16.1 C
London
Wednesday, June 26, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Dependent de Self-employed - cateva sfaturi va rog

Discussion in 'SELF-EMPLOYMENT' started by mottanica, Apr 17, 2009.

1. carmen s

carmen s New Member

Trophy Points:
    0
    Re: blue card ca dependent de self-employed

multumesc mult Vali.

2. Deanna

Deanna New Member

Trophy Points:
    0

apropos de blue card. este adevarat ca se pot cumpara cu 700 de lire?! s-or fi infiintat firme care iti pot facilita chestia asta contra unei sume de bani?

3. banana

banana New Member

Trophy Points:
    0

Buna seara,

Scriu aici pentru ca am ajuns in pragul disperarii din cauza faptului ca de 1 an de zile ne tot chinuim sa obtinem cardurile astea si ma gandesc ca exista cineva care ne poate da mai multe informatii.Am aplicat de vreo 2 ori pentru yellow card de studenti si am fost refuzati, m-am facut self employed si luni, 6 decembrie eu si sotul meu avem programare in Croydon pentru carduri yellow card eu si sotul blue card de dependent.
    Am 5 clienti, printre care si un restaurant unde muncesc ca ospatara, nu ca si cleaner asa cum prevede statutul meu. Restaurantul nu vrea sa semneze contractul de prestari servicii pe motiv ca eu fac altceva decat prevede statutul meu si plus ca sunt angajata full time si nu part time asa cum trebuie sa fie un self employed. Ma puteti ajuta cu cateva informatii despre statutul asta de self employed, sunt articole cumva in care sa se spuna clar tot ce tine de acest statut?

Va multumesc!

4. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0

www.romani-online.co.uk/nou-venit/totul-despre/self-employment
    aici e chiar linkul de pe forum, e f detaliat, sper sa ajute.
    Un self nu trebuie sa fie neaparat part time!!! nu exista nici o regula de genul asta.
    Dk ai 5 clienti f bine, i-a recomandari de la ei si nu mentiona si de restaurant. De obicei sunt necesare doar 2-3 recomandari.
    Multa bafta!

5. banana

banana New Member

Trophy Points:
    0

Imi este teama ca o sa-mi verifice bank statementurile si vor vedea bani intrati de la restaurant, plus ca facturile mele daca as scoate restaurantul nu au o continuitate. Ce ma sfatuiti sa fac?

6. banana

banana New Member

Trophy Points:
    0

ValiB wrote:
    In primul rand link-ul pe care ti l-a dat Georgiv este un pic cam vechi. Citeste cu atentie aici:
    www.romani-online.co.uk/component/kunena...employed-sole-trader

Apoi, am sa descriu in continuare ce acte trebuie sa duci luni la Croydon:

<u>Membri de familie / dependenţi ai persoanelor Self-employed</u>

Pentru cei care s-au înregistrat la HMRC ca self-employed, obţinerea Yellow Card-ului (YC) nu este obligatorie decat dacă există membri de familie / dependenţi care doresc să obtina Blue Card (BC). In acest caz, sponsorul va aplica pentru obţinerea unui YC şi în acelaşi timp membrii de familie / dependenţii vor obţine BC.

