24.1 C
London
Monday, August 26, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

De ce unii abandoneaza Romani-online si multi nu se inscriu????

Discussion in 'SEZATOARE' started by lorenzo, Jan 2, 2012.

1. Anonymous

Anonymous Guest

acest pronume nehotarat : " UNII" e ...nehotarat. Adica nu stim cine "abandoneaza" sau daca chiar face asta. Eu ma uit mereu la cine e online si recunosc zilnic pe cei "vechi" nu toti odata , dar in general , daca as trag linie la sfarsit de saptamana cu siguranta as avea lista completa.
    Apropos , de MUTU mai stie cineva ceva?
    Acest forum se adreseaza celor ce sunt deja de ceva timp , au ajuns de curand (cum e si cazul meu) sau au de gand sa ajunga in UK in viitorul apropiat ori doar vor sa "ia pulsul UK-ului" comparativ cu alte destinatii.
    Eu consider ca acest forum , prin membrii sai si calitatea (cel putin de acum ceva timp) informatiilor ,este cu multe clase peste celelalte 2 relativ cunoscute in aceasta tara.
    Insa un forum e un forum , si teoretic are niste reguli pentru a posta , deschide topicuri ,etc, iar aceste reguli sunt vegheate de catre administratorii si moderatorii prezenti.
    Nu poate fi trecuta ca regula undeva regula bunei educatii.
    romani-online e impartit dupa parerea mea in 3 parti , una , de informatii generale(si foarte importante) despre emigrarea in UK , apoi , diverse alte informatii pentru cei care sunt deja aici si intampina o problema sau alta , si o a treia parte , de discutii diverse , amicale in cea mai mare parte a lor.
    Prima parte e clar definita in menu-ul forumului. A doua insa se intinde pe multitudinea de topicuri deschise despre NIN , YC , BC, UTR, Self , Munca, Studentie....etc.
    A treia se amesteca peste tot on cea de a doua , prin acele...off topicuri. Toate subiectele deschise deviaza mai devreme sau mai tarziu de la ideea principala .Uneori se revine , alte ori nu.
    E foarte important pentru cel care doreste informatii sa aiba rabdare si sa citeasca acele teme , pentru ca va gasi ce-l intereseaza, printre acele off topicuri. E greu , stiu pe pielea mea, cand cautam aceste informatii si eram deranjat de multitudinea de postari pe langa subiect , dar si de multitudinea de topicuri deschise pe aceeasi tema. M-am bagat in seama dandu-mi cu parerea ca e buna o reorganizare :).Normal ca mi-am luat-o , de la o vulpe veche de aici. Initial am fost iritat , dar dupa cateva minute de gandire i-am dat dreptate. Eu intrasem in casa asta , fara sa bat la usa, fara nimic , si trebuia sa ma invat cu regulile casei , nu sa le schimb.
    Informatiile culese de aici m-au ajutat enorm , adica, fara a cunoaste pe nimeni in UK , fara multi bani la mine, doar cu limba engleza (stapanita la vremea aia peste mediu , acum sub )si cu 2 3 cunoscuti virual pe acest forum , am reusit ca sa-mi deschid cont , sa-mi iau NIN sa ma declar self si sa-mi gasesc un job nu extrem de bun dar stabil , ceea ce-mi trebuie acum.
    Deunazi am repetat aceeasi experienta cu o cunostinta foarte apropiata, care a urmat aceeasi pasi cu acelasi succes , mergand pe "mana mea" in loc sa aleaga sfaturile unora ce recomandau avocati si bla bla bla.
    Mi-am permis uneori , printre unele remarci acide sau manifestari ...rasiste , sa dau si niste sfaturi. Vreau sa spun ca nu mi-am permis sa dau nici un sfat dupa ureche ci doar din experientele pozitive avute de mine. Am avut si experiente negative aici , insa le-am pus pe seama mea,si nu am comentat pe forum cum ca agentia X e proasta sau neserioasa, ori Banca cutare, sau nu mai stiu ce si cum.
    Am spus la inceput ca pe acest forum sunt INFORMATII care pot fi vitale chiar pt un nou venit sau decisive pentru cineva care se gandeste sa aleaga sau nu UK ca destinatie pt viitorul sau.
    Au aparut pe forum postari de genul ...NU SE MAI DA NIN , E GREU CU YC ,se refuza romani la greu , si tot asa.Acestea sunt periculoase si nu corespund acelei reguli de buna crestere ,adica , dai drumul la gura fara sa stii ce spui.
    Nu te gandesti ca unu ce se informeaza acum despre emigrarea in UK citeste aberatiile tale si renunta la visul sau pt ca...s-a nasolit treaba.Informatia e luata de pe forumul ala , serios ,de care am auzit eu de la Mr John , dela mama de ciupanez, de la albea, de la dromaderu , de la Mutu , de la ValiB de la Magda, de la Rebeka,Dan,EllawsFabian ,Geo , ...si lista e foarte lunga.
    Mai mult, ala de scrie aberatiile astea , are si un numar de peste 200 de postari , deci e vechi , stie ce spune. Nu sta nimeni sa verifice daca acest om nu a facut nimic altceva pe forumul asta decat sa spuna 100 de bancuri si sa dea 100 de buna ziua , el apare ca veteran al forumului si inspira incredere.
    Pana si asa...fiecare e responsabil de ceea ce face si decide in viata. Poti sa intelegi faptul ca e un forum si fiecare isi expune punctul personal de vedere sau experienta personala ,caz in care sapi dupa informatii pana transpiri si termini aspirinele din casa,poti sa renunti ,sau poti sa cheltui averi pentru a rezolva probleme ce sunt gratuite.

