8.9 C
London
Sunday, October 25, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

de la self employed la employee

Discussion in 'ARHIVA' started by just_me, Mar 6, 2008.

1. johncretzu

johncretzu New Member

Trophy Points:
    0

2. ameliesense

ameliesense New Member

Trophy Points:
    0
    buna tuturor
    daca se poate sa ma lamureasca si pe mine cineva ca sunt confuza in privinta situatiei romanilor in anglia: este adevarat ca noi nu avem dreptul de munca, in sensul de angajati, ci doar self/employeri? eu de ex daca voi incerca sa depun cv/uir la diferite institutii pt a fi angajata, voi fi din start respinsa, caci sunt romanca? va multumesc tare mult -shout- hout-

3. splash

splash Member

Trophy Points:
    16
    daca ai putintica rabdare sa citesti pe forum, da search in stanga sus, linia albastra, cuvintele cheie : drept de lucru, angajare...s.a.m.d., sau intra direct la Nou venit, dreapta...si mai sus!!!!
    dupa ce citesti, daca nu te lamuresti, posteaza mataluta din nou. Spor la cetit! -evilcomp- vilcomp-

4. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
  5. splash

splash Member

Trophy Points:
    16
    merci rebecca, am uitat sa 'paste', ca de copiat il copiasem... -fingernose- ingernose-

6. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    No problem...stiu ca e mai usor sa dai click, sper sa nu te deranjeze... -hi5- i5-

7. crazygirl

crazygirl New Member

Trophy Points:
    0
    salutare.Am o problema cu care nu sunt lamurita, cu toate ca am mai citit pe aici....dar poate imi raspunde cineva concret, deci...eu sunt inregistrata la au-pair, la sfarsitul lui august pot aplica pentru blue card, dar intre timp mi s-a oferit sansa de a mai lucra undeva, in timpul liber si firma mi-a spus ca ma pot inregistra ca self employed, si asa pot obtine si NINO, credeti ca inregistrarea mea ca self imi poate afecta obtinerea blue card-ului???are vreo legatura???
    Multumesc -kiss- iss-

8. Oana

Oana New Member

Trophy Points:
    0
    Nu are nici o legatura,poti sa fii au-pair si self-employed in acelasi timp,e ok.Nu-ti afecteaza aplicatia pt blue card la implinirea anului de au-pair.

Si da,ca self employed poti sa prestezi servicii si pt ca va trebui sa platesti taxe vei putea obtine NINO relativ usor.

-takecare- akecare-

9. crazygirl

crazygirl New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult! eram cumva in dubii ca nu prea am mai auzit asta pana acum, dar sa speram ca va fi asa.

