5.1 C
London
Wednesday, December 11, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Dependenta pentru cuplu necasatoriti

Discussion in 'EMIGRARE' started by karlis, Mar 26, 2009.

1. agnb1

agnb1 New Member

Trophy Points:
    0
    Re:durable relationship = marriage? (for blue card )

naty27 a scris:
    Naty, avantajele sunt...nici unul. A te casatorii in UK nu -ti da nici un drept automat (de rezidenta, munca, sau cetatenie). Nu au nici o conectie unele cu altele.
    A te casatorii insa, oriunde in lume, cu un cetatean Britanic (sau al altor tari EU) care are drept de munca aici automat, ( exemplu FR, D, IRL, GR etc, etc) iti da intr-adevar drept de blue card prin casatorie. Rezidenta permanenta, ILR si Cetatenia vin mai tarziu, mult mai tarziu. Cred ca si Bivo ti-a explicat. Imi pare rau daca te-a dezamagit raspunsul.

2. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0
    Re:durable relationship = marriage? (for blue card

Poate vroia sa cunoasca beneficiile casatoriei pur si simplu :D ... poate se gandea ca este mai benefica o casatorie in UK decat oriunde altundeva in lume.

naty27, unde ai vazut cifrele statistice care sa ateste ca "multi romani se duc sa se casatoreasca aici" ????
    Sau asta o stii tot de la acei multi care ti-au spus ca primesti BC pentru asta ? :D

3. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Re:durable relationship = marriage? (for blue card

taranu a scris:
    Mai nou Radio Shantz a infiintat un Birou International de Statisatica. Ar cam fi o problema insa: radioul asta emite pe unde extrem de ultra scurte, si nu prea au o acoperire buna, asa ca semnalul ajunge cam distorsionat la ascultatori. :lol: Pentru cei ce au probleme cu semnalul recomand imprimeriile HO. :p

4. naty27

naty27 New Member

Trophy Points:
    0

bivo vrei sa spui ca daca eram deja casatoriti era mai simplu in ce sens, il luam amandoi sau cum, sti care e faza ca toti prietenii mei din anglia imi spun acelasi lucru, el mai are un pic si face un an de self employed deci aplica pt blue card, cu putin noroc sa speram ca il va lua, si dupa ne vom casatorii ca sa il am si eu....sau nici asa nu se poate, sincer habar nu am daia intreb???

5. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0

naty27, o casatorie este mai usor de dovedit decat un parteneriat civil neinregistrat.

Nu stiu cine te informeaza, dar informatiile sunt absolut eronate, pentru a obtine un blue card trebuie indeplinite alte conditii si in mod cert dupa un an de self-employement nu se poate obtine un blue card, doar in baza faptului ca cineva a lucrat 12 luni ca self emploeyd.

Cu regret te informez, ca nici tu nu vei primi acel ravnit blue card, daca partenerul (viitorul sot) nu are dreptul si nu detine BC, doar tu vei putea cere si obtine un blue card ca dependenta de un self employed.
    Apoi, dupa ce tu vei fi lucrat LEGAL 12 luni neintrerupte puteti obtine amandoi blue card definitiv si fara restrictii.

Sper ca acum te-am lamurit cat de cat si te sfatuiesc sa ignori zvonistica si informatiile care nu se bazeaza pe legea din UK.

Pentru informatii oficiale poti citi urmatorul document in limba romana, emis de Home Office pentru romani si blugari: http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/sitec ... eaflet.pdf

6. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18

'Durable relationship' e un termen folosit in genere in relatiile de tip 'same sex couple' si mai putin sau aproape deloc in relatiile de tip heterosexual si se refera la natura relatiei si nu la tipul de aplicatie.

Termenul corect este 'unmarried partners'.

In cazul vostru, cetateni UE fiind, suna oarecum bizar sa mizezi pe astfel de aplicatii, ptr ca ambele persoane beneficiaza de 'right of free movement' si nu sunt 'subject to immigration control'

Dar, ca cetatean RO/BG - din cauza restrictiilor pe piata muncii in UK - se poate aplica ca dependent 'unmarried partner' daca acel cuplu poate dovedi prin documente o cohabitare de cel putin doi ani.

Cea mai puternica dovada de cohabitare ar fi existenta unui copil in cuplu, a doua dovada foarte puternica e un 'joint bank account', in rest daca exista 'utility bills' si corespondenta pe ambele nume, poze impreuna, scrisori de suport de la cei care cunosc cuplul, etc.

