14.3 C
London
Friday, September 20, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Dependent SE - drept de munca

Discussion in 'ARHIVA' started by ona, Mar 22, 2008.

1. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    am vrut sa postez un ghid dar nu il ia

2. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
  3. laviflorina

laviflorina New Member

Trophy Points:
    0
    bun. aici se discuta de noii self employed, dar eu sunt veche sunt inregistrata- am primit sa imi fac prin posta contabilitate, am ceut codu sa o fac online, am facut-o, deci sunt self employed. Dar acum vreau sa aplicam eu si sotul amandoi pt blue el are tot ce trebe, dar eu nu stiu de ce acte am nevoie si mai mult cu ce anume pot demonstra ca sunt self employed, singur lucru pe care il am acum e bill pt nino, e deajuns?

4. crissttina

crissttina New Member

Trophy Points:
    0
    Buna. Am citit aproape tot ce este scris pe forumul acesta si m-au ajutat foarte mult toate informatiile scrise de voi dar mai am o intrebare fara raspuns. Sunt inregistrata ca si self e. dar la compania unde lucrez ei m-au trecut ca angajat permanent si ei imi platesc toare taxele. Intrebstre mea este: lucrez ilegal???
    Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

5. sutemiwaza

sutemiwaza New Member

Trophy Points:
    0
    crissttina a scris:
    Buna!
    Din cate spui ,tu esti inregistrata self-employed insa firma la care lucrezi te-au angajat permanent platindu-ti toate taxele!
    Acuma,legal,ca self-em. trebuie sa demonstrezi ca ai cel putin doi clienti si ca iti platesti singura toate taxele.Nu stiu ce fac cei de la firma la care lucrezi insa pot sa iti spun sigur ca ei gresesc si totodata te pot pune intr-o situatie neplecuta ca lucrator la negru ,iar ei ,ca firma,se vor scuza in fata unui control spunand ca tu nu le-ai spus de fapt ca esti self si ca nu aveau la cunostinta regulile privind legislatia cu privire la Romani sau Bulgari. Sper sa gresesc !
    Mult noroc,
    Laura

Share This Page