9.3 C
London
Monday, March 01, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

De ce iubim Romania?

Discussion in 'SEZATOARE' started by andreiutzu, Sep 7, 2007.

1. andreiutzu

andreiutzu Member

Trophy Points:
    16
    CE M-A FACUT SA IMI PUN INTREBAREA?

Incep prin a va spune ca topicul acesta nu are nici o legatura cu nici unul din topicurile anterioare de pe site (nici cu laude si nici cu critici la adresa Romaniei). Ideea mi-a venit din cu totul alta parte. Si anume din Bucuresti, la metrou, in seara aceasta, in statia din Gara de Nord, cand asteptam ultima garnitura de tren spre Dristor.

DE CE IUBIM BUCURESTIUL?

Pe unul din panourile luminoase de la metrou (imi pare rau ca nu am avut camera la mine ca ii faceam o poza) era o reclama la APA NOVA (compania de distributie a apei in Bucuresti). De fapt nu era fix la ApaNova, ci la un proiect derulat de ApaNova. Incerc sa va descriu afisul: Era o coala alba mare, pe care scria cu litere de mana doar atat: "Aici mi-am facut tema la romana". Iar in partea de jos numele site-ului: www.deceiubimbucurestiul.ro

Pe loc am ramas impresionat si cand am ajuns acasa, am intrat pe site. Nu site-ul in sine m-a facut sa deschid acest topic, cat senzatia pe care am trait-o la metrou citind panoul acela, si gandidu-ma: De ce iubesc eu Bucurestiul?

Peste 2 saptamani voi pleca si eu din Romania, pentru cel putin 3 ani la Uni in UK, si inevitabil, m-am gandit la tema pe care v-o propun: De ce iubim Romania?

DE CE IUBIM ROMANIA?

Apropos de postul lui seby de mai jos;

http://www.romani-online.co.uk/componen ... een,1/#new

de multe ori nisipul si pietricele mici de fiecare zi, care ne intra in ochi si in pantofi, ne irita atat de tare, incat ne fac sa uitam de pietrele mai mari, care de fapt sunt cele de care o parte mai importanta din fericirea si bucuriile noastre depind si care, in cazul multora dintre noi, sunt indisolubil legate de Romania.

Nu ma astept desigur ca toata lumea sa aiba ceva de spus pe aceasta tema. Sunt sigur ca o parte dintre noi nici nu iubesc Romania. Poate au anumite sentimente, dar nu neaparat iubire... Dar ma astept ca o alta parte sa poata sa spuna acest lucru si sa se poata gandi la macar un motiv, poate personal, poate general, pentru care iubeste Romania.

Eu cred ca am o groaza de motive... dar am sa va spun acum doar unul... valabil si relevant numai pentru mine, dar este primul care mi-a venit in minte, si poate ca de aceea este si cel mai puternic:

Iubesc Romania, pentru ca aici am invatat ce inseamna sa iubesti/ ce inseamna sa fii indragostit. Desigur, acum stiu ca ar trebui sa redescopar lucrul acesta de fiecare data (in mod ideal poate chiar in fiecare zi... :) ) si sunt sigur ca in timp am sa ma schimb si eu din ce in ce mai mult...

Dar poate tocmai de aceea, inceputurile nu se uita niciodata... :x2 (how & where it all started... with good & bad...)

PS: daca spun ca iubesc Romania, nu inseamna ca nu vreau sa se schimbe sau ca mi-o doresc asa cum este ea acum. Din contra. O iubesc si vreau sa fie din ce in ce mai buna. Dar pana cand sa ajunga ea acolo unde imi doresc eu, DE CE O IUBESC TOTUSI?

Poate e frumos sa ne amintim fiecare dintre noi de lucrurile acestea...

2. octopus

octopus New Member

Trophy Points:
    0
    Vezi tu , iubirea , nu cred ca trebuie justificata, exista sau nu.In momentul in care as incerca sa o justific ar insemna sa introduc o doza puternica de rational ,si un sentiment amestecat cu ratiune e un melange care mie nu imi place,mai ales cand e vorba de iubire.
    Dar, ca sa raspund totusi, cred ca e legat de locul unde te nasti si unde incepi sa descoperi lumea, unde au loc toate inceputurile cum bine ai zis tu...

3. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0
    din cauza amitirilor ... daca amitirile mele ar fi legate de alte locuri ...

4. classicalina

classicalina New Member

Trophy Points:
    0
    In primul rand pentru ca acolo m-am nascut. Acolo se afla parintii mei si sunt persoanele care ma iubesc cel mai mult pe acest Pamant.
    In al 2-lea rand pentru ca NICAIERI NU-I CA ACASA.
    In al 3-lea rand ... e tara mea si trebuie sa o iubesc

5. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Oricat de greu ar fi in Romania, cu toate neplacerile si toate neajunsurile, niciodata nu am sa uit de unde am plecat. Acolo imi sunt parintii mei, prietenii de o viata cu care am batut prima minge in fata blocului, acolo este Dealul Copoului pe care il urcam in fiece vara, iarna, toamna, si de fiecare data era ceva nou .. mai ales vara (iesenii stiu de ce), si oricum, cum a zis si ClassicAlina putin mai sus, nicaieri nu`i mai bine ca acasa, alaturi de cei dragi, de persoanele care conteaza cu adevarat !

6. alla

alla New Member

Trophy Points:
    0
    Poate pentru ca este singurul loc unde simti ca nu esti marginalizat, ca nu esti privit ca un strain (aproape ca un intrus) .... este poate singurul loc unde poti respira usurat ca esti de-al casei. dar nu este totusi numai o impresie ?
    Peste o saptamana cand voi parasi Romania poate pt totdeauna voi sti mult mai bine raspunsul la aceasta intrebare...

7. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Alla...avem noi o vorba...niciodata sa nu spui niciodata...asa ca nu cred ca poti cice PT TOTDEAUNA....mai devreme sau mai tarziu te vei intoarce pe taramurile natale....fie in vizita, fie in alte scopuri, dar de intors, te vei intoarce sigur. Cred ca toti de aici am fost cel putin odata acasa...bine, mai sunt si exceptii care sunt aici de putin timp, sau au pair si trebuie sa indeplineasca o anumita perioada aici sau nu pot pleca datorita la host family, dar, per ansamblu, am vrut sa evidentiez ca mai devreme sau mai tarziu, toti cred ca "dam o fuga " inapoi, in "trecut". Eu de ex, am aproape 1 an in uk. Din octombrie 2006. Si la fel ziceam....sa nu mai aud de Romania, bla bla..si uite ca acum 1 luna am fost intr`o mica vizita...au trecut zilele asa de repede...si cand am plecat, am plecat asa...cu strangere de inima parca, pt ca stiam ca acolo imi este familia, acolo imi sunt persoanele pe care le iubesc, acolo este "acasa", chiar daca in Romania am fost alungat de "birocratie", corupti, si cate si mai cate, tot acolo romane ACASA !

8. alla

alla New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc PoliceOfficer! I'll keep that in mind ! -wave-

9. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Alla

Nu vreau sa mi-o iei ca pe o rautate sau Doamne fereste mai stiu eu ce. Noi aici pe forum ne expunem parerire liber, si asa am facut si eu. Era doar o simpla parere. Suntem de varste apropiate, si asa gandeam si eu inainte sa plec, numai ca, odata cu trecerea timpului, incepi sa gandesti altfel. Cel putin asa a fost in cazul meu. Nu stiu...poate ca eu gandesc asa deoarece aici sunt singur...singur in ce sens....am amici, prieteni, pe care i-am intalnit aici, dar toti cei dragi, impreuna cu familia sunt si poate de asta gandesc asa....cat de reintors si trait in Romania, nu intra si nu va intra in discutie....sper ca Dumnezeu sa ma tina sanatos si in putere, ca daca este sanatate, voi putea trece peste tot.

Cat despre Romania, ea este si va fi tara in care m-am nascut, tara in care am persoanele care conteaza cu adevarat pentru mine...dar din pacate, numic mai mult !

Sper inca odata ca nu te-ai suparat...repet...este doar opinia mea !

Multa bafta si sanatate !

