0.1 C
London
Tuesday, November 19, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Dependent de Self-employed - cateva sfaturi va rog

Discussion in 'SELF-EMPLOYMENT' started by mottanica, Apr 17, 2009.

1. Trafalet

Trafalet New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara,va cer ajutorul inca o data pt ca nimeni altcineva nu stie sa imi raspunda si incep sa fiu disperat.Am un ltd si muncesc ca sofer de tir,tot incerc de cateva luni sa aplic pt sotia mea de bluecard dar am fost refuzat deja de 2 contabili ,pe care i-as fi platit sa ma ajute cu actele astea.Motivul :eu ca directorul firmei selfemployed se pare ca nu as avea voie sa am un singur client.Din tot ce am citit pe aici asa pare,dar spuneti-mi va rog, ce pot sa fac?.Am contract de colaborare cu aceasta firma,invoice-urile se fac pt ore muncite,am de munca regulat,DAR este 1 singur client.Nu vreau decat sa aplic sa poata merge si sotia la munca ,dar cum raspunsul dureaza si asa destul de mult nu stiu incotro sa o iau.incep sa ma gandesc sa o inscriu la un curs vocational.Mentionez ca am implinit un an financiar,am aplicat prin contabilitate de tax return,inca nam primit nimik de la ei.Va rog mult dati-mi un sfat ,orice este de ajutor!

2. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Ce contabili prosti ... Toti soferii self employed au un singur client: compania pentru care lucreaza. Acea companie lucreaza la randul ei pentru unul sau mai multi beneficiari.

Cum ar fi ca eu, sofer de minicab, sa fac contract cu 2 firme. Ce fac daca imi dau amandoua job la aceeasi ora?

Da' n-am inteles ce treaba are contabilul cu asta?

3. Trafalet

Trafalet New Member

Trophy Points:
    0
    Noi am zis sa aplicam prin contabil,pt siguranta reusitei,credeam.intre timp am descoperit acest site si am mai invatat una alta.Multumesc mult,o sa aplic totusi de unul singur,asa,cu un singur client.Desi nu sunt total lamurit .Multumesc mult.

4. maria_s

maria_s New Member

Trophy Points:
    0
    As dori sa va intreb poate stie cineva, cetatenii care nu sunt din UE , dependenti de self -employed au aceleasi drepturi ca si ceilalti? M-am tot gandit si eu si cred ca cea mai usoara varianta ar fi sa venim eu cu self si sa ii iau lui drept de munca , pentru ca ori la cate job-uri a aplicat ca si overseas , toata lumea ii cere drept de munca.
    Companiile, spitalele nu pot sa iti faca contract si sa iti dea drept de munca? sau nu vor?

Si ca sa nu deschid un nou topic sa va stresez ...am vazut ca in principiu recomandat Irlanda pentru cazurile mai sensibile ca al meu de exemplu ....poate cineva sa imi dea o recomandare concreta.? va rog

5. ioana1325

ioana1325 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna tuturor,
    Sper sa gasesc si eu raspuns la intrebarea mea, pentru ca sincer, nu am reusit sa gasesc o lamurire inca.

Sotul meu este Self-Emplyed din anul 2011, luna mai, eu am venit in Londra in luna iunie 2012. Am gasit rapid un job de nanny la niste familii franceze, insa nu am aplicat pentru niciun act, ei necerandu-mi;

Anul acest am aplicat ca si dependant de sotul meu pentru obtinerea blue-card-ului, in luna iulie 2012, se pare insa ca voi avea de asteptat poate chiar si 8 luni...

Eu nu am in acest moment NINO, si asteptam sa primesc blue-card-ul, sa aplic apoi (cum era normal, daca m-am informat bine).

Ideea este ca eu doresc sa aplic si la altfel de joburi, care ma conditioneaza de NINO.

Intrebarea mea: pot aplica pentru NINO daca inca nu am blue card? Ar trebui sa le spun ce anume, celor care se ocupa cu eliberarea lui? ca astept blue-card-ul (care cine stie cand vine?), sau ca doresc sa ma fac self-employed, sa il pot obtine?

Ce ma sfatuiti?

Va multumesc foarte frumos anticipat, sper sa gasesc un raspuns la voi.

6. ioana1325

ioana1325 New Member

Trophy Points:
    0
    Scuze, eu am venit alaturi de sotul meu in iunie 2011, nu 2012!

