12.1 C
London
Friday, October 18, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Demersuri nou venit in UK

Discussion in 'EMPLOYMENT' started by Andrei1980, Mar 6, 2014.

1. Andrei1980

Andrei1980 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua,

Am nevoie de cateva informatii privind demersurile legale pentru a lucra in UK.

Din ce am citit in forum primul lucru ar fi gasirea unui domiciliu, ca sa pot apoi sa-mi deschid cont bancar si .....nu prea stiu mai departe.

Practic vreau sa vin in Anglia pentru a caut in job.

Daca are cineva rabdare sa ma ajute cu cateva informatii , va multumesc anticipat.

Adresa mea de email este: andreiran@yahoo.com

2. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Ai o ora ceva ,sau intre ce ore poti fi contactat?
    Sa nu deranjam cumva!

3. motorulro

motorulro New Member

Trophy Points:
    0
    sunt si interesat de aceste detalii ajung pe 11 . Daca ar putea cineva sa ne invete aici cam tot ce ar trebuii sa facem ar fi super.

4. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    cel mai simplu e sa cititi sectiunea Utile de mai sus apoi reveniti cu intrebari daca mai sunt.

5. TFB

TFB New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    mint rubbing
  6. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
  7. Andrei1980

Andrei1980 New Member

Trophy Points:
    0
    Am cautat in articolele din sectiunea *utile* , dar eram interesat practic acum odata cu liberalizarea muncii pentru romani, ce schimbari sunt. Va multumesc.

8. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
  9. Andrei1980

Andrei1980 New Member

Trophy Points:
    0
    Acum am vazut mesajul tau Dan, am sa ma documentez.

Multumesc.

10. Andrei1980

Andrei1980 New Member

Trophy Points:
    0
    Din ce am citit, eu inteleg urmatoarele:

1. Primul pas este gasirea unei locuinte pentru a avea dovada adresei si facturi de utilitati pe numele tau.
    2. Deschiderea unui cont bancar.
    3. Inceperea cautarii unui loc de munca.
    4. Inscriere pentru obtinerea NINo.

Daca am inteles gresit sau sunt si alte lucruri de adaugat , va multumesc pentru orice informatie.

11. stanciudumitru

stanciudumitru New Member

Trophy Points:
    0
    buna ziua , care sant pasii pentru Self Employed . multumesc!

12. stanciudumitru

stanciudumitru New Member

Trophy Points:
    0
    revin , vreau sa stau la un prieten ,el cum poate sa ma ajute sa fac dovada de resedinta ,adresa pentru toate celelalte acte. multumesc!

13. TFB

TFB New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    mint rubbing
  14. BGeo

BGeo New Member

Trophy Points:
    0
    Job in IT (Developer / DBA SQL si .NET)

Salut, m-am hotarat sa fac pasul cel mare :) !
    Dupa ce am citit informatiile de pe forum am inteles multe aspecte, multumesc mult celor care au avut rabdare sa scrie aici ! Am incercat sa incropesc aici toate informatiile citite, si puse cap la cap pentru realitatea din sfarsit de an 2014.

Am 33 de ani, lucrez in IT (programator - principal SQL Server si mediu .NET, DBA ok) de peste 10 ani, sunt casatorit, am un baietel de aproape 4 ani, si sotia este gravida in luna a 4-a. Am bani stransi sa ne descurcam toata familia, macar 6 luni. Intai voi pleca eu, apoi in maxim doua luni va veni si sotia cu cel mic, sa avem timp sa se inscrie si ea la GP, si sa pregatim cu reception year pentru cel mic.
    Am incheiat colaborarea foarte amiabil la ultimul loc de munca, de pe 1 noiembrie sunt "liber de contract", mi-am luat posibilitatea de recomandari de la superiori.
    Mi-am aranjat CV-ul, mi-am facut cont pe principalele site-uri de job-uri, am aplicat la foarte multe job-uri. Mi-am facut cont si pe LinkedIn, am recomandari la skilluri, am contactat deja recrutori cu care au colaborat cunoscuti care deja au plecat.
    In doua saptamani m-au sunat destul de multi recrutori, am deja stabilit si un interviu telefonic cu un angajator (inca nu am ajuns la faza cu interviu pe Skype sau necesitate de deplasare in UK). La unele joburi am fost respins direct de pe site (nu ma incadram in preferintele angajatorului), sau am primit raspunsul negativ de la recrutor. La multe alte joburi am aplicarea in curs de analiza (din informatiile de pe site) sau raspunsuri pe email de la recrutor cum ca aplicarea mea este in procesare la angajator.

