8.2 C
London
Sunday, June 07, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

De la blue card temporar la blue card permanent

Discussion in 'EMIGRARE' started by ramoncita_2010, Feb 6, 2012.

1. ramoncita_2010

ramoncita_2010 New Member

Trophy Points:
    0
    Hello,
    Am blue card obtinut ca dependent de SE. Stiu ca trebuie sa muncesc 12 luni cu contract ca sa pot solicita BC definitiv pt mine si pt sotul meu.
    Intrebarea mea este: cele 12 luni de contract trebuie sa fie doar full-time sau accepta si part-time?
    Multumesc anticipat -thumbsup-

2. just_s

just_s New Member

Trophy Points:
    0
    Buna, ramoncita_2010, nu conteaza numar de ore lucrate, important ii sa fie legal, cu contract si la sfarsitul celor 12 luni lucrate sa ai 12 payslip-uri.Poti lucra fie full-time fie part-time.Toate cele bune.

3. ramoncita_2010

ramoncita_2010 New Member

Trophy Points:
    0

Multumesc mult de raspuns! -thumbsup-

4. raisa148

raisa148 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna tuturor,

AM o intrebare. Daca mi-am luat blue cardul in urma a 12 luni lucrate ca si au pair si sotul meu si-a luat blue cardul ca dependent de mine, asta inseamna ca avem carduri temporare cau permanente, sau eu permanent si el temporar ...? Pls help.

Multumesc

5. drinae

drinae New Member

Trophy Points:
    0
    @raisa: ar trebui sa fie ambele permanente. Ce scrie pe carduri la rubrica 'Remarks'?

6. ANCUTZA12

ANCUTZA12 New Member

Trophy Points:
    0
    Blue Cardurile sint permanente, asta doar daca scrie pe el la remarks ceva.
    Verifica pe Blue Card, daca nu ai nimic scris, restrictii sau data de expirare inseamna ca este permanent.
    Sra mea a luat Blue Card ca dependenta de mine si este permanent si a fost in UK doar 6 luni fara sa lucreze.

7. lalaland

lalaland New Member

Trophy Points:
    0
    am o intrebare: eu am obtinut BC ca si depoendent de sotie care lucreaza ca si SE. La cate luni se pot trimite actele si in ce consta dosarul?
    Ce acte trebuie trimise?
    Mai trebuie trimise dovezi de self employed?
    Se pot face ambele aplicatii o data?

8. Florian Adam

Florian Adam New Member

Trophy Points:
    0
    Buna, am card ca dependent de SE. Nu vad la Remarks scrisa data de expirare, in schimb arata cam asa:
    Remarks >12 - Employment and Business Activities Allowed.
    Sincer, nu stiu ce inseamna asta, cardul e valabil numai 12 luni sau cum?
    Va rog mult de un raspuns.
    Multumesc.

9. Bogdany

Bogdany New Member

Trophy Points:
    0
    as avea si eu o intrebare cele 12 payslipuri -pentru blue permanent -pot fii de la 2 angajatori?

10. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
    Legea spune (prima pagina din site-ul UKBA) ca dupa 12 luni lucrate continu in UK nu mai avem nevoie de aprobare sa continuam, dar daca vrem putem obtine

Nu stiu cat de mult vrem noi sa aplicam sau ca avem nevoie ptr ca altfel nu ne crede nimeni, asa ca majoritatea aplica la incheierea celor 12 luni de munca. Nu conteaza cate locuri de munca ai avut atat timp cat munca a fost neintrerupta.

Normal ca trebuie arata ca in aceasta perioada ati avut drept de munca. Cine a fost dependent arata ca aplicantul principal si-a mentinut statutul(oricare a fost el). Daca ati avut YC, trebuie sa fi ramas student in aceasta perioada.

Sper ca v-am lamurit pe toti (de mai sus).

11. kitty75

kitty75 New Member

Trophy Points:
    0
    buna seara,
    am si eu o mare dilema. situatia e cam asa: eu am obtinut YC anul trecut in ianuarie, sotul a otbinut BC ca si dependent in mai, insa abia in august s-a angajat.
    luna trecuta, eu am aplicat pentru Bc si l-am si obtinut, sotul insa a ramas pe BC ca si dependent de YC meu. nu poate aplica inca pentru BC definitiv caci nu are inca 12 luni lucrate continuu si intrebarea mea este daca BC lui este inca valabil sau ii va fi revocat? ce este de facut in aceasta situatie? va rog mult sa ma ajutati
    multumesc din suflet

12. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    @kitty75: un singur lucru ai de facut si anume SA CITESTI ce scrie pe site la UKBA despre BC. Va e lene si sa cititi ce drepturi aveti. Bleah!

