6.9 C
London
Tuesday, January 21, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

de la yellow de self-suff. la blue fara restrictii

Discussion in 'AVOCATUL RASPUNDE' started by Roman in Scotia, Apr 6, 2013.

1. Roman in Scotia

Roman in Scotia New Member

Trophy Points:
    0
    Domnule avocat, buna ziua.
    As avea nevoie de parerea d-voastra in legatura cu o situatie particulara: pe scurt, eu si baiatul meu ne-am stabilit in Scotia in 2009, eu ca posesor de purple card, ca employee. Baiatului i s-a eliberat un yellow card de self-sufficient ca dependentul meu. La momentul respectiv el avea 19 ani. Nu mi-am pus nici o intrebare legata de culoarea cardului sau ca e de self suff. in acel moment, pt. ca nu stiam prea bine ce inseamna.
    Dupa 12 luni muncite continuu la acelasi employer in acelasi post ( la care sint si acum de fapt) am dobintit drepturi depline de munca si resedinta.
    Se transmit aceste drepturi baiatului meu, ca membru de familie ? El avea atunci 20 de ani. Din cite am citit pe situl ukba, ar rezulta ca da, el devine exempt la rindul sau.
    Nu am aplicat pt. blue in acel moment, nefiind obligatoriu. Baiatul era student full-time, din septembrie 2009, a absolvit in sept. 2012, Bsc. El nu s-a inregistrat ca student. eu sustinindu-l financiar pe durata studiilor.
    In acest moment, el avind 22 de ani, poate munci legal fara sa ceara confirmarea de la ukba?
    Si ar mai urma si alte intrebari, dar, ma opresc aici deocamdata.
    Va multumesc .

2. mdragut

mdragut New Member

Trophy Points:
    0
    Din pacate, in opinia mea, la acest moment nu poate lua employment legal.

Chiar daca se poate presupune ca dupa 12 luni dumneavoastra ati dobandit drept de munca fara restrictii, iar baiatul dumneavoastra in calitate de dependent cu varsta mai mica de 21 de ani ar fi avut drept de munca, faptul ca nu a luat employment in perioada respectiva, acest drept s-a pierdut odata cu depasirea varstei de 21 de ani.

Prin urmare, avand in vedere ca a absolvit o facultate in UK, va sugerez sa faca o aplicatie pentru obtinerea Blue Card-ului cu formularul BR2.

Av.dr. Marian Dragut
    Member of The Law Society of England and Wales
    Solicitor Regulation Authority no. 560597
    Member of The National Association of the Romanian Bars, Ilfov Bar
    ☎ 07895763482 01935472686
    E: info@dragutlawoffice.com
    W: www.dragutlawoffice.com
    www.divortuk.co.uk

3. Roman in Scotia

Roman in Scotia New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc pentru raspunsul prompt. Sincer, eu eram convinsa ca daca a dobindit un drept acesta este permanent, chiar daca nu a fost exercitat.
    Aplicatia e facuta, pe Br1, el ca exempt si eu ca sponsorul sau ( posesor de blue fara restrictii ) si ma intreb acum ce sanse reale de reusita sint....
    Ce semnificatie se da notiunii de "sponsor " ?
    Fiind inca in termenul legal de 12 luni de la absolvire, s-ar putea completa aplicatia initiala cu diploma si tot ce trebuie sau ar trebui inlocuita cu totul?
    Va multumesc mult pentru ajutor.
    Cu respect,

4. mdragut

mdragut New Member

Trophy Points:
    0
    Parerea mea este ca, in acest caz, aplicatia cu BR2 era si mai simpla si mai sigura.

Daca puteti completa aplicatia initiala sau o retrage si transmite alta este si in functie de cat de mult timp a trecut de la transmiterea BR1. In cazul in care doriti sa faceti o completare, va sugerez sa transmiteti o scrisoare de motivare impreuna cu formularul BR2 si documentele aferente.

Av.dr. Marian Dragut
    Member of The Law Society of England and Wales
    Solicitor Regulation Authority no. 560597
    Member of The National Association of the Romanian Bars, Ilfov Bar
    ☎ 07895763482 01935472686
    E: info@dragutlawoffice.com
    W: www.dragutlawoffice.com
    www.divortuk.co.uk

Share This Page