17 C
London
Sunday, September 22, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

De ce unii romani...?!

Discussion in 'SEZATOARE' started by deniko, Feb 3, 2007.

1. deniko

deniko New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara tuturor,
    Numele meu este Denisa si urmaresc de ceva vreme acest forum, este adevarat ca mai mult il citesc decat scriu... Dar de curand am un subiect pe care nu prea il pot discuta cu altcineva, decat cu romani... -help-
    Nu stiu daca este rusine, judecati voi...
    De ceva vreme lucrez la o firma (X) de a carei curatenia se ocupa o alta firma (Y). De curand am observat ca sunt foarte multi angajati romani pt aceasta firma de curatenie (Y). Si o data cu venirea lor, "serviciile" lor s-au inrautatit atat de rau, majoritatea colegilor mei se plang... De exemplu nu se mai golesc cosurile de gunoi la fel de des, de cele mai multe ori nu mai este hartie igienica la toalete, nu mai eate sapun, detergent pt vase, servetele, etc. Serviciile au decazut atat de mult, si toata lumea este de acord ca este din cauza noilor "veniti". :)|
    Sunt si eu de acord, si ma tot intreb, de ce oare romanii nu pot sa mentina acelasi standard? :(( De ce nu pot sa faca ceva bine, decat daca sunt supravegheati si controlati?! De ce se gandesc doar cum sa scape mai usor, cum sa fure, cum sa isi faca munca mai usoara? Dar in acelasi timp vor sa fie respectati si bine platiti... :-??

2. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0
    Raspuns: De ce unii romani...?!

pen'ca asa au fost invatzati cand li s-a dat cravata rosie cu inel de plastic iar de la parinti au invatzat cum se aplica teoria asta . In epoca aia nimeni nu era dat afara , nu exista o concurentza si nu exista nici vreo perspectiva. Asadar, singura solutie era sa faca ceva sa treaca timpul. Asa au invatzat .... asa fac ... dar vor disparea in curand.

3. deniko

deniko New Member

Trophy Points:
    0

sper! dar ma indoiesc! pana atunci ni se va duce de veste in lume... :((

4. generalul

generalul New Member

Trophy Points:
    0

Si mai rau e ca, desi te astepti ca acest fenomen sa dispara la cei de generatie mai tanara, acest lucru persista. -no-

5. azu

azu New Member

Trophy Points:
    0

aaa... NU ne este frica de munca, stim sa ne ferim de ea!

6. irirob

irirob New Member

Trophy Points:
    0

E de plans,ne strica imaginea,culmea e ca se complac in situatia asta,ba mai rau,se mandresc cu ce fac ,sau pe cine au mai prostit,sincera sa fiu imi e rusine cu astfel de oameni,chiar si aici in romania,unde este patria lor,ma gandesc cu groaza cand voi pleca in uk...,cum sa ma feresc de ei
    Rar se intalnesc "oameni de valoare",cinste lor!

7. honey

honey New Member

Trophy Points:
    0

Eu ma intreb de ve firma X nu renunta la serviciile firmei Y?
    In Anglia se face claim la firma de curatenie si dc nu se rezolva problemele atunci se termina colaborarea...deci supozitiile despre noii veniti romani nu prea isi au rostul...

8. zax

zax New Member

Trophy Points:
    0

O fi si vina angajatilor. Ca-s romani e pur si simplu o intamplare. Puteau sa fie somalezi iar dezastrul sa fie acelasi. Mai degraba e vina administratorului firmei X care nu-i trimite un "meil" administratorului firmei Y ca sa-l informeze ca angajatii lui fac treaba in doru' lelii (cum s-o traduce "doru' lelii" in somaleza?).

Poate ca romanii angajati de firma Y sunt membri in Mintrubbing Club. www.mintrubbing.org

9. deniko

deniko New Member

Trophy Points:
    0

Pentru ca firma x este un colos, si in caz ca nu sti, cu cat o companie este mai mare cu atat lucrurile se misca mai incet...Si aici este birocratie, nu doar in Romania!

10. zax

zax New Member

Trophy Points:
    0

Mey Honey, ce te bagi daca nu stii? Denichuang ia zi-ne tu cum sta treaba cu colosii! Ca Honey asta habar n-are ca birocratie este peste tot. Pun pariu ca n-a auzit de birocratie in America.
    Mey Denichuang, io am impresia ca honey asta n-a avut vreo slujba la colosi dintr-astia la care lucri tu. Zi-le dom'le sa nu mai fure hartia igienica!

Acu' pe bune, Denisa draga, cred ca administratoru' de la voi e putin puturos, de-aia va fura somalezii aia romani servetelele si sapunul.

Share This Page