13.5 C
London
Wednesday, June 19, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Dependent de Self-employed - cateva sfaturi va rog

Discussion in 'SELF-EMPLOYMENT' started by mottanica, Apr 17, 2009.

1. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Agota cred ca tu ai avea mai multe sanse sa obtii un blue card ca membru de familie dependent de mama ta, decat prietenul tau ca dependent al tau. Nu mi-e foarte clara situatia unui copil peste 21 de ani dependent de parintele cu cetatenie britanica. In principiu daca poti demonstra dependenta ai dreptul sa obtii un blue card. Voi reveni daca gasesc ceva. Intre timp poti intreba la UKBA ce drepturi ai in aceasta situatie, vezi ce raspuns iti dau si ei: BaRCEnquiries@UKBA.gsi.gov.uk
    Studiaza putin si tutorialele astea:
    http://www.romani-online.co.uk/forum/uk ... pas-cu-pas
    http://www.romani-online.co.uk/forum/uk ... -blue-card

2. Doice

Doice New Member

Trophy Points:
    0
    multumesc mult banana

3. dumitrascu

dumitrascu New Member

Trophy Points:
    0
    buna.
    Vreau si eu sa aplic pentru bc !Sotul meu a obtinut bc acum 2 ani iar eu yc acum vreu si eu sa aplic pentru bc .El a lucrat mai mult de 12 luni ca angajat si inca mai este angajat ,iar eu am lucrat ca self dar am mai avut si intreruperi .As vrea sa stiu daca este vreo problema ca am intrerupt sau este obligatoriu sa ai si ca self 12 luni fara intrerupere . -trist- Astept raspunsurile voastre!!!
    Multumesc

4. banana

banana New Member

Trophy Points:
    0
    4
    Din cate stiu nu e nevoie sa ai continuitate in munca ca si Self Employed, in schimb trebuie sa ai taxele si NIN-ul platit. Eu sunt self employed si mi s-a spus ca nu conteaza daca nu muncesc, trebuie numai sa-mi pastrez statutul pt a obtine blue cardul.Succes!

5. OctavPopescu

OctavPopescu New Member

Trophy Points:
    0
    Salut, sper ca postez unde trebuie. Desi este prima mea postare, am citit f mult pe acest forum, si tin sa va multumesc pt treaba pe care o faceti, insa am o nelamurire, daca ma poate ajuta cineva.
    Eu sunt self employed, sotia mea se va inscrie la un curs si va aplica pt YC de student, eu pot aplica pt BC ca dependent ea? Spun asta, pt ca nu stiu cum se dovedeste dependenta avand in vedere ca mie imi intra bani in cont.
    Stiu ca poate obtine ea BC ca dependenta de mine, insa vreau eu BC pt ca am mai multe sanse sa lucrez decat ea.
    Apoi dupa un an in care ea isi pastreaza statutul de student si eu voi lucra 12 luni fara intrerupere putem sa luam amandoi blue card definitiv.
    Sper ca am fost clar in exprimare.

6. lovelyd

lovelyd New Member

Trophy Points:
    0
    Salut,

Intradevar au fost nelamuriri si discutii care au dus la un semn de intrebare cu privire la aceasta dependenta,deoarece pe formularul BR1 scrie : "2.1 (a) Do you have any EEA national family members in the UK
    applying as your dependant on this application?
    "

Asadar prin membru de familie se intelege: sot/sotie/partener civil si/sau copil sub 21 ani. Dar pe acelasi formular,iti poti trece si mama,tatal,copilul peste 21 de ani,sora,fratele,etc.

Insa diferenta o face tot BR1 daca este citit cu atentie : "If the relationship is other than spouse/civil partner or parent/child e.g. brother or cousin , please provide appropriate evidence to confirm the relationship (e.g. original
    birth, marriage or civil partnership certificates) and evidence that your family member
    is financially dependant on you.
    For more information on family members please refer
    to the guidance notes for Bulgarian and Romanian nationals on obtaining permission to
    work in the UK. "

www.ukba.homeoffice.gov.uk/sitecontent/ ... ormbr1.pdf

Cu alte cuvinte aplicati cu incredere,sotia YC student/tu BC ca si membru de familie,avand la voi certificatul de casatorie,binenteles ! -ras4-

Sper ca ti-am fost de ajutor !

-cu-bine-

7. OctavPopescu

OctavPopescu New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc frumos pt raspuns.
    Nelamurirea venea doar de la faptul ca eu fiind self, am venituri si nu stiam daca pot fi dependent de un student.