10. alla

alla New Member

Trophy Points:
    0

Probabil ca raspunsul meu mult prea scurt ti-a dat falsa impresie ca m-as fi suparat.... DELOC ! Chiar am apreciat mesajul tau ! Si-ti dau dreptate , you've made your point well.
    Intradevar voi mai dori a ma intoarce in Romania, presupun ca va exista un anume dor de ea, desi familia mea in Anglia va fi, pt ca eu si sotul meu dorim a ne stabili in Kent definitiv.
    Deci PoliceOfficer( oare care-i numele tau real,caci acest nick name e tare ciudat), sunt total ok si-ti multumesc sincer pentru mesajele tale, apreciez mereu opiniile celor din jur.
    Mult noroc si sanatate si tie si tuturor!

11. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0
    " Deci PoliceOfficer( oare care-i numele tau real,caci acest nick name e tare ciudat) "

Numele lui "adevarat" este Gelu si este militzian. Cu Gelu semna cand dadea rapoarte la securitate. Acum este under cover ! Shushhh sa nu il deconspiram :))

12. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Alla ... multumesc si mult succes in UK si sanatate...ca daca avem sanatate....trecem noi peste toate.

Cat despre AnnoMundi.... My nameeeeeeee izz Andrei -salut- Cat despre securitate...o God ! daca stau bine si ma gandesc...atunci nici macar soim al patriei nu am avut onoarea sa fiu -salut- mult prea mic eram... nascut in 1984 decembre. Deci...pacat....pacat ca dezamagesc un forum intreg :D Insa...tu nu ne-ai dezamagit cu poza FASHION TiVi =)) prietenii stiu de ce !

SORRY DE OFFTOPIC dar este dreptul la replica pt AnnoMundi

13. sky

sky New Member

Trophy Points:
    0
    Acum ca ''militzianu' '' a fost desconspirat (multumim Razvan!) :)voi incerca sa readuc in discutie subiectul topicului.
    Romania o iubim (mai mult sau mai putin ) cu totii din diverse motive. Motivul comun pentru care rosim cand e vorba de Romania, care ne umple de indignare si care ne face sa exclamam ''....mama lor la toti!!!'' cred ca e unul singur - luati de aici: :)| -violent-

http://www.youtube.com/watch?v=8AoM_ZbSDzU&NR=1

14. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    hahahha ce tare`i "cantec pentru mama lor" M O R T A L ! :))

15. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0
    si pentru ca avem resurse ... Freddie,Will,Ray :

http://www.youtube.com/watch?v=OMZVa5DQVsw&NR=1

P.S: Mi-a zburat marul din gura cand am vazut-o ! ... cel mai tare e Freddie si noua versiune A Want It All :)) .... si Ray aproape cade de pe scaun de patima :))

16. spin

spin New Member

Trophy Points:
    0
    Off (anti?) topic:

http://www.realitatea.net/86143_Bilantu ... uate-.html

De ce nu iubesc Romania? Pt ca de cativa ani incoace, cand se intampla sa fie inundatii in tara, autoritatile romane sunt MEREU luate prin surprindere si nepregatite, desi avem de-a face cu
    ploi masive aproape IN FIECARE primavara si toamna.

17. andrada

andrada New Member

Trophy Points:
    0
    -salut- Hmmmia sa ne gandim putintel -violent- ...oopps vad ca nu-mi trebuie mult ca sa zic ca in tara , in Romania lucrurile nu functioneaza asa cum ar trebui pt ca nimeni nu e curat ...mai toata lumea e in pas cu moda ...stiti voi ...moda aia de " hai sa fim cu totii ... corupti , santajati si santajisti" -rock-...eu una ma lipsesc de asa ceva...
    Tu te miri de ce autoritatile nu fac nimik cand vine potopul, inundatiile peste oamenii ...pai tu de ce crezi??
    Crezi ca s-ar obosi ei dak nu ar mai fi presa?? Raspunsul e NU dom`le ca doar nu le intra apa in "casutele" -home- lor care defapt is vile cu 10 camere si cu doar 3-4-5 etaje, cu piscina, cu masini de milioane de lei...:D -wc-
    Si ar mai fi inca 100 de astfel de intrebari, de ce unii is cumpara notele la facultate ?, de ce is cumpara diplomele, si astfel ies o mie de prosti cu diplome?, sau de ce unii is cumpara locul de munca?,si de aia exista atatia incompetenti care mai tare ii incurca pe altii, la care raspunsul e acelasi....din cauza coruptiei , prostiei si a lacomiei omului din ziua de azi dar in special a romanului!...
    Acum dak voi aveti alta parere va rog sa imi imbunatatiti si mie parerea ca eu asta vad...:p
    Bye -wave-

