20.7 C
London
Thursday, September 19, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

De la politica Romaniei la viata in UK

Discussion in 'Politica' started by gobryella, Jan 23, 2006.

1. gobryella

gobryella New Member

Trophy Points:
    0
    Motany
    Asa prezentata,cu o buna organizare,este trazzzzzzznet.Pacat ca frumusetea ei nu se reflecta si in viata romanului(doar pt asta a fost conceputa).
    Din informatiile pe care le primiti din tara,ce ziceti?suntem pe drumul bun?
    sunt printre voi persoane care s-au gandit sa stranga un ban si sa se intoarca?si ce vor sa faca?

2. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Politica Romaniei

Mda...eu sunt o astfel de persoana.
    In vara ma intorc desi sunt doar din august 04 aici.
    Ma intorc la un post in invatamant, stiu cati bani o sa iau, stiu ca nu vor fi ca aici, stiu ca e posibil sa mai strangem cureaua pt unele chestii...dar sunt prea legata de casa, de familie, de prieteni si de scoala asta unde ma intorc..

Ce sa spun, am incredere ca vor veni vremuri mai bune. Nu ma iau dupa statistici sau dupa ce prezice mama Omida in fundul cestii... :eek: Eu cred doar ca e timpul sa ne fie si noua mai bine..

Toata lumea ne-a zis ca suntem nebuni sa ne intoarcem. Dar am stat suficient, nu am venit aici sa ne imbogatim...Ne-am terminat casa, am mobilat-o, mai strangem ceva pana la vara si gata...ne-a ajuns. In plus...decat sa stau aici si sa imi permit toate cele si sa ma usuc de dorul celor dragi...mai bine acolo langa ei si ne-om descurca noi cumva.

Aaa....sa nu uit. Pt nimic in lume nu mi-as creste copilul aici.

p.s. Nu dati cu roshii! ;)

3. gobryella

gobryella New Member

Trophy Points:
    0
    Politica Romaniei

:D De ce sa dea cineva cu rosii in tine?Gandesti bine.
    Eu sunt nevoita sa vin acolo.Sotul meu este in Londra de 2 ani cu acelasi tip de viza ca a sotului tau.Am refuzat sa vin pana acum pt ca avem o fetita si eu nu puteam sa ma rup de ea ,si mai este si serviciul meu pt care am invatat si tras multe sa-l obtin.
    Eu nu mai iau dupa fundul cestii.Eu mai iau dupa cele 11 milioane pe care le iau la salar si...ii vad...si nu-i mai vad.
    Avem casa si aveam si masina,el un servici bunisor,dar a vrut altceva.pt fata.
    Te rog sa-mi spui de ce ai zis ca nu ti-ai creste copilul acolo?Este important pt mine .Ne gandeam sa luam fata cu noi.
    Multumesc :-*esti dragutza :)

4. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Politica Romaniei

Am sa punctez pe rand de ce nu mi-as creste copilul aici, dar repet ca fiecare poate gasi societatea asta diferita si poate avea alta experienta, fie ea buna sau rea…asa ca don’t take anything for granted!

1. Nu imi place sistemul medical si pace. Nu vreau sa ma gandesc ca daca am copilul bolnav trebuie sa fie pe moarte caci doar asa prescriu doctorii de aici medicatie.

2. Gradul de bullying extrem de mare in scoli. Poate si in .ro sunt certuri si/sau batai intre elevi dar ca aici nu cred ca am mai intalnit…sa vina copiii cu fatza taiata acasa sau cu urechea franjuri…si mai mult decat atat (chiar e o reclama zilele astea aici, if you are being bullied tell someone), acesti copii abuzati de colegi sunt terminati psihic. Deci chiar nu vreau sa stau cu teama ca azi copilul meu poate fi omorat in bataie la scoala de catre colegi sau, la fel de rau, sa traiesc cu gandul ca ccc copilului meu ii este frica sa mearga la scoala.

3. Nu imi place sistemul scolar (pana acum nu imi place mai nimic…he he), desi este posibil sa se mearga pe dezvoltarea laturii artistice, creative a copilului, mi se pare ca material nu acopera nici pe departe ceea ce eu am invatat in scoala, la randu-mi. Nu sunt comunista, dar daca eu am putut si am ajuns omul care sunt, inseamna ca si copilul meu va putea mai mult…ori scoala de aici nu mi se pare suficient.

4. Desi este punctul 4, are o mare importanta pt mine. Nu vreau sa imi cresc copilul jucandu-ma eu cu el zi de zi in loc sa se joace el cu prietenii lui, ori aici este f greu…nu poti lasa copilul in fatza casei la joaca ca in .ro si cred ca aici nu pot fi contrazisa. Este unul dintre cele mai periculoase orase, atat din pdv al violentei pe strazi cat si al drogurilor.

In plus, scolile bune sunt cele private, unde te poti astepta la 10mii de lire pe an taxa si poate si mai mult. Daca il dai la o scoala de stat, sansele sunt mari sa aiba numai colegi arabi si negri care…desi NU SUNT rasista, nu par a fi foarte prietenosi cu albii, din pacate..

