12.1 C
London
Friday, October 18, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Demersuri nou venit in UK

Discussion in 'EMPLOYMENT' started by Andrei1980, Mar 6, 2014.

1. BGeo

BGeo New Member

Trophy Points:
    0
    1) O sa iau cu mine toate actele de identitate, diplome, certificat de casatorie, etc. Trebuie tradus ceva ? De ex. cazierul judiciar sau imputernicirea de la notar pentru transport copil ?
    Nu trebuie nicio traducere.

2) Am luat numarul de asistenta pentru serviciul urgenta carduri (in caz nasol ca pierd cardul sa il pot bloca), imi fac asigurare medicala de calatorie pentru o luna.
    Mai trebuie luat si altceva din Romania, imi mai scapa ceva ?
    Nu am avut nevoie de altceva. Mi-a fost foarte util card de credit din Romania, in RON, pe care l-am putut folosi peste tot. Cu cel de debit in RON am avut surpriza neplacuta sa nu-l pot folosi in unele situatii.

3) Dupa ce ajung in UK :
    - sim de telefon cu internet : obligatoriu
    - dovada de adresa : greu de obtinut fara contract legal, care la randul lui este foarte greu de obtinut fara job. Atentie ca sunt multe tzepe in care spun ca va dau proof of address
    - schimbare permis de conducere : o poti face dupa 6 luni dupa ce esti rezident
    - obtinere NIN : poti lucra si fara NIN, il faci apoi
    - deschidere cont bancar : cu scrisoare de la angajator (oferta) si dovada de adresa.
    In paralel voi aplica la cat de multe joburi posibile. Ma gandesc sa stau intr-un shared room sau studio cu facturi incluse, sau la hostel / BB / sau poate gasesc un studio in regim hotelier (o sa caut inainte de plecare sa am deja pregatit pe cat posibil, macar cu rezervare pe internet)
    Aici a fost extrem de scump, preturile sunt mari, 50 - 70 lire pe noapte camera la pensiuni, 100 - 130 la hoteluri. Am stat in camere ok cu 500 pcm.

Dupa ce am contractul de munca semnat, caut chirie pe termen macar de 6 luni / un an (in functie de ce job gasesc) , si vine si sotia cu cel mic.
    Neaparat trebuie facut asta, pleaca intai unul, gaseste job, apoi vin ceilalti.

3a) Daca eu stau la hostel si trec la „proof of address” adresa unde locuiesc niste prieteni este vreo problema ? Stiu ca acolo imi va veni scrisoarea NIN si noul permis de conducere, ma pot deplasa la ei sa le iau.
    Nu e chiar "kosher" dar am auzit ca au facut si asa, cred ca se poate dar nu pot sa ma pronunt daca e bine sau nu.

3b) Comit vreo ilegalitate daca dau aceasta adresa temporara pentru permisul de conducere UK ? Dupa ce am locul de munca si imi fac inchirierea pe termen lung voi schimba adresa de pe permis.
    Nu il poti schimba decat dupa ce esti rezident de minim 6 luni.

3c) E vreun format standard pentru scrisoarea de dovada pentru adresa ? Sa stiu ce o sa cer de la cunoscuti sau de la landlord.
    Ca dovada se accepta multe acte, depinde de fiecare act cum e bine sa arate. Eu am aratat contractul de inchiriere de la agentie.

3d) Pot sa imi fac direct abonament la un sim cu numar de telefon de UK si internet mobil inclus ? Sau e mai greu (deposit cerut sau alte cele), si sa imi iau cartela doar ?
    Pentru inceput recomand operatorii virtuali GiffGaff sau Lebara, cartele ieftine (10 - 15 lire pe luna) cu internet si minute incluse si pret foarte mic (1 - 4 penny pe minut) catre RO

3e) Imi puteti recomanda un provider cu acoperire relativ ok in jumatatea de sud a Angliei, pe acolo aplic si incerc sa gasesc job... si 3G sau 4G, se simte diferenta acolo sau e loterie in functie de zona ?
    Nu am crezut cand am citit sau mi s-a spus dinainte, dar cu acoperirea este cosmar. Sunt unele zone unde nu ai semnal la telefon, darmite net 3g sau 4g. Dupa ce va stabiliti aria, verificati la provideri harta de acoperire pe site-urile lor, sa vedeti daca merita sa dati banii pe 4G.

