7.3 C
London
Wednesday, November 13, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Dependent - angajare fara BC?

Discussion in 'EMPLOYMENT' started by nicole2005, Jun 20, 2011.

1. Savage87

Savage87 Member

Trophy Points:
    8
    Inteleg ce spui, ai dreptate dar pari cam intepat si din cauza asta am raspuns asa suna ca si cum tipi la mine si nu este chiar frumos, oricum trecem peste...

Pe site la UKBA spune clar ca nu iti trebe BC ca sa munceste, este doar dovada, atata timp cat unul din soti este self-employed celalalt are drept de munca potrivit legii, si intr-adevar ai dreptate, daca vrei sa dovedesti lucrul asta, ai nevoie de bc, dar nu este obligatoriu parerea mea, vom vedea... nevasta-mea are programare la croydon pe 19 aug si a muncit 12 luni are pay slips si eu nu am yellow dar sunt self employed si muncesc pe baza asta de mai mult de 1 an. sper sa fie bine... o sa postez dupa programare cum a fost...

2. Cafea

Cafea New Member

Trophy Points:
    0
    Crede-ma ca nu tipa nimeni.

Folosesc mai multe semne de punctuatie pentru a incerca sa dau o intonatie...cumva.... si sa-mi exprim anumite stari (curiozitate, nedumerire, mirare etc)

Nu ca as depune un efort pentru asta.... dar pur si simplu asa scriu eu

Daca as avea ceva cu cineva....pur si simplu nu as scrie. Simplu

Scuza daca a parut ca tip.... intentiile mele sunt bune

3. lovelyd

lovelyd New Member

Trophy Points:
    0
    Va doresc mult,mult succes ! Nu uitati actele care atesta activitatea ta de self employed ! -da-da-

P.S. - Felicitari tie cat si utilizatorului "cafea" pt modul in care ati reusit sa aplanati niste neintelegeri care, de obicei pe forum-uri, creaza divergente si chiar jigniri personale !!!

-bravo- -bravo- -bravo- -ras4-

4. emivivid

emivivid New Member

Trophy Points:
    0
    nu "trebuie" sa ai nici un BC la angajare, nu vad de ce trebuie alarmata lumea in felul asta,

explici cu un extras din lege cu paragrafele subliniiate care ti se potrivesc, cum stau lucrurile, si ca aceste carduri sunt optionale, nu ele dau dreptul, ci dreptul il avem deja,
    si le lasi extrasul la dosar.
    Eu doar le-am ZIS ca sunt sotie de self-employed, si probabil ca un anumit element de confidence (nu sunt modesta ca nu e cazul, nu pretind a fi ceva mai mult decat sunt :) din mine i-a impiedicat sa indrazneasca sa imi ceara sa le aduc vreun cefertecat de casatorie sau ceva doveditor ca el ar fi self-employed.

Cine are cap de inteles, va intelege, cine e capcaun, posibil sa nu te primeasca fara card, desi mie nu mi s-a intamplat niciodata in 3 ani!

Am avut chiar si o verificare de la HO la munca la un mom dat, si a fost perfect ok fara nici un fel de BC.
    acum, dupa 3 ani vrem sa ni le obtinem, dar din motive care n-au absolut nimic de-a face cu munca.

5. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Uite legea...nu e legea.
    Trebuie doar sa cautam:
    Buna Delia,

Scuza-ma dar nu am citit cu atentie ce s-a scris ,am fost in vacanta.
    Un link spre guidance gasesti aici :
    www.ukba.homeoffice.gov.uk/sitecontent/ ... omania0408

iar aici spre prima lege din 2007 si amendamentul din noiembrie 2007 care da drept de munca dependentilor :

www.opsi.gov.uk/si/si2006/20063317.htm

www.opsi.gov.uk/si/si2007/uksi_20073012_en_1

Sper sa-ti fie de folos ! (oana)

6. Savage87

Savage87 Member

Trophy Points:
    8
    am ajuns azi 19.08.09 la ora 09:00 la croydon, am trecut prin toate etapele de check-in (ca la aeroport) si am ajuns in fata unui ghiseu si asteptam sa ne cheme cu actele...

