11 C
London
Friday, October 18, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

De la Yellow Card la Blue Card pentru SE

Discussion in 'SELF-EMPLOYMENT' started by mario16, Nov 21, 2010.

1. mario16

mario16 New Member

Trophy Points:
    0
    buna seara!
    am si eu nevoie de cateva sfaturi, daca se poate:
    1:am pierdut actul Yellow card si nu as vrea sa o iau de la inceput cu toate actele, ca sa dovedesc ca intr-adevar l-am avut.
    2:caut pe cineva sa ma ajute sa trec de la yellow la blue card. am un ltd si ma gandeam ca as putea zice ca am fost angajatul firmei mele,... sau poate alte variante, posibil sa ma ajute fostul sef cu ceva acte dar nu stiu ce sa-i cer daca nu e prea tarziu
    3:contabilitate, inchidere de an financiar 2009-2010
    recunosc ca sunt delasator si stau foarte prost la capitolul acte ( si nu numai).
    multumesc!

2. mario16

mario16 New Member

Trophy Points:
    0
    Re: de la yellow card la blue card

3. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0

Mario, tu ai avut un yellow card de student, sau de self employed? Eu am inteles ca ar fi a doua varianta, iar in cazul asta trebuie sa stii ca singurul yellow card care-ti da dreptul sa muncesti legal ca angajat este yellow cardul de student. Numai de la yellow cardul de student se poate face trecerea la blue card dupa 12 luni muncite legal ca angajat.
    Singura modalitate de "a pune problema" este cea legala. Daca credeai ca aducand niste payslip-uri si avand yellow cardul pierdut vei obtine blue cardul, gandeste-te ca cei de la HO trebuie sa se asigure ca tu ai avut dreptul sa muncesti ca angajat.

Vorbeste cu cei de la HO (daca nu vrei sa suni, le poti trimite un mail) si anunta-i ca ai pierdut cardul, iti vor spune ei ce trebuie sa faci, sau daca n-ai neaparata nevoie de card, nu e nevoie sa-l ai cata vreme esti self employed (desi uneori poate ajuta).

Daca insa vrei sa obtii blue card-ul, cum sugereaza titlul discutiei, atunci inscrie-te la un colegiu, muncesti ca angajat 12 luni(in conditiile specifice cursului urmat) pe baza statutului de student si s-a rezolvat problema. Sau muncesti ca self pana obtii dreptul de rezidenta permanenta, sau pana se ridica restrictiile pt romani.

Bafta!

4. mario16

mario16 New Member

Trophy Points:
    0

M-am lamurit si cu yellow cardul. Intr-adevar, am obtinut cardul prin munca, nu ca si student. Mai ramane sa-mi inchei anii de self employed (5 ani?) si apoi mai vad ce e de facut.
    Multumesc, silverfern!

5. Alesia

Alesia New Member

Trophy Points:
    0
    oare am poate cinvea indruma ?!

am si eu o mik intrebare sincera sa fiu ..nu shtiu pe cine sa mai intreb....am venit in uk in 2007 iulie am devenit self emp in 2008 ..iar acuma am aplicat pt yellow din postura de self ....inainte sa aplic am vb la ho si mi-au spus ca dak vreau sa obtin blue cardu pot aplica dupa 5 ani d self ...ulterio am auzit zvonuri ca pot sa obtine yellow iar dupa un an d yellow luc ca self voi obtine blue ...am intrimis actele in timp ce erau la ho am sunta din noi si tipa d la ho mi-a zpus ca nu am cum sa obtin blue din postura d self ..si singura solotie ar fi sa aplic pt cetatenie:(..cum ce sa mai cred si cum sa mai porcedez?com pot sa obtin blue din postura mea pasi care trebuie sa urmez ..si tot odata am dreptul sa aplic pt cetatenie?va rog ajutai cu un rasp ...xxx

6. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Re: oare am poate cinvea indruma ?!

Ca self nu poti sa obtii blue card niciodata, doamna respectiva ti-a dat raspunsul corect.

7. Alesia

Alesia New Member

Trophy Points:
    0
    Re: oare ma poate cineva indruma ?!

vali iti multumesc din suflet pt sfat!!bun ma inscriu la un curs ....dar este obligatoriu sa fie fulltime cursul sau este acceptat si part time??este adv ca in postura d se pot sa fiu aganjata cu contart si ulterior dupa un an am dreptul d bc? ....din ce in ce mi se pare mai greu ...uneori simt ca nu mai am putere sa rezist...si ff greu gasesti oameni mai bine spus romani care au habar si sa te indrumu coret..ori iti dau un sfat nu e bun ori tac si nu iti spun nimik

8. Alesia

Alesia New Member

Trophy Points:
    0

o data ce am yc p baza d se pot sa reaplic pt yc p baza d student ...sau ramana cu yc self si dupa un an pot aplica pt bc fara nici o problema ?