10. patriciagingell

patriciagingell New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare tuturor! Am si eu cateva intrebari, imi cer scuze daca raspunsurile la situatii similare s-au dat deja; eu de regula citesc cat pot de mult inainte, din informatiile/experientele postate pe forum...however,in ultima vreme am ramas un pic in urma cu cautatul pe net.
    Deci: as vrea sa ajut o prietena care se afla la noi de 2 luni si ceva si in prezent ma ajuta cu ingrijirea celor 3 copii. Ea nu are nici un act/card/statut clar inca.In luna iunie va implini 28 de ani. Eu sunt casatorita cu un britanic si am si eu cetatenia deja.Acum intrebarile:
    1. Mai are vreun sens/sansa sa aplice pentru purple card ca si au-pair?Stiu ca legea spune pana la 27 de ani dar daca ea inca nu a implinit 28 ar avea sanse sa se califice? am citit undeva de cineva care a luat purple card la 29 de ani. Daca ar lua cardul asta, tot ce mai e nevoie dupa este sa stea un an fix si sa-i dam scrisoarea respectiva pentru a aplica pentru blue card?
    2.Varianta 2. Realizez ca trebuie sa facem ceva urgent ca sa nu stea ilegal, deci se poate inscrie ca si self-employed.Daca o face, poate sa puna o amestecatura de domenii gen: baby-sitting, cleaning, hairdressing, typing?? trebuie sa fie cumva inrudite domeniile astea? Si tot la versiunea asta: ea primeste evident niste bani pentru ajutorul dat noua.trebuie sa se apuce atunci efectiv sa ne taie invoice-uri la fiecare luna?Ea isi mai doreste inca un part time dar daca nu va gasi ceva imediat care sa se potriveasca orelor ei ramase libere, nu va avea probleme cand se va vedea ca ea a primit venit doar din partea unei singure familii?Si de asemeni, nu va bate la ochi cumva pentru cei de la Inland Revenue ca adresa ei unde este inregistrata este aceeasi cu adresa familiei pentru care a prestat niste servicii?
    3.In toamna va avea optiunea sa se inscrie la un curs la colegiul local care este acreditat si sa ia yellow cardul care sa ii dea drept la 20 ore sau mai mult daca merge la NVQ2...OK...asta e mai mult o constatare, nu cred ca am intrebari pe tema asta...banuiesc doar ca e cea mai buna solutie, insa ma gandesc ca trebuie facut ceva pana atunci ca sa nu aiba statut incert.
    A, si inca ceva.Si-a deschis un Passport Account la HSBC.Daca devine self-employed i se va cere sa aiba un cont bancar mai special, tip business? sau poate ramane cu acesta din prezent?
    Daca mai imi vine ceva in minte mai postez.Cred ca cel mai tare as vrea sa stiu daca varianta self nu ii va face vreun deserviciu. imi amintesc ca am citit aici undeva cineva spunand ca statutul de self te restrictioneaza sau asa ceva...De exemplu recent a vazut un anunt in ziar pentru dental nurse, sau hairdressing, sau...sau .... In situatii din astea poate sa-i intrebe simplu daca ar lua-o ca si self-employed? fiind vorba de companii mici..
    Gata m-am intins prea mult..Multumesc aniticipat pentu raspunsuri.
    Patricia -thankyou- hankyou-

11. Oana

Oana New Member

Trophy Points:
    0
    Buna.Eu as zice sa aplice pt blue cat inca mai are 27 de ani si oricum mai e destul pana la ziua ei deci are toate sansele sa ia acel card.Cel mai bine e sa incerce mai intai varianta asta,mai ales ca dupa un an va obtine blue card si nu va mai avea restrictii in ceea ce priveste munca.Si da,ca au-pair care a lucrat un an legal tot ce este necesar la aplicatia pt blue este card-ul de au-pair si scrisoare de la familie care sa confirme perioada.

Daca o refuza cei de la HO pt aupair,poate sa se inregistreze self-employed din urma,stii ca ai voie sa lucrezi 3 luni pana in ziua cand te inregistrezi,deci incercati asta cu au-pair-ul si daca nu merge se inregistreaza self-employed si spune ca lucreaza din martie sau aprilie.
    In legatura cu contul,nu-i trebuie nimic in plus,Passport e ok,si eu il am de un an (tot self-employed sunt si eu) si nu am avut nici o problema.Il folosesc pt orice.

Referitor la domeniile in care se inregistreaza,fiecare din ele este privit ca o afacere separata.Deci daca se inregistreaza ca nanny si ca cleaner,trebuie tinute evidentele separat,ca pt doua afaceri.Ceea ce nu e prea convenabil.In schimb,poate sa-si aleaga de ex childcare iar pe facturi e ok daca scrie diverse activitati ce se pot face cu copiii,unele persoane trec chiar si curatenia sau calcatul pentru ca uneori sa ai grija de copii inseamna si sa le calci,sa la faci mancare,sa fac curat dupa ei,deci exista scuze...Totul e cum interpretezi tu lucrurile.