Acum rezolv cu :
    - pasaport (stiu ca nu este neaparata nevoie dar e bine sa fie alt doilea act de identitate pe langa CI);
    - cazier judiciar;
    - card de credit (pana acum am avut doar carduri de debit);
    - imputernicire sotie la notar pentru transport copil (plec intai eu si apoi vine sotia cu cel mic)
    - bilete de avion pentru Luton (low cost BlueAir sau Wizzair)

Undeva pe 15 – 20 noiembrie 2014 voi ateriza in UK, si acum, partea de intrebari :)

1) O sa iau cu mine toate actele de identitate, diplome, certificat de casatorie, etc. Trebuie tradus ceva ? De ex. cazierul judiciar sau imputernicirea de la notar pentru transport copil ?

2) Am luat numarul de asistenta pentru serviciul urgenta carduri (in caz nasol ca pierd cardul sa il pot bloca), imi fac asigurare medicala de calatorie pentru o luna.
    Mai trebuie luat si altceva din Romania, imi mai scapa ceva ?

3) Dupa ce ajung in UK :
    - sim de telefon cu internet
    - dovada de adresa
    - schimbare permis de conducere
    - obtinere NIN
    - deschidere cont bancar
    In paralel voi aplica la cat de multe joburi posibile. Ma gandesc sa stau intr-un shared room sau studio cu facturi incluse, sau la hostel / BB / sau poate gasesc un studio in regim hotelier (o sa caut inainte de plecare sa am deja pregatit pe cat posibil, macar cu rezervare pe internet)
    Dupa ce am contractul de munca semnat, caut chirie pe termen macar de 6 luni / un an (in functie de ce job gasesc) , si vine si sotia cu cel mic.

3a) Daca eu stau la hostel si trec la „proof of address” adresa unde locuiesc niste prieteni este vreo problema ? Stiu ca acolo imi va veni scrisoarea NIN si noul permis de conducere, ma pot deplasa la ei sa le iau.

3b) Comit vreo ilegalitate daca dau aceasta adresa temporara pentru permisul de conducere UK ? Dupa ce am locul de munca si imi fac inchirierea pe termen lung voi schimba adresa de pe permis.

3c) E vreun format standard pentru scrisoarea de dovada pentru adresa ? Sa stiu ce o sa cer de la cunoscuti sau de la landlord.

3d) Pot sa imi fac direct abonament la un sim cu numar de telefon de UK si internet mobil inclus ? Sau e mai greu (deposit cerut sau alte cele), si sa imi iau cartela doar ?

3e) Imi puteti recomanda un provider cu acoperire relativ ok in jumatatea de sud a Angliei, pe acolo aplic si incerc sa gasesc job... si 3G sau 4G, se simte diferenta acolo sau e loterie in functie de zona ?

3f) Pot face tethering pentru laptop cu simul pus in telefon (smartphone cu Android) ? Aici nu prea mi-e clar ce sa fac, imi trebuie numar de mobil de UK, pun simul in telefon, si nu prea vreau sa il tot scot de acolo sa-l pun in USB Dongle.

4) Pana imi rezolv contul bancar in UK, voi folosi cardul de debit si de credit din Romania. Sa imi iau bani cash in GBP, ma ajuta real pe undeva ? (gen negociere la cumpararea unei masini, am inteles ca sunt mai flexibili daca le platesti cash in lire).

