12.1 C
London
Saturday, August 24, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

depunere acte permis de munca

Discussion in 'EMPLOYMENT' started by sigfrid, Jan 8, 2013.

1. sigfrid

sigfrid New Member

Trophy Points:
    0
    buna ziua,

as vrea sa va intreb daca se pot depune actele pentru obtinere permis de munca , apoi sa ma intorc in tara(Romania) si sa astept aici eliberarea acestuia?
    ce acte imi trebuie pentru a primi acest permis , ce conditii sunt?As dori sa fac niste cursuri acolo , in Londra , apoi sa ma angajez, sa inchiriez ceva de locuit.
    Care este ordinea acestor idei ce trebuie sa fac prima data? ce tip de permis trebuie sa am? este pentru prima data cand voi veni sa lucrez acolo.

2. Alice Andreea

Alice Andreea New Member

Trophy Points:
    0
    buna.
    Da poti sa-ti depui actele pt permis si apoi sa il astepti in tara. In rest nu am foarte multe informatii si de aceea nu pot sa-ti raspund eu am venit aici ca si au-pair, am aplicat pt pink card si acum dupa ce am facut 1 an de munca legal ( adica dupa ce mi-a venit pink card-ul ) am aplicat pt blue card.
    Mult succes.

3. petready

petready New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Ziua

sunt nou pe acest site..si v-as ruga sa ma ajutati cu informatii

sunt in anglia de 2 luni..am venit la promisiunea unei persoane stabilite deja aici pentru gasirea unui loc de munca

in acest moment stau cu chirie si fara loc de munca si as vrea sa imi gasesc un loc de munca cu forme legale

in momentul de fata neavand nimic ce tine de formele legale de munca..nu am stiut nimic despre cum se procedeaza

persoana care m-a contactat a spus ca ma ajuta sa rezolv cu actele dar dupa ce si-a rezolvat problema eu am ramas singur aici si nu stiu unde sa

merg si ce sa fac pentru a putea face ceva legal

4. laviniadsc

laviniadsc Member

Trophy Points:
    18
    Bun venit si sper sa ramai printre noi!

Deh, ... cam asa pateste cine isi face sperante ca vor rezolva altii treburile sale si pleaca la drum fara sa se informeze. Sper insa, ca vei lua aceasta remarca in sensul constructiv. Odata ce ti-ai creat cont aici si ai postat intrebarea, banui ca te-ai hotarat sa ramai si sa gasesti singur calea legala prin care poti munci in acesta tara.

Partea buna este ca ai ajuns pe acest forum. Aici poti citi cele mai multe informatii utile despre viata in UK, grupate frumos pe categorii.

Ti-as sugera sa incepi cu sectiunea UTILE din partea de sus si butoanele colorate din partea stanga a ecranului, in special categoria Drept de munca.

Apoi, cand stii care sunt rutele prin intermediul carora se poate obtine dreptul de munca si te-ai gandit in care categorie sau categorii te poti incadra, poti folosi functia Search care te ajuta sa gasesti postarile userilor in functie de cuvintele dupa care dai cautarea. Sunt foarte multe discutii pe forum, totul este sa ai rabdare sa citesti. Nu ezita sa pui intrebari punctual pe fiecare topic atunci cand ai nedumeriri.

Mult succes!

Share This Page