Cel mai important element intr'o aplicatie de acest gen e un 'cover letter' din partea aplicantului principal prin care se cere 'Registration Certificate', se invoca baza legala, se explica de cind cuplul cohabiteaza si adresele la care cuplul a locuit, se face referire la documentatia anexata, etc.

Am avut o aplicatie de genul asta anul trecut prin august cu decizie pozitiva in mai putin de trei saptamini... bineinteles cu interventie ptr ca dependentul avea o oferta de munca. Implica un cuplu cu o cohabitare de peste 6 ani din care mai bine de 4 ani ilegali in UK.

7. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18

Tocmai am vazut si ceva exemple de cacofonie in textul meu anterior.

Ar fi interesant de stiut daca a aplicat cineva ptr categoria 'same-sex partner' si ce decizie a primit. Teoretic, aceleasi criterii sunt aplicabile.

Apropo, parteneriat civil se refera la relatiile de tipul de mai sus. In UK nu e obligatoriu sa inregistrezi un parteneriat civil.

8. moldovan

moldovan New Member

Trophy Points:
    0
    permis de munca

Buna ziua tuturor... Sant an uk de 3 luni am ancercat sa ami obtin permis de munca dar nu mi se da , locuiesc cu prietenul meu, el sta cu chirie, ma luat si pe mine an spatiu,
    Am fost la job center dar mi s-a spus ca nu se poate sa ami dea insurece number... ce pot sa fac si cui sa ma adresez?
    Va multumesc anticipat tuturor care ami scrieti

9. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Re: permis de munca

Salut, in primul rand trebuie tu sa stii ce vrei! Asta ca sa stii ce ceri!
    Permisul de munca il poate cere doar ce-l ce vrea sa te angajeze! Tu nu poti cere ca persoana fizica -permis de munca.
    Poti deveni student asta ca sa ai drept de munca, sau te poti face self (si in cazul asta poti cere informatii de la job centre), sau sa gasesti tu un angajator, o firma care sa vrea sa te angajeaza si ei vor cere pt tine work permit.
    In formatii utile gasesti la rubrica 'nou-venit'
    Multa bafta

10. Bogdan1980

Bogdan1980 New Member

Trophy Points:
    0
    Dependent fata de detinator de card albastru-hsmp

Buna la toti,

Sunt detinator al cardului albastru-hsmp-indefinite time to remain pe care l-am obtinut singur fara ajutorul vreunei companii. Lucrez aici de aproape 2 ani iar prietena mea e in Romania si vreau sa o aduc aici (e greu cd exista distanta asta :(((.
    Pot sa o declar dependenta (de mine) ? Sau dependenti sunt considerati doar rudele (frate/ parinti, sotie, etc ?)
    Daca o pot declara dependenta (de mine) ii mai trebuie permisul de munca pt a lucra aici sau e suficient sa o inregistrez ca dependenta de cineva care e rezident aici (eu)?

As aprecia cateva sfaturi generale vis a vis de situatia descrisa si ce formular ar trebui sa completez (BR1, etc). Cu aceste linii directoare o scot eu cumva la capat prin hatisul de linkuri de pe site-ul HO :))

Multumesc anticipat,
    Bogdan

11. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Re: Dependent fata de detinator de card albastru-hsmp

S-a mai raspuns la intrebarea asta acum cateva zile. Practic vorbind, dependent de tine poate fi oricine, membru de familie sau nu. Problema e ca nu este suficient sa-l declari tu dependent, trebuie sa si dovedesti aceasta caliate (!?). Chitante de trimis bani (WU sau moneygram) sau statement bancar in care sa se vada ca ai facut plati in contul ei, ma rog, orice dovada ca nu are alta sursa de venit decat ce-i trimiti tu.

12. Bogdan1980

Bogdan1980 New Member

Trophy Points:
    0

Multumesc Albea pt raspuns.

Deci isi poate obtine dreptul de munca ori ca dependent ori ca sotie.
    Deocamdata inclin spre prima varianta :)) asa ca ma gandesc sa o aduc aici, o inregistrez ca si chirias la ap unde stau, o ajut sa isi deschida cont bancar si in 3-4 luni ii voi face transferuri regulate de bani. Dupa aceste 3-4 luni crezi ca as avea suficiente dovezi (extrase de cont) pt a avea sanse de aprobare a aplicatiei cu BR1?