<u>Acte necesare aplicaţiei</u><ul> <li>Acte de identitate:<ul> &lt;li&gt;paşaportul sau CI al sponsorului (persoanei self-employed)&lt;/li&gt; &lt;li&gt;paşaportul sau CI al tuturor membrilor de familie / dependenţilor incluşi în aplicaţie&lt;/li&gt;</ul></li> <li>Acte pentru self-employed:<ul> &lt;li&gt;dovada înregistrării la HMRC ca SE (scrisoarea prin care a fost comunicat UTR-ul)&lt;/li&gt; &lt;li&gt;dovada plăţii taxelor (cel puţin o factură de plată a NIC Class2)&lt;/li&gt; &lt;li&gt;contracte, facturi, scrisori de la clienţi, extrase de cont bancare - care să demonstreze continuitate în activitatea de self-employed&lt;/li&gt; &lt;li&gt;dovada că sponsorul îşi face publicitate activ (anunţuri pe paginile web şi în ziarele locale de mică publicitate)&lt;/li&gt;</ul></li> <li>Acte pentru membri de familie / dependenţi:<ul> &lt;li&gt;acte doveditoare a gradului de rudenie (ex. certificat de căsătorie, certificat de naştere)&lt;/li&gt; &lt;li&gt;dovada domiciliului comun din Romania (de obicei actele de identitate sunt suficiente, dar dacă din acestea nu rezultă că sponsorul şi membrii de familie / dependenţii au locuit sub acelaşi acoperiş în Romania, orice document veridic poate fi anexat: facturi de utilităţi sau telefonie, corespondenţa oficială etc.)&lt;/li&gt; &lt;li&gt;dovada domiciliului comun din UK (contractul de închiriere pentru locuinţa comună şi dacă pe acest contract nu sunt incluşi toţi aplicanţii, alte documente care atestă domiciliul comun: facturi de utilităţi sau telefonie, extrase de cont bancare, corespondenţa oficială etc.)&lt;/li&gt; &lt;li&gt;pentru dependenţi, acte doveditoare a relaţiei de dependenţă financiară (extrase de cont bancare, chitanţe MoneyGram sau WesternUnion etc.)&lt;/li&gt;</ul></li> <li>Alte acte:<ul> &lt;li&gt;formularul BR1 completat (sponsorul va fi aplicantul principal iar membrii de familie / dependenţii vor fi trecuţi în secţiunea 2, punctul 2.1(a) a formularului)&lt;/li&gt; &lt;li&gt;câte două fotografii tip paşaport pentru fiecare din aplicanţi&lt;/li&gt; &lt;li&gt;un plic timbrat “special delivery” pentru actele care vor fi returnate&lt;/li&gt;</ul></li></ul>Dacă sponsorul deţine deja un YC, membrii de familie / dependenţii vor aplica singuri, folosind acelaşi formular BR1, numai că în acest caz sponsorul nu va mai fi principalul aplicant ci va apărea trecut numai la Secţiunea 2, punctul 2.1(b). Actele necesare aplicaţiei vor fi tot cele de mai sus, adăugându-se numai YC-ul sponsorului.

Odată ce le este eliberat BC-ul, membrii de familie / dependenţii vor putea obtine NINO şi se vor putea angaja fără restricţii, atâta timp cât sponsorul lor îşi va păstra statutul de self-employed.

In cazul tau nu vei avea nevoie de acte doveditoare a relaţiei de dependenţă financiară pentru sotul tau, pentru sot/sotie dependenta financiara este subinteleasa prin insusi statutul casatoriei.

In ce priveste restaurantul. Cum muncesti tu acolo? Ai contract de munca, ai ceva semnat cu ei? Cand esti platita ti se da payslip sau faci tu o factura? Daca mai ai si alti clienti (macar 2-3 cu contract - dar nu neaparat - si facturi + scrisori de recomandare) ai putea sa nu mai mentionezi restaurantul.

Inca o data: un self-employed este un mic om de afaceri. Gandeste-te ca tu (cu ajutorul documentelor pe care le detii) va trebui sa-i convingi pe cei de la Home Office ca tu nu lucrezi ilegal ca angajat ci ca esti om de afaceri, self-employed.

ValiB multumesc din suflet pentru raspunsul detaliat.
    Eu am scrisori de recomandare+contracte+invoice-uri de la 4 clienti, 3 dintre ei sunt perosane fizice iar unul este un hotel pentru care am muncit acum 3 luni.
    La restaurantul asta la care muncesc nu am niciun contract incheiat cu ei, nu am nimic...iar atunci cand iau salariul mi se da un fel de invoice care suna cam asa ' Pt Icsulescu pentru serviciile aduse Restaurantului X in luna septembrie, suma de...'
    Eu am zis sa iau in calcul si hotelul pentru ca in bank statementurile mele apar si intrari de bani de la firma(restaurantul) asta si ma gandeam ca ar fi bine sa ii trec si pe ei pe lista ca sa nu ma ia la intrebari Home Office-ul. Daca scot restaurantul din calcul nu vor mai avea continuitate facturile taiate de mine...
    Am fost azi sa vorbesc cu managerul si cu patronul si nu sunt de acord sa semneze acest contract pe motiv ca ei nu vor sa minta cum ca eu muncesc ca si cleaner si nu ca ospatar si ca nu vor sa minta ca eu sunt part time, eu fiind 'angajata full time'.
    Nu stiu drepturile unui self employed, nu stiu daca un SE inregistrat ca si cleaner poate sa exercite servicii si in alte domenii, nu stiu daca pot munci un numar de ore stabilit si pentru o perioada de timp stabilita.

