11.8 C
London
Thursday, October 24, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Dependent - angajare fara BC?

Discussion in 'EMPLOYMENT' started by nicole2005, Jun 20, 2011.

1. nicole2005

nicole2005 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,

va citesc tot timpul dar pana acum nu am postat, dar acum mi-am luat inima in dinti deoarece am nevoie de un sfat.
    Situatia este astfel. Am gasit un posibil loc de munca dar acolo cer Nin si BC. NIN nu am dar il voi cere cand ajung in UK ( precizez ca eu sunt inca in tara) dar din informatiile citite si adunate de-a lungul timpului nu am nevoie de BC conform UKBA deoarece sotul lucreaza legal in UK are BC obtinut de mai bine de un an. Am trimit si link-ul UKBA in care scria ca nu am nevoie de aplicatii si totusi vor BC sa am, voi aplica mai tarziu sa il iau dar acum pot si fara el si totusi nu reusesc sa ii conving ca nu am nevoie de el ca sa lucrez legal pentru moment.Ce sa fac? cum sa ii fac sa inteleaga? a mai fost cineva in situatia asta? cum ati rezolvat-o?
    Multumesc

2. topi

topi New Member

Trophy Points:
    0
    Spune-le sa sune la:

Accession State customer contact centre

0114 207 4074

Customer Contact Centre, UK Border Agency, PO Box 3468, Sheffield S3 8WA

sau sa trimita un email la:

BaRCEnquiries@UKBA.gsi.gov.uk

3. kostinescu

kostinescu New Member

Trophy Points:
    1
    deci sa inteleg ca daca sotul are blue card, sotia nu mai are nevoie sa aplice pentru unul? si daca aplica, i se da fara sa mai indeplineasca vreo alta conditie?

4. splash

splash Member

Trophy Points:
    16
    ai inteles bine :)

5. topi

topi New Member

Trophy Points:
    0
    Pentru BC de dependent ea trebuie sa dovedeasca, ca este dependenta de tine. Adica tu muncesti si ai cu ce s-o intretii. -ras4- Ea prezinta fluturasii tai de salariu sau un contractul tau de munca, extras de cont...
    Ea are drept de munca legal si fara BC propriu, doar cu BC-ul tau si certificatul de casatorie. Numai ca majoritatea angajatorilor nu au chef sa-si piarda timpul citind legislatia europeana, site-ul ukba, etc asa ca o sa-i ceara neaparat BC cu numele ei in care scrie ca nu are restrictii de munca.

6. kostinescu

kostinescu New Member

Trophy Points:
    1
    minunat! thank you :)

7. Savage87

Savage87 Member

Trophy Points:
    8
    chestia asta se aplica si daca spre exemplu sotul e self employed cu contract invoice-uri s.a.m.d si nu a aplicat pt yellow teoretic asta ii da sotiei drept de munca ca dependent, nu-i asa ?

8. topi

topi New Member

Trophy Points:
    0
    Teoretic da.
    Practic toti angajatorii sint OBLIGATI sa verifice dreptul de munca al viitorilor angajati. Ca este membru de familie se poate dovedi oarecum cu un certificat de casatorie, dar nu cred ca o sa fie incintati sa se uite pe hirtiile sotului din care "reiese" ca este self employed.

9. Savage87

Savage87 Member

Trophy Points:
    8
    multumesc pentru raspuns! teoretic da, la noi e practic...

10. Cafea

Cafea New Member

Trophy Points:
    0
    M-ati omorat cu dependenta asta.........

SOTIA NU E DEPENDENTA DE SOT!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    E membru de familie

Membru de familia inseamna: sot/sotie, copil pana in 21 de ani, partener civic si partener civil (doua persoane de sex diferit care traiesc impreuna si care pot dovedi asta....pe romaneste logoditi....sau doua persoane de acelasi sex )

ASTIA PRIMESC BC AUTOMAT SI FARA PROBLEME DACA APLICA DUPA UN DETINATOR DE YC SAU BC SAU PC

Cealalta categorie este cea a dependentilor
    Dependent poate sa fie si vecinul si tanti Ileana de peste drum.....(daca poti demonstra ca e dependenta financiar de tine si ca supravietuirea ei depinde de tine)....

