11.8 C
London
Saturday, June 06, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Descriere perfectă a sistemului politic românesc ?

Discussion in 'CONTROVERSE' started by TheXman, Jul 1, 2014.

1. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    In tara traficului de influenta generalizat, unde toate problemele "se rezolva" cu conditia sa "cunosti pe cineva" sau sa "dai unde trebuie", s-a ajuns, inevitabil, la varf: la presedinte si la premier. Bercea Mondial i-a dat bani fratelui presedintelui sa "vorbeasca cu Traian" ca sa-l scape de inchisoare, iar baronul Duicu a incercat sa-si rasplateasca un prieten cu niste functii aranjand treburile prin guvern, drept rasplata pentru niste interventii in justitie. Jenant, revoltator, scandalos, etc. Nu va mai indignati atat. Toata tara functioneaza cam asa, trei sferturi din cunoscutii dvs procedeaza exact la fel, iar parintii nostri ne-au crescut in faimosul regim PCR, adica Pile, Cunostinte, Relatii.

Putini de tot au refuzat integrarea in sistem, platind in general cu izolarea sau cu stampila de "prost" in frunte. Cu aceasta nobila educatie, cu aceste alese radacini si glorios trecut, in realitate nimeni nu prea are chef de anticoruptie de-adevaratelea. Sa nu exageram: putini cred cu adevarat in justitie si alte maximalisme etice, vanturate de un grup ultra-minoritar din politica, societatea civila si cateva institutii cheie, si acestea puternic sustinute de afara.

In tara dublului discurs, unde una se spune si alta se face, toti latra la televizor principii, fraze goale, in rest fiecare se descurca cum poate. Ascultati inca o data inregistrarile cu Laura Georgescu de la CNA, chintesenta gandirii stricate care a infestat societatea de sus pana jos: "Cum crezi că merge-n România? Merge ceva legal? Să mă duc şi să zic: nu vă supăraţi, uitaţi am şi eu o lege. Pot să, la umbra ei, să-mi fac treaba? Nu. E, du-te dracu’ atuncea! Vin şi te şantajez, ce vrei să fac?". Realizati, cred, ca vorbeste insasi sefa unei institutii menite a fi tocmai jandarmul eticii in audio-vizual.

Lucrurile aratand atat de prost, evident ca prea putini cred in sine lor ca Traian Basescu n-a comis, dupa cum arata lucrurile azi, nici un trafic de influenta, ca n-a miscat un deget la rugamintile fratelui sau sau ca nu stia ce invarte cu alde Bercea. Pei mai multi ii doare in cot ca Duicu se ocupa cu traficul de influenta direct din cladirea Guvernului, de la usa premierului. In locul lor, cati n-ar fi facut altfel? Cine n-ar trage sfori odata ajuns pe culmile puterii pentru a se capatui? Stiu, stiu, stiu, deja v-ati inrosit de indignare. Vi s-a urcat sangele in cap, va simtiti vexati. Sunteti gata sa tipati ca exista o Romania cinstita, de bun simt, la locul ei. Serios? Unde e?

Unde s-a ascuns in toti acesti ani Romania celor drepti cand borfasii au ajuns sa faca legi in Parlament pentru ei? De ce accepta cealalta Romania cu atata lejeritate situatii revoltatoare care in orice alte tari ar genera proteste in strada, indignare civica, o reactie cat de mica? Cum e posibil sa avem azi condamnati penal cu sentinte definitive in Parlament si nimeni, nici macar alegatorii din colegiul parlamentarului corupt, sa nu-i ceara zilnic demisia? De unde atata nepasare si resemnare daca musteste cinstea si corectitudinea undeva in straturile superioare ale poporului? Cum au ajuns borfasii sa ne conduca si sa ne spuna ce e bine si ce e rau?

De remarcat apoi diferenta de tratament, strigatoare la cer. A cere demisia presedintelui pentru faptele altuia, dar a te face ca nu vezi faptele premierulului petrecute in biroul lui, cu contributia lui este deja rea credinta. In cazul presedintelui, nu dispunem de nici cel mai vag indiciu sau cea mai mica proba ca a comis trafic de influenta. Dimpotriva, toate datele arata ca Bercea Mondial a avut parte de o judecata corecta, a ajuns la inchisoare, i s-a marit pedeapsa in recurs. Strict in acest caz, ce i s-ar putea imputa, asadar, presedintelui? Parlamentul si un partid de opozitie voteaza pentru demisia presedintelui, dar continua sa-si apere zilnic toti borfasii dovediti sau intrati pe mana procurorilor. Ce-i asta?

