6.4 C
London
Friday, December 13, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

De ce unii abandoneaza Romani-online si multi nu se inscriu????

Discussion in 'SEZATOARE' started by lorenzo, Jan 2, 2012.

1. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    @Jenny, tu, care nu ai avut contact cu Romania timp de 15 ani si scrii de 100 de ori mai bine decat unul care simte ca ceilalti TREBUIE sa il ajute indiferent de cum scrie.
    Iti spune ceva exemplul asta?

Gandeste-te ca o corectura minora este tot un fel de ajutor, nu este mereu o critica, asa cum lasa unii sa se inteleaga. Nu cred ca este vreun exemplu de persoana care sa aiba un scop in viata din a corecta gramatica altora si care sa existe in continuare pe acest forum.

2. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    A gresi este omeneste,
    a persista in greseala, devine altcumva adica!

Interpelarea aia a lui Bogdan a fost total aiurea dar,

tineti cont ca baiatul este tanar si poate a scris dintr-un impuls de moment,
    cum se intampla multora uneori.

Dar, cum zicea userul acela cu 3 postari, defusion cred,

ce este scris, ramane acolo, si, nu cunosti exact starea persoanei in momentul la care a dat submit,

a vrut sa fie sarcastic, sa ajute intr-adevar, sa se bage in seama/etc/etc/etc.

Dar personal, sunt ferm convins ca, felul cum scrii te reprezinta ca si persoana, in viata reala.

Faptul ca avem cu totii lacune gramaticale, asta este,

unii au dat mai des/cu interes pe la scoala, altii nu.

Sa sari insa in sus de doi metri daca esti atentionat...asta este un fel de egoism disimulat.

Am dat in 2005 IELTS-ul aici, la nivel academic si l-am luat (cu nota de trecere minima ce-i drept) fara nici o ora de pregatire, nimic dar,

la munca si in viata de zi cu zi , mi-am rugat toti interlocutorii de limba engleza,
    sa ma opreasca din vorbire si sa ma corecteze atunci cand aveam o exprimare gresita.

Ajuta, va garantez!

Dar, desigur, nu trebuie sa dam (AGAIN caci s-a mai intamplat pe aici) in cealalta extrema,

si sa vanam tot ce se scrie, din dorinta de a corecta pe altii,
    uneori, din pacate,

doar ca sa aratam vezi Doamne ce destepti suntem noi insine! -iamcool-

3. MagdaMC

MagdaMC New Member

Trophy Points:
    0
    Eu nu pot decat sa va spun ca sunt ingrozita la gandul ca fiul meu cel mic (1 an si 6 luni) va uita limba romana dupa ce vom veni in UK. Ce sa mai zic de scris corect..

Atat de mult tin la a folosi corect limba romana.

Toti gresim! Dar sa nu te poti exprima coerent (cum este ex dat de Dan), sa nu ai habar de ortograme... asta e ceva ce TREBUIE corectat. Nimeni nu are pretentia sa fie puse chiar toate virgulitele..

Nu trebuie nimeni sa se supere!
    Si eu am intervenit cand chiar vroiam sa ajut pe cineva dar era asa de dificil de citit si de inteles mesajul, incat a trebuit sa o atentionez pe persoana respectiva sa incerce sa scrie mai corect.

Ce nu inteleg eu, este lipsa curajului de a scrie! Pai, daca nici cand stai in spatele unui monitor fara o identitate conturata, fara a te confrunta in fata cu interlocutorul, nu ai curaj sa scrii, ce sa mai zicem de a face fata evenimentelor reale, problemelor de peste zi, etc.

Ce se intampla aici pe forum este apa de ploaie pe langa problemele reale cu care te poti confrunta zi de zi.
    Toata lumea va tine in puf in viata de zi cu zi?! Nu va contrazice nimeni? Nu va mai arunca nimeni cate o vorba peste umar?!

La primul mesaj pe care l-am postat am primit si raspunsuri ok si raspunsuri mai putin ok, chiar m-am contrat putin cu Dromaderu...

