14.5 C
London
Wednesday, July 08, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

De ce isi schimba femeile numele la casatorie?

Discussion in 'SEZATOARE' started by adynutza, Jul 9, 2009.

1. adynutza

adynutza New Member

Trophy Points:
    0
    Mie nu mi s-a parut mie OK sa imi schimb numele la casatorie... :lol: Am trait 25 de ani cu un nume, ala e al meu.

Cica suntem in 2009, stim toti poezia cu egalitatea femeilor cu barbatii, si totusi femeile "se trec pe numelel lui" Nu inteleg de ce trebuie femeile sa arate ca au devenit "a cuiva", chiar cu toata bataia de cap a schimbarii a zeci de acte.
    Din cate stiu in strainatate f multa lume isi pastreaza numele
    stiu ca daca intreb pe cineva din generatia mamei o sa imi zica "pt ca asa se face" ... ei bine multe lucruri nu se mai fac asa cum se faceau ...

Pur si simplu e un subiect la discutii libere, sa ma mai luminez si eu ...

2. gabrielaplaton

gabrielaplaton New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Adynutza,
    cred ca unul din motive e tot birocratia.Daca iti schimbi tu numele,cand te casatoresti,e mai putina alergatura dupa ...e mai usor atunci cand aplici pentru certificatul de nastere al copilului,de exemplu. Mi-am pus si eu intrebarea asta cu vreo 7 ani in urma ,si tare as fii ramas la numele de dinaintea casatoriei...dar nu cred ca conteaza foarte mult,te obisnuiesti foarte repede cu noul statut si noul nume. Nu regret nici o secunda ca mi-am schimbat numele si cred ca e mai frumos,ca familie, sa fie un element in plus de legatura intre membri ei.

3. Mr.Jarndyce

Mr.Jarndyce Member

Trophy Points:
    6
    eu uneori ma gindeam sa iau numele de familie a-l prietenei mele ca ea e di paci ca toti paici imi stalcesc numele meu de roman si ma 'nerveaza de-mi vine sa-i bat :lol: :laugh:

4. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Depinde de la om la om. Eu nici dupa 4 ani de casatorie nu spun din prima numele , stau sa ma gendesc!! :laugh:
    Iar dk mai esti si la facultate cand te mariti atunci chiar e complicat, ca la scoala iti folosesti numele de domnisoara iar in afara ei folosesti numele dupa casatorie.
    Deci o adevarata incurcatura

5. adynutza

adynutza New Member

Trophy Points:
    0
    Astept inca raspunsuri ... "de la om la om"

Doar un motiv pana acum: - e mai frumos ca familie sa aiba acelasi nume amandoi

- Birocratia nu are a face, pur si simplu ne-a intrebat tanti de la starea civila ce nume vrem si a completat in casuta aia, .... Nu a tb sa mai schimb absolut nici un act. Cum la intrebarea aia tb oricum sa dai un raspuns nu a durat nici o secunda in plus, absolut nici o alergatura dupa. ... in schimb daca schimbi numele urmeaza distractia cu actele Copii nu am inca dar nu vad care ar fi problema : te duci cu ambele pasapoarte/ buletine si certif de casatorie....

Caz aparte casatoria cu un englez: cred ca 99% isi schimba numele (duca cum spune si Mr.Jarndyce) ca sa dea mai bine: una e sa te cheme Maria Smith si alta Maria Popescu

Mai astept raspunsuri.... (ma plictisesc rau azi)

6. Gabriel_uk

Gabriel_uk New Member

Trophy Points:
    0
    Si eu cred ca este o prostie sa-ti schimbi numele :) multe hartzoage si drumuri inutile :) ``sistemul`` a fost implementat pe vremea cand femeia nu era egala cu barbatul ,deci nu cred ca cineva din generatia mea cel putin , iti poate da un raspuns `` logic `` :)) :cheer:

7. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
    Mi-am schimbat numele cand am facut actele copilului ( dupa 4 ani de cand ne-am casatorit)numai pentru ca am vrut sa port acelasi numele cu copilul, si cu tatal copilului, bineinteles :D

Adynutza, te casatoresti? Iti poti pastra numele linistita, nu trebuie sa dai explicatii nimanui. Casa de piatra :)

8. agnb1

agnb1 New Member

Trophy Points:
    0
    Nu este obligatoriu sa-ti schimbi numele de fam ( pt femeile casatorite) ci poti traii toata viata cu numele de fata. Sau cu amindoua numele de familie una linga alta.
    In principiu, nu stiu cit e chestie de legalitate, dar, ca si Negrutxa suna bine cind mama si tata si copilul au acelasi nume de fam.
    Eu una nu mi-am schimbat inca numele de fam ( e ingrozitor de complicat aici la servici sa-l schimbi) si nici la banca nu am ajuns.
    O sa-mi schimb numele pe cel englezesc pe Driving Licence si Pasaport dar la banca o sa le pun pe amindoua, ptr ca e mai simplu. Imi las numele romanesc in pasaportul romanesc si actele de ID romanesti, ptr ca imi place f mult. Deci in principiu nu este obligatoriu sa schimbi numele, este alegerea proprie. In RO cred ca trebuie ( cel putin asa am invatat) dar aici, nu.

9. adynutza

adynutza New Member

Trophy Points:
    0
    Am spus deja in ambele mesaje: sunt casatorita din Ro fara sa imi schimb numele, nu e absolut nici o problema , cand depui actele te intreaba tanti ce nume vreti sa aveti si atat.

Aveam azi o zi plictisita (si suparata pe viata) si citeam toate subiectele... si era un subiect cu probleme cu actele... si uite asa am ajuns la intrebarea "De ce se leaga lumea la cap fara sa-i doara ? " adica de ce tin neaparat sa aiba numele lui, sa schimbe cele 3-4 carduri, permis, sa aiba tot timpul certificatul cand au un act pe numele vechi, etc...