9. Alesia

Alesia New Member

Trophy Points:
    0

multumesc din sufelt pt informatie mi-ai fost d mare ajutor ...ma simt mai usurata ...acuma o sa ma interesez la cel mai apropiata colegiu pt cursuri d esol...eu cand am sosit in uk acu 3 ani ..am venit fara sa stiu pic d engleza:p..stiu e rushinos dar nu am facut la sc ...si consider a as face bine sa incept cu esol ca sa pot stapani f bine engleza...sunt multumita si cu 20 d ora pe sapt legale ..si o sa mai tin SE ca sa ma mai pot folosi d el pana c termin esol.

10. Alesia

Alesia New Member

Trophy Points:
    0

am inteles perfect!!!!multumesc in continuare pt tot ....o sa-ti ascult sfatul pt ca simt ca esti sg care m-a indrumat corect si vreau sa fie bine ...multumesc mult!!!o zi placuta in continuare ...p.s te voi mai stresa cu intrebari ...in caz ca ma voi "impolmoli":p...grija d u !!!

11. marilena966

marilena966 New Member

Trophy Points:
    0
    obtinere blue card,daca sunt self employed

buna tuturor.poate ma puteti indruma in problema pe care o am.sunt self employed de 1 an.lucrez live-in,la un batran.am nr.NI.am inregistrare ca self employed si platitor de taxe.as vrea sa aplic pt.blue card,dar nu sunt tocmai lamurita daca se poate si ce formulare.am printat BR1 dar nu stiu ce drepturi imi da.in cazul in care vreau sa ma angajez undeva,la un birou,etc. am inteles ca am nevoie de blue card.va rog sa ma lamuriti,daca se poate.toate cele bune

12. Luana23

Luana23 New Member

Trophy Points:
    0

si dak te casatoresti cu un britanic tot 5 ani trebuie sa astepti sa treci de la self la blue?

13. valentin

valentin New Member

Trophy Points:
    0

Nu. In acel caz poti aplica imediat pentru Blue Card ca si sotie a unui cetatean britanic.

14. danasimi

danasimi New Member

Trophy Points:
    0

va rog lamuriti-ma si pe mine. eu am muncit din martie 2010 ca si aupair . pe 24 martie 2011 am implinit un an oficial de cand am purple card.deci am 12 luni muncite legal si fara intrerupere mai mare de 30 de zile. pot aplica acum pentru blue card. insa nu am fluturasi de salariu. ajunge doar scrisoare de la angajator? trebuie sa se specifice in scrisoare si suma cu care sunt platita? o alta intrebare ar fi : daca dupa ce obtin blue cardul vreau sa imi schimb job-ul, ar fi mai indicat sa imi fac NINO acum? sau in momentul in care aplic pt alt job? apoi, as vrea ca logodnicul meu sa vina aici. eu am completat br3 pt aupair.iar acum trebuie sa completez br1 pt blue card. e corect? daca el vine si ii gasesc un job cu contract pe baza acestuia si a unei scrisori de la angajator ii pot obtine yellow card? sau ma rog worker accesion card? dupa 12 luni de munca poate si el aplica pt blue card? sau am alta solutie? stiu ca daca vreau sa il declar partener trebuie sa aduc dovezi insa nu am ce nu am impartit facturi pana acum , nimic.... suntem de trei ani impreuna si vrem sa ne casatorim.insa am avea posibilitatea doar in 2012. iar eu as vrea ca el sa vina aici in iulie, august. credeti ca ar fi mai bn sa astept pana el va fi sotul meu? va fi mai usor? daca imi voi schimba numele va reprezenta o problema? si inca o rugaminte! am fost o saptamana in tara in vacanta si mi-am facut pasaport simplu temporar care este valabil un an de zile. insa am citit pe un site ca indicat ar fi daca aplic pt blue card sa trimit si actul p baza caruia am intrat ultima oara in uk. eu am intrat cu buletinul. daca trimit doar pasaportul credeti ca o sa reprezinte o piedica? pff din atatea informatii nu mai am o ordine in intrebari. sper sa intelegeti si sa aveti raspunsuri pt mine.apreciez orice raspuns care ma poate ajuta! va multumesc!