Nu stiu ce sa fac...

7. banana

banana New Member

Trophy Points:
    0

ValiB wrote:
    Un SE se inregistreaza cu un obiect principal de activitate dar poae desfasura absolut orice activitate, in orice domeniu vrea. Daca tu te-ai inregistrat cleaner si faci coafura nu este absolut nici o problema. De asemenea, un SE poate munci cate ore vrea el pe zi. Nu exista nici limita minima, nici limita maxima, deci treaba cu full-time-ul nu are nici o legatura cu SE-ul.

Daca nu ai contract cu restaurantul nu este o mare problema. Daca ai facturi emise pentru fiecare ban incasat de la ei si daca obtii si o scrisoare de recomandare este suficient. Ideea este ca in acea scrisoare de recomandare ar trebui ca cei de la restaurant sa specifice ca tu lucrezi ca SE pentru ei, in regim de colaborare si nu ca angajat. Nu este nici o problema daca in scrisoare tu vei fi trecuta ca ospatar.

Explica-i managerului (daca poti) ca tu lucrezi pentru ei ca SE. Daca nu ar fi asa, ar trebui sa ai contract de munca (si nu ai si oricum ar fi fost ilegal). In scrisoarea aia nu trebuie sa-l pui pe manager sa minta cu nimic in ceea ce priveste munca pe care o faci si numarul de ore pe care le lucrezi in restaurant. Incearca sa mai vorbesti odata cu el ... abureste-l ca te-ai consultat cu un avocat care a zis asa si pe dincolo. Daca ai facturi + scrisoare de la el este suficient.
    Am inteles acum ValiB...eu aveam impresia ca pot fi numai si numai cleaner. Ideea este ca astora de la restaurant li s-ar fi spus de un tax adviser ca nu este bine pt firma sa angajeze SE pt ca in cazul in care eu nu-mi platesc taxele la stat vor fi trasi ei la raspundere si ca un SE nu poate munci decat temporar(exemplu cum sunt muncitorii, muncesc pana ridica o casa si gata).
    Stii cumva pe unde scrie in engleza despre tot ce mi-ai spus tu aici, sa ma duc sa le arat ca nu au dreptate?

8. banana

banana New Member

Trophy Points:
    0

banana wrote:
    ValiB wrote:
    Un SE se inregistreaza cu un obiect principal de activitate dar poae desfasura absolut orice activitate, in orice domeniu vrea. Daca tu te-ai inregistrat cleaner si faci coafura nu este absolut nici o problema. De asemenea, un SE poate munci cate ore vrea el pe zi. Nu exista nici limita minima, nici limita maxima, deci treaba cu full-time-ul nu are nici o legatura cu SE-ul.

Daca nu ai contract cu restaurantul nu este o mare problema. Daca ai facturi emise pentru fiecare ban incasat de la ei si daca obtii si o scrisoare de recomandare este suficient. Ideea este ca in acea scrisoare de recomandare ar trebui ca cei de la restaurant sa specifice ca tu lucrezi ca SE pentru ei, in regim de colaborare si nu ca angajat. Nu este nici o problema daca in scrisoare tu vei fi trecuta ca ospatar.

Explica-i managerului (daca poti) ca tu lucrezi pentru ei ca SE. Daca nu ar fi asa, ar trebui sa ai contract de munca (si nu ai si oricum ar fi fost ilegal). In scrisoarea aia nu trebuie sa-l pui pe manager sa minta cu nimic in ceea ce priveste munca pe care o faci si numarul de ore pe care le lucrezi in restaurant. Incearca sa mai vorbesti odata cu el ... abureste-l ca te-ai consultat cu un avocat care a zis asa si pe dincolo. Daca ai facturi + scrisoare de la el este suficient.
    Am inteles acum ValiB...eu aveam impresia ca pot fi numai si numai cleaner. Ideea este ca astora de la restaurant li s-ar fi spus de un tax adviser ca nu este bine pt firma sa angajeze SE pt ca in cazul in care eu nu-mi platesc taxele la stat vor fi trasi ei la raspundere si ca un SE nu poate munci decat temporar(exemplu cum sunt cei care muncesc in constructii, muncesc pana ridica o casa si gata).
    Stii cumva pe unde scrie in engleza despre tot ce mi-ai spus tu aici, sa ma duc sa le arat ca nu au dreptate?

