20 C
London
Saturday, July 04, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Dependent de student

Discussion in 'AVOCATUL RASPUNDE' started by minunel, Apr 8, 2013.

1. minunel

minunel New Member

Trophy Points:
    0
    Buna dimineata ,

Joia trecuta am avut interviu pentru yellow card - student impreuna cu surioara mea ca dependenta de mine.

Mie mi-a fost acceptata aplicatia si am primit pe loc acel card galben.

Pentru sora mea pe de alta parte mi s-au adus la cunostinta anumite cerinte de care nu auzisem (din pacate):
    - pentru ca are peste 21 de ani trebuie sa demonstrez de ce nu s-a putut intretine material pana acum
    - pentru ca are peste 21 de ani trebuie sa demonstrez ca a fost dependenta de mine financiar (am avut din fericire dovada unui transfer Moneygramm)
    - mi s-a mai cerut dovada ca stam la aceeasi adresa in Romania , iar cand le-am prezentat buletinele au zis ca nu sunt de ajuns.

Dupa o discutie lunga la ghiseul de imigrari au decis sa stranga toate actele si sa le trimita la Sheffield. Mi s-a zis ca ma vor suna daca au nevoie de mai multe dovezi ca suntem frate-sora si ca e dependenta de mine emotional sau financiar.

Intrebarea mea este la ce sa ma astept ?

Ce dovezi sa le mai trimit in caz de imi cer ceva in plus de ce le-am oferit deja :
    - buletinele noastre cu aceeasi adresa din RO
    - desfasurator bancar din UK pe numele meu si o scrisoare de la DVLA pe numele sorei - ca proof of address
    - un transfer Moneygram catre sora mea

Orice sfat/ajutor este apreciat !

Multumesc

2. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Te rog sa nu ma consideri malitios sau sarcastic, dar problema ta este usor rezolvabila cu un dictionar. Daca reusesti sa intelegi semnificatia termenului "dependent", problema este ca si rezolvata. Deci, odata ce ai depasit acest pas, trebuie sa intelegi ca HO iti va cere cu siguranta sa dovedesti aceasta dependenta. Am un feeling care imi spune ca este vorba de dependenta materiala, si nu de alt fel. Astfel va trebui sa demonstrezi ca "surioara" nu are decat un singur sprijin material (financiar) si anume pe tine. Prin urmare, documente care sa arate un cont bancar comun, sau transferuri din contul tau in al ei, sau recipise de la serviciile de tranfer bani ca MoneyGram sau Western Union in care sa se vada clar ca tu trimiti banii si ea ii primeste, oricare din acestea in baze regulate, nu pot decat sa ajute.

3. UAU

UAU New Member

Trophy Points:
    0
    mai oameni buni, duceti-va in Romania cateva luni si reveniti dupa 1 ianuarie 2014. Mi se pare absurd sa aplicati pentry YC sau BC prin posta acum, in aprilie, cand mai sunt 8 luni si gata. vreo 6-8 luni dureaza solutionarea aplicatiei prin posta.

4. Diana22

Diana22 New Member

Trophy Points:
    0
    deceneu.. -nu-ma-uit-

5. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    bine ghicit, UKBA se uita la partea financiara
    http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/glossary?letter=D

Dependant

Someone who depends on you financially, such as a husband, wife, partner, or child.

6. minunel

minunel New Member

Trophy Points:
    0
    Salutari,

Multumesc tuturor celor care au raspuns , fie pe un ton critic sau nu, si celor total off topic.

Astept sa fiu contactat de UKBA cat mai curand.

@UAU - nu am tirmis prin posta, nu stiu unde ai citit acest lucru dar gresesti. A fost programare Croydon si cei de la ghiseu au decis sa trimita actele pentru dependenta surorii mele prin posta la Sheffield.

O zi buna

7. vmadalinarom

vmadalinarom New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Minunel,

Am si eu cateva intrebari daca nu te deranjeaza si daca ma poti ajuta.

1. Ti-au explicat cumva de ce ai nevoie de dovada de adresa din Romania?
    2. Voi in UK stati la aceeasi adresa sau nu?
    3. Daca da, ai avut cu tine ceva documente care sa ateste asta? (proof of address a fost pentru adrese diferite sau aceeasi adresa?)
    4. S-a solutionat cumva cazul tau?

Multumesc frumos pentru raspuns.

O seara buna,
    Mada.

8. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    daca persoana respectiva este mai mare de 21 ani o sa tb sa demonstrezi de ce nu se poate intretine singura 100%. Tb sa le spui ca are un handicap cxare nu-i permite sa munceasca, pe cineva in ingrijire, este student full time. Daca este apta de munca nu-i intereseaza ca tu-i trimiti bani sa se intretina si atat. asta este problema ta daca vrei sa ajuti cu bani pe cineva apt de munca.

Share This Page