15. agnb1

agnb1 New Member

Trophy Points:
    0

Buna Vali

mersi mult pt toate sfaturile so far, esti bine documnentat. Pina acum ai reusit sa -mi raspunzi la toate dilemele ( desi nu am pus eu intrebarile) dar am una mica inca:
    Este chiar adevarat ca inafara celor 20 ore legale ca si employee (through yellow card student) poti lucra (detinind acelasi card) ca si self employed...
    Nu afecteaza asta atunci cind vrei sa aplici ptr Blue card? Da-mi si mie un link daca vrei de pe UKBA site - il citesc eu! Iar daca sti asta din experienta, cu atit mai bine!
    Mersi anticipat

16. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0

agnb1, munca sub forma de angajat si munca sub forma de self employed sunt doua chestiuni diferite. Romanii sunt restrictionati in privinta muncii ca angajat, nu in privinta desfasurarii unor activitati economice (asta fiind self employmentul). Atat ca student cat si ca self employed un cetatean roman isi exercita un drept ce deriva din tratatul de functionare al uniunii, nu exista o interdictie a exercitarii acestor drepturi simultan. Nu vei intalni pe site-ul UKBA scris clar chestia asta (nu comentez motivele).
    Munca sub forma de self employed nu se face in baza unui card de student ci in baza dreptului de a desfasura o activitate economica(self employmentul). Pentru a fi self employed nu e necesara obtinerea unui card de la UKBA - insa se poate obtine daca aplicantul doreste acest lucru. Un student care alege sa desfasoare si o activitate ca self employed, dupa ce obtine yellow cardul de student va avea mai multe drepturi decat un self employed (cu sau fara yellow card de self employed) - va avea in plus dreptul de a munci ca angajat (in conditiile date de natura cursului pe care il urmeaza).
    Aplicatia pentru blue card n-are legatura cu activitatea ca self employed. Blue cardul se poate obtine cand persoana respectiva devine 'exempt from worker authorisation' - in cazul de fata asta inseamna 12 luni neintrerupte muncite ca angajat in baza yellow cardului de student obtinut in prealabil.

danasimi, scrisoarea si cardul de au pair ar fi de ajuns, important e sa fie datele de contact ale familiei si sa raspunda la telefon cand vor suna cei de la UKBA. NINO nu e dependent de un anumit job, e un numar dupa care vei fi identificata ca platitor de taxe in UK, valabil toata viata indiferent de cate job-uri vei schimba. S-ar putea sa-l obtii mai usor avand blue card-ul. Da, pentru blue card completezi BR1, aplici pe baza a 12 luni lucrate legal in UK. Prietenul tau nu poate obtine un yellow card pe baza unei scrisori de la angajator, iar permis de munca ar putea obtine doar daca acel angajator nu gaseste forta de munca locala sau din restul statelor europene pentru acel job. Citeste tutorialele despre dreptul de munca din sectiunea 'UK de la A la Z' ca sa vezi in ce conditii ar putea munci legal. Daca iti schimbi numele nu-i nici o problema, le trimiti actele doveditoare celor de la UKBA si-ti vor elibera alt card pe noul nume, roaga-i totusi sa-ti spuna exact ce acte trebuie sa trimiti. Si cartea de identitate si pasaportul sunt documente de identificare si de calatorie pentru un cetatean roman in spatiul EU, din punctul asta de vedere ar trebui sa nu conteze pe care il trimiti. Totusi cred ca ar fi bine sa trimiti actul cu care ai aplicat pentru cardul de au pair.

17. agnb1

agnb1 New Member

Trophy Points:
    0

meaning cele 20 ore legale ca si employee in paralel cu studiul de full time dutata 1 an, right?

18. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0

Inseamna cele 20 de ore de munca legala pe saptamana si full time in vacante, atata vreme cat persoana respectiva studiaza la o institutie autorizata (indiferent daca studiaza full time sau doar o ora pe saptamana). Nu e nevoie sa dureze un an cursul, dupa terminarea lui se mai acorda 4 luni drept de munca full time. Un an trebuie sa dureze perioada in care acea persoana lucreaza legal ca angajat.

19. agnb1

agnb1 New Member

Trophy Points:
    0

mersi mult, ca ntotdeauna concret si logic, super. Te superi daca imi dai si mie link-ul unde scrie asta pe UKBA site? Eu m-am ratutit, am citit si m-am documentat, dar bucata asta de legislatie nu am gasit-o. Of, sint stresata putin. Insa am gasit colegiile acreditate de UKBA pe websitul lor, cautind altceva, si o sa le postez pt cine este interesat!

20. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0

In general pe site-ul UKBA sunt informatii generale, cat mai accesibile publicului larg - 'riscul' e ca nu orice situatie sa fie acoperita si sa apara omisiuni. Chestia cu cele 4 luni, respectiv neobligativitatea ca un student sa studieze full time e prezenta in ghidul pentru lucratorii UKBA - e interpretarea rezultata din Accession (Immigration and Worker Authorisation) Regulations 2006, Immigration (European Economic Area) Regulations 2006, The Accession (Immigration and Worker Authorisation) (Amendment) Regulations 2007 - le poti gasi pe legislation.gov.uk).
    http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/sitec ... iew=Binary
    pag109

Share This Page