11.9 C
London
Wednesday, August 21, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Demersuri nou venit in UK

Discussion in 'EMPLOYMENT' started by Andrei1980, Mar 6, 2014.

1. CristinaN

CristinaN New Member

Trophy Points:
    0
    Buna BGeo,

Suntem pe pasul de a face acelasi lucru ac si tine. Cum te-ai descurcat pana acum?
    Merci fain!

2. BGeo

BGeo New Member

Trophy Points:
    0
    Salut Cristina, am tras tare si am fost si norocos, si mi-a iesit totul asa cum mi-am planificat.
    Interviuri pe Skype am avut si eu in tara, dar e foarte important sa fii in UK, sa ai adresa de UK si telefon de UK pe CV... cum le ai, cum incep sa ploua telefoanele (cel putin pe partea de IT, daca te pricepi peste medie, este imposibil sa nu-ti gasesti job rapid).
    Intai am plecat eu, apoi dupa ce am securizat jobul si casa, au venit si sotia si copilul.
    Atentie, cum au spus toti, va trebuie rezerve serioase de bani inainte sa plecati, ca sa puteti sa va aranjati viata aici (avion, cazare si mancare la inceput, transport, eventual cumparat masina daca nu sunteti in Londra, depozit la chirie, poate chirie platita in avans, si multe alte cele).

3. CristinaN

CristinaN New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Geo,

Multumesc din suflet pentru raspuns?
    As putea sa iti mai pun cateva intrebari in privat?
    Merci mult!

4. BGeo

BGeo New Member

Trophy Points:
    0
    Sigur ca da, insa foloseste forumul pentru ceea ce nu este absolut privat, ca sa poata si altii sa beneficieze de acele informatii.

5. CristinaN

CristinaN New Member

Trophy Points:
    0
    Merci mult, Geo!
    Din partea mea nu este extrem de confidential. Voiam doar sa iti cer o parere pe partea financiara. Noi in prima faza vom sta la fratele meu, care locuieste la 60 de mile de Londra. Asa ca ne-am luat in calcul mancare, cheltuielile piticului, drumurile noastre in alte orase la interviuri, eventual o parte din banii pt prima luna de chirie, etc. Noi am facut un calcul, care probabil nu va da cu ce se intampla acolo, si am zis ca ne-am descurca cu un 2500 de lire pentru inceput. Asta era intrebarea mea. Tu ai facut un calcul final? Cat te-a ajuns tot procesul de mutarea si cautare? Merci!

6. BGeo

BGeo New Member

Trophy Points:
    0
    Ca intotdeauna, partea financiara este extrem de subiectiva, depinde de asteptarile voastre, de standardul de viata pe care vi-l propuneti, de ce vicii aveti sau nu, etc.

Suma respectiva mi se pare mica, fiindca daca luati o chirie medie, sa zicem 700 de lire, plus depozitul inca 700 sau chiar 900 (depinde de landlord / agentie) deja se duc 1.600 de lire pana cineva va lua primul salariu... va trebui sa stati la fratele tau cat se poate de mult. Puteti avea probleme sa nu va accepte cererea de chirie pana nu aveti vechime la locul de munca de cateva luni (sa treceti de perioada de proba) si atunci va trebuie bani pentru chirie platita in avans.

Doi adulti si un copil puteti trai, cu grija, cu 3-400 de lire pe luna mancare, fara alcool, tigari, sucuri sau alte prostii.
    Insa cheltuielile de transport sunt extrem de scumpe, pentru deplasare cu trenul 50 de mile puteti plati 30 de lire sau mai mult, metroul in Londra cateva statii este 5 lire, autobuzul cateva lire, si tot asa. Pentru interviuri trebuie sa fiti rapizi si mobili, asa ca daca nu aveti masina veti cheltui o gramada de bani foarte repede...

O masina de clasa mica, decenta, care sa nu va lase in drum in primul an, puteti lua cu 1 - 1.500 lire, dar fara istoric NCB in UK veti plati cam minim 700 pe an la asigurare, sau chiar mai mult (depinde de vechimea permisului celui care conduce).

Cu suma respectiva in maxim doua luni trebuie sa va gasiti serviciu... plus ca dupa ce inchiriati trebuie sa va cumparati mobila, si e semnificativ mai scumpa decat in Romania, chiar si comparat pret pe produs Ikeea Bucuresti vs Ikeea UK. Deja mobilat greu veti gasi, si nu va inchiriaza nimeni mobilat daca nu aveti "istoric" in spate...

Noi am dat pe mobila pentru casa cu 2 dormitoare, in Ikeea, 1.700 de lire si nu a fost nimic extravagant, strictul necesar.

Eu am ras cam 1.000 de lire din scurt in prima luna, numai pe deplasari si mancare "la botul calului"...
    Iar dupa ce va gasiti serviciu si chirie, incep si ploua cheltuielile, taxa TV, council tax, telefoane, internet, televiziune, etc.