Un alt exemplu , e cel din tema Asistenti Medicali in UK. Au aparut acolo 2,3 useri care-mi par mie ca dau sfaturi bune .Insa au aparut din senin, fara o prezentare , si s-au apucat sa de-a sfaturi.Poate sunt bune, poate nu insa eu , desi sunt interesat de subiect si pana de curand intram de 10 ori pe zi acolo , am inceput sa intru doar foarte rar.

Acum , spre final , o sa dau exemplul lui ValiB , despre care am mai spus, ca m-a ghidat in alegerea mea pt UK , desi nu am facut peste tot ca el .(asa cum spune si el undeva...socotelile de acasa nu-s ca alea din targ). ValiB era omniprezent pe acest forum si muncea extrem de mult pentru el .Dupa ce a ajuns aici am mai avut Aventurile lui ValiB in UK , cateva episoade si gata, f putin dupa asta. Inspre finallul serialului , Vali spune ca si-a gasit de munca si e rupt de oboseala. Asa suntem majoritatea. Nu prea mai ai rabdarea si cheful sa raspunzi tuturor care sar in sus ca ..NU SE MAI DA NIN si alte asemenea.

Am scris asta ca un apel catre membrii noi daca pot spune asa,ai forumului , sa fie mai atenti la ce topicuri deschid si ce afirma in ele ca fiind informatii sigure in acelasi timp sa fie mai atenti la ce informatii culeg de pe acest forum.

Nu inainte de a-mi cere scuze multora dintre cei ce nu i-am amintit in enumerarea de mai sus, vin cu o cerere catre administratorii forumului de a sterge acest topic sau de ai modifica titlul , pentru ca , nimeni din gasca nu abandoneaza forumul iar cei ce nu s-au inscris deja se vor inscrie cand vor simti nevoia de a spune sau intreba ceva.

2. lorenzo

lorenzo New Member

Trophy Points:
    0
    John_Nutt, te-am respectat mereu, in primul rand ptr ca esti mai mare decat mine, apoi ptr meseria ta din Romania, care nu e deloc usoara si apoi ptr curajul de a pleca din tara si a incepe o noua viata. Am sa te rog, PUBLIC, sa nu te mai iei de mine si sa ma terfelesti. E a treia postare in ultimele 3,4 zile, in care ma iei la misto, fara ca sa te fi contrazis, sau jignit. TE ROG FOARTE MULT! Multumesc!