Poti insa cunoaste alti romani cu copii ca sa castigi prieteni pt copilul tau. Sunt multe locuri unde il poti duce, muzee, teatre, parcuri de distractii…dar nu te astepta sa il poti vedea jucand in Londra sotronul sau mai stiu eu ce jucam in curtea blocului cand eram mica…

Cam asta am in minte acum. Inchei asa cum am inceput: poti avea o alta experienta aici, este f posibil ca tie sa iti placa si sa te multumeasca viata de aici…asa ca asteptam impresii de la tine peste cateva luni.. ;)

p.s. Scuze daca am fost off-topic.

5. alinutza

alinutza New Member

Trophy Points:
    0
    Politica Romaniei

sa stii ca eu am un baietel de 4 ani si jumatate si am citit ce a spus motanik despre a nu-ti creste copilul aici. Nu vreau sa o supar dar nu sunt intru totul de acord cu ea. E greu intradevar sa-ti cresti copilul aici mai ales deaca nu l-ai nascut aici ci trebuie sa-l desradacinezi sa-l rupi de prieteni etc, cum a trebuit sa fac eu. Dar s-a adaptat, merge la scoala in primul an (aici incep un fel de clasa pregatitoare la 4,6 ani dar e inclusa in sc) iar in sept va fi clasa 1. Daca stii sa alegi sc cu ochii deschisi si te ocupi de el ca si in romania nu sunt probleme. Scoala fiului meu este de stat eu platesc doar masa si fiul meu la 4,6 ani stie deja sa scrie (binenteles nu cursiv) si o multime de cantece. Ii invata chiar si arta iar fiecare clasa are 3 pc in clasa si exista si o clasa speciala cu 30 pc-uri unde merg cand au ITC. Au uniforme speciale de sport, au ora de joaca si in afara de pauza de masa cand sunt supravegheati indeaproape nu au alte pauze de genul invatatoarea dispare si ei alearga pe culoare si-si sparg capul ca in Romania. Au ora de joaca , ora de poveste, ora de calculator ,ora de arte (invata despre tablouri celebre), ora de pictura, sport, relaxare, etc. Eu nu am vazut nici o sc de stat in rom care are toate posibilitatile acestea. In plus probleme poti avea in orice tara de genul bullying, si sunt sigura ca romania face mult mai putin pentru a preveni asta decat anglia, dar anglia recunoaste astfel de probleme si vrea sa le previna. Cazuri de copii taiati pe fata etc, eu nu am vazut dar probabil exista in zona de nord a angliei la fel cum si la noi la tara se omoara oamenii si fratii intre ei. Referitor la sistemul medical si mie mi-a fost greu sa ma adaptez cu el pentru ca de fapt ei dau antibiotice numai daca ai cu adevarat o infectie. Nu este adevarat ca te lasa sa mori dar nici ca in Romania unde de fiecare data cand stranuta fiul meu primea antibiotic de la doctor. La inceput am fost revoltata cand fiul meu s-a imbolnavit si nu am primit decat un sirop de tuse dar acum am incredere in ei iar fiul meu tocmai a trecut singur peste o receala de o saptamana fara febra doar cu tuse si sunt mandra de mine ca nu am bagat antibiotice in el degeaba cum as fi facut in romania. Iti dau si ei sirop de tuse, de scadere a febrei de fapt le poti cumpara si singura, mai putin antibiotice. Te salut si daca mai te pot ajuta cu ceva din punctul de vedere al unei mame cu multa placere, ALINA

6. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Politica Romaniei

Alina, nu ma deranjeaza absolut deloc, ba chiar incurajez si pe altii sa mai raspunda. Nu ar fi normal sa avem toti aceleasi pdv. ;)

In plus, eu chiar ma bucur pt tine ca e ok si cu scoala si cu sistemul medical.

Insa trebuie avut in vedere ca in afara Londrei e mai bine decat aici, in oras. Parerea mea.

7. alinutza

alinutza New Member

Trophy Points:
    0
    Politica Romaniei

da cred ca ai dreptate, probabil ca ideal este sa locuiesti destul de departe de londra pt a evita ce e mai rau dar si destul de aproape pt a profita de ce e mai bun. Are sens ce spun eu? ;D

8. alessa

alessa New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ...nu vreau sa te supar Alina ..dar eu sunt cu totul de acord cu Motanicksunt de 2 ani in Uk...am locuit in Manchester ..dar cand l-am adus pe fiul meu ne-am mutat in Lymm..un orasel mic ,linistit..genul posh...foarte scump ..dar fara probleme..si noi am considerat ca merita sa fim linistiti si sa nu ne fie frica ca se intampla ceva cu copilul nostru in timp ce este la scoala..sotul meu este englez,dar de multe ori el este home sick 4 Romania...si spera ca in curand sa ne stabilim acolo,adevarul este ca noi vedem doar partea goala a paharului dar Romania are si parti bunesi sincer imi este tare dor sa imi sune vecinii mei la usa neinvitati sa bem o cafea impreuna ;)..ceea ce aici nu prea se imtampla....sau imi este dor de restaurantele noastre unde nu vezi femei bete la tot pasul cum se intampla aici.O zi buna tuturor :-*

