13.5 C
London
Wednesday, June 19, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Dependent de Self-employed - cateva sfaturi va rog

Discussion in 'SELF-EMPLOYMENT' started by mottanica, Apr 17, 2009.

1. banana

banana New Member

Trophy Points:
    0
    Re: dependent self employed cateva sfaturi va r

ValiB wrote:
    Buna, mersi pt raspuns!
    Stiam de acest lucru, ca nu poate munci fara unul din carduri dar am intrat in ceata cand am citit ca poate sa munceasca fara unul din aceste carduri daca eu sunt self employed si el e dependent de mine.
    In plus si sotul este student si am aplicat o data pt yellow card dar au fost respinse...pt NIN a aplicat de vreo 3 ori si a fost respins..

2. forester

forester New Member

Trophy Points:
    0
    Re: dependent self employed cateva sfaturi va rog

Am si eu o intrebare, cele 12 luni se refera la ultimele 12 luni, sau la 12 luni din ultimii 5 ani??
    Intreb asta pentru ca eu am fost self-employed din 2006 pana in 2008, iar sotia a fost angajata in permaneneta in aceeasi perioada. Amanadoi avem NINO, iar sotia a pastrat payslipurile.

va multumesc

3. geitza

geitza New Member

Trophy Points:
    0
    Home Page:

Vin si eu cu o intrebare:
    este cumva conditionata obtinerea bc ca dependent self employed de un anumit nivel al veniturilor obtinute de self? Inteleg ca se depun actele ce dovedesc desfasurarea activitatii de self si evident, de acolo rezulta si veniturile; dar conteaza cat de mari sunt?
    Multumesc.

4. koffeina

koffeina New Member

Trophy Points:
    0

salut,

pentru a nu mai deschide inca un topic, tema fiind legata de aceeasi situatie, cu scuzele de rigoare imi permit sa intre aici in speranta ca cineva imi va raspunde, pentru ca vad ca nu s-a mai scris nimic de 5 zile pe topic.

p.s. rebeca, sa stii ca am tot cautat raspunsuri la intrebarile ce urmeaza timp de 4 zile, dar n-am gasit nimic concret.

prietena (nu sotia) lucreaza ca baby-sitter in uk iar in martie va obtine BC, dupa un an de YC. am inteles ca as putea aplica ca dependent chiar daca nu suntem sot si sotie, daca dovedim ca suntem impreuna. in cazul in care nu va tine "vrajeala", ne gandim serios sa ne casatorim acolo. daca o facem, voi putea obtine ca dependent BC-ul ? sau altfel spus, poti aplica pentru BC ca dependent de YC ? daca nu se poate, voi astepta pana in martie cand vom putea aplca amandoi pentru BC, asta ce am inteles din spusele voastre. intrebarea de baza este: nu intru la banuieli daca ma casatoresc acolo si imediat incerc sa aplic pentru BC? binenteles, nici nu se pune problema ca ne casatorim din scopuri materiale, ci incercam sa ne usuram situatia. acesta e si scopul pentru care emigrez luna viitoare in anglia, sa fim impreuna.

si o alta intrebare, daca imi permiteti, in cazul in care nu reusim sa punem la punct actele de munca. voi opta pentru SE, dar pe nimeni n-am vazut sa caute sa puna o mica afacere pe picioare, ci sa incerce sa se angajeze acolo. voi putea desfasura activitati de pfa exact cum o fac si in romania? de exemplu, sa inchiriez un spatiu, sa deschid un mic magazin, sa deschid un magazin de IT, etc? adica, mai exact, SE se desfasoara exact cum se desfasoara pfa-ul in romania? pentru ca eu in romania am prestat bine mersi servicii IT timp de 3-4 ani fara sa ma angajez la cine, ci pur si simplu clientii veneau, eu prestam serviciul, eliberam factura si toata lumea era multumita.

va multumesc pentru un eventual raspuns,
    alex

5. koffeina

koffeina New Member

Trophy Points:
    0

multam pentru raspuns. m-am incurcat, are pink card, nu yellor. oricum, am citit aici pe forum ca se poate obtine si cu dependenta de pink card cel blue.

chiar de o suma asa de mare am nevoie ca sa inchiriez un mic spatiu ? ma gandeam si la varianta vanzarilor la taraba, in public, cum se vand de exemplu la noi biletele de robingo sau ziarele. la ce ma gandesc eu sa fac, mai mult ma avantajeaza vanzarea la bordura decat un spatiu inchiriat. eu voi locui in Walthamstow cand ajung in anglia, luna viitoare iar acolo am inteles ca e unul dintre cele mai mari targuri de prin zona. trebuie sa ma interesez sa vad ce e de facut ca sa prind si eu un loc acolo.

6. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:

Ce fel de pink are---de aupair? _aupairs nu au voie sa aiba dependenti.

Ai citit, dar nu ce trebuie, din pacate.Pot aplica doar pt. ei, dupa un an si numai daca indeplinesc conditiile.

7. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
  8. printes

printes New Member

Trophy Points:
    0
    Nelamurire in ceea ce priveste blue card k depend

Buna ziua sunt noua pe acest forum si sper sa nu fi facut vreo greseala,fiind out of topic.As avea o nelamurire in legatura cu statutl meu k dependent de yellow card.Eu si sotul meu am primit acum 3 luni in urma actele :sotul yc si eu bc pe baza lui,eu inca nu am reusit sa imi gasesc de munca din cauza unor situatii mai speciale de sanatate si au trecut deja 3 luni.Intrebarea mea este ii pot periclita sansa sotului meu de a si lua blue cardul pe baza mea la anu dupa cele 12 luni de munca ale mele?