In cazul premierului, totul pute dar e liniste. Rareori isi mai aminteste cineva de Duicu. In referatul procurorilor scrie negru pe alb ca Victor Ponta l-a convocat telefonic pe seful politiei la Guvern pentru o intalnire cu baronul de Mehedinti, aflat si el in arest, dar premierul neaga ca a facut-o. Apoi, exista din cate aud probe zdrobitoare ca ministrul justitiei, Robert Cazanciuc, a mintit fara jena cand a spus ca n-a propus-o pe Elisabeta Ponea, sotia protejatului baronului Duicu, la un post cheie in DNA. Avem, asadar, un sir lung de indicii si probe care tradeaza un comportament vinovat, complicitatea unor oameni importanti din guvern, in frunte cu premierul, la actul de trafic de influenta imputat de procurorii DNA baronului de Mehedinti, Adrian Duicu.

Cel putin pentru minciunile sfruntate, ministul Cazanciuc ar trebui sa demisioneze sau sa fie demis. Un ministru de justitie prins cu minciuna intr-un caz de coruptie pare cam mult chiar si intr-o tara ca Romania. Opozitia a anuntat ca va depune motiune simpla pe tema cazului Duicu pentru a se lamuri ce si cum. Tot e ceva, dupa saptamani intregi de tacere si apatie, dar in continuare nu-si prea bate nimeni capul cu Victor Ponta.

Cazul "traficantilor de influenta" Basescu si Ponta sunt elocvente pentru gradul de manipulare, starea de confuzie si de indiferenta din societatea romaneasca. Sunt definitorii si pentru un mod comun de actiune, atat de raspandit incat traficul de influenta, adica rezolvarea unor probleme personale peste lege, il gasim peste tot in sferele puterii, pana si in biroul premierului sau in intimitatea presedintelui.

De subliniat, din nou, ca intre cele doua cazuri sunt diferente de la cer la pamant. Basescu a declarat public ca intre fratele sau si justitie alege justitia, in timp ce pota Ponta a luat apararea tuturor baronilor iar majoritatea PSD torpileaza justitia in Parlament de cate ori are ocazia. Dar intr-o lume rasturnata cu susul in jos, Basescu isi incheie mandatul marcat de un scandal urat, menit sa-i compromita tocmai marea realizare a mandatelor sale, eliberarea justitiei. Asta in timp ce Victor Ponta este impins cu forta sa-i ia locul, avand un singur mandat din partea baronilor: anihilarea justitiei. Ce are de spus Romania cinstita?

Spre deosebire de acum zece - douazeci de ani, sistemul functioneaza si se intoarce, iata, cumplita ironie, chiar impotriva celui care l-a eliberat, dar pentru cat timp i se va mai permite libertatea de azi? Si de ce nu vedem inca schimbari semnificative in societate, de ce traficul de influenta, mita, aranjamentul pe sub masa contra unor beneficii personale s-au conservat perfect ca mod de viata in ciuda riscurilor evidente de a infunda puscaria? Poate copiii nostri vor invata ceva din tot ce s-a intamplat in acesti ani pentru ca ei macar sa gandeasca altfel.

http://m.hotnews.ro/stire/17589151

2. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    hai ca nu suntem doar noi, ia te uita la dl sarkozy ce-a patit . nimic nou sub soare, bucuresti = doar micul paris

3. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Probabil , dar parca la noi este peste tot de la mic la mare .

4. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Pai tu vii si dai aici de pe blogul unui pupincurist basist notoriu mai?
    Crezusem initial de pe mobil la munca ca e textul tau.

Nu ai gasit si imaginile alea cu Basescu ocolit de toata lumea pe la intalniri cu lideri occidentali, dupa scandalul cu fratello?

Normal ca astia vin si arata ca trafic de influenta /bla/bla din biroul lui Ponta, ca astia toti atata stiu, sa acopere un rahat cu altul!
    Hoti sunt toti, mincinosi , banditi, cum vrei tu sa-i numesti,
    dar, te rog nu-l mai ridica atata in slavi pe Basescu.