9. alinutza

alinutza New Member

Trophy Points:
    0
    sunt total de acord cu tine referitor la vecinii care iti bat la usa neinvitati sa bea o cafea, Alessa. Si eu sunt home sick dar ceea ce am vrut sa spun este ca aici ca si in romania sunt riscuri pe care trebuie sa faci tot posibilul sa le eviti. crezi ca daca baiatul tau era in romania si voi locuiati in ferentari (daca esti din bucuresti) ar fi fost safe la scoala? sunt sigura ca l-ai fi dat la o sc in centru sau te-ai fi mutat in alta parte cum ai facut si aici. Si eu imi iubesc tara si mi-as dori ca sotul meu sa poata gasi ceva de facut in romania ca sa putem locui acolo, dar asta nu inseamna ca trebuie sa aruncam cu pietre in anglia. Eu doar am vrut sa specific ca situatia nu e asa de neagra (cel putin nu asa o vad eu) cum a infatisat-o motanik. De cate ori ti-ai luat copilul de la sc taiat pe fata? pentru a spune ca asta se intampla in anglia ca si situatie generala acest lucru ar trebui sa aiba o oarece frecventa iar daca stii sa alegi sc si locul in care vrei sa-ti cresti copilul (lucru valabil si in romania) este o posibilitate la fel de redusa ca si acasa sa pateasca ceva. oricum as vrea sa mai vb, cati ani are fiul tau? salutari

10. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Alina, nu am generalizat dar cazurile aparute in presa legate de bullying sunt din ce in ce mai numeroase.

11. alessa

alessa New Member

Trophy Points:
    0
    Alina din fericire nu am locuit in Bucuresti ;D..eu mis ardelenaca din Sighisoara .. :)...dar vreau sa spun ca eu am fost socata mult timp de ce vedeam la tv aici ,inclusiv ce am vazut in scoli,comportamentul adolescentilor de aici ,vreau sa spun ca nu imi venea sa cred cand am auzit cat de tinere sunt mamicile pe aici ...14 ani-15,seamana cumva cu povestea romilor de pe la noi ,fac copii pt bani pe care ii primesc de la stat!!!...iar ca nivel de cultura....sunt mult mai jos decat noi....nu spun ca tre sa aruncam cu pietre in ei....dar ei au mai multe posibilitati decat au cei din Ro...si totusi nu se ridica la nivelul multor copii din Ro.Baiatul meu este destul de mare dar tot mi-a fost frica sa il vad crescand in mediul de aici..norocul meu ca este un copil bun si nu s-a lasat atins de ce e rau pe aici...are 18 ani :)..dar sa lasam Anglia..cand ne strangem fetelor la o cafea si o birfa mica ?... ;D :D ;) :-*

12. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Nu ca dau cu pietre...dar imi vine in cap vorba aia cu pe afara e vopsit gardul si inauntru leopardul...cam asa si cu astia. Din afara vai ce tara curata, civilizata, bogata, ce bine si frumos e totul aici...si cand vii sa traiesti aici realitatea e cu totul alta.

Alessa, hai sa ne strangem intrun weekend undeva ;)

13. administrator

administrator Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Sa mai treaca ceva vreme, ne strangem mai multi, undeva in Londra, zic eu, deal? :) Facem o intalnire cu membrii site-ului...

14. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Super! Sa se si mai inmoaie vremea asta, prin primavara incolo..
    Poate chiar la un restaurant romanesc ;)

15. administrator

Trophy Points:
    38
    Daca totul merge bine, asa cum planuim, poate chiar la restaurantul nostru :)

16. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Heeei, aveti panuri mari!
    Doamne ajuta atunci sa va mearga bine si sa mancam o ciorba de burta la voi la restaurant! ;)

17. administrator

Trophy Points:
    38
  18. ramy

ramy New Member

Trophy Points:
    0
    Mda..dragut subiect.

Eu cred ca nu pleca nimeni din tara lui de bine ce ii e...intr-un fel sau altul toti cautam sa ne facem viata mai placuta...
    De fapt cautam starea de normalitate,care in Romania nu o gasesti...ma refer aici la aspectul financiar.

Viata ne ofera si avantaje si dezavantaje...aici avantajul e lira sterlina..dezavantajele tin de partea sufleteasca..dor de casa, familie, viata care ai lasat-o..

Una peste alta, viata e plina de surprize..asa ca in orice minut putem sa schimbam ceva...

19. kmi

kmi New Member

Trophy Points:
    0
    motanik..am citit pledoaria ta..vis a vis de cresterea copilului aici...total gresit!!!!! chhiar nu pot sa cred ca gandesti asa limitat..no offence..m-ai revoltat la maxim ,nu stiu daca pot dormi in noaptea asta..hihihi poate imi trimite admin un somnifer.

20. kmi

kmi New Member

Trophy Points:
    0
    gobriela ,ei nu dau antibiotice cand ai raceala virala...la virus nu se da antibiotic!

Share This Page