Problema este ca eu nici nu am inceput sa lucrez si au trecut cam 3 luni decand am primit blue cardul si nu ma pricep care sunt conditiile care mi se impun mie ca dependent timp de un an ?
    pentru ca ne dorim la anu sa depuna si sotul meu pe baza mea pentru blue card si nu stiu exact ce nu am voie sa fac in acest an in ceea ce priveste employmentu!!!
    poate nu am pus intrebarile prea clare dar nu imi este clar ce conditii dunt si ce nu ar trebui sa fac sa nu ii periclitez sotului sansa la un blue card la anu.Va rog sa ma lamuriti cu cat mai multe informatii sa stim si noi ce sa facem,pt. ca din cauza problemelor mele de sanatate,imi gasesc greu de munca si vrem sa stim ce decizie trebuie sa luam incontinuare.
    Cu alte cuvinte: Cand poate aplica sotul meu pt. Blue Card? Dupa 12luni de cand am primit eu Blue Card sau dupa ale mele 12luni de employment continuu?
    Va multumesc si astept cu nerabdare raspunsurile voastre.

9. valentin

valentin New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Nelamurire in ceea ce priveste blue card k depend

Spuneai ca sotul tau are Yellow Card. In cazul asta, el lucreaza part-time? Este angajat undeva?

Daca da, nu conteaza ce ai facut tu in perioada cat ai avut Blue Card. Conteaza ca el sa fi lucrat fara o intrerupere mai mare de 30 de zile.

Daca el nu este angajat nicaieri si nici tu, atunci el poate aplica pentru un Blue Card ca dependend te tine NUMAI dupa ce trec 12 luni de ANGAJARE a ta, NU 12 luni de cand ai Blue Card-ul.

10. printes

printes New Member

Trophy Points:
    0

Sotul meu nu este student.
    Este self employed.

11. printes

printes New Member

Trophy Points:
    0

Multumesc.
    Deci sotul meu ca self employed trebuie sa astepte 12 luni de employment continuu din partea mea, nu?
    Dar daca el lucreaza continuu 12luni ca self employed nu poate aplica pt. Blue Card dupa 12 luni fara sa'l influentez eu?
    Multumesc.

12. blizzard

blizzard New Member

Trophy Points:
    0

Buna,
    Din cate stiu eu, sper sa nu gresesc, unul dintre voi trebuie sa aiba 12 luni lucrate fara intrerupere mai mare de 30 de zile (dupa cum a mentionat si valentin), concediul de odihna fiind considerat perioada lucrata. Ca esti tu sau ca este sotul tau, nu mai conteaza. Aplicati unul dupa celalalt. Tu nu ai cum sa-i influentezi lui dreptul la BC daca el are lucrata perioada respectiva. Sau invers.
    Bafta!

13. printes

printes New Member

Trophy Points:
    0

14. valentin

valentin New Member

Trophy Points:
    0

Atentie! Un Self Employed poate aplica pentru Blue Card dupa 5 (cinci) ani de self employment!!

Deci mai repede va sosi 1 Ianuarie 2013.

15. printes

printes New Member

Trophy Points:
    0

Poti fi mai explicit te rog, ca ma bulversat informatia ta!!!!!

16. valentin

valentin New Member

Trophy Points:
    0

Un Self Employed poate aplica pentru Blue Card dupa 5 (cinci) ani de self employment!!

Imi pare rau dar nu pot fi 'mai' explicit de atat. Informatia se gaseste si pe forum si pe site-ul UKBA dar, sincer sa fiu, nu am avut rabdare sa mai caut.

Si incepand de la 1 Ianuarie 2014 (si nu 2013 cum gresit am scris de vreo cateva ori pe forum) restrictiile pe piata muncii pentru romani si bulgari se pare ca vor fi ridicate.

17. printes

printes New Member

Trophy Points:
    0

Da Valentin eu inteleg ce spui tu,dand exemplu de acel self employed care poate depune pt. blue card dupa 5 ani,dar cred ca asta e in cazul in care el este necasatorit nu?

dar la noi este alta situatie,noi suntem casatoriti, nu poate aplica k dependent de mine dupa un an(12 luni)? Gresesc?

18. valentin

valentin New Member

Trophy Points:
    0

Deci, daca aplica pe cont propriu, nu ca dependent, poate aplica dupa 5 ani de Self Employment.

Daca vrea sa aplice ca dependent de tine, tu avand Blue Card temporar (adica valabil atata vreme cat el isi pastreaza statutul de Self Employed) NU o poate face decat dupa 12 luni in care tu ai muncit, cu intrerupere de max. 30 de zile. Rept dupa 12 luni de munca si NU 12 luni de detinere a Blue Cardului.

Tot atunci, si tu vei putea aplica pentru Blue Card definitiv.

19. printes

printes New Member

Trophy Points:
    0

Da acum am inteles ,iti multumesc frumos pentru lamurire.

20. carmen s

carmen s New Member

Trophy Points:
    0
    blue card ca dependent de self-employed

Buna,
    Stiu ca intrebarea a mai fost pusa de o mie de ori,dar este ceva ce nu inteleg. Sotul meu si cu mine suntem self employed de aproximativ 1 an si cateva luni. Noi vroiam sa asteptam 5 ani pentru ILR fara a ne mai complica cu blue card sau yellow card. Acum cu ultimele masuri si climatul economic tot mai fragil ne gandim serios ca unul dintre noi sa aplice pentru blue card ca dependent de celalalt.
    Ideea este, trebuie neaparat ca unul din noi sa aplice pentru yellow card ca celalalt sa isi poata lua blue cardul ca dependent? Sau se poate direct ca dependent de self employed?
    Nu am gasit nicaieri un raspuns exact, deci daca stie cineva si ar putea sa imi explice ce acte a trimis, ii raman profund indatorata.
    Multumesc, Carmen.

Share This Page