Uite doar cum si-a batut joc de amarata aia de Ridzi, asta doar ca un exemplu minuscul despre caracterul acestui om.
    Nu el se pupa cu tiganii pentru voturi?
    Si/si/si/si....

5. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Nu asta era ideea dromi ci faptul ca toata clasa politica indiferent de rang este implicata in coruptie , inclusiv Basescu prin fratele lui .

6. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Asta asa e, si pare ca nu exista solutie imediata, votul e un fel de kaka,
    oricare ar iesi, numesc in functii inutilitati umane, doar spre a-si plati datorii,
    aseara ,desi nu sunt deloc fan, l-am ascultat pe Banciu, care ne-a zis ca are convingerea ca Marian Vanghelie va ajunge intr-o zi presedintele romanilor!
    Doar fiindca are ambitie si a vazut ca...se poate!

7. Gellu

Gellu New Member

Trophy Points:
    0
    Sistemul politic romanesc este un bat murdar de rahat la ambele capete,pe care-l pasam intre noi,ba chiar impachetat frumos in staniol devine si cadoul perfect de majorat pentru copiii si nepotii nostri.

8. bujalarab

bujalarab Member

Trophy Points:
    16
    Nu sunt adeptul discutiilor politice decat in cercuri restranse de prieteni unde nu se pune problema patosului. Nu mi-a placut nici imparteala de basisti si anti-basisti sau psdisti si pdlisti sau orice altceva. Este foarte clar ca fiecare partid are niste "cozi" murdare care prin "cernere" vor disparea.
    Nu despre asta voiam sa vorbesc. Multi ne plangem ca nu se poate face nimic. Asta este ce ma ingrozeste cel mai tare. Pentru ca cred ca se poate.
    Si se poate prin vot. Va si zic de ce. Sa zicem ca un mare combinator candideaza intr-un oras intr-un mandat si este ales. Dup patru ani oamenii din orasul votant pricep cam cum e treaba si nu-l mai voteaza. Fuge combinatorul nostru intr-un alt oras, mai mic sau mai needucat. Este ales, iar dupa un mandat sau doua iar se prinde lumea cam cum e cu el si fuge iar. De data asta intro conscriptie(nu stiu daca e termenul corect, dar sper ca ma intelegeti) de comune. E iar ales. Si dupa un timp omul va fugi in alta parte. Ideea e ca la un momendat datorita faptului ca este ales din zone care nu au o putere foarte mare, ca influenta, combinatorul nostru nu va mai conta in politica. Adica se va cerne. Este adevarat ca lucrul asta este de durata pentru care, cei care inteleg, trebuie avuta rabdare si consecventa. Sa mearga la vot.
    Uitandu-a in ultimii doi ani la stirile din Romania si avand experienta unui oras condus de un primar PSD care la ultima campanie, in spatele blocului meu a zis ceva de genul "ma jur pe copii mei daca am facut rau cuiva" m-am decis sa merg in noiembrie sa votez. Gandul de a-l vedea pe Ponta presedinte imi da fiori.
    Unii o sa ziceti ca sunt asa sau altfel, dar ce cred eu este ca actualul prim ministru nu are nici un fel de carisma, iar zambetul pe care il afiseaza imi aduce aminte de Iliescu, iar asta este ingrozitor ca si cum raul s-au transmis mai departe

9. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    @buljarab

Ponta este nu doar infiorator sa te gandesti ca va ajunge presedinte, este sinistru chiar.
    Eu il tin minte de pe vremurile cand radea tamp pe la diverse emisiuni unde era invitat si dadea si el cu parerea pe acolo,
    urmand apoi sa-l vad in aceste ipostaze in care ,efectiv ,omul este dependent de media,
    adica, pe scurt, atata stie sa faca , sa rada la jurnalisti.
    Nu are capacitatea mintala spre a aprecia macar ca este manipulat, asta e cel mai grav,
    el chiar crede ceea ce face/spune, se complace in aceasta balacareala ,
    nu are de fapt fermitate, nu are pozitie, nu are idei.
    Nu a facut nimic (din cate stiu eu macar) in doi ani pentru Romania, decat a bagat mai multe taxe.
    Tot timpul cand apare la TV (si apareee), doar cu mici mistocareli, aluzii,iluzii despre ce va fi,nimic, dar absolut nimic din ceea ce astepti de la un politician de top.
    Omul acesta este intr-o pozitie in care a ajuns impins si acum, a inceput sa-i placa!