3f) Pot face tethering pentru laptop cu simul pus in telefon (smartphone cu Android) ? Aici nu prea mi-e clar ce sa fac, imi trebuie numar de mobil de UK, pun simul in telefon, si nu prea vreau sa il tot scot de acolo sa-l pun in USB Dongle.
    Majoritatea permit tethering dar e bine sa verificati in conditiile scrise inainte sa cumparati.

4) Pana imi rezolv contul bancar in UK, voi folosi cardul de debit si de credit din Romania. Sa imi iau bani cash in GBP, ma ajuta real pe undeva ? (gen negociere la cumpararea unei masini, am inteles ca sunt mai flexibili daca le platesti cash in lire).
    Neaparat card de credit din RO ca cel de debit nu este acceptat in anumite situatii (ex. plata incarcare cartela Lebara, plata carburant direct la pompa, cu toate ca acel card de debit era inrolat pentru tranzactii pe net)
    Cash nu cred ca te ajuta cu ceva. Bani sa ai in cont ca poti negocia orice (pentru sume mari gen cumparat masina sau chirii platite in avans). Pentru tranzactii mici (ex. chestii pana in 50 de lire cumparate de pe ebay sau de pe gumtree, da, ajuta sa ai cashul si sa negociezi).

5) Am vazut ca pretul de inchiriere al unei masini din clasa mica gen Vauxhall Corsa este rezonabil, gen 150 - 200 GBP inclusiv asigurari, pentru 2 saptamani. Sa inchiriez o masina direct de pe aeroport sau mai bine sa inchiriez de la un carpark Hertz, Sixt, Avis dintr-un oras ? Ma gandesc ca o sa ma misc destul de mult in tot felul de locatii pentru interviu si ar fi mai ieftina o masina decat transportul in comun pentru situatia asta particulara (plus confortul castigat).
    Am luat masina de pe aeroport direct si a fost ok (dar am cautat oferte 2 zile). Atentie insa sa cautati si sa alegeti din mai multe oferte ca pretul difera destul de mult.
    Mai ales daca mergeti la multe interviuri veti plati enorm pe tren / autobuz / taxi / metrou. Eu am facut 2.000 de mile in 3 saptamani alergand pe la interviuri si masina inchiriata a fost cea mai buna alegere.

6) O alta varianta legata de masina ar fi sa cumpar direct un Ford Fiesta motor pe benzina, 1.6 maxim, de prin 2006, 60k miles, am vazut pe autotrader.co.uk ca este in jur de 1.500 – 2.000 GBP.
    Asigurare pe un an cam 1.000 de lire, pentru inceput, apoi sper sa scada drastic
    „Cand cumperi masina, vanzatorul va completa certificatul de inregistrare, mai exact partea unde trebuie incluse detaliile noului proprietar si il va trimite la DVLA care va elibera un nou certificat pe numele si adresa ta.”
    Daca e sa cauti putin gasesti masini bune cu 500 - 1000 de lire. Problema e ca trebuie sa te misti sa le vezi asa ca... e buna masina inchiriata. Asigurarea insa in primul an e criminala (eu am dat 800 de lire dar depinde de vechimea permisului de conducere, de cati ani cu NCB ai, ce masina este, etc.) Mare grija cu NCB-ul, intrebati foarte clar asiguratorul daca veniti cu el din RO ca am auzit de cazuri in care asigurarea a fost invalidata dupa accident pe motiv de NCB necorespunzator. Sa nu va mirati daca vi se cere 1000 - 1500 de lire pe asigurare in primul an.