7. CristinaN

CristinaN New Member

Trophy Points:
    0
    Super detaliat raspuns. Merci din suflet! Revin cu intrebari, cu siguranta vor fi. :)

8. Xandra

Xandra New Member

Trophy Points:
    0
    Buna! Am si eu o intrebare Geo. Ce avantaje sau beneficii primesc sotia si copiii?
    Ma intereseaza daca primeste sotia un ajutor chiar daca nu a lucrat in U.k. inainte.
    Si noi suntem intr-o situatie aproape similara.
    Multumesc pt raspuns

9. BGeo

BGeo New Member

Trophy Points:
    0
    Salut, luati-va gandul de la beneficii... daca veniti cu asta in cap, va fi nasol.
    Child benefit POATE (nu este 100% sigur). Daca nu a lucrat, nu ia maternity allowance.

10. Xandra

Xandra New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc pentru raspuns, Geo!
    Serviciul ma duce in Anglia si mi-ar placea sa cunosc mai multe. Se pare ca acesta este un subiect delicat.
    Ma voi lamuri cand voi ajunge. Multumesc pentru raspuns oricum.

11. simi_radu

simi_radu New Member

Trophy Points:
    0
    BGeo felicitari pentru reusita si pentru ca ai impartasit cu ceilalti experienta ta!!

Am o intrebare simpla: Un buget de 1400 GBP pe luna este suficient pentru a intretine o familie cu un copil de 2 ani? In afara Londrei bineinteles si luand in considerare o chirie undeva pe la 500 (600?) + council tax in jur de 100 si faptul ca se cheltuie doar pe strictul necesar (utilitati, tel. internet, mancare)..??

12. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18
    In primul rand, ca sa primesti beneficii*, trebuie a) sa fi fost in UK ptr cel putin trei luni, si b) sa fi inceput sa lucrezi, sau eventual ‘in cautarea unui job’.

Poti primi CB si eventual TC. Dureaza intre 3 si 6 luni ptr o aplicatie de genul asta sa fie decisa… practic, gologanii vor intra in cont la 6 – 9 luni dupa ce veti ajunge in UK.

Cei care viseaza la HB sau IS… nu e posibil fara un minimum de 12 luni lucrate in UK…

NB - TC-ul se acorda celor cu venit sub pragul de subsistenta… deci un venit peste £26k/an pe familie va descalifica la TC.

* … Beneficii poti avea de la o prostituata sau urmare a unei afaceri… incorect spus ‘beneficii’... corect ar fi ‘ajutoare sociale’...

13. lochness

lochness New Member

Trophy Points:
    0
    Salut Bgeo, si intr-adevar chiar meriti felicitari pentru reusita :)
    Sunt nou pe forum si sunt aici pentru ca sunt si eu unul dintre cei cu vise marete...am citit multe posturi si in alte parti insa al tau mi s-a parut cel mai pertinent si bine documentat.
    Oricum, ti-as lansa o provocare ...daca ai timp, mi-ar place sa vad raspunsurile pe care le dai tu acum la intrebarile tale... daca raspunsurile ar fi la fel de pertinente ca si intrebarile, atunci cred ca intr-adevar acesta ar fi cel mai bun ghid pentru un nou venit in UK :)

Incepe din momentul in care ai coborat pe Luton...cum ai ajuns in oras, unde ai stat pana ti-ai gasit locuinta, cum ai rezolvat documentele necesare...stii ceva de genul "Welcome to UK...for dummies" :)

Multumesc mult.

14. clauclau

clauclau New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Bgeo, pe mine ma intereseaza cum ai inchiriat locuinta fara un istoric in spate. Aplicatia de verificare este destul de minutioasa, eu trec acum prin acest procedeu de verificare si asteptam un raspuns....pozitiv sper :). Tu ai putut inchiria fara history check?

15. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Da, se poate.

16. clauclau

clauclau New Member

Trophy Points:
    0
    Cum anume se poate? Noi am apelat la agentie si suntem la pasul verificarii... Cum se sare peste?

17. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Pur si simplu, daca landlordul e de acord sa va accepte fara referinte anterioare, e ok. Dar trebuie sa aveti dovada de venituri/ca aveti job stabil.

Sent from my iPad using Tapatalk

18. alexandra11

alexandra11 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,

Va rog sa ma jutati cu o informatie! Sora mea care este asistenta medicala tot amana sa-mi dea cca 5000 euro de vreo patru ani, in curand va veni in Londra la sotul ei care este curier, au o fetita de 5 ani, vor reusi sa-mi innapoieze banii? Am nevoie maxima de ei si ma tot duc cu zaharelul si eu nu stiu cum, dar tot nu cred ca in Londra sunt ''cainii cu colaci in coada''!
    Va multumesc frumos si numai bine!

19. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    salut,
    chiar daca are un job bun tot nu tii da daca are alte idei in cap! Pacat ca ti-e sora.
    Bafta cu recuperarea

20. alexandra11

alexandra11 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,

Multumesc frumos pt raspuns Georgiv! In urma cu 2 zile am vb si cu soacra ei care are vila in Bacau, poate ea se indura de mine. Sunt divortata de vreo 10 ani si am si un baietel de 12 ani.
    Asta este viata! Poate din toata familia unul o sa inteleaga gravitatea situatie.
    Numai bine!

Share This Page