3. Anonymous

Anonymous Guest

Lorenzo , sincer nu m-am luat de tine pentru ca te ignor pe tine si pe cei ca tine total. Nu ai habar de meseria mea din Romania si nici macar de motivele mele de a pleca din tara aia.NU te-am luat la misto si nu am luat pe nimeni la misto in viata mea.
    Daca te simti cumva atins de cele spuse de mine nu trebuie sa faci nimic decat sa treci vorbele mele prin filtrele tale si daca vei considera ca trebuie sa schimbi ceva bine, daca nu la fel de bine. Postarea de mai sus e generala si 200 % sincera.
    Afirmatiile acide la care ma refeream su fost in trecut la adresa Dianei si niste intepaturi pt Momo care se infierbantase prea tare (din punctul meu de vedere) la un moment dat.
    Imi cer scuze ambilor cu ocazia asta.
    Pt tine , ca sfat, incearca sa intelegi ca daca aici ne punem un pseudonim fiecare , insistam sa ne fie respectat si nu vm dezvalui identitatea reala decat celor ce consideram noi ca merita.

Daca ai scris ce ai scris doar pentru a trece de la postarea 188 la 189 , atunci te inteleg si te rog sfiit sa ignori cele de mai sus si deasemeni , foloseste postarea cu numarul 190 in alt topic , pentru a inchide polemica aici.

4. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Cat de curand o sa fac un webinar pe teme de comunicare cu voi. Un training pe care firmele il cumpara pentru angajati cu cateva mii de lire.
    Sunteti interesati, sau ne jucam in continuare ca niste copilasi certareti?

5. lorenzo

lorenzo New Member

Trophy Points:
    0
    John_Nutt, daca doream "grade", in 2 ani, de cand sunt inscris, doar cu "un bun venit" la fiecare persoana noua, iti garantez ca as fi fost userul cu cele mai multe postari.

De fapt, ce ai tu cu mine, draga John_Nutt? In realitate esti macinat de invidie si gelozie, ptr ca am avut bani, femei, am trait pe picior mare pana la 30 de ani, ceea ce tu, nici la aproape 40 de ani, nu ai reusit sa faci. Nu te grabi sa ma contrazici. Cand eu ma intalneam cu 2,3 tipe pe zi, tu, doar vedeai fetite pe net. Nu pot sa-ti dau reteta succesului meu la femei, desi marea majoritate a barbatilor o stiu, tu nu poti sa intelegi si nici sa pui in practica. Eu am 1.88 si 90 de kg. Tu?? Stim deja.

Ca sa dormi linistit si sa te trezesti bine de-acum, iti implinesc dorinta de a nu mai posta pe forum. Asa vei implini pe deplin datoria ta de sfetnic, ca doar asta ti-a ramas de facut in aceasta viata.

Imi cer scuze fata de cititori ptr limbajul utilizat. Am fost nevoit sa apelez la el, ca sa ma fac bine inteles, de acest distins si mare povatuitor al romanilor de pe aici.

Multumesc domnului Albea, lui Dromaderu, lui Pop82, lui ValiB, lui Dan si tuturor celor care ati facut ca Romani Online, sa fie de folos. Numai bine!

6. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Da ce va lovi nene?

Care-i baiul?

Lorenzo,

sper sa fie doar un gand de moment, caci esti o pata de culoare aici, however,

ai un sistem de valori cam...dereglat, ca sa zic asa,

poate ar trebui sa incerci sa aprofundezi nitel acolo, apoi sa te intorci spre Dumnezeu!