6a) Aceeasi treaba cu adresa temporara (de la prieteni), e vreo problema sa trimita DVLA-ul la acea adresa certificatul si eu sa-l iau de acolo ?
    La fel ca la 3a)

6b) Daca are MOT valabil se pastreaza si pentru mine pana la expirare ? Sau dupa cumparare trebuie sa-i fac eu MOT-ul ?
    MOT-ul se pastreaza. La masinile mai vechi de 3 ani se face anual si costa intre 30 - 60 de lire.

6c) „Pt obtinerea discului care confirma ca aveti road tax platit si valabil, trebuie sa prezentati la ghiseul postal asigurarea masinii pentru anul in
    curs si certificatul MOT valabil.” De aici inteleg ca dupa ce iau masina, chiar daca are road tax platit de catre vechiul proprietar, eu trebuie sa platesc alt road tax pentru mine ? Daca da, cum naiba fac sa plec cu masina de la dealer, trebuie sa ma duc mai intai la un ghiseu postal sa platesc road tax si apoi sa iau masina ?
    Acum s-a schimbat si nu mai trebuie discul pe parbriz, road tax-ul se cumpara online, si NU se transfera de la vechiul proprietar. Ca sa pleci cu masina trebuie road tax pe numele tau obligatoriu, si asigurare (ori temporara de cateva zile daca o da dealer-ul ori o cumparati online).

6d) Am inteles ca imi iese mai ieftina asigurarea pe un an, daca declar ca va conduce acea masina si sotia (si asta si se va intampla, nu ne permitem doua masini). Sotia mai trebuie sa-si faca si ea asigurare separata pentru acea masina, pe numele ei ?
    Cel mai bine folositi un site gen confused.com sa vedeti simularea de asigurare. Sunt multe criterii de reducere a pretului. Sotia am adaugat-o pe aceeasi asigurare, este named driver, nu trebuie sa isi faca si ea asigurare. Insa eu am asigurare full (echivalent casco in RO) iar ea are doar third party (echivalent RCA in RO).

6e) In spiritul regulii cu asigurare per sofer si per masina : eu pot conduce in UK masina unor prieteni fara sa platesc ceva ? sau trebuie sa-mi fac asigurare pe masina lor, chiar daca eu o voi conduce o saptamana doar, sa zicem ?
    Asigurarea este per sofer per masina deci nu poti conduce masina altora fara sa fii asigurat in mod expres. Trebuie discutat cu asiguratorul pentru detalii.

6f) Am inteles (corect sau nu) ca HPI Check poate fi contra-cost sau gratis, insa difera de la caz la caz, (de unde il obtii adica) calitatea si totalitatea si acuratetea informatiilor primite. Nu ma deranjeaza sa platesc acest serviciu, dar intreb de unde pot obtine maximul pentru banii pe care ii platesc ?
    Nu l-am gasit gratis nicaieri, sunt mai multe site-uri de unde se poate cumpara. Nu l-am folosit, m-am bazat mai mult pe reputatia dealerului de la care am cumparat masina, verificarea actelor si a masinii in detaliu (inclusiv ridicata pe elevator). Eu ma pricep bine la masini dar daca nu sunteti siguri pe voi e bine sa platiti cateva zeci de lire verificarea, sau sa luati o masina de la un dealer care ofera si HPI-ul inclus in pretul masinii.

6g) Diesel sau benzina, dpdv al costurilor (nu ma refer la costul de intretinere / combustibil, ci la diferentele de road tax si asigurare) ? Din experienta voastra... am vazut ca gasesti informatiil despre taxe pe comparatoare dar fara experienta UK mi-e greu sa corelez emisii CO2 / vechime soferi / capacitate cilindrica mai mare la diesele fata de benzina / etc. ca sa fie relevant rezultatul.
    Road tax-ul este per emisie de CO2 : https://www.gov.uk/vehicle-tax-rate-tables, asigurarea pe clase de valoare ale masinii si detaliile soferului. Deci este complet particular pentru ce vreti sa va luati, nu e nimic general.

