14.9 C
London
Monday, June 17, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

David Cameron nu semneaza ce vor Sarkozy si Merkel

Discussion in 'in Marea Britanie' started by george1976, Dec 9, 2011.

1. adelaide_

adelaide_ New Member

Trophy Points:
    0
    1.Romania iese din discutie, nu e in zona euro.Mi se pare ca Romania s-a indatorat la FMI pana peste cap, deci, nu, nu-i plateste datoriile Romaniei Uk-ul.
    2.Grecia- la intalnirea din octombrie, Greciei i-au fost anulate 50 % din datorii. La negocieri au participat banci private in calitate de detinatori a acestor datorii, deci tot nu le plateste Uk-ul.Acuma daca banca X(din Uk, sau de unde o fii) a fost atat de lacoma si a tot imprumutat Grecia (din nestiinta, sau doar din orbire), de ce sa generalizam si sa spunam ca plateste Uk-ul?
    Restul de datorii sunt platite dintr-un fond care IMPRUMUTA statele, in speta Grecia.

Nu neg ca o parte din bani, pot sa nu mai fie recuperati niciodata,dar sincer nu mi se pare ca pana acum UK-ul a participat la vreun fond de salvare...

3.Pe Italia,daca pica,n-o mai salveaza nimeni. Inclusiv Germania spune ca datoria italiana e prea mare ca sa fie 'salvata'(platita), deci in nici un caz Uk-ul nu putea fi nevoit sa salveze Italia.

Iar deciziile interne NU se iau la Bruxelles. Inca ma surprinde cum de atatea persoane sunt convinse de treaba asta, intr-o epoca cand toate tratatele/documentele europene sunt publice si consultabile cu un simplu click.
    Sunt niste reglemnatari comune in ceea ce priveste libertatea de circulatie a persoanelor, marfurilor si capitalurilor care sa zicem sunt "esenta" UE-ului, si atentie privesc doar piata INTERNA UE; dar io ma intreb, daca tu nu vrei sa aplici chestiile astea peste legislatia ta nationala, de ce ai mai intrat in UE? Ca asta a fost scopul UE. Tratatul nu s-a modificat de ani buni. Toti cei care eu intrat s-au angajat la asta. Asta e esenta. Ne combinam, ne facem piata comuna si in piata noastra comuna aplicam reguli comune. Nu vrei, ok: stai afara!!!

Oricum, cert e ca Uk-ul s-a izolat.Si si-a intors toata Europa impotriva.Daca a facut bine sau rau, evenimentele ne vor spune.

Mai cred eu ca acordul in sine nu prevede chestii rele: o mai mare integrare fiscala in zona EURO, pedepsirea tarilor care nu respecta parametrii, tot in zona euro, un major control fiscal tot in zona euro etc.Din pacate nu rezolva problemele actuale.

2. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0
    Adelaide,

Conform noilor planuri deciziile legate de bugetele nationale ale tuturor tarilor UE, inclusiv cele din afara UE se vor lua central, la Bruxelles. Bugetul e parte a politicii interne pentru ca in functie de nevoile bugetare se stabilesc taxele si alte.

Oricum euro a fost de la inceput o chestie falimentara mai ales ca au fost primite unele tari care nu meritau (asa cum a fost primita si Romania in UE desi nu merita).

Cand am spus ca UK "plateste", m-am referit bineinteles "indirect".

3. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    @ albea

UE poate introduce taxa pe tranzactiile financiare prin votul majoritatii, asa ca miscarea lui Cameron nu are nici un rezultat benefic practic pentru Marea Britanie. Doar unul pentru imaginea lui in propriul partid.

@ lancelot
    Nu se vor lua toate deciziile in privinta bugetelor la Bruxelles, doar cele privind sustenabilitatea bugetelor nationale - deficite in limite care sa poata fi acoperite, datorie care sa poata fi platita. Existau aceste recomandari si in tratatul de la Maastricht si daca tarile din UE (si mai ales din euro) le-ar fi respectat, nu s-ar fi ajuns aici.