[pentru cei ce nu stiu] eu sunt self-employed de 2 ani, nevasta-mea a lucrat 12 luni cu contract, payslip-uri, scrisoare de referinta s.a.m.d. si am mers la croydon ca sa poata sa ia blue card permanent, nu ca dependent asta puteam sa facem acum 12 luni, ca dupa cum spune in "Guidance notes for Bulgarian and Romanian applications" pe situl ukba: link la paragraful 6
    nu este obligatoriu sa obtii minuntatul blue card inainte sa muncesti legal, iar la paragraful 7
    In sfarsit pe la 9:40 ne-a chemat si pe noi, am dat toate actele acolo, ma intreaba daca am eu yellow card, i-am raspuns ca nu, functionara mirata ca de ce nu am eu yellow card, si i-am raspuns ca nu am avut nevoie, si mai mirata, intreaba pe cineva pe acolo si se lamureste ca intr-adevar nu am nevoie de yellow card, dupa aceea imi cere (desi era aplicatia lu nevasta-mea si eu nu eram in ea) scrisoare cu nino, utr, invoice-uri (asta ca sa demonstrez ca sunt genuine self employed) si n-aveam invoice-uri din ultimele 6 luni, ca incepusem sa le primesc pe mail (se ocupa o firma de admin de ele) ok, s-a legat de asta si i-am spus ca pot sa ma duc la un net sa le scot la imprimanta si gata, zis si facut, am fost le-am scos, m-am intors la care sa imi spuna functionara ca o sa ii dea blue card ca dependent lu nevasta-mea si nu unul permanent, ceea ce inseamna ca mai trebuie iar sa lucreze 12 luni legal (chipurile de data asta).
    Incepusem sa ma enervez deja, nevasta-mea imi zicea sa deja sa o lasam balta, ca nu o mai intereseaza, si vbind cu functionara acolo, i-am aratat pe guidance ca l-am avut printat, conform paragrafelor 6/7 a avut drept de munca, a muncit si cu asta basta, ea zicea ca nu e asa, ca trebuia sa venim acum un an sa cerem blue card ca dependent si dupa sa inceapa sa munceasca, dar scrie CLAR ca nu-i asa, i-am spus sa imi arate si mie unde in lege pot gasi ca intr-adevar scrie ca tre sa aibe blue card ca dependent inainte sa muncesca, nu a putut sa imi produca asa ceva, i-am zis ca vreau sa vb cu managerul, a mers ea prin spate pe acolo, a vb la tel cu nuj cine si a zis ca acea persoana, chipurile managerul a zis ca e de acord cu ea si o sustine, vreau sa vb cu managerul atunci... pai nu se poate ca managerul este ocupat si ne tot aburea pe tema asta... dupa ne-a zis sa asteptam 3 ore, timp in care am vb si cu alti romani de acolo, sa ne mai sfatuim se facuse 3:30 deja toata lumea avea un raspuns, numai noi stateam ca fraieri si asteptam.

In cele din urma ma cheama acolo si imi spune ca au luat legatura cu firma de admin si astepta nuj ce mail de confirmare. Eu neavand numarul de contact de la firma de admin ca nu lucrez cu ei direct, ei sunt doar intermediari, ca un fel de agentie si eu incercam sa imi sun managerul sa confirme el ca lucrez ca self... functionara zice pai nu se poate asa, asta da, inteleg, dar intr-un final se facu ora 4:00 ne cheama functionara la birou si ne spune ca nu se mai poate face nimic, si am bufnit, pai stai asa cucoana ca stam aici de dimineata, cheama managerul, vreau sa vb cu el... si am vb cu managerul, habar n-avea de ghid i-am aratat acolo ce incercuisem si de ce acolo scrie negru pe alb ca se poate si ei spun ca nu se poate...

pana la urma suntem in standby pana luni, ca au zis ca astepta pana atunci mail de la firma de admin

cineva sa ma indrume pls! si fara postari fara rost!
    Scuze de incoerenta, dar e fresh si nu vreau sa uit detaliile.

7. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Salut, am mai zis asta, si eu am patit-o.
    Cred ca legea lor e in felul urmator: va dam dreptul sa munciti FARA carduri, DAR nu puteti cere alte drepturi mai incolo! (si nici noi(UKBA) nu va spunem!)
    Cred ca, e ca si cum am incerca sa trecem la liceu fara sa facem scoala generala!

Poti suna chiar la prima ora luni dimineata, la d-nul Bogdan Carpa-Veche, munca si relatii sociale, parca, gasesti numarul pe site la ambasada, si poate primesti ajutor de la dansul! (noi am primit, la momentul respectiv)
    Bafta multa!

8. parker

parker New Member

Trophy Points:
    0
    savage, pentru ca dreptul de munca al sotiei a fost si este conditionat de statutul tau de SE (UKBA n'avea de unde sa stie pe loc ca tu ai fost SE atata timp), voi trebuia sa va duceti de la inceput cu toate dovezile pentru SE pentru toata perioada (12+ luni) in care sotia ta a muncit ca angajat.