7) Stiu ca in Londra gasesti cel mai usor loc de munca in IT dar nu as vrea sa ajungem acolo decat in ultima instanta. Vreau ceva mai linistit pentru copii, cu loc de joaca afara, vreau niste conditii civilizate la niste preturi care sa nu treaca de 700 GPB pcm, nu vreau naveta 2 ore pe zi cu abonament de 400 lire pe luna... de aceea caut in alte orase. Sa ma limitez pentru inceput la
    cele mai mari (Birmingham, Bristol, Norwich, Northampton, Oxford, Cambdrige, Poole, Bournemouth, Brighton, etc.) sau merita sa caut si in altele mai mici, sunt sanse in IT ?
    Pe IT nu am vazut joburi decat in orasele mari / medii. Alea sunt orasele din lista de sus plus Milton Keynes.

Ca idee generala, toate se leaga de job... fara job esti zero barat pentru ei, si e foarte normal. Mai ales in orasele mici, cand intrebam de chirie, prima intrebare care venea... ghici ? "Unde lucrezi" ? Personal nu prea cred ca iti da cineva chirie pentru casa fara sa iti verifice referintele si unde lucrezi... poate un landlord mai "dubios" intr-o zona mai "dubioasa"... Asa ca pentru inceput trebuie cautata o camera de inchiriat si apoi job neaparat.
    Vedeti ca treaba nu e chiar atat de roz pe cum pare, si eu am fost optimist si m-am bazat pe foarte multi bani de rezerva in cont, si tot mi s-a parut greu. Nu cred ca obtineam chiria in zona unde vroiam daca nu plateam in avans pe 6 luni. Fara limba vorbita bine e si mai greu... si uitati ce stiati din Romania, de la cursuri si de la TV... limba reala e mult mai complicata, multe accente, si vorbita mult mai repede.
    In ultima perioada au avut aflux de emigranti masiv si sunt relativ iritati de chestia asta. Depinde de zona si de oameni dar nu uitati ca sunteti un strain in tara lor, care cauta un job pentru care poate altii se simt furati ca il ia un emigrant. Nu pot generaliza, am avut experiente si pozitive si negative, dar fiti pregatiti sa dati de tot felul de oameni.
    Si nu uitati ca optimismul si "lasa ca ma descurc eu" nu tin de foame si de acoperis deasupra capului. Daca nu aveti rezerve sa traiti 3 luni (aka 3.000 GBP) este riscant sa va aventurati fara un job stabilit inca din RO.