8. viosaba

viosaba New Member

Trophy Points:
    0
    eu si sotia mea suntem self-employed daca renuntam la statutul de self putem aplica ea ca student si eu pentru bluecard

9. lovelyd

lovelyd New Member

Trophy Points:
    0
    Daca dorinta este de a primi unul dintre voi acel Blue Card,nu trebuie sa renuntati amandoi la SE,ci doar unul,sau niciunul. Poti fi angajat si in timpul liber sa prestezi servicii ca SE(asta pt rotunjimea veniturilor),insa va trebui sa-ti platesti taxele si impozitele pe aceste venituri extra. Binenteles,acesta varianta este optionala si putini o practica( sotul meu are un coleg care doarme doar 3-4 ore din 24,in rest e pe "baricade" -ras2- )

Cu alte cuvinte,unul dintre voi poate aplica pentru Yellow Card de self employed,astfel dependentul(sotul/sotia) obtinand Blue Card-ul.

Insa,daca doriti sa nu mai lucrati ca self employed,puteti opta pentru varianta sotia student -> YC de student,iar tu ca dependent vei obtine acel blue card. Binenteles ca se poate ! -da-da- Daca veti alege aceasta cale,va trebui sa renuntati la SE,sunand la HMRC,cum scriai si tu mai sus.

-cu-bine-

10. viosaba

viosaba New Member

Trophy Points:
    0
    MULTUMESC FOARTE MULT

11. flocke

flocke New Member

Trophy Points:
    0
    Va rog sa ma lamuriti si pe mine...

De ex. urmatorul caz sot+sotie:

1. Sotul - self-employed + YC
    2. Sotia - aplica pt. BC ca dependent de 1.
    3. Sotia - primeste BC de dependent de 1.
    4. Sotia - se angajeaza legal pe baza BC de dependent si lucreaza 12 luni fara intrerupere.
    5. Sotia - aplica pt. BC definitiv + sotul pt. BC de dependent
    6. Sotul - renunta la statutul de self-employed si se angajeaza pe baza BC de dependent de sotie

Intrebarea mea este:
    Dupa 12 luni de munca ca si employee(punctul 6.), sotul va trebui sa mai aplice inca o data pt. BC definitiv?

Numai bine,
    F.

12. lovelyd

lovelyd New Member

Trophy Points:
    0
    Salut,

La punctul 5 se elibereaza pt amandoi sotii BC definitiv. -da-da-

13. mari092004

mari092004 New Member

Trophy Points:
    0
    Ajutati-ma si pe mine va rog...eu am NINO mia venit si UTR number miam si activat contu online, as dorii sa stiu daca este posibil ca sotia mea sa aplice pt NINO, ea lucreaza a mai aplicat odata, dar au sunato si iau spus ca nu este suficienta scrisoarea de la munca cum ca ea lucreaza acolo ci trebuie sa aibe neaparat blue card...ce as putea face in privinta asta..va multumesc pentru ajutor!

14. Kutuka

Kutuka New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua,

Ma impiedic si eu de o mare nelamurire..si anume refuzul celor de la UKBA de a-mi elibera mie YC si BC ptr sotie ca dependent se SE. De fapt nu refuzul este atat de neplacut surprinzator, cat motivul. Am aplicat acum un an de zile ca SE si am UTR, NINO , mi-am platit taxele la inchiderea anului fiscal si NIC-ul periodic..
    Se pare ca documentele au fost in regula, insa mi-au refuzat aplicatia pe motiv ca din acte nu reiese ca am investit in afacerea mea, ca lucrez doar cu un sg client,ca la factura pe care o eliberez eu lunar in valoare de 1000 lire se considera ca banii nu sunt de ajuns ptr a putea angaja pe cineva , cu alte cuvinte , ca as fi un SE "undercover"..

S-a mai intalnit cineva cu un astfel de raspuns? Exista cineva care ma poate ajuta cu un sfat , o parere... As fi foarte recunoscator, ptr ca sunt foarte presat de timp.

Dupa parerea voastra sunt in continuare in legalitate? Sunt foarte confuz in legatura cu ceea ce au spus cei de la UKBA..

Are rost sa mai aplic inca o data cu aceleasi acte?

Va multumesc .

