10.4 C
London
Saturday, February 22, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

De ce avem nevoie de "sarbatori" ca sa fim mai buni?

Discussion in 'SEZATOARE' started by Dan, Dec 21, 2011.

1. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    In preajma sarbatorilor, ni se baga pe gat texte de genul "de Craciun, fii mai bun".
    Nu e nimic rau in a fi bun, dar totusi, mesajul imi ridica un semn de intrabare - De ce se insista pe faza asta, ca de sarbatori e nevoie sa fim mai buni? Nu putem oare sa fim buni tot anul?

La facultate aveam colegi care se duceau la biserica doar inainte de examene, in rest n-aveau ei treaba cu religia. Si moschee daca era, templu budist, whatever, ei tot s-ar fi dus sa se roage putin. Aveau nevoie de divinitate ca sa treaca examenele, e de inteles.

Asemanarea intre cele doua paragrafe de mai sus este (cel putin in capul meu) este mare, deoarece in ambele cazuri lumea de fapt se preface. Mie mi se pare inutil sa te rogi la o zeitate doar la ocazii si pentru lucruri marunte (din puntul de vedere al zeitatii, examenul tau nu se poate compara cu foametea din Somalia de exemplu). La fel de inutil mi se pare sa fii mai bun de sarbatori, cand in restul anului esti altfel.

Daca mesajul ar fi "hai sa incepem de acum sa fim mai buni si sa ramanem buni", as intelege, as fi de acord. Dar de unde vine limitarea? De ce doar de sarbatori?

Mi-a venit intrebarea asta pentru ca am remarcat o tenta pe forum - toti cei cu posturi putine sunt luati la rost "ai citit informatiile de aici? Noi vorbim degeaba?". Acum, in preajma sarbatorilor, daca am asculta indemnele si am fi mai buni, am cauta noi pentru ei informatiile. Sau daca am sti clar raspunsul, in loc sa scriem doua propozitii in care sa ii certam pe oameni, am putea raspunde scurt si la obiect. Acelasi efort, sciem doua propozitii. Eventual il indemnam sa citeasca mai multe DUPA ce i-am spus omului ce ar fi vrut sa auda.

In fine, asta era in cazul in care am fi ascultat indemnele. Dar de fapt sarbatorile nu schimba cu nimic atitudinea noastra. Ne face doar sa dam bani la un ONG sau la vreo societate caritabila, gandidndu-ne ca vai, chiar am facut ceva, am schimbat lumea. Gestul este oricum egoist, pentru ca de fapt nu urmarim noi prea tare ce se intampla cu banii pe care i-am dat, ci o facem doar ca sa ne simtim NOI bine.

In concluzie, ca sa nu credeti ca am scris sa ma aflu in treaba
    - Voi puteti sa fiti mai buni.. dar sincer? Fara sa va mintiti singuri?
    - Credeti ca e important sa fiti mai buni de sarbatori, sau incercati sa va imbunatatiti de cate ori aveti ocazia?

2. Vilb

Vilb New Member

Trophy Points:
    0
    Oamenii încearca să fie de sărbători mai buni pentru că îşi dau seama că sunt răi. Adevărat că ar trebui să fim buni tot anul nu doar de paşti şi de crăciun.
    E ca şi cum acum avem o faţă şi de acele sărbători ortodoxe punem o mască!
    Poate că omul ar trebui s-a ia zi de zi exemplul celui mai mare om care a trait vreo data: Isus Cristos.
    Ai spus ceva despre faptul că unii se supără când ceilalţi postează un subiect dezbătut! Cred ar trebui să învăţăm să le arătăm unde să caute, să punem un link.
    Să învăţăm să avem răbdare unii cu ceilalţi!
    O zi frumoasă vă doresc! -nu-zic-

3. ady_azzuro

ady_azzuro Member

Trophy Points:
    16
    Re: alternativa la numerele 08XX

cu o astfel de atitudine indepartam membrii noi ai acestui forum care vor sa-i ajute pe altii. eu zic sa-i lasam sa posteze in pace, putina lume gaseste un topic creat acum un an. mai usor ar fi sa arhivati acel topic si sa-l pastrati pe acesta mai nou.

4. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36

E adevarat ca ar trebui sa il punem la informatii utile. Asta nu iti da tie dreptul, domnule proud to be oltean sa vii aici si sa ai atitudinea pe care o ai fata de mine. Atitudinea mea este in concordanta cu cerintele site-ului. Ca iti place sau nu!Nu tu stai sa faci curatenie dupa fiecare, ci noi, moderatorii. Asa ca, ia-o mai usor inainte de a sari la beregata noastra.

Fratilor, inainte de a posta, voi cititi regulamentul?

5. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:

Functia search nu functioneaza bine azi, asa ca e scuzabil.
    Oricum, ma gandesc asa, pur teoretic, ca un user care urmareste forumul de 6 luni si se gandeste sa impartaseasca ceva ce el crede ca e nou nu foloseste functia search.

E absolut de inteles, pentru ca se gandeste ca a fost prezent si activ si nu isi aduce aminte sa se fi discutat cazul respectiv.

Daca cineva stie de un asemenea topic, ma gandesc eu ca cel mai bine ar fi sa apese pe "report to moderator" si sa explice ca ar trebui unite cele doua topicuri. Pe cat posibil eu am indeplinit cererile primite in acest fel.

Meeeerrrrryyy Christmas! :)

PS: va place albinuta asta din stanga? -thumbsup-

6. ady_azzuro

ady_azzuro Member

Trophy Points:
    16

una la mana, vorbesc de cum e logic nu de ce scrie in regulament.
    doi la mana, habar n-aveam ca exista o alternativa la numerele 08xx
    3 la mana, unii membri ai acestui forum nu stiu sa foloseasca facilitatile de cautare ale acestui site pt ca nu s-au nascut cu un calculator in brate
    4 la mana, ia-o mai usor cu astfel de mesaje ca nu ajuta la nimic.

o zi buna. -thumbsup-

7. ady_azzuro

ady_azzuro Member

Trophy Points:
    16

E caraghioasa, am incercat s-o misc de acolo, dar n-am reusit -ras4-

Merry Christmas!
    acu vazui ca editasi mesaju. Sa inteleg ca o astfel de atitudine pot s-o aiba numai adminii sau moderatorii ai acestui forum, iar ceilalti membri trebuie sa stea drepti in fata lor? Asa deci, politica pumnului in gura, interesanta politica...

Atitudinea ta de moderator trebuie sa fie una de intelegere pt ceilalti membrii si de incurajare, nu de a-i pune la punct printr-un ton descurajator. Daca ai citi mesajul lui danutzzzz ai vedea ca am dreptat asa ca relaaax.

8. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:

@ady_azzuro - e drept si ce spui tu, o fapta buna trebuie tratata ca atare, dar pe de alta parte un forum fara reguli e ca un sat fara caini. Face fiecare ce vrea, totul devine complicat si greu de urmarit.

Eu ma gandesc la o cale de mijloc, pentru a evita discutiile ulterioare. Atitudine pozitiva si apasat butonul "report". Acolo dai o mica explicatie si se rezolva cumva. Mutat topiul, unit cu altul, etc.
    Daca apesi pe "report" nu inseamna ca cel care a facut topicul va fi penalizat in vreun fel, ci ne atrage noua atentia ca trebuie sa actionam cumva. Cand tu apesi pe report, eu (si ceilalti, moderatori, etc) primesc un email. Altfel nu stiu cine sta si citeste absolut fiecare postar sa vada daca isi are locul sau nu.
    PS: vezi ca mesajul "ia-o mai usor cu astfel de mesaje" poate fi interpretat ca agresiv, chiar daca eu stiu ca nu e agresiv. Daca cineva e intr-o dispozitie mai proasta se ia la cearta cu tine pe tema asta
    -scandal-

9. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36

deci, hai sa le unim, sa nu ne mai certam pe asemenea prostii.