2. BGeo

BGeo New Member

Trophy Points:
    0
    Si atentie la procedura de inchiriere (casa prin agentie, la share room poate fi mai simplu), este diferita fata de cea cu care suntem noi obisnuiti. Faptul ca sunati la agentie sau trimiteti mail si vi se raspunde nu inseamna NIMIC !
    Agentii trebuie sa traiasca si e misiunea lor sa imprastie anuntul peste tot, si sa fie amabili. Dar decizia nu este a lor, este a landlordului.
    Va uitati pe zoopla sau pe primelocation, alegeti zona, si incepeti sa sunati la agentii (nici nu are rost sa trimiteti email daca nu sunteti deja in UK). Vizionarile sunt gratuite, atentie la asta sa nu luati vreo teapa si sa platiti ceva la vizionare. Orice vizionare se face cu programare, nu va asteptati sa va duceti la agentie si imediat sa plecati cu agentul sa vedeti casa, chiar si daca este goala si nu are chiriasi in ea (aviz celor care cred ca vor inchiria in cateva zile... dureaza cateodata cateva zile pana se face vizionarea).
    La vizionare agentul va fi lapte si miere, cascati ochii mari si priviti atent casa, si fiti atenti la detalii ! Cunosc cazuri in care din graba si din bucurie s-a luat o casa care arata fain dar care avea mucegai vizibil pe la colturi si care apoi s-a extins...
    Dupa ce faceti mai multe vizionari va hotarati la ceva. Mare atentie cand va hotarati, poate aveti sansa sa fie si landlordul la vizionari (desi foarte putin probabil) si sa vedeti cam ce parere are cand se uita la voi. De ce spun asta... dupa ce va hotarati, trebuie sa platiti o taxa la agentie, pentru rezervare ("taxa de aplicare"). Taxa este intre cateva zeci de lire si cateva sute, asa ca nu e deloc de neglijat. Cand platiti aceasta taxa aratati ca sunteti dornic sa inchiriati proprietatea, agentia retrage anunturile de pe piata sau le pune "on hold", si incepe sarabanda cu verificarea referintelor.
    Aici se impotmolesc multi si cunosc cazuri care au fost refuzate la check si au pierdut banii (in majoritatea cazurilor taxa nu este returnabila, trebuie sa discutati cu agentia sa vedeti exact in ce cazuri va returneaza banii daca va e refuzata aplicatia).
    Sa nu traiti cu iluzia ca daca agentiile sunt amabile si aveti zeci de case vizionate automat veti si inchiria. In spatele agentiei este landlordul care poate avea tot felul de criterii de indeplinit. Pe cat posibil discutati cu agentul si incercati sa va verificati sansele de reusita dinainte.
    Si inca o chestie importanta, faptul ca ii aratati o oferta de munca pe multi ii poate lasa rece, fiindca intr-adevar oferta de munca nu garanteaza faptul ca veti munci la firma respectiva pe banii respectivi si dupa 6 luni sa zicem. Peste tot exista o perioada de proba si landlordul nu stie daca treceti sau nu de ea. Daca va inchiriaza proprietatea este greu sa va dea afara daca nu platiti (tambalau legal pe care putini au chef sa il faca), si atunci prefera simplu sa nu inchirieze.
    Ar fi ideal sa incepeti munca inainte sa faceti aplicarea, fiindca in procesul de verificare referinte conteaza mult daca pot suna la locul de munca sa vorbeasca cu un englez si sa vada ce parere are englezul despre voi. Eu am avut norocul sa stau intr-o camera inchiriata intr-o casa cu o familie englezeasca exceptionala (am pastrat legatura cu ei si inca vorbim si ne vedem), si m-a ajutat la aplicare fiindca au sunat si la ei in calitate de fosti landlorzi sa vada ce parere au despre mine.
    Dupa cum spuneam depinde de zona, eu in zona Milton Keynes sunt aproape sigur ca nu inchiriam intr-o zona buna daca nu aveam bani sa platesc depozitul si chiria in avans pe 6 luni... asa ca aveti grija sa calculati bine ce si cum.
    Procesul de verificare referinte dureaza intre cateva zile si 2 saptamani, depinde de agentie... apoi mai dureaza pana pregateste agentia actele, curata casa daca e cazul, si stabiliti data de mutare efectiva. Eu credeam ca ma mut in cateva zile dupa ce am vizionarile si am constatat ca dureaza macar cateva saptamani...

3. AndreiB

AndreiB New Member

Trophy Points:
    0
    Foarte util tot ce ai scris, BGeo!
    Apreciez.

In ce sens la Room Share poate fi mai simplu? Eu defapt room share caut, nu vreau o casa intreaga sau un apartament.
    Vreau doar o amarata de camera, pentru minim o luna, cu posibilitatea obtinerii unei facturi de utilitati (pentru proof of address). Imi trebuie un contract de inchiriere pt a obtine o factura? Sau cum se procedeaza? Dureaza chiar atat de mult pana obtii o factura? Stie cineva sa explice detaliat? (in cazul room share)
    Ideea este ca eu am nevoie cat de repede posibil de proof of address.

4. BGeo

BGeo New Member

Trophy Points:
    0
    Daca te uiti pe www.spareroom.co.uk gasesti multe camere... acum ideea e sa fie si libere cand le vrei, eu am gasit foarte greu, cum sunam cum aflam ca sunt date deja. Depinde foarte mult de zona... Iti recomand sa platesti serviciul ala premium ca sa ai acces la anunturile cele mai noi, altfel pana devin disponibile pe varianta free... deja s-au dat.
    De ce zic ca poate fi mai simplu, la unele camere poti discuta direct cu proprietarul (aka proprietarul casei are o camera de inchiriat in casa lui unde traieste el cu familia lui). Daca ai norocul asta si te intelegi cu proprietarul, ai o sansa sa fie de acord sa iti puna pe numele tau, temporar, o factura de utilitati, ca sa ai proof of address... dar sansele sunt mici.
    Altfel daca discuti cu agentia, aia inchiriaza o casa cu mai multe camere, in numele landlordului. Iti dai seama ca nu vor schimba utilitatile pe numele tau (ar fi si comic intr-o casa cu 3 dormitoare, sa zicem, fiecare chirias sa aiba pe numele lui o utilitate :) )
    Trebuie sa vezi clar unde iti trebuie proof of address daca se accepta o scrisoare de la landlord sau daca accepta ca dovada contractul de inchiriere de la agentie.