Statutul de self e ok dar nu-ti ofera nici un avantaj,nu blue card,nimic.Doar dupa 5 ani se obtine automat rezidenta permanenta,iar dupa 6 poti aplica pt cetatenie.Cam asta e tot.Singurul avantaj este ca sotul/sotia de self au drept de munca in UK,dar banuiesc ca nu e cazul ei,deci nu o ajuta cu nimic.
    -takecare- akecare-

12. patriciagingell

patriciagingell New Member

Trophy Points:
    0
    Oana, multumesc pentru sugestiile tale! Acum m-am mai clarificat un pic.Insa as vrea sa mai intreb: tu spui ca prietena mea sa incerce sa aplice pentru purple card(pt.aupair) acum, cat mai are inca 27 de ani si poate are o sansa sa il ia.Dar odata luat cardul asta, oare nu-si va pierde el valabilitatea in momentul in care ea implineste 28 de ani peste 3 luni? Imi amintesc clar ca cineva a scris undeva ca a luat purple card la varsta de 29 de ani! Este posibil asa ceva? Si chiar daca ti-l da, in momentul cand aplici pentru blue card la terminarea celor 12 luni continue, nu sunt sanse sa te respinga daca vreun cap mai luminat de acolo verifica exactitatea implinirii celor 27 de ani dupa care nu mai ai voie sa fii aupair??
    Mersi mult,
    Patricia

13. Oana

Oana New Member

Trophy Points:
    0
    Asta nu mai stiu,dar merita incercat.Din moment ce ii dau purple nu au cum sa-i ia acest drept,doar daca doamne fereste schimba familia si vreun "cap luminat" cum ai zis si tu spune nu pt ca deja va fi implinit 28 de ani.

Totusi sa incerce si sa nu mai piarda timpul,ca trece foarte repede si e pacat.Oricum alta sansa sa ia blue card nu are,si in cazul in care dupa un an nu-i da HO blue pe motiv ca ar fi fost au-pair in timp ce avea 28 de ani atunci poate sa se inregistreze self-employed,e bine sa incerce ca am auzit destule si eu spun ca o sa mearga chestia cu au-pair daca aplica acum cat indeplineste toate conditiile legale.Sau cel putin asa sper...

Numai bine !!

14. dr andrei m

dr andrei m New Member

Trophy Points:
    0
    Am si eu o intrebare!este vreun roman medic veterinar practicant in anglia?Iar daca il stiti cumva,intrebati-l va rog ,daca poate sa scrie unde lucreaza si poate sa ofere un nr de tel sa cer niste detalii in plus Va multumesc anticipat! -brokennose- rokennose-

15. brunetel21

brunetel21 New Member

Trophy Points:
    0
    Cu o interebare vin si eu va rog: ca si self-employed poti angaja cetateni romani care nu au work permit? adica eu imi deschid o firma si vreau sa aduc muncitori romani.Pentru a fi legal e nevoie ca si ei sa fie self-employed? asta ar inseamna o gramada de chitante si facturi date intre noi inutil.

Multumesc anticipat

16. ionu

ionu New Member

Trophy Points:
    0
    imposibil, in nici o tara nu poti sa faci asta, sa angajezi oameni care nu au drept de munca, de asta e dreptul de munca acordat sau nu, daca nu se tine cont de el.
    statul ia taxe de la cei ce muncesc, daca se munceste la negru statul nu ia nimic de aceea a impus pedepse mai mari sau mai mici.

din cate stiu ca si self-employed poti sa ai alti self-employed pe langa tine pe care sa-i platesti tu.

mai nou ca si companie (ltd) cand angajezi un self-employed trebuie sa suni tax office (cred) sa afli ce taxe trebuie sa platesti pt respectivul.

17. reka

reka New Member

Trophy Points:
    0
    hop un rasist

-shucks- hucks-

Pt IONU deja chiar ca o dai la prosteala Te rog spune mi sincer te vrei singur in anglia asta, ca vad ca arunci cu sageti peste tot!!!!! Tie frica ca iti va lua cineva painea de la gura go to Dublin acolo sunt multi ca tine ai putea fi manager anti romani -congrats- ongrats-

18. ionu

ionu New Member

Trophy Points:
    0
    brunetel21 a vrut un sfat legal, nu stiu ce te aprinse-si asa reka, in privinta sagetilor trebuie sa-mi iau tolba si arc mai intai

si departe de mine gandul de a ma dori singur aici

19. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
    Reveniti la topic va rog. Discutiile personale pe privat va rog.

Merci

Negrutxa
    Moderator

Share This Page