Si uite ca a reintrat si ksandra...
    deci, nu suntem chiar asa de rai!
    Ca si comunitate forumistica ma refer! -iamcool-

7. lorenzo II

lorenzo II New Member

Trophy Points:
    0
    Dromaderu, nu am disparut, sunt acelasi, doar ca am preferat sa fiu iarasi pufan, asa ca m-am degradat. Ca prea aveam postari.

Imi cer scuze lui John_Nutt ptr vorbele spuse aseara. John, te rog sa ma ierti!

8. lorenzo II

lorenzo II New Member

Trophy Points:
    0
    John_Nutt, sa stii ca imi pare fff rau de ceea ce ti-am zis. Te rog sa ma ierti! Rog si celor care au citit, sau vor citi vorbele mele nechibzuite sa ma ierte. Multumesc de intelegere!

9. gella

gella Member

Trophy Points:
    16
    daca tot se dezbate subiectul asta...mai stie cineva ceva de SILVERFERN sau ceva asemanator?acum un an dadea raspunsuri fff la obiect si documentate...nu prea citesc multe rubrici pe aici dar as vrea sa stiu ca "el" e bine...
    apoi ...legat de jigniri si sarituri de cal...administratorii de ce nu blocheaza userii care fac asa ceva?putina selectie ar fi buna...

10. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Am mai spus si o repet:
    Eu intervin cu avertizari si banari doar acolo unde cineva apasa pe butonul "report to moderator". Daca nimeni nu face nici o reclamatie, inseamna ca toata lumea e fericita :)

11. feribaci

feribaci New Member

Trophy Points:
    0
    Re: De ce unii abandoneaza Romani-online si multi nu se insc

uite ca nu am abandonat forumul,dar am doua locuri de munca acum,unul de noapte si unul cateva ore doua zile pe saptamana ,doua zile la scoala de limba daneza si sa mai stau si eu pe net nu mai am loc de ala mic si de oboseala.mai intru foarte rar,dar uite ca nu mai vad cativa amici forumisti prezenti pe forum,cred ca nici ei nu au abandonat,dar poate au alte prioritati acum
    saluatari

12. bestia

bestia New Member

Trophy Points:
    0

Am re-intrat pe forumul romani-online, dupa o groaza de timp, sa culeg niste informatii...ca tot romanul ;)
    intamplator am dat peste discutia asta...
    Am si eu niste nedumeriri:
    -daca spun ca magnificul regat e un jeg, si ca ii colind in continuare imputitele meleaguri doar pt bani...ce raspuns primesc?
    -daca un utilizator frecvent, se hotaraste sa se intoarca subit in tara, definitiv, scarbit de ipocrizia englezeasca, de falsitatea de peste tot, de goana obsesiva dupa bani, si "declara" chestiile astea aicisea, cum(nu ce) isi dau cu parerea vechii forumului?
    Bineinteles, astea sunt doar chestii ipotetice...Doamne fereste, eu n-as putea simti asa ceva vreodata...

Ce-am observat eu p-aici:
    Romanul, ca doar e roman, cum spunea o eminenta pe una din paginile topicului, are o parere generala...frate, nu-i perfect aici, da nu se compara cu "jagul" din Rrrromania, copiii invata intr-o scoala moderna, curata(nu conteaza ca la 5-8 ani el invata ce e ala casual sex http://www.dailymail.co.uk/news/article ... -days.html) , conteaza ca ei au un viitor maret intr-o tara mareata si plina de respect(din nou, nu conteaza ca sunt cateva miioane de depndenti de heroina si cocaina, ca majoritatea politistilor si doctorilor abia stie sa scrie, cat despre matematica....), conteaza ca ei ca parinti au joburi stabile din care castiga bine, sa poata plati 15, 20, 30 de ani pt o casa.
    Sunt curios de o chestie: bineinteles, ragatul e minunat, dar cati din cei convinsi ca regina, sau unul din urmasii ei, ii va fi gazda pe viata, ar mai ramane aici daca lucrurile incep sa puta ...ca exemplu, sa-si piarda locurile de munca, lira sa pice, samd

Sa fiu la subiect totusi. Multi din cei care doar trec pe-aici, ca si mine de altfel, nu se regasesc in modul in care batranii forumului vad viata in regat si traiul in mizeria din Romania, si pleaca mai departe. Majoritatea ar reveni, pt ca face bine moralui sa mai schimbi niste cuvinte, chiar si in scris, in limba ta, si mai ales cu niste oameni aflati in situatia ta, face bine sa impartasesti din experienta ta, buna sau rea...

13. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Da cine te-a suparat tata asa de tare si nasol?

Da, marele regat este un jeg, multi suntem aici doar pentru a-l "suge" de bani, care e problema?
    Ipocrizie in acest mare regat???
    destula!...toti care-ti zambesc, au de fapt ciuda pe tine!

Nu reusesc sa inteleg ce vrei sa spui de fapt.

Scoli?
    Compari asa ceva?

Pai eu am copiii aici de 8 ani si,...STUPOARE,
    in nici unul din acesti ani,
    nu am dat un ban pentru fondu clasei/perdele/varuitul scolii/8Martie/ziua invatatoarei/etc/etc

14. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38

In ce tara crezi tu ca este paradisul , daca aici nu gasesti nimic pozitiv ?

Lucrez ca si security , vad doar partea nasoala a societatii in fiecare zi , mai lucrez si noaptea ca sofer , vad si mai multa mizerie umana care de obicei este ziua ascunsa (Londra) , dar asta nu inseamna ca Anglia este pe duca , au 85.000 detinuti , noi avem 40.000 , ei sant 62.000.000 noi santem 19.000.000
    Problema noastra este ca noi romanii ne stabilim in cele mai rau famate zone ale tarii (est-london in cazul meu) si parerea mea este ca nu reusim sa vedem si partea frumoasa a Angliei ,tocmai din acest motiv ....... ca doar si Dorel si Vasile stau acolo , eu de ce sa nu stau ......

Cat despre forum , din pacate sant cativa pe aici care pun prea mare presiune pe useri si se pare ca se doreste un ton mai sobru mai oficial

15. Mr.Jarndyce

Mr.Jarndyce Member

Trophy Points:
    6

Draga Bestie,

Intrebarea cu ce s-ar intampla daca romanii ar mai ramane aici daca lucrurile ar incepe sa puta e bineinteles una ipotetica.
    E ca si cum ai intreba ce ar fi daca Romania s-ar transforma in Elvetia ,romanii in Fetzi frumosi si Ilene cosanzene si ipocritii si tampitii in Liiceni si Cartaresti.

Tot in aceeasi ordine de idei as mai putea spre exemplu intreba cum ar fi oare ca acest forum sa se transforme intr-un alt forum ,cu totul deosebit de cel pe care scriu eu acum ,unul unde oamenii romani mereu "drepti" si" perfecti" nu s-ar mai plange atat de mult alti romani care fac si ei ce pot si pe unde pot pe masura intelegerii lor .

Atasamentul catre Perfectiune ,draga Bestie, e una din greselile in care mereu cadem.
    Cei care sa plang de Anglia sa se mute in Romania iar cei care se plang de Romania sa se mute in Elvetia.
    Iar cei care-s multumiti cu tarile lor sa dea bani celor care-s nemultumiti.
    Iar cei care sunt apatrizi sa bea cu cei care-s asupriti de apartenenta la o patrie si sa le vorbeasca de posibiliatea de a fi liberi de orice pozitie.

16. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

In the back of my head I knew someone is missing...for too long...

Thank you Mr. Jarndyce

17. adelaide_

adelaide_ New Member

Trophy Points:
    0

-ras2- -asa-asa- -wow-

Chiar daca risc un avertisment pentru incalcarea regulilor forumului, nu m-am putut abtine sa nu zambesc. E super tare citatul!!!

Share This Page