Sau ce altceva as putea face pt a strange cat mai multe dovezi ca e dependenta de mine?
    Banuiesc ca schimbul masiv de emailuri sau factura telefonica nu imi poate sprijini cauza :)))

Multumesc

13. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0

Ba da, numarul masiv de emailuri te poate ajuta, eu sugerez ca atunci cand faci aplicatia sa le atasezi la dosar. Ele dovedesc faptul ca aveti o relatie stabila de mult timp.

14. moldoveanu

moldoveanu New Member

Trophy Points:
    0
    obtinerea blue card

salutare la toata lumea,,,,as dori sa ma ajutati in legatura cu obtinera blue card ului si anume:sunt impreuna cu prietenul meu de 3 ani ,,,am obtinut un bill de la thames water pe numele amandurora prin care putem dovedi ca am stat impreuna 2 ani la aceasi adresa ,credti ca ar putea ajuta?,,,,am fost la sc un 1 an de zile (dar nu am avut prezenta),avem yellow card ul care credem ca nu mai e valabil(nu este specificata valabilitatea lui),nu aveam NINO,si lucram de 3 ,respectiv 2 ani in acelasi loc ,,si am dori sa devenim legali ,,,am aprecia ajutorul

15. valentin

valentin New Member

Trophy Points:
    0
    Re: obtinerea blue card

Olteanu wrote:
    ...am obtinut un bill de la thames water pe numele amandurora prin care putem dovedi ca am stat impreuna 2 ani la aceasi adresa ,credti ca ar putea ajuta?...

Din pacate, la astfel de intrebari, un raspuns sigur pot da numai cei de la Home Office, in momentul interviului sau al analizei aplicatiei. Nimeni altcineva nu poate spune cu certitudine daca ajuta semnificativ. Cu siguranta insa, nu dauneaza.

Olteanu wrote:
    ...avem yellow card-ul care credem ca nu mai e valabil (nu este specificata valabilitatea lui)...

Yellow Card-ul nu are termen de valabilitate. Iti asigura doar drept de munca part-time atata vreme cat esti student. Cand nu mai esti student, nu mai ai voie sa lucrezi decat inca 4 luni dupa terminarea cursurilor.

16. AKU

AKU New Member

Trophy Points:
    0
  17. valentin

valentin New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Situatia noastra :

De aproape 4 (patru) ani de cand suntem in UE, putem sta in orice tara membra atata vreme cat ne place. Nu acelasi lucru se poate spune despre dreptul de munca dar speram sa se schimbe si asta de la 1 ianuarie 2013.

Pana atunci, daca prietena ta are contractul cu un angajator britanic, atunci vei putea aplica pentru un Blue Card ca si dependent de ea. Din pacate in situatia voastra nu va fi foarte usor de dovedit dependenta. Casatoriti-va si va fi mult mai usor.

In rest, citeste in sectiunea "NOU VENIT -> Totul Despre".

Succes!

18. AKU

AKU New Member

Trophy Points:
    0

Citeam printr-o sectiune la HO ca membri familiei unei persoane cu drept de munca ar avea si ei drept de munca ; din ce am citit la membri familiei ar intra si relatile de lunga durata ce pot fi dovedite ...sau ceva de genu.
    "Din pacate in situatia voastra nu va fi foarte usor de dovedit dependenta" daca ai putea dezvolta putin ideea caci nu sunt deloc luminat cum e cu dependenta asta. De ce nu e usor de dovedit?
    Mersi mult! orice sfat e binevenit

19. superpitici

superpitici New Member

Trophy Points:
    0

Aici gasesti mai multe detalii www.ukba.homeoffice.gov.uk/sitecontent/a...iaromania0408-pagina 6

Aplicand ca si dependent,fara a va afla intr-o relatie oficializata,va trebui sa aduceti mai multe dovezi,gen extrase ale unui cont bancar comun,facturi utilitati comune...Intr-un final,ofiterul care s-ar ocupa de cazul vostru este cel caruia ii apartine decizia;daca el nu este satisfacut cu actele prezentate,poate cere altele,poate refuza..In cazul in care ar exista actul oficial,decizia ar fi o chestiune de formalitate.

20. valentin

valentin New Member

Trophy Points:
    0

Extrase de cont, transfer de bani, facturi pe numele amandoura, etc

Asa cum iti spuneam si in mesajul anterior, citeste acolo unde te-am trimis si ai sa te lamuresti.

Share This Page