9. Savage87

Savage87 Member

Trophy Points:
    8
    multumesc pt raspuns lightplay

cand am fost la croydon nici macar n-au vrut sa se uite la actele lu nevasta'mea s-au uitat numai la ale mele, ca aveam invoice-uri pentru toata perioada cat ea a muncit, deci verificandu-mi mie actele a rezultat ca ea a muncit legal

inteleg ca ei au anumite etape, yellow eu, dupa nevasta ca dependent 12 luni, si dupa nevasta blue card full, dar cardurile doar iti confirma drepturile, nu inteleg cum ei poate sa scrie la ei pe site ca trebuie sa le ceri lor permisiunea inainte sa muncesti cand scrie clar in legislatia europeana ca nu trebuie...

in fine, am crezut ca numai in romania se poate asa ceva dar se pare ca nu, luni am sa sun la ambasada, o sa fac o plangere scrisa la ukba. aici nu ne jucam cu vietile oamenilor, daca aia scrie in lege aia faci!

10. emivivid

emivivid New Member

Trophy Points:
    0
    savage, ei ti-au servit placa cu cardurile mai intai, ca asa le e mai simplu lor, nu ptr ca ar fi obligatorii, ca doar de cate cazuri s-or fi lovit, ar trebui sa stie ca nu-s obligatorii.

eu cred ca au stopat tot doar din cauza ca nu ai avut si invoice-urile de pe ultimele 6 luni, si chiar daca i le-ai adus dupa aia printate, dubiul a ramas, se gadesc probabil ca e usor sa fi fost contra-facute, deci vor sa verifice intai.
    e ok, dupa verificare ar trebui sa fie unda verde, logic.
    mai ramane de vazut si faptic.

dar voi n-ati aplicat si cu tine depndent pe formularul asta?
    ca puteai sa obtii si tu blue-card permanent ca dependent de ea data asta.

11. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Parerea mea: UNITI_VA!

In caz de rezultat nefavorabil, faceti plangeri, mentionand ambele cazuri, chiar daca e vorba doar de un caz.

Tineti legatura in privat cu documente si dovezi!

succes! 'Unde-s doi puterea creste!'

12. Savage87

Savage87 Member

Trophy Points:
    8
    din cauza ca m-am enervat vineri la sfarsit si am vb cu managerul ne-a pastrat actele "peste noapte" si ne-a pus "on hold" aplicatia pana luni... mail-ul de confirmare a venit vineri la 16:30 cand am dat eu tel la firma... azi, luni, au sunat-o pe nevasta'mea si i-au spus ca e totul in regula, va primi blue card ca dependent de selfu meu, dar noi tot nu suntem multumiti cu decizia lor, si mai ales felul in care s-au purtat cu noi, ca mai era si un slide show pe un televizor acolo, de ne-a zis toata ziua "our staff is dedicated for an excelent customer service" sau ceva de genu...

avand in vedere ca sunt cazuri precente sunt de parere ca ar fi trebuit sa primeasca blue card full.

are cineva idee unde gasesc legea cu pricina?

pentru ca ukba ni s-a spus ca in ghid informatia nu este precisa... si deja incep sa ma satur de toate balariile-astea.

Multumesc pentru raspunsuri si support!

13. parker

parker New Member

Trophy Points:
    0
  14. TMihai

TMihai New Member

Trophy Points:
    0
    Da uite , sotia mea are BC permanent iar eu muncesc si nu sunt detinator de blue card. Compania care m-a angajat mi-a cerut certificatul de casatorie si blue cardul sotiei mele , si uite asa totul e legal fara sa detii blue card neaparat.

15. TMihai

TMihai New Member

Trophy Points:
    0
    Da eu m-am angajat , le-am aratat paragrafu din lege s-au interesat la Home office si le-am dus copie dupa certificatul de casatorie si copie dupa blue cardul sotiei.
    Pentru Cafea ----->>>> Iti dau codul postal sa trimiti ceva ambalat?

16. Savage87

Savage87 Member

Trophy Points:
    8
    TMihai iti dau perfecta dreptate, dar dupa cum ai vazut ce mi s-a intamplat mie, daca te duci la domnii de la ukba iti vor spune ca tre sa ai blue card ca dependent mai intai si dupa sa mai pierzi inca 12 luni "de munca legal" si dupa sa iti dea permanent

lightplay linkul care l-ai postat se refera la A8 stalele care au aderat inaintea noastra, noi suntem A2.

17. parker

parker New Member

Trophy Points:
    0
    savage, ajungi si la paginile referitoare la A2 daca ai rabdare sa 'invarti' pagina :)

18. Savage87

Savage87 Member

Trophy Points:
    8
    -hipno- ma doare scrollu pana la pagina 56 -nu-ma-uit- scuze...

Share This Page