11.5 C
London
Friday, February 26, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Dentist

Discussion in 'SANATATE' started by hanna626, Dec 4, 2006.

1. expertparchet

expertparchet New Member

Trophy Points:
    0
    Raspuns: Dentist

Eu am avut cateva interventii in Northampton in 2004 la un dentisc,cam scump dar calitate xxtra. Am fost acum la dentist in RO de cateva luni si s-a mirat dentistul din RO ce lucrare "opera de arta" si de calitate mi-a facut cel din RO.

2. shumi

shumi New Member

Trophy Points:
    0

Eu te cred pe tine dar la leafa mea de au pari nu am pretenti doar sa-mi scot maseaua la ceva preturi mai mici

3. lina

lina New Member

Trophy Points:
    0

Rau timp sa te doara maseaua...de fapt orice ca toti sunt in vacanta.
    Nu stiu nici un stomatolog roman dar aici ai o lista cu cei din Londra, si poate gasesti un ul care iti este aproape.Pentru ca esti au-pair logic este sa ai acces la NHS asa ca poate asta te ajuta:
    http://www.nhs.uk/England/Dentists/MapS ... onCode=5LC
    PS. au taxe foarte mici

4. dud

dud New Member

Trophy Points:
    0

Dute la urgenta ,nu este scump si nu ai nevoie de dentist roman.

5. shumi

shumi New Member

Trophy Points:
    0

Ms mult e foarte bun da si nr de tel si adresa asta ma interesa sa sun sa intreb ce scoruri au
    mersi

6. ionu

ionu New Member

Trophy Points:
    0

Hei! Cei rau cu NHS?

Pentru lucrari de rutina/mici este excelent!

Vrei sa astepti cateva luni/ani cu o carie pana ajungi acasa sa o repari? Timp in care se dubleaza/tripleaza etc. ?! Si apoi poate faci ceva mai placut decat sa cauti/programezi la dentist acasa!

Eu merg de 3 ani la un dentist nhs, ce-i drept pe atunci nici nu stiam ce inseamna NHS.

Sunt insa foarte multumit, am auzit si de o tipa dentist romanca prin White chapel, la care a fost sotia si a iesit repede repede, se uita mirata la o lucrare facuta de un dentist in ro (prof univ.) si zicea sa o dea jos, "ce's prostiile astea?" Hm.

Revenind la NHS nu dureaza asa mult programarea, cateva zile, max 1 sapt, si sunt foarte ok, costa si putin, o carie + detartraj + curatat cam 50lire, si i-mi trimit scrisori odata la 6 luni sa ma duc la control, si i-mi face placere sa ma duc!
    Si cat de cat am experiente cu dentistii si lucrari multe facute acasa si schimbate.

Este adevarat ca nu au fonduri pentru lucrari de infrumusetare, estetica, pentru astea trebuie sa mergi la privat, insa discut foarte deschis cu el si am plan b sa merg la privat daca e necesar stiind ca NHS repara strictul necesar.

Pentru lucrari mici e super ok!

daca este cineva interesat pot sa-i dau adresa, este undeva in wembley, nw london

fara dulciuri, periat zilnic 2 ori macar, ata dentara (nu chiar la fiecare 2 ore), apa de gura.
    Nu folositi aceleasi marci de produse dentare, rotiti, schimbati, variati, valabil si pentru cosmetice. Ce e mult strica! Nici un produs nu este 100% sanatos(influente pozitive numai), un mic procent din produsul respectiv dauneaza, care luat pe o perioada extinsa isi face simtita prezenta!
    Daca sunteti la servici si dupa masa de pranz nu exista conditii de periaj, un fruct sau mai multe chiar, mar etc, este bine venit. IN nici un caz o ciocolata, fiindca se va localiza intre dinti unde va ramane pana la masa urmatoare.

Dantura sanatoasa -- Corp sanatos!!!
    Dinti/masele lipsa----alimente mestecate necorespunzator----stomac fortat sa munceasca overtime---si de aici ... -help-

7. unpacientmultumit

unpacientmultumit New Member

Trophy Points:
    0
    Eu va recomand un cabinet super in Brasov dar ma tem ca o stearga addmin daca dau prea multe detalii.Oricum cautati pe google dentalwest.
    Bafta la tratamente ieftine si fara durere!

8. agnb

agnb New Member

Trophy Points:
    0
    Si eu am fost la NHS cind am venit in UK dar ptr ca problemele mele dentare erau asa severe (ocluzia strimba, diniti lipsa scosi in Ro, dinti prost pusi - tot in RO, etc) dentistul mi-a spus ca nu mai are ce sa faca si ca imi trebuie implanti- ceea ce se poate obtine la privat. De-atunci ( 1998) am inceput sa string bani si mi-am pus 7 implanti (6 masele, un dinte) si mi-au facut ei, la dentist, toti dintii la fel, maselele toate. Mi-au scos si replaced / corectat ce era urit si incorect. A durat 2 ani. Este cel mai bun lucru pe care l-am facut si nu regret banii dati. Era o chestie de "a avea dinti, sau nu".
    Cei care nu aveti probleme severe (ex dinti lipsa) ci doar probleme de rutina, considerati-va binecuvintati si norocosi. Este excelent sa ai dinti frumosi si sanatori, naturali. Good luck.

9. unpacientmultumit

unpacientmultumit New Member

Trophy Points:
    0
    Oferta la implante!

La Dental West-Brasov-Romania implantul Bicon(una din cele mai renumite marci de implante din lume) este 600 euro.
    Coroana de portelan peste implant este 200 euro.
    Vizita-ti site-ul cabinetului pt mai multe informatii.