M-am tot uitat pe net de 'reguli','articole' legate de statutulde SE dar nu am gasit nimic concret...

9. banana

banana New Member

Trophy Points:
    0

ValiB wrote:

ValiB imi poti spune si mie unde ai citit despre faptul ca poti munci intr-un alt domeniu decat cel cu care m-am inregistrat ca SE? Si de treaba cu full time-ul?
    Am incercat sa stau de vorba azi cu cei de la restaurant si vor sa le arat negru pe alb.
    Multumesc!

10. banana

banana New Member

Trophy Points:
    0

11. banana

banana New Member

Trophy Points:
    0

ValiB wrote:
    Un ghid al HMRC care trateaza diferentele dintre employee si self-employed este asta:
    www.thebusinesscentre.info/Downloads/EmployedorSelfEmployed.pdf

Ideea este ca daca te duci cu asta la angajator iti cam dai foc valizei singura. Unde am citit despre domeniul in care un SE poate lucra? Cred ca undeva pe forum s-a mai discutat treaba asta. Ideea este ca nu cred ca vei gasi undeva scris negru pe alb asa ceva. Este o chestie de bun simt, elementara ... un lucru prea banal ca sa apara in tutoriale. Treaba cu full-time, de asemenea.

Ai putea face urmatoarea treaba: da un email la HMRC si intreaba-i despre lucrurile astea doua. Daca iti vor raspunde in timp util, printeaza emailul si gata dovada. Treaba este ca nu gasesc nici o adresa de email la care ai putea pune intrebarile astea in scris (ca sa primesti raspunsul tot in scris). Suna la 08459 15 46 55 begin_of_the_skype_highlighting              08459 15 46 55      end_of_the_skype_highlighting si cere-le o adresa de email.

Am citit intr-un mesaj de pe acest topic ca trebuie sa te duci si cu dovezi ca iti faci publicitate ca SE. Stii cumva metode de a le dovedi astora de la Home Office ca imi fac publicitate? Ideea e ca trebuie sa gasesc pana luni ceva. M-am gandit sa dau anunt la ziar, dar..

12. just_s

just_s New Member

Trophy Points:
    0
    Buna, sper sa nu fi gresit topic-ul dar daca este gresit rog moderatorii sa il schimbe. Vreau sa va povestesc pe scurt experienta mea ca dependent de self-employed. Dupa un an ca dependent am obtinut blue card-ul pe cont propriu.Cu un an in urma am aplicat pentru blue card ca si dependent iar actele folosite au fost asa:
    - contractul sotului, actele de la contabil, certificatul de casatorie si dovada cum ca am platit NINO.
    In decembrie anul acesta am aplicat pe cont propriu si l-am trecut pe sot ca si dependent. Actele prezentate au fost:
    - contractul de angajare, hartia pe care o primeste orice angajat la sfarsit de an financiar, 12 payslip-uri, contractul sotului, certificatul de casatorie.

Ce vreau sa punctez este ca nu o tinut nimeni cont de bank statement-uri, daca lucrezi full time sau part time, nu o trebuit sa dovedesc cu nimic ca imi pot intretine sotul, nu conteaza cate ore lucrezi important ii sa fi angajat cu acte in regula.Poate important, poate nu, programrea a fost facuta telefonic si am aplicat in persoana. Ce am observat fata de anul trecut este comportamentul celor de la HO fata de cei care aplica.
    Bafta tuturor!

13. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
  14. mircea1980

mircea1980 New Member

Trophy Points:
    0
    Salut

Am si eu o nelamurire.Eu sunt SE de 1 an si jumatate iar sotia are blue card ca si dependent de mine.In perioada asta a muncit un an fara intrerupere iar acum ar vrea sa aplice pentru blue card definitiv (eu vreau oricum sa raman SE deci nu voi aplica cu ea).
    Printre actele care le va trimite alaturi de dovezile ca eu mi am pastrat statutul de SE in aceasta perioada trebuie si buletinul meu??? sau se poate si fara el luand in considerare ca eu nu aplic pt blue card ci doar ea aplica pentru cel definitiv pe baza celor 12 luni muncite fara intrerupere.
    eu nu o sa fiu in UK cand aplica ea si nu am cum sa i las buletinul(nu am pasaport).

sau pot trimite maine si cu buletinul meu apoi la cateva zile sa le trimit dovada ca am nevoie de buletin sa mi l trimita (stiu ca daca faci dovada ca pleci din tara sau ceva de genul iti prelucreaza aplicatia mai repede)eu am cumparat bilet de avion pe 15 ian spre Romania.Mi l trimit oare sau ma trezesc ca pierd avionul ca nu am cu ce sa ies din tara?

15. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    mircea1980 wrote:

sau pot trimite maine si cu buletinul meu apoi la cateva zile sa le trimit dovada ca am nevoie de buletin sa mi l trimita (stiu ca daca faci dovada ca pleci din tara sau ceva de genul iti prelucreaza aplicatia mai repede)eu am cumparat bilet de avion pe 15 ian spre Romania.Mi l trimit oare sau ma trezesc ca pierd avionul ca nu am cu ce sa ies din tara?

Nu prea mai merge asa. Cred ca prea multi au incercat sa se dea "calatori" doar sa obtina actele mai repede. Deh, trebuie sa demonstram ca suntem smecheri, nu?
    Sometimes we may be able to consider your application urgently, but only in the following exceptional circumstances:
    * bereavement
    * urgent medical treatment
    * urgent business travel
    * urgent employment start date
    ...
    You should not make travel plans after you have made your application and submitted your travel documents, as we can not guarantee that we will be able to return documents by a specific date.
    ...
    Due to the high volume of requests we receive we cannot individually acknowledge your request, and will only fast-track your application in the exceptional circumstances detailed above.

16. Doice

Doice New Member

Trophy Points:
    0
    in primul rand as vrea sa va zic ca este grozav site-ul si ca acest topic m-a ajutat enorm.

Am si eu o intrebare.
    Cum sa dovedesc in Croydon ca imi caut in mod activ de lucru?
    Sa printezi mailurile trimise cu Cv-uri?
    Nu am raspunsuri la ele asa ca nu stiu cat de relevante sunt.

17. banana

banana New Member

Trophy Points:
    0
    Eu mi-am facut cont pe gumtree.co.uk exact cu 2-3 zile inainte de a ma duce la Croydon si am publicat un anunt acolo cum ca fac curatenie. Poti sa-ti mai faci business carduri si sa spui ca le lasi prin diferite locatii. Succes!

18. banana

banana New Member

Trophy Points:
    0

19. agota

agota New Member

Trophy Points:
    0
    Buna!!!!
    Eu am o gramada de nelamuri.
    In primul rand sa mi intelegeti situatia.
    Am 23 de ani si maicamea ii cetateana engleza.
    Daca pot sa obtin blue cardu daca ea ii cetateana(fara sa lucrez 12 luni fara intrerupere) asta m-ar interesa chiar daca am peste 21 de ani.
    In al doilea rand daca nu se poate as dori sa incep sa lucrez ca selfemployed...
    cum procedez de ce am nevoie cand pot sa incep si cum imi gasesc un domeniu de activitate local unde accepta selfemployed....
    Si in al treilea rand daca reusesc SE atuncia prietenu meu dovedind ca e dependentul meu poate sa aiba si el drept de munca...
    va rog sa imi raspundeti cat mai urgent detaliat (ce acte am nevoie,adrese etc.)
    merci enrom...
    noapte buna

20. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0
    Legat de Self......ghidul lui ValiB. Vezi ca la topicul UK de la A la Z sunt multe Ghiduri de acest fel.

http://www.romani-online.co.uk/forum/uk ... ole-trader

Share This Page