7. Florentyna

Florentyna New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Registered Nurse
    Buna ziua.
    Va rog frumos ajutor cu un raspuns ca ne-am incurcat in atatea informatii.
    Sotul meu face 3 luni de cand a venit aici in Anglia pe baza faptului ca eu sunt self employed de 10 luni dar fara aplicatie de yellow card facuta inca.
    Si asta din cauza ca am LOA pentru angajare permanenta si BR3 form deja inaintat din 15 iulie printr-o agentie la UKBA.
    Intrebarea este urmatoarea:
    Sotul meu trebuie sa paraseasca Anglia inainte de expirarea celor 3 luni si apoi dupa 2-3 zile sa se intoarca dijn nou ?
    Mentionez din nou ca EL nu are nimic inca aplicat iar EU sunt self employed fara YC dar cu aplicatie BR3 pentru AWC deja la UKBA din 15 iulie 2012.
    Multumesc foarte mult.

8. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    @ioana1325

Incearca sa aplici pentru NINo in baza faptului ca ai drpt de munca ca si dependent de SE. La interviu il iei si pe sot cu tine cu toate actele lui de SE.

@Florentyna

Fii, draga, serioasa! Unde sa plece? Cine va baga prostiile astea in cap? Nu trebuie sa plece nicaieri.

9. ioana1325

ioana1325 New Member

Trophy Points:
    0
    @albea
    Multumesc mult!!

Actele sotului meu sunt in original la Home Office, dar vedem ce copii avem. Chiar si asa, sa il iau totusi cu mine?

In principij, lucrand cu frantuzoiacele mele, voi primi de la ele scrisori care vor atesta legatura noastra de colaborare.. asta sa zic ca as cere sa ma fac self-employed. Petru ca oricum dreptul meu de munca intarzie...

M-am si inscris la un curs de Teaching Assistant la un colegiu.

Dar o sa il iau pe sotul meu cu mine atunci, si eu cred ca e foarte credibil si asta.

Iti dau voie sa intri cu cineva acolo, la interviu?

10. ioana1325

ioana1325 New Member

Trophy Points:
    0
    @ Albea
    Multumesc foarte frumos pentru sfat!! Foarte pertinent, de mare ajutor!!
    fost azi cu sotul meu, cum m-ai sfatuit.
    Tipul de acolo a fost f f informat, si ca si tine, a zis ca nu vede motiv ptr care sa nu primesc NINO, pentru ca fiind dependant, legea ii obliga sa mi-l dea.
    Eu venisem pregatita si cu acte care sa dovedeasca faptul ca imi desfasor activitatea ca self-employed, iar el a spus ca nu e cazul sa ne incurcam in detalii care ne-ar dauna.
    Si a decis sa scrie note pe hartia catre cei care elibereaza NINo, in care specifica el f clar faptul ca eu, ca su dependenta de sotul meu, self-employed, trebuie sa primesc documentul de la ei.
    Am dovedit cum ai spus si tu, cat mai complet, activitatea sotului meu.
    Multumesc inca o data din suflet!
    Pentru ceo care isi incalzesc sufletul cu o palinca, unde sa o trimit??
    Ioana

11. azazel_marius

azazel_marius New Member

Trophy Points:
    0
    salutare tuturor , as avea si eu o intrebare ''care este procentul celor care au primit BC dependent de self employed fiind necasatoriti? '' se merita sa incercam? stiu ca este vorba de dovezi ,dar ca idee. multumesc.

12. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Adu-o la urmatoarea intalnire Romani online! -dans-

13. ioana1325

ioana1325 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna tuturor! Lui Albea in special.;)
    Azi am primit scrisoarea care imi aloca nr. de NINo. Deci ce sa va spun mai mult?
    Cand ai solutii, dar nu o cunosti pe cea mai potrivita pentru tine, intra pe forum Romanionline. Nu altul!;) Pe mine m-a ajutat f mult.

14. ioana1325

ioana1325 New Member

Trophy Points:
    0
    Cel mai bun sfat, primit exact cand am avut cea mai mare nevoie.

15. AncaPlatschek

AncaPlatschek New Member

Trophy Points:
    0
    Buna tuturor!!!!!!!

In primul rand vreau sa va felicit pentru raspunsurile si ajutorul pe care il dati celor care au nevoie de el. In speranta sa nu deranjez cu o intrebare (care poate a mai fost postata) la care eu inca nu am gasit un raspuns exact, va rog sa ma ascultati si pe mine :).
    Intr-o luna jumatate eu voi pleca in UK ca si care worker si voi avea statutul de self employed. Fiind casatorita si cu un baietel de 4 ani si 8 luni, noi (sotul meu si cu mine, si baietelul) ne-am gandit sa ne stabilim in UK - cred ca am putea sa-i oferim baiatului nostru o alta sansa mult mai buna in viata decat in Romania.
    Acum urmeaza si intrebarile la care astept sfaturile/raspunsurile voastre:
    1. Cam in cat timp ies actele de self employed?
    2. In cat timp sau mai exact cand poate sotul meu aplica pentru blue card ca si dependent de mine
    3. Cum este mai bine, dupa ce au iesit actele de self employed, sa aplicam impreuna - eu pentru Yellow Card si el pentru Blue Card?
    4. Cand pot aplica pentru Nino?