5. AndreiB

AndreiB New Member

Trophy Points:
    0
    Pt a obtine o factura pe numele meu e nevoie de contract de inchiriere? Sau se poate fara?

6. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    pt a obtine o factura trebuie sa ai un contract de ceva servicii - apa, gaz, curent, telefon fix / internet.

la room share mai greu, pt ca ele sunt deja pe numelui proprietarului / celui care are contract cu el.

dar am mai auzit de situatii cand nu era net si cel care s-a mutat a putut incheia un contract sau chiar daca era ceva folosind linia BT sa semnezi cu cei de la virgin care vin pe cablul lor.

7. AndreiB

AndreiB New Member

Trophy Points:
    0
    Am gasit o camera, la room share, pe site-ul EASYROOMMATE. Am contactat persoana respectiva si mi-a trimis detaliile, etc. Dupa ce ne-am inteles, mi-a trimis un contract de inchiriere (si detaliile contului lor bancar), intre Landlord si Eu (datele mele trebuie sa le completez eu). Mi-a zis sa ii trimit apoi contractul si o copie dupa pasaport. Le-am spus ca nu platesc nimic inainte de a ajunge acolo. A ramas ca platesc chiria cand ajung acolo si un depozit de 50 lire.
    Din acest paragraf inteleg ca si depozitul trebuie platit pana pe 21 iulie (deci chiar si cand ajung acolo, nu inainte)
    "10. BOOKING: £50.00 to secure the room, to be paid by 21st July, 2015

i. To be returned promptly to the Tenant at the end of the tenancy after inspection of the

ii. To be forfeitable, however, in the event of any non-performance or breach of this agreement,

property

and without prejudice to any other remedies of the Landlord
    "

Acum, dubiile mele legate de acest contract si aceasta agentie sunt urmatoarele:
    - Nu reusesc sa gasesc agentia pe internet :)) le-am cerut numele si adresa agentiei si mi-au trimis urmatoarele date:
    "Dear Andrei,
    The name and address of our company is:
    Homecare Services
    8 The Greenway
    Hagley
    Stourbridge
    Worcs., DY9 0LT

Best regards
    Christine
    "

Le-am cerut ceva documente doveditoare ale existentei firmei, dar momentan nu am mai primit nimic.

De asemenea, si adresa de email de pe care mi-au trimis contractul mi s-a parut dubioasa, in sensul ca era facuta pe @gmail.com. Presupun ca o agentie care se respecta are un domeniu propriu, gen office@numeleagentiei.com.

Ultimul aspect dubios este faptul ca pe acel contract nu este semnatura originala a Landlord-ului, ci o semnatura pusa cu Copy-Paste :)) - L-am atasat

E foarte greu sa gasesti chirie (la un pret rezonabil), mai ales in cazul meu, ca plec in UK fara nimic stabilit din Romania. Any advices?

8. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    agentiile "serioase" nu prea se ocupa cu inchiriat camere.

asa ca cel mai probabil ai nimerit la un landlord care subinchiriaza o camera, dar care a facut o chestie mai profi gen contract

9. AndreiB

AndreiB New Member

Trophy Points:
    0
    Din cate am inteles eu, contractul ala nu e recunoscut la banca drept proof of address. Chestia asta ma intereseaza pe mine: cum obtin o factura pe numele meu sau altceva care sa fie proof of address la banca.

10. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Andrei , eu le-am zis la bancă că nu pot avea adresă fără cont bancar dar nici cont bancar fără adresă , a râs a zis că așa este și mi-a deschis cont bancar fără proof of address ... contează foarte mult ce vorbești la bancă .

11. AndreiB

AndreiB New Member

Trophy Points:
    0
    :)) da, dar stii ca poti avea adresa fara cont. La ce banca ai facut tu treaba asta?

12. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Acum 4 ani la Barclays

13. AndreiB

AndreiB New Member

Trophy Points:
    0
    aaa acum 4 ani, credeam ca acum recent. Nu stiu cum sa procedez sa obtin proof of address...

14. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    În această țară intra anual în jur de 800k emigranți , marea majoritate își fac cont bancar , sunt ferm convins că nu au proof of address dar totuși se descurcă cumva .

15. AndreiB

AndreiB New Member

Trophy Points:
    0
    Am aflat lucruri noi si am revenit sa va intreb. Persoana unde am vorbit pentru chirie mi-a zis ca l-a intrebat pe vechiul chirias cum si-a deschis cont bancar. Chiriasul ar fi zis ca a folosit contractul de inchiriere (facut de landlord) si un document de la GP.

Tot aici pe forum am vazut ca GP-ul iti va elibera un card dupa vreo cateva saptamani.

Intrebarile sunt (pentru cei care au trait experienta cu GP):

1. GP-ul iti da la inceput, cand te inregistrezi la el, vreun document pe care e trecuta adresa de UK (pe care presupunem ca o comunici verbal. Sau iti cere si el POA?) adresat TIE ca persoana? Sau singurul document este acel card pe care il primesti dupa cateva saptamani?

2. Costa vreun ban sa te inregistrezi la GP? Sau poate oricine?

Thank you.

16. tibbus

tibbus New Member

Trophy Points:
    0
    Salut,

BGeo multumesc pentru ca ai descris toata experienta ta aici, pentru mine este foarte folositoare.
    O sa primesc si eu zilele astea o oferta de la o firma din NewCastle UK, si probabil ca o sa plec si eu (tot ca programator). -asa-asa-

Eu am problema cu diploma mea de licenta in Romania (sunt niste conflicte intre stat vs Universitate). Tie ti-au cerut diploma de licenta la angajare ? (Eu la interviu n-am discutat nimic despre studiile mele, doar teste/intrebari practice).

Eu daca vin deja la o firma care imi ofera suport 100% pentru relocare, o sa am aceleasi probleme pentru gasirea chiriei ? (oare exista ceva ce pot face cei de la firma sa-mi fie mai usor ?)

17. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    si nici nu o sa te intrebe nimic de diploma...
    daca ai contract de munca lucrurile sunt simple pt gasit locuinta. dar cum casele nu sunt domeniul forte in uk, sfatul ramane sa cauti ceva temporar, sa te obisnuiesti cu locurile si apoi sa cauti o casa pe indelete.

18. tibbus

tibbus New Member

Trophy Points:
    0
    Hmmm, nu m-am gandit sa iau ceva temporar, desi ar fi foarte bine ceva pentru doar 1 luna ca sa imi fac o parere despre zona.
    Eu ma gandeam sa-mi iau la 20-25 min (mers pe jos) de locul de munca, doar ca este intr-o pozitie mai ciudata si sunt cam putine case pe acolo.

Autobuzele cum sunt la ei ? vin repede ?

Iti poti instala internet imediat dupa ce te-ai mutat ? Eu vreau sa-mi iau un abonament mai mare, chiar daca multi ofera free wifi.

19. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    autobuzele sunt scumpe; in functie de ruta vin mai repede sau mai rar... mai bine o bicicleta.

daca iti instalezi net trebuie sa semnezi pe termen lung, parca 18 luni e acum uzual.
    daca tehnic se poate instala imediat ( casele sunt in general legate la liniile BT si iti poti alege ce furnizor doresti, dar poti sa fii si intr-o zona cablata de virgin - prin cablu), este posibil sa trebuiasca sa astepti sa obtii contul bancar (se face un mic credit check parca)

Share This Page