8.5 C
London
Saturday, June 06, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Declaratie de la notariat

Discussion in 'FAMILIE' started by dansimih, Jul 27, 2008.

1. dansimih

dansimih New Member

Trophy Points:
    0
    Salut la toata lumea,stie cineva daca vii din Romania in UK declaratia care trebuie prezentata la granita ca fiind parinte insotitor,trebuie si tradusa in engleza sau e bine numai in limba Romana?
    Adica,atunci cand ajungi pe Heathrow , te intreaba cineva de declaratie sau se uita doar sa fie trecut copilul pe pasaport.Sper sa-mi poata raspunde cineva. -hello- ello-

2. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Salut. Bine ai venit!!!!!!!! e o adevarata nebunie cu actele. Dk declaratiile sunt facute in UK la notar si trimise ulterior in Romania ele trebuie sa fie supralegalizate cu parafa de la Haga (altfel nu sunt valabile). In Romania tu trebuie sa le traduci si sa le mai si legalizezi. La iesirea din tara trebuie sa prezinti si originalele si traducerile legalizate. Iar acolo nu te mai intreaba nimeni nimic.

3. dansimih

dansimih New Member

Trophy Points:
    0
    Declaratia e facuta in tara,si in cazul asta tot trebuie tradusa?Pai la Romani de ce le trebuie sa fie si tradusa daca in UK nu te mai intreaba nimeni nimic.Oricum multumesc pentru raspuns,o sa trebuiasca sa o traduc.

4. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Dk declaratia e facuta aici in Romania nu trebuie sa o mai traduci
    Trebuie sa fie doar legalizata.

5. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Si iti mai trebuie si cazier scos pt "insotitor minor in strainatate"

6. dansimih

dansimih New Member

Trophy Points:
    0
    Bai fratilor asta cu cazierul ma dat pe spate.Unde scrie ca trebuie sa ai asa ceva ?eu am intrat pe siteul taromului ca la ei are sotia bilet si nu scrie decat de declaratie.De unde scoate-ti voi caziere si traduceri si alte alea ca bagati lumea-n sperieti.Ati fost voi in situate sau ziceti din auzite?

7. dansimih

dansimih New Member

Trophy Points:
    0
    Intrati si voi pe www.politiadefrontiera.ro si o sa vedeti ca nu trebuie nici un fel de cazier,ceea ce trebuie e declaratia de la notar precum ca celalalt parinte isi da acordul si atat.

8. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Eu plec cu copilul in UK in august. Sotul meu e deja acolo. A facut un rand de declaratii pt pasaport si iesit din tara si nu sunt bune -shout- hout- . A trebuit sa le refaca si sa aiba pe ele parafa de la Haga (alti bani alta distractie). Iar cu cazierul chiar e adevarat eu deja l-am scos cu mentiunea "insotitor minor in strainatate". Nu ai vazut si la stirile de la PROTV acum 1 luna ca te intoarce de la aeroport dk nu ai cazier-ul???
    Numai bine! Eu am sunat la cei cu pasapoartele pe putin de 5 ori si nici unul nu mi-a zis ca trebuie ca declaratiile sa aiba stampila de la Haga.

9. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Am intrat si eu pe sit-ul cu pricina. Cu parere de rau te informez ca scrie clar ca-ti trebuie cazie pt a parasi tara.
    Partea buna e ca il poti scoate si pe loc de la politie acum si te costa doar 5 lei.
    Bafta multa

10. dansimih

dansimih New Member

Trophy Points:
    0
    Pai daca ai ajuns sa te iei dupa ce spune la televizoram crezut ca ati fost voi in situatia asta.In cazul asta nu trebuie decat declaratia cum stiam.Daca ai sa intri pe siteul pol.de frontiera ai sa vezi ca;cazierul trebuie doar persoanelor desemnate de parinti sa insoteasca copii in strainatate nu si parintilor.Adica atunci cand iti lasi copilul sa mearga in excursie peste granita cu scoala,si unul dintre profesori trebuie sa fie insotitor legal,desemnat de parinti.

11. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
  12. splash

splash Member

Trophy Points:
    16
    nu va trebuie cazier, decat la insotitor altul decat unul din parinti:

"In baza articolului 2 alin. 2 din Legea nr. 248/2005, privind regimul liberei circulatii a cetatenilor romani in strainatate, minorii romani pot calatori in strainatate numai insotiti, cu acordul parintilor ori al reprezentantilor legali.
    Prin reprezentant legal se intelege persoana desemnata, potrivit legii, sa exercite drepturile si sa indeplineasca obligatiile parintesti fata de minor.

Politistii de frontiera permit iesirea din tara a cetatenilor romani minori numai daca sunt insotiti de o persoana fizica majora, in urmatoarele cazuri:

o

minorului care este inscris in documentul de calatorie a unui parinte si calatoreste in strainatate insotit de ambii parinti sau minorului care este titular al unui document de calatorie individual sau minorului care este titular al cartii de identitate si calatoreste in strainatate insotit de acestia i se permite iesirea in aceleasi conditii si impreuna cu acestia;
    minorului care este inscris in pasaportul unui parinte si calatoreste in strainatate impreuna cu acesta sau minorului care este titular al unui pasaport individual si calatoreste impreuna cu unul dintre parinti sau minorului care este titular al cartii de identitate si calatoreste impreuna cu unul dintre parinti i se permite iesirea in aceleasi conditii si impreuna cu acesta
    numai daca parintele insotitor prezinta o declaratie a celuilalt parinte, din care sa rezulte acordul acestuia cu privire la efectuarea calatoriei respective in statul sau in statele de destinatie, precum si cu privire la perioada acesteia;
    fara a mai fi necesara declaratia celuilalt parinte, numai daca parintele insotitor face dovada faptului ca minorul i-a fost incredintat prin hotarare judecatoreasca ramasa definitiva si irevocabila sau face dovada decesului celuilalt parinte;"