E mai simplu sa iei BC apoi sa aplici pentru NINo/UTR ....pentru ca....e mai simplu

Si da !!!!!!!!!!!! trebuie sa ai un BC la angajare...........cum ai demonstrezi ca ai drept de munca? "Stai dom'le ca eu is casatorita cu un de tinator de BC/YC"???????????? Ce faci ai duci copie tradusa/legalizata dupa certificatul de casatorie etc?????

11. george1976

george1976 New Member

Trophy Points:
    0
    Uite ca pana acum nu am intrebat de ce dau usor BC pentru sot, sotie. Stie cineva ceva despre faptul ca ar incuraja familiile sau e doar abur?

12. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    nu incurajeaza deloc familiile. cred ca ar face orice sa nu-ti dea BC ca si spouse, dar nu-i lasa legea.

13. Savage87

Savage87 Member

Trophy Points:
    8
    Mai nou certificatele de casatorie sunt in 3 limbi, romana, engleza si franceza -limba-

14. Cafea

Cafea New Member

Trophy Points:
    0
    Si????

Poate sa scrie si in chineza....

Sa ma anunte si pe mine cineva care s-a angajat cu certificatul de casatorie drept dovada ca are drept de munca......

Fac o cinste

15. Savage87

Savage87 Member

Trophy Points:
    8
    nu inteleg dece esti asa in flacari, suntem aici sa ne ajutam, dar cum romanu-i tot roman...
    dacat sa dai reply la topic si sa fii nepoliticos mai bine te lipsesti

16. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    eu am sunat la UK BA exact cu aceata intrebare iar tanti care a raspuns, dupa ce s-a consultat cu cineva de p'acolo mi-a zis ca nu e necesar un BC pt sotie poate merge cu al meu si cu certif de casatorie

17. Cafea

Cafea New Member

Trophy Points:
    0
    Unde e lipsa de politete? Eu nu o vad

Eu am intrebat simplu....cum demonstrezi ca ai dept de munca ca sot/sotie a unui detinator de BC?...mergi cu certificatul de casatorie si cu legea in mana? ( apropos arata-mi te rog unde scrie faza asta cu casatoria...si ca sotul/sotia nu are nevoie de YC sau BC...chiar sunt ffff curios )

Si pe permisul de conducere scrie in engleza...si unii angajatori vor musai permis britanic

Si legea britanica e scrisa in engleza insa unii functionari nu stiu sa o citeasca...si te intreaba daca ai drept de munca in UK....crezi ca un certificat de casatorie pe care scrie in engleza te va ajuta cu ceva in fata angajatorului?

Nepolitete? Am raspuns simplu si am pus niste intrebari simple.

AAAaa tu preferi raspunsurile seci si incruntate? Daca stilul meu aduce a lipsa de respect am sa tac si te las sa iei de buna orice crezi ca e scris cu mai mult respect

ps: nu-s in flacari.... asa-s eu

18. Cafea

Cafea New Member

Trophy Points:
    0
    Te rog mult sa postezi aici (daca vrei) cand sotia ta se va angaja cu BC-ul tau + certificatul de casatorie.

Cine stie de legea asta...il rog frumos sa dea copy la link aici (poate gresesc)

19. Mr.John

Mr.John New Member

Trophy Points:
    0
    Raspunsul dat prin telefon de catre un functionar ukba nu este o dovada in fata angajatorului.Daca vrei sa afli raspunsul corect trimite-le un email cu aceeasi intrebare si veai avea o mare surpriza.

20. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    orice este posibil as zice, desi inclin sa cred ca ar trebui sa stie ce vorbesc.
    deocamdata nu prea avem cum sa incercam chestia asta, asa ca nu prea va mai pot ajuta.

Share This Page