Chiar zilele trecute ma gandeam, pentru Romania, cel mai mare dezastru al secolului/mileniului trecut nu au fost Ceausescu/comunismul, ci Ion Iliescu.

Comunismul a rezistat, terminat fiind prin epoca Ceausescu, cat? 50 de ani? 68 daca pui de la 1921 anul infiintarii PCR sa zicem.
    Epoca "Iliescu" va dura mult mai mult.
    Hotia ,minciuna, coruptia, indobitocirea religioasa a copiilor, toate astea sunt si vor fi acolo pentru ani sa vina!

10. iris

iris Member

Trophy Points:
    16
    Subscriu. Suntem principalii vinovati de ceea ce ni se intampla, victime ale propriei impotente morale. Ei sunt acolo pentru ca le-am permis noi, unii votand, altii nevotand, ei fac ceea ce fac, pentru ca noi am inchis ochii.

Ma infior si eu la gandul unui Ponta presedinte, asa cum ma infior si la gandul ca s-a dus si ultima farama de speranta ca Basescu ar mai putea avea un dram de demnitate, ca sa isi prezinte demisia. Mihaela-dragostea mea ma amuza trist, Tariceanu se autoelimina prin echilibristica prestata in ultimele saptamani, Antonescu imi repugna, Iohanis nu prea reuseste sa ma convinga..."eu cu cine votez?"
    Inca mai sper ca destinul scamator va scoate un iepure surpriza din joben, care ma indoiesc ca va anihila spiritul de turma pontist-votatoare, dar macar sa-i mai taie din aroganta prim-plagiatorului ala, care zgarie creierul pana si cu timbrul vocii

later edit : si da, Iliescu a fost cea mai proasta varianta de destin post-comunist pt ghinionistul popor roman

11. sheed

sheed Member

Trophy Points:
    18
    Nu cunoasteti sistemul politic italian din ultimii 20 de ani, eu din pacate da -trist- .
    Vorba vine: asta-i pui, stai s-o vezi pe mama lui!

12. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Si se pare ca v-a continua inca cel putin 10 ani acest monstru numit politica romaneasca .

13. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Ehe....dreptate am avut,
    acum madam Ridzi e la Antena 3 ,plnge o tara intreaga ca mama de doi copii e la bulau....bolnava si dansa,bolnavi si copiii,
    bolnav si Gadea (zic eu) ,la cap.
    EBA se scobeste linistit intre dinti,cu hahaitul tatalui in timpane.

14. simi_radu

simi_radu New Member

Trophy Points:
    0
    Dragii mei, o sa va spun un lucru foarte ciudat care se intampla in perioada asta in Romania: marile firme de medicamente (dar nu numai), care faceau foarte multe afaceri cu statul (pt ca sistemul de sanatate este de stat in mare parte) se pregatesc de moarte, cunosc persoane de la mai multe firme mari care acum, de putin timp merg extrem de rau, persoane care cam incep sa-si caute in alta parte un job. DE Ce credeti ca firme care duduiau efectiv s-au dus "in cap" in cateva luni, brusc?
    Plus - eu am un mic business intr-un domeniu conex cu cel alimentar, distributie, ani la rand lucrurile au mers OK-ish.. bineinteles cand a venit criza a inceput sa mai scada.. 2010-2011, o mica revenire apoi.. iar cadere 2013-2014.. iar 2015 este CANAL - intr-un domeniu care teoretic NU ARE CUM sa scada.. si de fapt nu a scazut dar platile au inceput sa se faca atat de greu incat am scapat de multi dintre clienti care ma trageau in jos, am ramas cu putini clienti traditionali de incredere care si ei platesc al naibii de greu si bineinteles ma pregatesc de exit (coincide cu aproximatie cu perioada in care ma pregatesc sa ma alatur voua, in UK - cel mai probabil inceputul anului viitor).
    Alte domenii afectate de acest "ceva ciudat" sunt cele din firmele de stat cu preponderenta (se fac concedieri destul de mari la CFR Grivita de exemplu - 200 de oameni in perioada urmatoare) iar exemplele sunt convins ca pot continua.