pt insotitori:

minorului care este titular al unui pasaport individual si calatoreste insotit de o alta persoana fizica majora sau minorului care este titular al cartii de identitate si calatoreste insotit de o alta persoana fizica majora i se permite iesirea in aceleasi conditii si impreuna cu aceasta numai daca persoana insotitoare prezinta:

declaratie a ambilor parinti sau, dupa caz, a parintelui caruia minorul i-a fost incredintat prin hotarare judecatoreasca ramasa definitiva si irevocabila, a parintelui supravietuitor ori a reprezentantului sau legal, care sa cuprinda acordul acestora cu privire la efectuarea calatoriei respective de catre minor, la statul sau statele de destinatie, la perioada in care urmeaza sa se desfasoare calatoria, precum si datele de identitate ale insotitorului respectiv,
    extrasul de cazier judiciar,
    documente din care sa rezulte calitatea de persoana desemnata din cadrul unei societati comerciale autorizate, in conditiile legii, sa desfasoare activitati de transport international de persoane (poate avea calitatea de insotitor si o persoana anume desemnata din cadrul unei societati comerciale autorizate, in conditiile legii, sa desfasoare activitati de transport international de persoane)."

si mai sunt niste conditii referitoare la insotitor, pe care le gasiti pe site-ul politiei de frontiera.

13. dansimih

dansimih New Member

Trophy Points:
    0
    Thanks Splash,pentru lamuriri asta spuneam si eu.Si Georgiv ar fi bine sa citesti si tu cele scrise mai sus si sa nu mai bagi lumea in sperieti,inainte sa stii un lucru sigur,ca au mai fost cazuri.

14. splash

splash Member

Trophy Points:
    16
    si daca cumva e cuiva de ajutor, daca plecati (un singur parinte) cu copii din UK spre RO , sotul meu a plecat cu 2 copii, inca minori -hehe- ehe- -13 si 15 ani, acum in Iulie. Am scris o declaratie in Romana si Engleza, 'just in case' dar nu l-a intrebat nimeni, la nicio vama, despre nimic legat de copii. So....

15. agnb1

agnb1 New Member

Trophy Points:
    0

Dan,

Nu te mai ingrijora de traducerea acelei scrisori, pe Heathrow ( sau in orice alt aeroport al Uk-ului) nu te intreaba nimeni daca ai scrisoare. Atata timp cind esti parintele acelui copil (spre ex daca aveti acelasi nume de familie), aveti pasapoarte EU, si mai ales daca spui ca copilasul e trecut in pasaport NU AI nevoie de nici o declaratie, de imputernicire, etc. Imi pare rau ca nu stiu cum stau lucrurile cind plecati din ROM, si ce documente vi se cer acolo. Dar in ceea ce priveste UK, nu te intreaba nimeni de nici un document de imputernicire, decit daca este evident ca aveti colpilul altcuiva ( si nici actunci). POsteaza-mi privat daca mai ai intrebari in legatura cu acest subiect!

16. agnb1

agnb1 New Member

Trophy Points:
    0
    Dan,

inca ceva... M-a promtat sa-ti mai scriu ceva ptr ca am avut timp sa citesc raspunsurile. Cand cumnatul meu a venit in UK in 2006 ( erau vize) doar cu una dintre fetele lui, sora mea i-a scris o scrisoare ( cred ca la notariat in romania) dar ne tradusa, ci doar simpla.. Cind a ajuns aici, asa cum am prevazut, nu a intrebat nimeni nimic. Fii fara grija si nu te mai lasa speriat de cele spuse inainte. Nu as scrie daca nu as fi sigura.

17. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Salut. Am sunat "again" la Bucuresti ca sa intreb de acte si mi s-a spus ca-mi trebuie doar declaratia si pasaportul copilului sau dk e inclus la parinte il prezinti pe ala.
    Mie mi-au zis de cazier cei din Constanta. -badteeths- adteeths-
    Toate cele bune!
    Si declaratia dk e facuta in Romania nu trebuie tradusa. (asta am mai scris)!!!

18. dansimih

dansimih New Member

Trophy Points:
    0
    Ma bucur ca te-ai lamurit si tu,si cu alta ocazie informeazate bine inainte sa faci niste astfel de afirmatii,bafta in UK.

19. alex maior

alex maior New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare all,
    La mine tocmai au sosit sotia si fiul meu, nu a fost nevoie de nimic deosebit fiecare a avut pasaport individual si pentru junior am facut o imputernicire notariala foarte simpla pe o jumatate de pagina. Important e sa contina stampila notariala. Iar la sosire nu au fost intrebati de nimeni nimic, doar au prezentat pasapoartele. Sper sa puteti cu totii sa va revedeti familiile fara probleme in cat mai scurt timp.

Respecte si pupici!

20. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Buna. Unde ai facut tu declaratia???( in UK sau Romania) Si dk ai facut-o in UK nu ti-a mai trebuit pe ea stampila de la Haga??(mie nu mi le-au primit la pasaport cand am vrut sa-l includ pe fii-miu fara stampila) A trebuit sa faca altele.

Share This Page