La rezonul cu copilul nu m-am gandit inca, desi poate doar in Ro la scoala sa se mai strambe cineva ca au parintii nume diferite, ma indoiesc ca aici conteaza... dar dupa cum spuneam inca nu stiu despre asta ...

10. spin

spin New Member

Trophy Points:
    0
    Pe de alta parte, daca te casatoresti in UK (cu un etatean britanic) si ai ca si mine, un nume de familie romanesc complicat, iti e mult mai usor sa-l dai pe cel al sotului.

Eu desi necasatorita, il folosesc pe cel al prietenului meu cand dau / raspund la telefon la servici, pt ca m-am saturat sa tot aud cum? ce? si cum se scrie?

11. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    mai,ce va mai trece voua prin memorie ,atunci cand va plictisiti acasa...

Dupa cum bine se specifica,nu era nimeni fortat sa-si schimbe numele,din cate mai tin eu minte erau 3 variante,al tau,al meu,sau-impreuna...

Chestia ca,preponderent se alege numele barbatului,nu cred ca avea (sau are) de a face cu birocratia,cred ca este la libera alegere (asta mai ales acum).Ascendentul cred ca apare din dorinta barbatului de a-i fi numele "purtat" mai departe,plus ca,asa cum spunea cineva, "asa se facea/face".

Si, sincer vb,da-ti toti/toate (ca vad ca nu prea se baga si barbati aici,yet),timpul inapoi,cand vine clipa aia,si se face propunerea,chiar incepem sa gandim cinic,"dar ce nume voi avea?-ca tie-ti zice Axintulescu,si mie nu-mi place"

Serios,cred ca pana la urma este o alegere ce trebuie facuta impreuna,si,nu este doar un chix al timpurilor moderne ca barbatul sa poarte numele de familie al femeii.
    Un exemplu-socrii mei poarta numele de familie al mamei soacre,asta a fost dorinta lor la casatorie,undeva prin anii 50'

12. Manuk

Manuk New Member

Trophy Points:
    0
    NIci eu nu mi-am schimbat si sincer nici nu am de gand! La cati bani se platesc pt vise, ILR, cetatenie,etc... numai schimbarea numelui nu-mi mai trebuia.
    Plus ca tata are doar 2 fete si cineva tre sa continuie numele, chiar daca nu-i vreo mare minunatie de nume... :p e al meu!

13. alinutza

alinutza New Member

Trophy Points:
    0
    Unchiul meu a luat numele sotiei acum 20 de ani in Romania. Uite asa, matusa mea nu prea agreea numele lui de familie, diferit nu l-au vrut asa ca l-a schimbat el. Nu mi se pare mare scofala.

Prietena mea din Romania si-a pastrat numele ei iar sotul numele lui.

Eu am luat numele sotului care e englez, nu din motivele invocate mai sus (ca vezi doamne ma simt mai doamna cu surname englezesc) ci pentru ca fiul meu poarta numele tatalui biologic (nu este fiul biologic al sotului meu) si daca mi-as fi pastrat si eu numele de fata am fi fost intr-o familie de trei fiecare cu numele lui. Aberant dupa parera mea.

Acum i-am schimbat si fiului meu numele la scoala in numele sotului meu asa ca suntem toti la fel. Mai usor de tinut minte. :p

14. ana2010

ana2010 New Member

Trophy Points:
    0
    Te sustin... eu consider asta o prostie schimbatul actelor...alta alergatura...alta bataie de cap... cu copii mai greu... ca na tre sa fie pe numele tatalui... dar daca nu ai un nume foarte lung ai putea sa le pastrezi pe amandoua! -ras2-

15. dumitrache

dumitrache New Member

Trophy Points:
    0
    -ceeee?-nici eu nu sunt de acord ca femeia sa ia neaparat numele sotului la casatorie.iar copii poarta numele tatalui in cazul in care vrei sa declari tatal,pina si copii pot sa iti poarte numele tau si sa duci mai departe numele tau de familie de fata.nu scrie nicaieri ca esti fortata sa fii pe numele lui.iar daca el nu intelege asta,inseamna ca nu e destul de dezghetat la minte sa inteleaga ca de fapt nu acea hirtie conteaza si ce nume porti,respectul si dragostea unul fata de celalalt conteaza.astea sunt chestiuni neimportante in care unii se pierd cu discutiile,parerile si sfaturile-bravo- adica toti traim ani buni impreuna si lucrurile sunt ok,nu vad de ce situatia se schimba la casatorie atunci cind sotia vrea sa isi pastreze numele de fata.va pup

16. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Eu cred ca adoptarea sau nu a numelui sotului dupa casatorie este o problema de atitudine fata de casatoria in sine. Unii oameni considera familia locul de baza, piatra te temelie in jurul careia se construieste ceva, material si spiritual, constructie care nu se termina decat odata cu trecerea in nefiinta a unuia dintre cei 2 parteneri. Spun parteneri pentru ca aceasta este preocuparea principala a amandoura, ei "lucrand" impreuna la aceasta constructie fara a exista o relatie de subordonare intre ei. Acest parteneriat se presupune a fi complex si total, de unde si ideea de a avea un singur nume.

De cealalta parte se afla cei cu o atitudine diferita, nu neaparat negativa, care poate nu doresc schimbari majore in viata lor. Pentru ei, casatoria este doar o noua etapa in viata, nu obligatoriu ultima, si intotdeauna prioritatea a doua. Ramanerea la numele anterior este fie o declaratie de pastrare a independentei, fie, din varii motive, o necesitate.

Share This Page