Si?! Unde este problema?!

Acum, dupa doar cateva luni am gasit raspunsuri si solutii, am legat prietenii si, se pare ca, vom ajunge in Uk cu cateva luni mai devreme decat programasem.

Hai sa fim seriosi!

Oameni buni, scrieti! Daca de asta depinde rezolvarea problemelor voastre, cum de putem vorbi de lipsa de curaj?!

Sau e mai bine asa, in umbra, culegand info veritabile fara sa fiti expusi.

Cred ca printre vizitatori sunt si multi care decat culeg informatii si nu doresc sa faca parte din comunitate. Caci... suntem o comunitate, nu?!

Acum, ce aveti voi daca trecatorii mai ridica si ei capul sa se uite peste gard sa vada cum rodesc alea-alea prin gradina. -ras2- Si mai revin sa vada si ce fel de ingrasemant folosim, etc. -ras2-

4. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    eu zic sa stai linistita cu limba, copiii pot functiona perfect in ambele limbi.
    evident trebuie exercitiu. engleza va fi la gradi / scoala, ro acasa.

cat priveste scrisul corect, eu cred ca se face prea mult caz. internetul nu este oricum un caiet de gramatica.

chiar ma uitam si ma gandeam ca lucruri gen alineat, spatiu intre paragrafe - nu exista in ceea ce am invata la scoala.

cum zicea admin - e o comunicare non-verbala iar lumea incearca sa aduca numeroase elemente pentru a o face mai sugestiva. de ex acest minunat -thumbsup- - cine isi permitea sa faca asa ceva in caietul de lb romana?!

5. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    si..daca..scriu..asa..tu.banui,ca..intelegi..si..esti..deacord. k.nu...sntm..la..ora..d..gramatik.

Una peste alta, cred eu ca e important cum scrii, atata vreme cat "pe net" doar asta ai - scrisul. Cand ti-e frica sa scrii pentru ca vei fi criticat inseamna ca tii prea mult la o imagine pe care nici macar nu o ai.

6. MagdaMC

MagdaMC New Member

Trophy Points:
    0
    Dane, trebuie sa mai exersezi!

-lolozaurmic -lolozaurmic -lolozaurmic

7. lorenzo

lorenzo New Member

Trophy Points:
    0

Ce pareti aveti de ceea ce am propus?

8. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    as zice ca efectul pruteanu ne-a cuprins pe toti... dar totul se poate rezolva cu o cantare!
    [video]http://www.youtube.com/watch?v=et6bCZnWYgw[/video]

9. Anonymous

Anonymous Guest

parerea mea e ca ai prea mult timp liber

10. lorenzo

lorenzo New Member

Trophy Points:
    0

lorenzo -nu-zic- -nu-zic- -nu-zic-

11. istratebogdan

istratebogdan New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    cgi / 3D / vfx artist
    Home Page:
    Buna comparatia intre Adrian Minune si Pruteanu :)) Hai sa devenim cu totii niste copii minune mai bine.

Nu cred ca e ceva rau in a fi atentionat cand gresesti. Eu, personal ma bucur cand cineva ma corecteaza. Asa cum zicea si Dromaderu, chiar isi roaga interlocutorii sa-l corecteze.

Teama asta de a fi judecat vine tot din mentalitatea romaneasca.
    E absolut normal sa gresesti, sa-ti asumi greseala si sa inveti din acea greseala iar daca e cineva care sa te indrume atunci cand dai cu capu de pragu de sus, atunci e ideal.
    A gresi e normal si asta se invata in occident. In Romania inca exista teama de greseala si de condamnare/judecare. Nimeni nu vrea sa fie judecat in speranta de a parea perfect. De ce sa incerci sa pari perfect ? Incercati sa scapati de acest complex romanesc !!

