10.7 C
London
Saturday, May 30, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Deschidere cont bancar

Discussion in 'FINANTE' started by adina84, Sep 21, 2007.

1. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Du-te la HSBC sau Barclays!

2. je_sergiu

je_sergiu New Member

Trophy Points:
    0
    La HSBC te costa £8 pe luna pentru primul an, la Barclays e gratis.

3. Ale

Ale New Member

Trophy Points:
    0
    Eu tocmai mi am deschis cont la Lloyds TSB online, astept hartille acasa, nu m au sunat inca de alaltaieri de cand l am facut deci trebuie ca a fost ok, cont fara comision

4. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Am încercat și eu varianta respectivă cu Halifax, dar m-au invitat la sediul lor să le arăt dovadă de adresă. Și pe vremea respectivă nu posedam așa ceva. Mai "fain" a fost cînd a vrut nevastă-mea să-și deschidă cont la ei și n-a putut că n-are card colorat. Păi femeie, uite aici cardul meu colorat și certificatul de căsătorie. Nu, nu se poate. Ok. S-a putut la Barclays fără probleme.

5. Ale

Ale New Member

Trophy Points:
    0
    pana acum nu m au contactat neam de joi, sa vedem maine, revin si completez cu finalul povestii :p

6. Ale

Ale New Member

Trophy Points:
    0

La HSBC te costa 8 lire pe luna contul passport pentru atata vreme cat e deschis, nu doar primul an :)

7. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Da, dar poți face upgrade după un an. :D

8. je_sergiu

je_sergiu New Member

Trophy Points:
    0
    Crezi ca are rost sa il tii deschis mai mult de un an, daca poti avea un alt cont pentru care nu platesti nimic?

9. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Exista diferite asteptari din partea diferitor oameni de la un cont bancar. Altfel bancile cu comision ar ramane fara clienti, nu-i asa?

La Loyds e gratis, dar serviciile sunt varza. Poti folosi cardul numai la ATM-urile bancii. Va recomand sa consultati in prealabil taxele si comisioanele pentru operatiuni, ca sa nu va ardeti.

Barclays este ok, dar rata de erori este cam mare pentru prestigiul pe care il are. Pot apare situatii neplacute.

HSBC este si ea ok, pentru comisionul lunar presteaza, totusi, niste servicii. Eu am brake down recovery si travel insurace, plus niste chestii legate de siguranta pe care nu le-am inteles prea bine. La minus as pune faptul ca trebuie sa-i anunti cand iesi din tara ca sa nu-ti blocheze cardul.

10. je_sergiu

je_sergiu New Member

Trophy Points:
    0
  11. marianfim

marianfim Member

Trophy Points:
    16

Da,asa e. Eu am cont la HSBC de 6 luni si sunt chemat la banca sa modific contul. I-mi ofera 3-4 alternative, ma duc dupa 5 sept sa vad ce aleg

12. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
  13. valentinrobe

valentinrobe New Member

Trophy Points:
    0
    Daca vrei sa faci tranzactii pe internet in strainatate trebuie sa anunti banca, (Barcalys sau Hsbc) respectiv sa transferi bani, sa faci cumparaturi, etc. .... sau este vorba numai cand iesi fizic din tara si trebuie sa folosesti cardul la vreun bancomat din alta tara?

14. bogdan84

bogdan84 New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Software Engineer
    Eu am Barclays si n-am anuntat niciodata pana acum cand am fost in strainatate. Se intampla insa ca departamentul de prevenire a fraudelor sa iti blocheze cardul daca e ceva suspect cum mi s-a intamplat de 2 ori pana acum dar abia de curand am aflat de ce.Acum 2 saptamani cand ma intorceam din State am efectuat o tranzactie offline in avion (companie americana) care a fost procesata dupa ce eram deja inapoi la Londra. Operatorul de la Barclays mi-a spus ca au blocat cardul pt ca am facut 2 plati la scurt interval de timp una aici si una in US ceea ce a parut suspect. Altfel pe toata sederea in US de o saptamana n-am avut probleme. Dar data viitoare anunt mai ales ca se face pe net.
    Sper ca e utila povestea.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

15. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Cata , zici ca este un incovienent dar,
    sa stii ca nu este.
    Va sfatuiesc intotdeauna sa anuntati banca cand plecati in afara UK.

Folosind zilnic cardurile aici, nu stii unde/cand/daca niste meseriasi iti fac o copie,
    acesta este motivul pentru care banca anuleaza folosirea sa in afara UK daca se efectueaza tranzactii neasteptate.

Noi am fost in Turcia anul trecut si, am fost sunati de banca (desi ii anuntasem) , sa verifice anumite tranzactii (depaseau 100£).

Am avut coleg de munca englez care, fara sa verifice , s-a trezit cu datorii la banca de cca 10.000 £ (vorbesc de anul 2004/05 cand astia nu blocau cardul daca era folosit in afara), cheltuielile erau facute pe undeva prin Singapore, el fusese doar pana la ...Coventry. -ras2-

Desigur ca, dupa ce a dovedit ca nu vazuse in viata sa ...Singapore, a fost reabilitat dar, aveti mare grija cu aceste carduri, mai ales la crasme,
    sa nu le pierdeti din ochi! -ras4-

16. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Doar cand iesi din UK Valentin, trebuie sa anunti (o poti face direct cu online banking) banca ta.
    Tranzactiile online in afara UK nu au treaba, however, trebuie ca,contul tau sa suporte acest gen de tranzactii.

Cel mai simplu mod de a plati ceva afara este, din cate stiu eu pana acum, PayPal

17. valentinrobe

valentinrobe New Member

Trophy Points:
    0
    multumesc, Catalin

18. Ale

Ale New Member

Trophy Points:
    0
    Nu m ati inteles, ce am vrut sa spun e ca dupa ce faci un an de cont passport taxa ramane, nu dispare, ca asa dupa cum a spus sergiu dadea senzatia ca dupa acel an nu mai platesti nimic. Sigur ca poti face upgrade

Numai bine!:)

19. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Dispare daca vrei. Daca nu, poti sa faci upgrade la alta categorie de cont. Adica, doar nu suntem prosti. Dam un ban, dar macar sa primim ceva inapoi.

Dupa 6 luni de cont Passport ei te invinta sa faci upgrade. Poti opta si pentru un cont simplu, fara taxa, dar daca nu te duci deloc la ei, banca va fi bucuroasa sa-ti ia banii in continuare.

20. alexfarca

alexfarca New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua tuturor

Eu traiesc in Romania si am niste intrebari la care sper ca voi primi ceva directii macar.
    1. Este legal si posibil sa deschid un cont la o banca din Anglia, traind in Bucuresti (am pasaport dar de exemplu nu am nicio factura de utilitati pe numele meu)?
    2. Contul ar fi necesar pentru transfer de bani prin internet pentru un retirement plan.
    3. De firma Trafalgar International stie cineva ceva?

Multumesc in avans

Alexandru

Share This Page