13. fzk2008

fzk2008 New Member

Trophy Points:
    0
    Eu nu inteleg de ce nu l-ai tercut si pe el dependent de tine cand ai aplicat pentru BLue, eu asa am procedat cu sotul meu deoarece el ar fi avut doar in iunie un an muncit ,si am zis de ce sa mai asteptam pan a in iunie si sa ne mai chinuim sa obtinem din nou programare la Croydon...

14. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0
    Si pana la urma. Daca eu am fost student un an (mi- a intrrerupt munca angajatorul .....o romanca .....din motive ca trebuia sa faca rota ca eu sa pot merge doua dimineti la curs...si asta s-a saturat dupa 5 luni, favorizand un indian din Sry Lanka pe care cu neeusinare mi l-a bagat in paralel la ture sa il invat demersurile.....va dati seama de cac..at de conational ce "se ajuta intre ei"..) Sotia mea are Blue dependent si nu arre intrerupere in munca. Astfel ....fac programare Croydon pe numele ei, dar pe formular ma ttrec si pe mine si pe copil. Acuma ....pt asta trebuie sa fac programare si mie si la copil (minor), ca sa nu ne trimita la plimbarre si sa-i dea doar la sotia, iar noua sa ne refuze pt ca nu avem appointment??

Adica scris cu Tapatalk din Galaxy S2

15. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
    Corect Adi,
    Daca sotia face prima 12 luni de munca ea aplica si ceilalti din familie vin ca dependenti. Trebuie sa va treceti pe aplicatie ca altfel nici nu va baga in seama.
    Problema e ca am citit recent (pe forum) ca nu se mai acorda un interviu pe familie, ci va avea fiecare interviul lui. Descoperi tu asta si ne mai spui si noua!
    In alta ordine de idei, daca aveti loc de munca si nu e o urgenta cardul, trimiteti prin posta (dar dureaza!).

16. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0
    Zici ca astfel, eu trebuie sa prind trei programari la Croydon, chiar daca nu toate in aceeasi zi, dar totusi ne prezentam la prima toti , pe acelasi Br1 si ne rezolva?

17. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
    Nu eu zic, am citit pe forum...
    Vezi ce a scris @rakira si @pituca in topicul acesta (pg90 & 91) http://www.romani-online.co.uk/forum/em ... start=2640

Din ce scrie acolo rezulta ca fiecare in parte trebuie sa aibe programare si sa se prezinte la timpul lui. De aceea am zis ca poate ne confirmi tu cum sta situatia mai nou. Eu cand am aplicat (Februarie) am avut un interviu pentru toti (4 pers).

18. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0
    O intrebare de baraj din partea mea.
    Cine a fost in cauza.
    Ati avut Blue de dependent de un student. Cand ati aplicat pt Blue definitiv, practic VI-AU SCHIMBAT CARDUL BLUE CU UN ALTUL, sau V-A RAMAS EXACT ACELASI BLUE CU ACEEASI POZA SI AU DAT DOAR BLUE LA CEL ce a avut Yellow???
    Intreb asta, pt ca astfel daca nu il schimba, atunci nu are rost sa mai ceara sotia mea (are Blue si eu Yellow), caci in scrisoarea primita cu cardul scrie ca dupa un an de munca a ei nu mai are nevoie de permis; si tot in scrisoarea aia scrie ca daca ea a muncit un an legal continu, atunci nici sponsorul (adica Eu cu Yellow) nu mai am restrictii si DOAR DACA vreau pot sa cer Blue ca dependent de ea.

Deci ideea mea ar fi ca ea nu mai trebuie sa ceara Nimic. Ci doar eu sa imi fac programare si sa aplic direct ca dependent, pe ea sa o trec sponsor si sa atasez tot ce trebuie sa le arat ca sotia a muncit continu cele 12 luni, plus dovada ca eu am stat student in acele 12 luni.
    Sumar:
    1. La BLue de dependent, cand ati atins anu, v-a schimbat fizic cardul?
    2. Sa aplic doar eu ca dependent acum dupa Yellowul meu, fara a mai aplica pt sotie care are defapt Blue? ....
    Oricum, la o eventuala angajare, le pot duce scrisoarea aia primita de sotia cand a luat Blueul. Si scrie ca Blueul meu este DOAR DACA VREAU Doar

19. lauraenaku

lauraenaku New Member

Trophy Points:
    0
    salutare adiPC,
    deacord cu tine cu dreptul d emunca dupa 12 luni de munca si studenttie dar ce crezi suntem eligibili pt beneficii deasemenea?
    multumesc pt raspuns

20. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0
    Dupa 12 luni? Da zic, poti cere ce vrei, daca te refuza o fac pt alte motive de regulament si procedura aparte.

Share This Page