Personal, inainte de a scrie un post, il citesc de cel putin doua ori si nu exagerez iar dupa ce l-am postat il mai citesc odata si daca nu e bine il editez iar daca am banuieli dau repede un google sa vad cum e bine.... asa sau asa? Doua secunde dureaza.
    Atunci cand scrii un post corect, primesti si raspunsuri pe masura.
    Se intampla sa gresesc si eu, nu-i problema, cu mare placere astept corectarea.
    Si ca sa nu mai zic ca nici facultatea nu am apucat s-o termin, deci nu am studii superioare :))

Aici am aproape 200 de postari pt ca sunt membru nou, insa am la activ mii de postari pe alte forumuri mai tehnice, chiar si in engleza si nu, nu consider ca a-ti citi postarea de doua ori inainte de a da submit e vreo pierdere de timp. Din contra, ma ajuta sa invat sa scriu si sa ma exprim corect atat in viata reala cat si cea virtuala.
    Nu-s perfect, nici pe departe...dar macar incerc sa scriu corect din respect pt ceilalti iar daca nu reusesc sa o fac, nu sar cu gura mare cum sare raTZa la muci [expresia romaneasca :)) ]

Cosmarul meu este sa uit sa scriu si sa vorbesc romaneste... :(

@john_nutt: LOL !!

12. Jenny

Jenny New Member

Trophy Points:
    0
    Uite cum se deschide un offtopic -interrresti :

Magda, eu am ajuns deja in situatia asta: fetita mea in varsta de 10 ani nu stie sa vorbeasca si sa scrie romaneste. Stiu ca multi o sa ma intrebe cum a fost posibil, ce fel de mama romanca sunt samd...dar au fost ani, si nu putini, cand lucram si 16 ore pe zi plus ca eram inscrisa la o a doua facultate si uite asa au trecut anii si m-am trezit ca ea nu stie nici sa vorbeasca romaneste. Incerc sa fac rost de un abecedar ca sa incep sa o invat dar ma intreb de ce noi romanii nu avem "scoli de sambata" sau ceva asemanator asa cum au pakistanezii si indienii astia pe care ne face placere sa nu ii placem.... Adica avem acum, in Londra cel putin, magazine romanesti cu muraturi si vinuri romanesti dar nu avem de unde sa cumparam un abecedar romanesc ce sa mai vorbim de ore de limba romana pt copiii nostri care nu toti calatoresc in Romania sa isi reimprospateze cunostintele de limba si cultura romaneasca.

Aha, si mi-am adus aminte ceva: ambasadele romanesti au fonduri de la EU pt finantarea asa ziselor scoli de limba romana pt copiii de nationalitate romana cu domiciliul in strainatate. Eu ma ofer voluntar daca este nevoie...

13. MagdaMC

MagdaMC New Member

Trophy Points:
    0
    @Bogdan

Stai linistit ca nu in facultate inveti sa te exprimi si sa scrii corect. Aceste lucruri elementare se invata in scola primara!

(si eu citesc de doua ori inainte de a posta -iamcool-

@Jenny

Cred ca aceste probleme s-au mai discutat pe un topic. Poate il gasesc.
    Eu iti ofer un Abecedar cand voi veni in UK.

Eu sigur voi lua cateva carti de romana cu mine, pentru ca am muncit mult cu cel mare (10 ani) pentru a scrie corect si ii voi mai da cate un refresh din cand in cand. -ras2-

14. feribaci

feribaci New Member

Trophy Points:
    0
    din cate vad se discuta despre cine merita sau cine nu merita sa mai scrie ,citeasca,acest forum
    useri sunt catalogati in categorii,din cate stiu eu cum zicea si cineva mai sus ,aici sa format o comunitate si cu bune si cu rele.Daca cineva doreste o informatie cu adevarat o cauta si aici si pe internet pana o gaseste.
    -de tras concluzii nu este nevoie pentru ca inca nu cred ca sa incheiat discutia:))

15. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    @feribaci, sper ca nu catalogheaza nimeni oamenii asa. Cum sa nu merite cineva sa scrie sau sa citeasca?
    E vorba de bunul simt si de respectul pentru ceilalti. Fiind un forum unde tot ce poti sa faci este sa srii, scrisul asta reprezinta si hainele si aspetul tau, reprezinta si cine esti, reprezinta cam tot.