5) Am vazut ca pretul de inchiriere al unei masini din clasa mica gen Vauxhall Corsa este rezonabil, gen 150 - 200 GBP inclusiv asigurari, pentru 2 saptamani. Sa inchiriez o masina direct de pe aeroport sau mai bine sa inchiriez de la un carpark Hertz, Sixt, Avis dintr-un oras ? Ma gandesc ca o sa ma misc destul de mult in tot felul de locatii pentru interviu si ar fi mai ieftina o masina decat transportul in comun pentru situatia asta particulara (plus confortul castigat).

6) O alta varianta legata de masina ar fi sa cumpar direct un Ford Fiesta motor pe benzina, 1.6 maxim, de prin 2006, 60k miles, am vazut pe autotrader.co.uk ca este in jur de 1.500 – 2.000 GBP. Asigurare pe un an cam 1.000 de lire, pentru inceput, apoi sper sa scada drastic 
    „Cand cumperi masina, vanzatorul va completa certificatul de inregistrare, mai exact partea unde trebuie incluse detaliile noului proprietar si il va trimite la DVLA care va elibera un nou certificat pe numele si adresa ta.”

6a) Aceeasi treaba cu adresa temporara (de la prieteni), e vreo problema sa trimita DVLA-ul la acea adresa certificatul si eu sa-l iau de acolo ?

6b) Daca are MOT valabil se pastreaza si pentru mine pana la expirare ? Sau dupa cumparare trebuie sa-i fac eu MOT-ul ?

6c) „Pt obtinerea discului care confirma ca aveti road tax platit si valabil, trebuie sa prezentati la ghiseul postal asigurarea masinii pentru anul in
    curs si certificatul MOT valabil.” De aici inteleg ca dupa ce iau masina, chiar daca are road tax platit de catre vechiul proprietar, eu trebuie sa platesc alt road tax pentru mine ? Daca da, cum naiba fac sa plec cu masina de la dealer, trebuie sa ma duc mai intai la un ghiseu postal sa platesc road tax si apoi sa iau masina ?

6d) Am inteles ca imi iese mai ieftina asigurarea pe un an, daca declar ca va conduce acea masina si sotia (si asta si se va intampla, nu ne permitem doua masini). Sotia mai trebuie sa-si faca si ea asigurare separata pentru acea masina, pe numele ei ?

6e) In spiritul regulii cu asigurare per sofer si per masina : eu pot conduce in UK masina unor prieteni fara sa platesc ceva ? sau trebuie sa-mi fac asigurare pe masina lor, chiar daca eu o voi conduce o saptamana doar, sa zicem ?

6f) Am inteles (corect sau nu) ca HPI Check poate fi contra-cost sau gratis, insa difera de la caz la caz, (de unde il obtii adica) calitatea si totalitatea si acuratetea informatiilor primite. Nu ma deranjeaza sa platesc acest serviciu, dar intreb de unde pot obtine maximul pentru banii pe care ii platesc ?

6g) Diesel sau benzina, dpdv al costurilor (nu ma refer la costul de intretinere / combustibil, ci la diferentele de road tax si asigurare) ? Din experienta voastra... am vazut ca gasesti informatiil despre taxe pe comparatoare dar fara experienta UK mi-e greu sa corelez emisii CO2 / vechime soferi / capacitate cilindrica mai mare la diesele fata de benzina / etc. ca sa fie relevant rezultatul

7) Stiu ca in Londra gasesti cel mai usor loc de munca in IT dar nu as vrea sa ajungem acolo decat in ultima instanta. Vreau ceva mai linistit pentru copii, cu loc de joaca afara, vreau niste conditii civilizate la niste preturi care sa nu treaca de 700 GPB pcm, nu vreau naveta 2 ore pe zi cu abonament de 400 lire pe luna... de aceea caut in alte orase. Sa ma limitez pentru inceput la cele mai mari (Birmingham, Bristol, Norwich, Northampton, Oxford, Cambdrige, Poole, Bournemouth, Brighton, etc.) sau merita sa caut si in altele mai mici, sunt sanse in IT ?