Albinuta e super! -thumbsup-

10. ady_azzuro

ady_azzuro Member

Trophy Points:
    16

nu stiam ca butonul report conteaza asa de mult aici, pe multe forumuri nu prea este luat in considerare si de asta nu l-am folosit, probabil ca putina lume e obisnuita cu aceasta optiune.
    cred ca anouka putea sa foloseasca aceasta optiune si totul se rezolva fara sa-i fie trasa atentia utilizatorului de mai sus.
    i-am spus s-o ia mai usor pt ca mi s-a parut agresiv tonul ei de a ma indemna sa citesc regulamentul...iar daca cineva vrea sa se ia la cearta, nu are decat, mai sunt cateva zile pana la Craciun cand trebuie sa fim buni. -ras4-

11. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36

Tonul meu a fost altul fata de ady nu fata de cel ce a deschis topicul.I-am si multumit pt asta celui ce a deschis topicul,deci nu am facut niciun repros.
    http://www.romani-online.co.uk/forum/em ... iale#52037

12. ady_azzuro

ady_azzuro Member

Trophy Points:
    16
    ok, Craciun Fericit! -thumbsup-

13. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    -plans2- -plans2- -plans2-

14. feribaci

feribaci New Member

Trophy Points:
    0
    cum adica sa fim mai buni sau mai rai decat suntem?.....pai cred ca titlul acestui topic ne duce la o filozofie de viata,de obicei te simti bine moral cand faci o fapta buna,chiar si una pe an,daca faci prea multe cam te transformi in Maica Tereza si te face lumea sfant.
    Oricum eu fiind casatorit,sotia incearca sa ma faca mai bun de 14 ani de acum......
    de obicei a fii bun in aceste timpuri inseamna sa daruiesti ceva,acel ceva trebuie sa fie material nu spiritual,cred ca unii dintre noi cautam sa simtim spiritul de a darui cu ocazia craciunului

15. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Ma bag si eu, ca fara mine nu se poate:

@anouka
    Informatia de la Ashan o gasesc extrem de utila si, eu unul, nu am mai citit-o pe forum pana acum.

@danutzzzzzz
    Exista functia "search" pe acest forum??

Sent from my iPhone using Tapatalk

16. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    @albea - pentru unii exista, pentru altii nu.
    De vreo doua zile nu functioneaza corect (pentru aia pentru care exista, evident)

17. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0

18. olteanul

olteanul New Member

Trophy Points:
    0
    http://www.youtube.com/watch?v=kxrq5TaU6vc
    am postat aici filmuletul. sper ca nu sunt acuzat de reclama mascata insa este genial filmuletul de care a mentionat georgiv -thumbsup-

19. MagdaMC

MagdaMC New Member

Trophy Points:
    0
    E haioasa albinuta! La ce spirit de observatie am lipsa, am vazut-o decat dupa ce ati vorbit despre ea -ras2-

Referitor la subiectul topic-ului, eu nu cred ca suntem mai buni de sarbatori decat in restul anului. Insa, cred ca sarbatorile si faptul ca daruim si primim daruri -cadou- ne induc asa o stare ... de bine, stare pe care, cum spunea feribaci, o ai dupa ce faci o fapta buna.

Toate aceste lucruri care se petrec de sarbatori, darurile, revederea unor persoane dragi, vreun chef reusit - party2- -cadou- ne fac sa ne simtim mai bine, deci mai buni. E doar ... magie!

Magia Craciunului!

Despre intrebari puse aiurea, folosit functia search, etc... reamintesc veteranilor ca forumul este foarte stufos. Eu, desi am tot citit mesaje prin arhiva, nu stiam de existenta acelui topic.

Dar nu asta e problema, problema este cand cineva posteaza acelasi mesaj pe mai multe topic-uri, sau deschide topic nou pt programare la Croydon, Acte necesare BC, Asistenti medicali etc.. adica topic-uri mereu pe prima pagina. Pe mine asta ma enerveaza rau de tot. Si ma enerveaza indiferent daca vine Craciunul sau nu!

Insa, per ansamblu, eu una cred ca tonul face muzica... asa ca putem sa tragem de maneca pe cineva care a postat gresit sau a deschis total aiurea un topic, insa in alt mod.

De multe ori si eu am avut impresia ca se exagereaza si asta ii sperie pe bietii oameni care si asa sunt destul de stresati si uneori chiar disperati!

Deci... faceti ca englezul.. zambiti, zambiti, zambiti!

Sarbatori fericite tuturor!

Share This Page