18. andrada

andrada New Member

Trophy Points:
    0
    Sincer ...am vrut dintotdeauna sa vin in U.K. dar am avut si un soc teribil care ma facut sa reflect putintel...
    CE e mai important, sa fii acasa unde te ai toate rudele, toti prietenii, unde cunosti fiecare coltisor de oras si simti ca stii cum stau lucrurile, ca esti i n mediul tau sau sa fii intr-un oras pe care iti doreai sa-l vezi, practic in fiecare zi, unde ai toate oportunitatile dak stii sa te folosesti de ele, dar unde te simti strain si gol sufleteste din cauza,negativismulu, a indiferentei si a discriminarii subtile??
    Nu zic ca nu mii dor sa revad Romania... pt ca mii dor! Mii dor de strazile Iasului toamna cu frunzele galben-aramii ale copacilor din copou, mii dor de forfota creata de studentii din Tudor,mii dor de zilele petrecute pe Stefan Cel Mare, mii dor de oamenii din Iasi cu alte cuvinte ! desi e otara ca nici una alta e superba... parca nu as putea spune ca pot iubi Romania...nu inca!

19. andreiutzu

andreiutzu Member

Trophy Points:
    16
    OFFTOPIC:

Pentru ca tot suntem putin offtopic de cateva posturi incoace, imi permit sa raspund ultimelor 2 posturi cu parerea mea.

1. Sunt convins ca in multe tari EU, "autoritatile", dar in primul rand oamenii (adica victimele) s-au deprins cu o anumita rutina in cazul calamitatilor, si astfel stiu sa reactioneze sau sa actioneze mai eficient decat in Ro.

2. Insa, ne place sau nu, democratia inseamna ca poporul este la conducere.
    Aparatul de stat are din ce in ce mai putine instrumente de constrangere a oamenilor. Si oamenii au din ce in ce mai multe intrumente de constrangere si control a aparatului de stat / autoritatilor. Ca oamenii nu stiu inca sa se asocieze si sa isi conduca ei singuri destinele prin influentarea deciziilor pe care le iau cei pe care tot ei i-au votat, este numai din imaturitatea democratica pe care o au.

Oamenii asteapta de la autoritati sa le rezolve problemele. Cand oamenii insisi ar trebui sa isi rezolve problemele, autoritatile eliberand fondurile, si realizand mai departe proiectele. Oamenii se asteapta de la autoritati sa vina cu idei, despre cum sa le fie lor viata mai usoara. cand de fapt ideile trebuie sa vina de la oameni, care sa faca presiuni pt sustinerea proiectelor lor, si implementarea de catre autoritati...

Cred ca deocamdata cetatenii asteapta sa puna altcineva presiune pe autoritati (domnu' presedinte, daca se poate). Pentru ca ei nu stiu cum, si oricum nici nu vad ca asta este treaba lor...

Cred ca pietrele sunt aruncate in directia gresita in aceasta problema.

ONTOPIC:
    Initial eu speram ca acest topic sa fie un colt pentru lucrurile bune si frumoase pe care ni le amintim despre Romania. Am acceptat de la inceput ca vor fi si opinii separate de acestea, dar personal ma asteptam sa le gasesc in topicurile cu probleme, nu aici. Acesta fiind unul despre cei care iubesc Romania... :) Putem sa discutam despre aceste probleme si oricare altele in topicurile respective...

pretty pleeeeeaaaaaaaase... -ntwhy-

20. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Andrada....o Doamne...inca o ieseanca de a mea..:D suntem cativa pe aici pe forum...cred ca daca ne adunam, facem de o echipa de fotbal..cu tot cu rezerve ! -gift-

Share This Page