Si acum parerea mea personala este ca toate aceste lucruri au ca numitor comun faptul ca pestii cei mari, care invart bani seriosi, mai ales cu statul au cam inceput sa fie cercetati/arestati, etc.. si unii se pregatesc sa-si incheie socotelile, altii sa dea socoteala.. in orice caz NU se mai fac chiar atat de mutle licitatii trucate/afaceri pentru ca.. oricat de ciudat ar parea, sistemul a fost si inca este tinut de rechinii mari. Tocmai ce spuneati si voi mai sus, este un "way of life" in tara asta... treburile se imput de la cap. NIMIC nu se face (la nivel mare) decat cu spagi/licitatii trucate/furtisaguri, etc. Iar de la nivel mare se propaga la nivel mic. Altfel nu imi explic ca acum cand exista foarte multi "granzi" pe lista neagra lucrurile stau atat de rau!
    Pentru ca.. sa fim seriosi.. cei care fac bani negri ii injecteaza inapoi in econimia (gri dealtfel) cu scopul de a-i spala! Iar pana ajung sa fie spalati mai genereaza ceva profituri si pentru limbrici ca mine.. distrbuitor final care are o gramada de cheltuieli cu livrarea/transportul/termenele mari de incasare, spre deosebire de intermediari care practic nu fac nimic si castiga bine.

Poate asta completeaza oarecum o imagine pe care deja o stiti despre sistem.

15. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    era de asteptat. sistemul pe care l-au pus la punct a inceput sa se sparga. DNA si celelalte structuri au intrat pe fir.
    vezi dosarele gen Polisano samd http://www.realitatea.net/tag/dosar-retete-false_502568

evident ca si acest domeniu poate sa scada, ceea ce trebuie sa se inteleaga in primul rand e ca nu pot fi numai cresteri (in special in zona corporatiilor fiind problema) si in al doilea rand cand e criza omul incepe sa taie. un pic de aici, un pic de dincolo, mai de acolo samd

s-a profitat prea mult de sistem, metode, s-a ajuns la limita.
    acum stop joc

16. simi_radu

simi_radu New Member

Trophy Points:
    0
    ei bine.. cum politicul si economicul merg impreuna extrem de bine, mai ales in Romania, aflati ca toate valutele importante s-au apreciat in raport cu leul, lira sterlina ajungand astazi la fabuloasa cotatie (BNR) de 6.33 RON/GBP!!
    Imi mentin ideea de mai sus, adaugand concluzia ca economia romaneasca este in declin vertiginos si speranta ca acest declin nu va dura decat zile/saptamani (bineinteles ca dintr-o cadere in nas asa de abrupta nu te scoti repede decat cu masuri ale BNR de apreciere a leului, lucru nesanatos pe termen lung).

17. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Las ca se bucura votantii psd ca le-a marit leafa si pensia cu 50ron

18. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    lira sterlina n-are nici o treaba cu leul, ci doar cu alte valute.
    leul se raporteaza in principal la euro pentru curs.
    iar lira a crescut fata de euro la niste valori record fata de ultimii ani, atata tot.
    fata de dolar de exemplu e mult sub 1.65 cat era anul trecut prin vara.

Pound hits 7-year high against the euro!
    Sterling has continued to climb against the Euro, reaching a high not seen since December 2007.
    Continued fears over Greece's position in the eurozone and the launch of quantitative easing by the European Central Bank (ECB) has continued to put pressure on the currency. This means holidaymakers can expect to get up to 15% more this year versus last.
    The Dollar remains strong against the Pound as the US economy stays on track .

sunt si ceva semne de crestere pe piata muncii din ro, dar evident totul este foarte legat de ceea ce se intampla in europa samd.
    Piaţa muncii s-a dezgheţat: salariile au crescut cu 7% în ultimul an, iar numărul de joburi cu 95.000
    http://www.zf.ro/profesii/piata-muncii- ... 0-13964323

http://www.zf.ro/zf-live/video-zf-live- ... e-13967945

Share This Page