Ideea e ca s-a cam terminat treaba cu beneficiile de la stat in toata Europa. Nu mai sunt bani de dat asa, la oameni, sa stea acasa confortabil pe somaj sau sa iasa la pensie la 50-60 de ani, si gata. Asta e valabil si in UK si in Germania si in Franta si in Grecia. Mi se pare normal ca la un moment dat daca tot traiesti pe datorie - cum au facut Europa si SUA in ultimii 40 de ani cam asa - sa ajungi in situatia in care sa fii nevoit sa strangi cureaua ca sa platesti. SUA de exemplu sunt in acelasi kk ca si Europa insa ei au avantajul ca dolarul fiind moneda de rezerva internationala pot tipari bani pana in panzele albe ca sa isi micsoreze datoria prin inflatie. Cam cum a facut Romania cu datoriile companiilor de stat in anii '90, pentru cei care mai tin minte cum era cu inflatia uriasa din tara pe atunci. Diferenta e ca Europa nu tipareste bani (cu exceptia Marii Britanii) pe cand SUA tipareste cu nemiluita. Este o abordare diferita - SUA si UK prefera sa isi saraceasca cetatenii prin inflatie, Europa prin strangerea curelei si deflatie. Singurii care cad in picioare la faza asta, desi au provocat criza si au beneficiat de fel de fel de ajutoare, sunt bancherii. Daca te uiti la marjele dintre dobanzile la care bancile iau bani cu imprumut si cele la care ii dau, sunt peste 10% in UK. In schimb dobanzile la depozite pentru persoanele fizice rar depasesc 3% in conditiile in care inflatia este 5%. Mersi, asa afaceri pot sa fac si eu.

4. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Nu, nu!! Total eronat! Acest nou tratat pe care Cameron nu l-a semnat se vrea a fi o "uniune fiscala" si nu poate fi impus nimanui, altfel nu ar mai fi un tratat si nu ar mai fi fost nevoie de aceasta intalnire. Mai mult, dupa semnare acesta trebuie ratificat si de catre parlamentele statelor semnatare, pentru a putea fi aplicat in practica.

Tocmai asta a subliniat si Cameron. Daca va fi vreodata introdusa aceasta taxa, va fi in beneficiul UK si nu al UE. Rezultatul benefic pentru UK este faptul ca aceasta taxa nu va fi impusa, implicit piata de capital isi vede mai departe de treaba ca si pana acum. Cum adica "nu are nici un rezultat benefic"??

5. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    care productie in UK?!

6. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    aici cred ca trebuie sa urmaresti putin mai in detaliu disputa UK cu UE din ultima vreme... in esenta UKul nu este de acord cu impunerea unor reguli de UE care trebuie aplicate de tari. ele tin de emigratie, justitie, tranzactii financiare. care pana la urma nu au treaba cu piata comuna.
    uite un foarte bun rezumat aici la kestia de aseara
    http://news.uk.msn.com/uk/qanda-cameron ... aty-change

iar cata vreme city-ul aduce 10% din buget, cred ca e normal ca nu vor sa lase controlul la bruxelles. simplu.

7. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    europa nu tipareste bani, dar tarile in .... se imprumuta la 6-7-8%... vezi italia, spania recent. nu e mai bine sa tiparesti bani la o adica!? inflatia oricum se face chiar daca nu se tiparesc bani.

8. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Ehe!!! Am mai spus eu ... Daca toata lumea ar sti ce vin trebuie la peste gras ... -da-da-

UK este al doilea exportator mondial de armament. In UK se fac portavioane si submarine nucleare, avioane de vanatoare si bombardament.. Germania nici nu poate visa la asa ceva. Deasemenea, mai gasesti motoare pentru industria aeronautica, precum si alte componente. Si mai sunt si altele. As mai mentiona exportul de servicii financiare care aduce venituri colosale. Nu sunt chiar de plans britanicii astia.

9. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0
    Or fi englezii tari la armament, Albea, dar Germania sta mai bine la balanta de plati. Chiar duminica am vazut o emisiune la BBC2 in care se vorbea despre cum a dat faliment vestul...

Marea Britanie este o piata de consum, aici oamenii au fost indemnati inca din anii '80 de cand Margaret Thatcher a decis ca statul sa nu mai intevina pe piata si sa o lase complet libera, pe cand in Germania oamenii sunt idemnati sa mai puna si de-o parte.

10. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    bun, deci in afara de motoare si avioane, mai sunt si alte kestii care au mers in perioada asta
    http://www.independent.co.uk/news/busin ... 75098.html

dar cand vorbim de manufacturing, nu includem serviciile, alea sunt alta treaba!
    cum se poate vedea aici (desi e mai vechi) Manufacturing output accounts for about 20% of the national economy; dar !!! Just after World War II, for example, manufacturing accounted for almost 40% of the UK economy. !!!
    http://news.bbc.co.uk/1/hi/business/1861801.stm

In schimb
    The UK's services industry is seen as the engine of growth for the national economy, accounting for a hearty 66% of gross domestic product (GDP).

11. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Eu nu cumpar ideea cu banii economisiti, pusi deoparte, blablabla. Am un feeling care-mi spune ca criza asta este pe undeva sub control, ca sa nu zic controlata. Aici nu este vorba de un datornic amarat care sa-l execute bancile la o simpla comanda. Datornicul acesta e puternic, isi poate sterge datoriile cu buretele de unul singur, daca vrea. Are o gramada de parghii (butoane) la dispozitie si pana acum a folosit foarte putine dintre ele. Cea mai mare temere a guvernului nu este criza, ci cresterea capitalului de simpatie al celor care dorm la St. Paul's sau in Finsbury Square. -iamcool-

12. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    @ albea

Din ce am citit eu, Cameron voia, la schimb pentru semnarea de catre el a masurii de introducere a masurilor de control asupra bugetelor nationale in tratat, ca deciziile privind introducerea unei taxe pe tranzactiile financiare sa fie luate in cadrul UE cu acordul unanim al tuturor statelor si nu cu o majoritate calificata asa cum pot fi luate acum. Nu a obtinut acest lucru, deci taxa pe tranzactiile financiare poate fi introdusa daca o majoritate calificata din liderii UE voteza pentru.

13. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0
    Normal, fiecare gandeste diferit.

Totusi cum a reusit China sa ajunga in situatia in care a ajuns? Simplu! Toate economiile tigru din Asia erau, in anii '90, indatorate pana-n dinti vestului. Practic vestul le controla pentru ca aproape toate bunurile de larg consum de faceau acolo. La un moment dat insa cand a venit timpul platii inapoi a datoriilor, vestul a inceput sa puna conditii si mai grele. Atunci statele asiatice au spus "Fuck Off" si au inceput sa exporte si mai mult pentru a putea plati datoriile publice din resurse proprii, nu din alte imprumuturi. Iar unele tari, ca si China, au ajuns sa aiba surplusuri de nu-i adevarat.

Societatea de consum este falimentara din start, iar UK ar fi intrat in spectrul falimentului daca adera la euro pentru ca si aici datoria externa este extraordinar de mare.

Cel mai bun exemplu al falimentului societatii de consum in perioade de criza este Romania. Romania a avut parte de o crestere fara precedent in perioada 2000 - 2007 dar aceasta nu s-a datorat decat cresterii consumului. Romanii plecati in strainanate trimiteau bani acasa, creditele se luau usor, oamenii au inceput sa cumpere sa isi faca una, alta la casa, sa isi cumpere masini, etc. Lumea incepuse sa cheltuie de parca nu mai era ziua de maine.

Pe acest fundal se deschideau magazine dupa magazine, hoteluri dupa hoteluri, iar piata imobiliara a explodat. Cand romanii din afara nu au mai avut ce bani trimite pentru ca nu mai castigau asa cum o faceau odata, robinetul s-a inchis si situatia a ajuns critica. Investitiile facute cu credite nu mai produceau si bancile au inceput sa bata la usa clientilor. Parcurile de masini luate in leasing sunt pline... blocurile construite acum cativa ani se degradeaza... piata imobiliara s-a prabusit.

Din pacate Romania nu a avut o crestere economica bazata pe infrastructura si productie, asa cum are China si chiar si Germania.

14. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    aici e ce s-a agreat
    http://www.consilium.europa.eu/uedocs/c ... 126658.pdf

cititi cu atentie, sunt kestii fffffffff interesante...

We recognise the jurisdiction of the Court of Justice to verify the transposition of this rule at national level.

Member States shall converge towards their specific reference level, according to a calendar
    proposed by the Commission.

Member States in Excessive Deficit Procedure shall submit to the Commission and the
    Council for endorsement,
    an economic partnership programme detailing the necessary
    structural reforms to ensure an effectively durable correction of excessive deficits. The
    implementation of the programme, and the yearly budgetary plans consistent with it, will be
    monitored by the Commission and the Council.

The rules governing the Excessive Deficit Procedure (Article 126 of the TFEU) will be
    reinforced for euro area Member States. As soon as a Member State is recognised to be in
    breach of the 3% ceiling by the Commission, there will be automatic consequences unless a
    qualified majority of euro area Member States is opposed. Steps and sanctions proposed or
    recommended by the Commission will be adopted
    unless a qualified majority of the euro area
    Member States is opposed

If the Commission identifies particularly serious non-compliance with the Stability and Growth Pact, it will request a revised draft budgetary plan.

Concerning the involvement of the private sector, we will strictly adhere to the well
    established IMF principles and practices. Nota - IMF e FMI, se stie cat de bine a rezolvat FMIul treaba in tarile cu probleme si mai ales cum - a se vedea experienta recenta a romaniei - tre sa dati afara atatia, etc

Sincer, cred ca nu e de mirare ca UKul nu a fost de acord. practic nu prea mai misti nimic, totul e condus de la bruxelles. cam cum e acum cu fmi-ul in ro....

