14.7 C
London
Sunday, August 25, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

De ce ai ales acum doi ani sa votezi...sau nu?

Discussion in 'Politica' started by Anonymous, Aug 21, 2006.

1. Anonymous

Anonymous Guest

...de la prima ora a diminetii, cu cartea de identitate in manutza... asta ar justifica intrebarea care mi-a aparut in minte dupa aproape 1 ora de stat la rand in fata unui ghiseu.
    mey...de ce am ales acum doi ani sa votez?...poate ma simteam mai bine acum sa stiu ca nu am pus stampila pe buletinul de vot...poate m-as fi simtit vinovata...poate nu as fi simtit nimic ...
    am votat pentru ca am crezut intr-o romanie normala. Am votat pentru ca mi-am dorit o viata mai buna si ...cred, mai important, am votat asa cum am facut-o, pentru ca nu mai doream sa ma arate nimeni cu degetul ca sunt roman. Am votat si pentru ca imi doream sa dispara acel functionar care te priveste arogant...si probabil acesta e motivul pentru care, in acesta dimineata, m-am intrebat...de ce am ales sa votez.
    Am citit in urma cu doi ani, ca Basescu a iesit in diaspora, din primul tur de vot, cu peste 52%...
    peste inca doi ani, ma vor chema din nou la urna. poate voi alege de data acesta sa nu aleg. poate imi voi exercita dreptul, asa...la plesneala, cum au facut-o in 2000 o gramada de romani de era sa iasa vadim:))
    hai...tu ce ai ales?

2. adriand

adriand New Member

Trophy Points:
    0
    Re: de ce ai ales acum doi ani sa votez...sau nu?

Am ales sa nu votez....totusi data viitoare ma voi duce la vot...nu vreau ca Bucurestiul sa ramana fara parcuri!

3. andreiutzu

andreiutzu Member

Trophy Points:
    16
    Re: de ce ai ales acum doi ani sa votez...sau nu?

Din pacate o stampiluta rotunda (aplica oriunde unde vrei tu) nu iti poate garanta ca Bucurestiul isi va pastra parcurile.

Democratia, libertatea si orice drept in general, nu se apara numai prin vot o data la 4 ani (sau cand se face un referendum), ci in fiecare zi, prin activism politic, social sau in cazul acesta, civic.

Am avea foarte mult de castigat daca am reusi sa ne antrenam repede la jocul acesta al demos - kratos...

Poate ca pana la intrarea in EU era normal sa ne focusam fiecare pe treaba lui, de unde face rost de painica si cati bani ii mai raman dupa ce a cumparat-o...

Dar dupa ce nu ne mai facem griji in legatura cu problemele acestea biologice, si vom incepe sa ne gandim si la alte probleme, putem sa ne gandim sa ne inscriem sau sa ne asociem in organizatii (politice sau civice) si sa militam pentru ce probleme avem fiecare (parcuri, autostrazi, pensii, etc.)

Poate pare nefiresc la prima vedere, dar cred ca ne-am convins deja pana acum ca daca votam si asteptam, nu facem nici o scofala...

http://www.antena3.ro/Capitala-sufocata ... ile-(VIDEO )_act_36485_ext.html

Share This Page