Va multumesc anticipat pentru rabdarea de a citi intreaga postare, am preferat sa adun toate intrebarile intr-un singur post decat sa tot postez cate o intrebare...
    O sa va tin la curent cu tot ce se va intampla pana imi gasesc job, poate va ajuta si pe altcineva apoi (am beneficiat de informatiile postate de catre voi aici si mi se pare moral si normal sa adaug si eu la cele scrise).

P.S. Daca imi raspundeti doar la unele intrebari va rog sa specificati numarul ei, ca sa urmarim mai usor topicul.

15. BGeo

BGeo New Member

Trophy Points:
    0
    V-am speriat cu atatea intrebari :) ?

16. andreivaly

andreivaly Member

Trophy Points:
    18
    Hai sa incerc sa ti dau ceva pareri/raspunsuri:
    1-tradu tot ce nu este bilingv precum certificat nastere copil sau CI,nu se stie ce o sa-ti foloseasca.doar traducere legalizate,fara apostile,decat doar daca stii ca ai neaparata nevoie;
    3a- nu e legal din moment ce nu locuiesti acolo,dar au facut si altii si a fost ok,mai ales pt inceput
    3c- nu e un format standard,majoritatea scrisorilor in Uk au in antet adresa destinatarului;asta vor ei sa vada antetul cu numele tau alaturi de adresa
    3d- poti sa-ti faci abonament,iar daca sunt suspiciosi ,mai ales daca iti iei si un telefon gratis,iti vor cere un avans de cca 100 lire pe care ti-l restituie dupa vreo 3 luni,sau ceva de genul
    3e- O2,Vodafone,EE-vezi topucul de pe romani on line despre operatori si ce paraeri au forumistii despre
    4 -ia-ti cash si depune-i in contul tau,pe care il poti face imediat ce le dai o adresa.Ideea e ca se face pe domicilul din CI de Ro si adresa de corespondenta sau temporara din Uk.
    5- alegerea ta,eu personal as rezolva mai intai cu locul de munca
    6-la fel ca 5
    6a -nu e problema
    6b-MOT-ul e varianta de ITP din Ro,doar ca se face mai des,adica o data la un an si este valabil pt masina,indiferent daca se schimba propretarul
    6c- conform regulilor noi,road tax-ul nu mai e transferabil;la posta pt Road Tax nu trebuie decat sa ai formularul V5,adica dovada de "proprietar",cica se verifica in sistem daca are MOT si asigurare;te lamureste dealerul,o mare parte din ei iti dau si Road tax,contra cost;asigurare trebuie sa-ti faci pe loc,poti opta pt asigurare pt o zi,ca s-o duci acasa si apoi vezi tu, sau sunt dealeri care au inclus in pret si asigurare de cateva zile;
    6d- o poti include pe asigurarea ta
    6e-iti trebuie asigurare
    6f-dealeri iti pot prezenta acest HPI ceck,fara cost suplimentar,orice dealer serios,face acasta verificare cand cumpara masina,cu intentia de a o revinde,deci iti poate da si tie acest raport.daca ai nevoie cauta pe google "HPI" ,ca mai sunt si alte servicii similare,dar HPI e cel mai popular ,sa zicem,HPI fiind numele firmei,precum Adidas,si le zicem adidasi la toti
    6g- taxa de drum e proportionala cu poluarea,de exemplu ,pe Autotrader vei vedea si valoarea ei la fiecare masina,adica nu conteaza diesel sau benzina,cat conteaza,catalizatorul,marimea motorului,etc
    7 -in sud e mai scumpa viata,dar se zice ca e si mai multa liniste; eu unul nu stiu ca nu am locuit in ambele parti sa fac o comparatie

Spor

17. BGeo

BGeo New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult, acum sunt lamurit. Am incetat colaborarea la locul de munca actual, sper ca pe la jumatatea lui noiembrie sa ajung in UK.

18. BGeo

BGeo New Member

Trophy Points:
    0
    Am ajuns, multumesc pentru toate sfaturile primite, toata informatia adunata pe acest forum mi-a fost foarte utila !

19. TFB

TFB New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    mint rubbing
    unde?

20. BGeo

BGeo New Member

Trophy Points:
    0
    Newport Pagnell, langa Milton Keynes.