Sunt unii care vin pe aici in cucu gol, urla nitel si au pretentia sa fie tratati ca si cum ar fi imbracati decent si ar vorbi frumos, ca toti ceilalti.

16. MagdaMC

MagdaMC New Member

Trophy Points:
    0
    @feribaci
    nici nu se pune problema despre cine merita si cine nu merita sa scrie pe forum!

Discutia a deviat spre scrisul corect, dar asta nu inseamna ca se primesc numai mega-intelectuali sau mai stiu eu ce de'alde Pruteanu. Nicidecum.

Ideea este ca cei noi sa fie deschisi la a primi fel de fel de sfaturi, care sunt, mai degraba, niste trageri de maneca, niste atentionari in ideea "ajuta-te sa te ajutam" -ras2- si nu niste apostrofari aprige sau catalogari. Aceste atentionari sunt menite sa ii ajute nu sa le omoare curajul sau sa ii inversuneze in vreun fel!

Inca o data, pentru cei care doar citesc (la aceasta ora 1147 useri online, dintre care doar 10 sunt membri!!!)

Inregistrati-va ca membri si scrieti!!!

Scrieti macar de ce nu scrieti!!! Ca sa stim si noi ceilalti unde si cu ce gresim, daca gresim, etc.

Multumim anticipat, si va asteptam alturi de noi!

17. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Magda, acel indicator al forumului nu numara bine. Nu sunt in acelasi moment 1000 de useri online. Cred ca forumul afiseaza numarul acela ca "sesiuni deschise in urma cu maxim 30 de minute", sau ceva asemanator.

In alta ordine de idei, "multi nu se inscriu" pentru ca nu ii obliga nimeni. Am vazut pe un site vecin ca pentru a deschide sectiunea de informatii, trebuie sa ai cont. Acela este un mod de a obliga oamenii sa se inscrie. Cu toate astea, utilizatorii inscrisi de acolo nu au activitate, si-au facut cont doar pentru a citi o informatie. Mie mi s-ar parea putin fortata abordarea.

18. MagdaMC

MagdaMC New Member

Trophy Points:
    0
    Aaaa... pai zi asa!
    pai, inducem lumea in eroare!

Cred ca nu sunt singura care credea asa!

Oricum! Scrieti, oameni buni! Scrieti!

19. Jenny

Jenny New Member

Trophy Points:
    0
    Mersi Magda...si uite asa am descoperit ca suntem si consatence -da-da-

20. mamadeciupanez

mamadeciupanez New Member

Trophy Points:
    0
    nu as putea spune ca am abandonat Romani - online pentru faptul ca nu ma log-ez zilnic ci as putea spune ca sunt alaturi de voi pentru ca il rasfoiesc zilnic (forumul) si va citesc, in mare parte, cu atentie.
    Mi-e greu sa postez din cauza temerilor de a nu fi interpretata ca un intrus pentru ca simt nu ne cunoastem indeajuns ca sa fac parte din acest cerc de prieteni. Nu tine de voi, din contra ati facut multe, ati intins si degetele nu doar mana pentru a ajuta. Poate e mediul in care am crescut vinovat sau poate asa sunt eu ca individ, mai introvert.
    Un alt motiv pentru care nu postez este ca nu detin informatii corecte despre toate aspectele emigrarii iar cei mai vechi ne ajuta prin promptitudinea lor.
    Nu postez pentru ca sunt, sa spunem, putin egoista: ma invart in jurul depresiei mele, uneori ma inec iar alteori sunt atat de fericita incat aleg sa ma bucur de libertate, sa ma motivez sa merg mai departe cautand joburi, stand la chat, virtual, cu juniorul meu de 1 an jumate(sper sa ies, curand, din cercul asta vicios - depresia)

sa aveti un an minunat si sa auzim numai de bine,
    La Multi Ani!

PS: sper sa nu va fi derajat prin greseli de exprimare/gramaticale -ras4-

Share This Page