10. biscovici

biscovici New Member

Trophy Points:
    0
    fratilor eu unu de 3ani si ceva nu am platit nici o data la dentist te duci la oricare clinica d dentist si dupa aceea cand cobori sa platesti le spuneam ca nu am bani ca nu muncesc si imi dadeau un formular sa il completez.ma treceam la income suport imi scriam si numele atfel si asta era bine mai erau sa iti alegi job seeker allowance,asylum seeker..,dupa aia iti facea din nou programarea la dentist pest o saptamana.eu asa mi-am facut toata dantura(si vreo alti 20 prieteni de ai mei)

11. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Wow, inca un motiv sa ne "placa" tare englezii...Bravo! -shamed- hamed-

Mai da asemenea sfaturi si dupa ce se va gasi o "turma" care te va urma, vei vedea si vom vedea ce 'de la egal la egal' ne vor trata occidentalii...Nu am cuvinte...

12. ionu

ionu New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Oferta la implante!

mai sa fie, am eu impresia sau d-ta chiar lucrezi pt./detii cabinetzelul respectiv

no offense

multi clientzi!

13. classicalina

classicalina New Member

Trophy Points:
    0
    Pentru gravide ... aveti gratuitate in timpul sarcinii si dupa nastere (18 luni) Sa aveti certificatul de pe GP si cu acela mergeti, va inscrieti la orice dentist sau poate aveti referinte pentru un dentist bun. Singura problema este ca daca vreti sa alaptati o sa trebuiasca sa amanti cateva luni.

14. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
    Alina, free NHS ai doar 12 luni de cand s-a nascut bebele, nu 18 luni. Trebuie sa aveti ca dovada acel card "maternity exempt card". Eu am fost acum 2 saptamani si cei de la cabinetul respectiv mi-au confirmat: 12 luni.

http://www.nhsdirect.nhs.uk/articles/ar ... icleId=953

15. elayne

elayne New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua tuturor. Caut un dentist bun in Estul Londrei, cunoaste careva ceva anume? Sau macar un dentist care sa fie catusi de putin bun totusi? Multumesc de pe acum informatorilor. O zi buna incontinuare tuturor.

16. classicalina

classicalina New Member

Trophy Points:
    0
    Negrutxa, Pg-ul meu mi-a spus ca 18 luni asa ca l-am crezut. Probabil ca nu era nici el prea bine informat sau s-a schimbat recent la 12 luni. Merci.

17. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Salut,

Eu am adresa si telefonul unui medic roman care si-a deschis acolo cabinet. Si am fost si eu odata, anul trecut, si este chiar destul de ieftin. Am sa caut nr de tel si adresa si am sa ti-o dau pe privat ca sa nu fac reclama.

18. elayne

elayne New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc PO. Astept acea informatie. Caut de ceva vreme un dentist mai bun decat cel pe care il am momentan, pt simplu fapt ca nu sunt multumita de cum lucreaza si e destul de scump. Am ajuns la concluzia ca trebuie sa ma intorc in Romania pt lucrare dc e necesar in final.

19. liane

liane New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare la toata lumea
    adica oamenilor care lucreaza si traiesc in UK.
    Sunt medic Stomatolog acum dentis, asa cum se zice mai nou. Lucrez in UK de ceva vreme si pot sa va spun urmatoarele lucruri, asta din punct de vedere al unui dentist...
    NHS e ok daca nu ai probleme sau mai bine zis sa temporizezi ceva sa nu devina groaznic. De ex daca ai o urgenta si nu esti inscris la o clinica dentara, te duci la urgenta si e obicei se scoate dintele, nu ca asta ar fi ceva nou pentru noi ca si in Ro inca se practica acest lucru inclusiv in cabinetele private...
    Sa evenim la NHS
    La ei problema se pune asa
    16,... lire pentru o consultatie si radiografie pentru diagnostic sau radiografie pentru a detecta cariile interdentare la cei cu suspicuni.

46,... lire daca ai 1 carie sau 10, daca ai 1 carie si extractiii adica tot ce intra la tratamente ricate ar fie ele. depinde f mult de medic pot sa va spun ca se lucreaza la norma in adevaratul sens al cuvantului. Dar nu se mai plateste consultatia
    daca e vorba de lucrari, aici se plateste 198 lire dar din pacate se fac doar coronite pe un dinte sau proteze, nu se fac punti/ lucrari denatre mai mai de 2 elemente si nu sunt decat din ceramica. Daca in tara poti sa alegi in functie de buget adica din 4 variante de dinti, aici nu ai de ales. daca e NHS, e cu o parte mai mare de metalpe interior, daca e privat e mai mica partea cu metalul.
    In privat pot sa va spun ca o coroana costa 300 lire pe bucata de dinte.

In legatura cu " cum sa devii un pacient NHS" pot sa va zic asa. daca cei de la PCT care e forul superior pe zona dar care se misca ca melcu nu iti dauun raspuns, pot sa va zic sa cautati pe site-utri de la IDH sau ADP ca ei preiau in mom de fata marea majoritate a clinicilor dentare si pot sa va spuna daca la voi in zona sint clinici care inscriu pacienti NHS.
    Pot sa va zic ca daca sunteti prin Devon adica pe langa Plymouth, clinicile care accepta pacienti NHS sunt cea de la Estover, adica Mainstone Dental Cener tel 01752700111.
    Eu lucrez la aceasta clinica.
    Daca mai aveti nevoie de informatii, va stau al dispozitie cu ce informatii detin

20. abrighella

abrighella New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Liane,
    Locuiesc in Plymouth si avem atat eu cat si copiii mei nevoie de un consult stomatologic. M-as inscrie pe liste cat mai repede posibil, evident as avea nevoie de mai multe informatii. Ti-am trimis si un mesj privat. Multumesc mult! -takecare- akecare-

Share This Page