15. parker

parker New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Kutuka, daca HMRC te considera self-employed atunci UKBA ar trebui sa le accepte decizia. Incearca sa faci assesmentul de mai jos si apoi eventual suna la HMRC (dar poate ar fi prudent sa vorbesti cu un contabil inainte de a suna la HMRC, sa nu ai probleme si sa fii re-clasificat ca angajat). Odata ce HMRC iti confirma statutul de SE are sens sa aplici din nou.

http://www.hmrc.gov.uk/calcs/esi.htm

16. pop1982

pop1982 New Member

Trophy Points:
    0
    Daca esti self employed si ai clienti si dovezi mergeti la HO si aplici tu pt yelow de self employed si sotia va primi blue card ca si dependent, daca nu strange mai multe detalii despre jobul sotiei, invoicuri, scrisoare de la contabil cum ca isi plateste singura actele si va obtine si ea NINO.
    Multa bafta

17. pop1982

pop1982 New Member

Trophy Points:
    0
    Acum depinde ce faci ca self employed, in mod normal daca te-ai dus ca si carer de ex silucrezi in acelasi nursing home si mai ai si 6£ pe ora si lucri in shifturi, e normal ca nu prea e job de self employed, adica te incadrezi ca si emplyed, in alta ordine de idei daca chiar te poti incadra la self employed si ai confirmare de la HMRC poti face contestatie, daca nu cauta un vecin vecina sa-i faci curatenie 2 ore pe saptamana cu 5£ pe ora si ai al-2-lea client si mai un vecin sa-i cureti gradina cu 15£ si ai al-3 -lea client, luna viitoare aplici din nou cu 3 clienti si nu vei avea un refuz sunt sigur.
    Multa bafta

18. Kutuka

Kutuka New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc de raspunsuri si revin cu niste precizari ... Eu am UTR , am NINO ca SE , mi-am facut anul fiscal in aprilie la HMRC , si am copie dupa ce am facut de pe internet ... Invoice dau din luna noiembrie 2010 , ca tarif pe invoice am 10 Lire /ora si am cate 5 ore in fiecare 5 zile ... Deci undeva eu pun factura de 250 pe sapt x 4 sapt in total pun un invoice de 1ooo de lire la fiecare 4 sapt . nu pot sa fac curat pentru ca lucrez ca bucatar si ca domeniu de activitate am trecut cand m-am inscris la HMRC Food Services si sa zic clienti poate imi pot gasi dar sunt speriati ca nu am acel YC nenorocit pe care refuza UKBA sa mi-l elibereze ...
    Multumesc mult !

19. pop1982

pop1982 New Member

Trophy Points:
    0
    Daca clientii sunt speriati din cauza yelow cardului iti dau aici ce sa printezi de pe situl UKBA si le arati:

The self-employed and work authorisation
    10. If you are working in a self-employed capacity, and exercising a Treaty right on that basis, you will not need to obtain authorisation for that work although you will need to be able, if challenged, to demonstrate that you are genuinely self-employed. If you are exercising a Treaty right as a self-employed person, you may apply for a registration certificate confirming this.
    Please note, it is not a requirement that you do so and a registration certificate issued on this basis will not confer a right to take employment on any other basis than self-employment.
    11)In order to determine whether or not a worker is employed or self-employed, a non-exhaustive list is given below. As a general guide, if someone answers ‘Yes’ to all of the following, then they are probably an employee:
    Do you have to do the work yourself?•
    Can someone tell you, at any time, what to • do, where to carry out the work or when and how to do it?
    Can you work a set amount of hours?•
    Can someone move you from task to task?•
    Will you be paid by the hour, week or • month?
    Can you get overtime pay or bonus pay• ment?
    If a worker answers ‘Yes’ to all of the following, it will usually mean that they are self-employed:
    Can you hire someone to do the work or • engage helpers at your own expense?

Asta este de pe situl lor oficial, dupa cum descrii au dreptul sa aiba dubii, dar daca ai probleme printeazati asta si arati viitorilor colaboratori.
    Cat despre ce ai declarat la HMRC despre obiectul de activitate este cam irelevant, asta nu te opreste sa faci si alceva, mai este important si cum ti-ai completat self assesmentul in aprilie, poate ai si acolo ceva ce nu le-a placut, nu se intampla des dar eu am intalnit cazuri.
    In concluzie ai 2 variante
    1) Sa iti mai gasesti clienti si aplici din nou
    2) Faci contestatie dar pt asta e nevoie sa demonstrezi statul tau.
    Multa bafta

20. Kutuka

Kutuka New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc frumos ptr raspuns..

Voi cauta si alti clienti si apoi voi aplica din nou. Am inteles ca nu e obligatoriu sa prestez servicii in acelasi domeniu, dar pot da factura si pers fizice sau numai celor juridice ? Si daca dau factura personelor fizice, trebuie obligatoriu sa fiu platit prin banca sau se accepta si plata "cash in hand"?

Multumesc

Share This Page