14.5 C
London
Wednesday, July 08, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Deschidere magasin romanesc

Discussion in 'SEZATOARE' started by ionela55, Jan 1, 2010.

1. ionela55

ionela55 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara si la multi ani pentru toti cititorii forumului!
    Eu locuiesc la Paris si la noi in Franta nu avem un Forum atit de bine pus la punct si citit de romani.Eu as vrea sa deschid un magazin cu produse specific romanesc ;dar la Paris.As avea nevoie de sfatul dvs.As fi foarte interesata cum ati inceput,chiar in Anglia fiind.De exemplu,cum se aduce marfa din Romania,sau exista angrouri in Anglia?Exista relatii de colaborare cu producatori romani?Va multumesc anticipat,si orice sfat este bine venit.
    Un an bun si prosper pentru toata lumea!
    Ionela

2. ana2010

ana2010 New Member

Trophy Points:
    0
    ionela55 wrote:

3. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Eu cred ca insuccesul magazinelor romanesti se datoreaza lipsei de orizont a celor ce le conduc. Personal, ma duc la magazinul romanesc numai pentru tigari (evident, romanesti). Cateodata, daca de la magazin plec direct acasa, mai iau un lapte batut si o salata de icre Negro. De celelate produse nu ma simt atras, conserve de ciorba de burta sau cornuri 7 Magic nu cumparam nici in Romania. Cred ca un intreprinzator istet, ar lega magazinul de o brutarie sau de o carmangerie care sa produca mezeluri proaspete si carne de porc din materie prima de calitate (cum se gaseste in macelariile englezesti de cartier, nu din porcii aia sintetici care se vand in carcasa la Farringdon la £2/kg). Din Romania nu as aduce decat vinuri, tuica si palinca de Zetea, telemea de oaie si ,eventual, niste condimente (bors magic, etc). Restul produselor nu pot concura la calitate si pret cu produsele englezesti. O colaborare cu o cofetarie romaneasca care sa foloseasca frisca din smantana, nu vegetala, ar putea spori profitul.

Fara a ma pretinde un negustor priceput, cred ca acesta ar fi magazinul in care m-as duce periodic sa fac cumparaturi (mai) serioase.

Share This Page