Va multumesc ffffffffff frumos anticipat pentru raspunsurile voastre si sper sincer sa nu fi deranjat.

O seara cat mai placuta

Anca

16. AncaPlatschek

AncaPlatschek New Member

Trophy Points:
    0
    Ma ajuta si pe mine cineva cu un raspuns, pleaseeeeeeeeeeeeeeee

Multumesc frumos

17. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    1. Nu exista acte de self-employed. Citeste la "Drept de munca". Ca SE incepi munca pur si simplu. Ai obligatia sa te inregistrezi la HMRC in termen de 3 luni dupa ce incepi munca.

2. Cand doreste dumnealui, nu exista un barem de timp pentru aplicare.

3. Vezi pct. 1. De aplicat aplicati impreuna sau separat, dupa cum aveti nevoie.

4. La 1-2 luni dupa ce incepi munca

18. Munteanu2008

Munteanu2008 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua,
    As dori si eu o lamurire,sotia a obtinut Insurance number in 2007 inainte sa ne casatorim iar acum am dori sa me mutam in Anglia,ptr ca eu sa pot aplica ca dependent trebuie mai intai sa obtin Insurance number si apoi se poate aplica ptr yelow si respectiv blue card???
    Va multumesc mult

19. georgia.c

georgia.c New Member

Trophy Points:
    0
    Sunt in cursul completarii formularului BR1 si din pacate am unele nelamuriri chiar si dupa ce am citit multe topicuri de pe acest site. Pot sa spun ca sunt chiar confuza.
    Prima intrebare este legata de documentele pe care trebuie sa le ataseze sotul meu acestui formular. El aplica in calitate de self employed cu activitate in domeniul IT. A inceput activitatea in Decembrie 2012 si are pana acum doar 7 clienti pentru care a prestat servicii dintre care doar 3 i-au dat si referinte. M-am impotmolit la punctul 3.2 in care sunt specificate documentele necesare si mai exact:

Proof of National Insurance registration - banuiesc ca asta ar fi scrisoarea de la JobCentre cu NINo;
    Evidence from HMRC of National Insurance special reference number - aici nu stiu sigur daca este vorba de scrisoarea in care este comunicat UTR-ul;
    Evidence from HMRC of National Insurance contributions - cred ca este factura emisa pentru Class 2 NICs;
    Evidence from HMRC of registration for tax - aici este problema mea, nu stiu la ce se refera aceasta. Sotul meu s-a inregistrat on-line la HMRC si a primit doar scrisoarea cu UTR number. Am citit pe alte topicuri ceva de genul, numar de self employed, ceea ce noi nu avem, e posibil sa se refere la asta?
    Avem si o scrisoare care atesta faptul ca am setat un direct debit pentru plata Class 2 NICs. Acestea sunt singurele dovezi care le avem de la HMRC, sunt oare suficiente, sau imi scapa mie ceva?
    Avem si doi copii de 3 si de 5 ani care sunt in Romania si vreau sa stiu daca trebuie incluse si ele pe formular ca dependente.
    Va multumesc anticipat pentru raspuns si daca ati putea sa ma lamuriti si pe mine, pentru ca martea viitoare, 2 aprilie, avem intalnire la Croydon.

20. pergolasjoan

pergolasjoan New Member

Trophy Points:
    0
    buna.
    am si eu citeva intrebari.
    locuiesc la madrid de vreo 11 ani si aici stau lucrurile un cam naspa.
    toata perioada de cind sunt aici am muncit ca persoana fizica autorizata ( self-employed ) daca nu ma insel.
    intrebarea este in felul urmator:
    1- pot avea activitate in UK cu cea ce lucrez aici la madrid?
    sau care sunt pasii care trebuisc urmati ptr a muncii in uk ca self-employed.
    pot obtine dreptul de munca ca persoana fizica autorizata ptr uk?
    la madrid muncim in domeniul constructiilos din lemn.acoperise, sarpante, terase, foisoare.
    sunt sanse sa avem desfacere pe piata uk?

astept un raspuns daca este posibil.

multumesc anticipat.

ionut

http://www.pergolasjoan.es

Share This Page