si sper ca esti de acord cu mine : bastinasii ies din discutie aici - sunt la ei acasa .
    Respectele mele

18. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Are el un dinte pentru români :)

19. TMihai

TMihai New Member

Trophy Points:
    0
    Mi-am cerut scuze ca te-am facut penibil , dar vad ca tii neaparat sa ma convingi ca am gresit ,cu postarile tale de adolescentine. Poza din avatar sper ca e a bunicului tau ....ca nu`ti dau mai mult de 16 ani.

20. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Mihai , înțelege că este dreptul omului să aplice pentru beneficii indiferent cât de imoral consideri tu acest fapt .
    Mai înțelege că în toată Europa este la fel , în Germania sunt 10.000 de englezi care stau pe beneficii , adică nu lucrează deloc .
    Și mai înțelege te rog că dacă lucrezi legal 5 ani în această țară poți aplica pentru cetățenie ... știu după 5 ani nu mai este imoral nu-i așa ???

Share This Page