15. george1976

george1976 New Member

Trophy Points:
    0
    Raman pur si simplu stupefiat cand vad cu cata usurinta te poti distanta de Romania si poti spune ca de ce sa platim noi(adica englezii?romanii??) deficitul. Si tot vad ca acuza unii tara ca nu merita sa intre in UE..... Asta e ignoranta in forma pura, Romania a inceput sa fie manevrata inca din timpul asa zisei revolutii si apoi a fost vanduta bucata cu bucata estului, vestului si tuturor celor care au vrut o parte din ea, in timp ce noi stateam poate cu berea in fata si scuipam seminte.
    Romania ca tara poate sa duca Europa sus de tot cu cate resurse are solul si subsolul deci are tot dreptul sa fie in Europa.Romania avea datorie externa 0 in 1990 deci putea sa intre de atunci in UE.
    Ca nu suntem unde trebuie e numai vina noastra ca nu am avut vintre sa dam cu pumnul in guvernanti la figurat si poate chiar la propriu.
    Ca nu avem drepturi pe nicaieri e tot vina noastra la fel si ca tara e indatorata profund.
    Sunt tare ofticat pe cei care se dau la o parte si fug de vina, aratand cu degetul spre Romania ca spre raie.

16. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    cred ca george se refera la mesajul lui lancelot referitor la plata datoriilor

si eu sunt de acord ref la plata datoriei altora. cine nu realizeaza cum se face asta - prin cresterea taxelor si impozitelor. adica noi platim mai multe taxe pt ce au facut altzii. nu mi se pare corect.

iar partea cu resursele - ce bine ar fi sa mai fie asa... nu prea mai e petrol / gaze / samd cum era pe vremuri... dovada ca se importa tot mai mult. -plans-
    cu sarea stam bine, dar pretul nu prea a crescut asa mult ca la altele.

17. adelaide_

adelaide_ New Member

Trophy Points:
    0
    pai emigratia tine de circulatia persoanelor-cum ziceam unul din fundamentele acordului (si implicit a tratatului)

iar justitia..sa fim seriosi!!!in EU sunt 27 de sisteme diferite (ma rog unele functioneaza pe un sistem comun).Dar a spune ca prevederile privind justitia se decid la Bruxelles mi se pare putin hazardat. Ce are treaba cu justitia pot fi deciziile privind 'granitele comune'-dar nici aici Uk-ul nu are treaba pentru ca privesc membrii Schengen, iar Uk-ul nu este si -din cate declara-nici nu va fi.

Tranzactiile financiare privesc circulatia capitalului (si cand m-am referit la piata comuna, am inclus 4 mari categorii) si sigur aici s-au poticnit ei la faimoasa taxa Tobin(parca asa au numit-o).

18. adelaide_

adelaide_ New Member

Trophy Points:
    0
    inca ceva: nu cred ca UE ii va putea impune Uk-ului taxa pe tranzactii. In momentul de fata deciziile(cel putin alea despre modficarea tratatului-si e necesara modificarea tratatului pentru a introduce schimbari) se iau cu unanimitate.
    Ei (EU 26) acuma au decis introducerea majoritatii calificate in loc de unanimitate; dar asta nu se aplica celor care nu au semnat/semneaza.

Oricum se complica lucrurile: o Europa 26, o a 2-a Europa 27, Tratatul I, tratatul II => oare cate alte structuri vor fi nevoie sa suporte toata harababura asta??? Si pe banii cui???

19. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    emigratia e una, circulatia e alta. dpdv a uk-ului oricine poate veni in vizita, dar noi tre sa stabilim care sunt regulile pt a ramane. mica mare diferenta

justitia la fel - sunt legi ue care trebuie implementate. uite de ex dezbaterea cu votul retinutilor http://www.guardian.co.uk/politics/2011 ... -prisoners
    si nu fa confuzie intre schengen / justitie samd

taxa se numeste robin hood (a fost o vedeta in evul mediu, dar nu aparea prea mult la tv -lolozaurmic -lolozaurmic -lolozaurmic -lolozaurmic http://en.wikipedia.org/wiki/Robin_hood) http://robinhoodtax.org/how-it-works

ideea e simpla la chestia asta - uk-ul vrea sa gestioneze taxele nu ue (astea se negociaza la greu, sa nu credeti ca ukul se imprumuta cu dobanda redusa desi ar ditamai datoria -iamcool- ...

20. adelaide_

adelaide_ New Member

Trophy Points:
    0
    In fine, circulatia persoanelor duce exact la emigratie. Libera circulatier a persoanelor exact asta spune: ca se pot duce in orice tara din UE sa munceasca, studieze, sa presteze servicii samd.

Iar taxa se numeste exact tobin, iar numele ei vine de la creatorul ei economistul James Tobin.
    http://www.telegraph.co.uk/comment/lett ... onomy.html

Share This Page