11.8 C
London
Thursday, September 19, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

David Cameron nu semneaza ce vor Sarkozy si Merkel

Discussion in 'in Marea Britanie' started by george1976, Dec 9, 2011.

1. george1976

george1976 New Member

Trophy Points:
    0
    Dupa cum spune si titlul David Cameron a folosit dreptul de veto si acum situatia este urmatoarea: cel mai probabil 26 din 27 de state UE vor semna pentru modificarea tratatului si UK va ramane oarecum pe margine. Eu unul nu vad asta ca un lucru bun pentru nimeni.
    As fi curios sa vad si parerile voastre.

http://www.guardian.co.uk/business/2011 ... one-treaty

2. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Daca ne dai si un link poate intelegem si noi despre ce e vorba. -nas-

3. adrian79

adrian79 New Member

Trophy Points:
    0
    Home Page:
  4. Bergiu

Bergiu New Member

Trophy Points:
    0
    A refuzat si Ungaria,macar unguri au coloana vertebrala. Nu va iesi UK din UE pentru ca le va afecta prea mult exportul si activitatea financiara din City.

5. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    Eu zic ca David Cameron a facut o mare gafa politica. Le-a dat cu tifla celorlalti lideri din UE fara sa obtina nimic in schimb, din motive de politica interna a partidului Conservator. Taxa pe tranzactiile financiare si modificari ale legislatiei in domeniul financiar se pot introduce si prin votul majoritatii in UE, nu e nevoie de modificarea tratatelor asa ca eu nu vad ce a castigat el izolandu-se in halul asta. Pe urma, sa zici ca Marea Britanie nu va adopta niciodata euro e pur si simplu exagerat. De unde stie Cameron ce se va intampla peste 50 de ani? Ca el nu stie nici ce se va intampla cu economia anul viitor. Deci, nici un folos pentru Marea Britanie din atitudinea lui. Da, Tory-i il admira ca vai ce lider dur si dintr-o bucata avem. Insa cred ca ar fi fost mai bine si pentru el si pentru Marea Britanie daca ar fi fost mai diplomat. In fine, nici cu ceilalti lideri din UE nu mi-e rusine, daca n-au fost in stare sa gaseasca drumul spre un compromis care sa includa si Marea Britanie sunt de toata jena. Oricum, nu avem lideri adevarati nicaieri in UE, trista concluzie dar asta e din pacate. - lasa-ma-

6. lidiuta

lidiuta New Member

Trophy Points:
    0
    Ungaria, Republica Ceha si inca una....Suedia parca, NU au refuzat sa semneze tratatul ci doar au amanat pentru a discuta cu parlamentul lor si apoi sa i-a decizia.

Cameron crede ca e smecher...nu semneaza tratatul dar piata de import-export ramane deschisa pentru UK...mmm...nu stiu pentru cat timp. El a actionat "la placinte inainte, la razboi inapoi". Europa nu vede prea roz treaba asta.
    Eu sper sa nu influenteze negativ pe romani!

7. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Acordul era ca 'tarile din UE sa sprijine tarile care se 'chinuie' cu criza', pentru a salva zona euro.
    Pai de ce sa vrea Cameron, sa plateasca bani tarilor ca - Grecia, Romania.... care nu stiu sa-si gestioneze banii, fac cheltuieli inutile, exagerate, nejustificate, si fura la greu -nu-stiu- .
    Ati auzit cati bani din bugetul de stat al Romaniei, merg pentru construirea de biserici, ati auzit cate tone de combustibili lipsesc taman de la Ministerul de Interne? -nuuu-

8. Bergiu

Bergiu New Member

Trophy Points:
    0
    Daca va iesi din UE in principiu nu vor mai da dreptul de munca la romania si daca tot nu mai fac parte din UE pot sa revoce si celelalte drepturi date in anii anteriori. Sa fim sinceri marea majoritate a englezilor ar vota pt iesirea din UE si sunt niste rasisti in ciuda falsului zambet.
    Dar totul este un joc de sah si oricum cred ca se va ajunge la un pat de toata frumusetea pentru ca UK are nevoie de piata europeana mai mult decat Europa are nevoie de UK.
    Oricum acum se vedem cine a castigat al doilea razboi mondial cu adevarat: GERMANIA

9. adrian79

adrian79 New Member

Trophy Points:
    0
    Home Page:
    Vezi ca ai bagat Romania intr-o categorie in care n-are ce cauta.
    Grecia o aliniezi cu Spania, Italia, Irlanda
    Ce au votat ei acum pica greu la stomac ptr multa lume, unii din ei au acceptat-o ptr ca nu aveau efectiv de ales, garantez ca s-a mers la santaj ptr multi.

Sa renunti la o parte din suveranitate nu mi se pare un lucru simplu.
    Nu sunt adeptul teoriilor conspirariilor, dar mi-e greu sa nu vad asemanarea. Se intampla cam cum ziceau "nebunii" aia. Daca nu era criza, nu era nevoie de masura asta, tot au intarziat cu masuri de redresare pana in al 12lea ceas exact ptr a putea propune tratatul asta. De aia Cameron a fost atat de hotarat cand a zis nu.

O sa se intample multe pana in martie, nici Angliei nu-i convine sa iasa din UE si nici UE sa piarda Anglia, cu sau fara euro ca moneda oficiala.

Mai sunt carti de jucat.

10. lidiuta

lidiuta New Member

Trophy Points:
    0
    Da Georgiv, nu te contrazic, dar nici cu UK nu mi-e rusine, cand vezi ca vin spanioli, polonezi si alte natii, nasc copii (in UK) sau vin cu copii din tara lor si fara sa munceasca o zi in UK iau casa, masa si bani de mancare...asta e ce am auzit eu...probabil sunt multe altele...
    Bani pentru tarile intrate in criza or sa dea si Germania si Franta ...deci ele au semnat tratatul...mai putin UK

11. Bergiu

Bergiu New Member

Trophy Points:
    0
    Cameron a jucat tare si poate va castiga pentru ca a aratat ca nu poate fi santajat usor(toti au un pret),oricum cine e de acord sa piarda suveranitatea sunt nebuni dar nu au ce face pentru ca toti sunt indatorati si nu au ce face un santaj murdar dar e vina politicului si a oamenilor de rand care sunt prostiti cu televizorul.
    In curand vom ajunge ca si USA fara identitate si putere de decizie pe plan local,istoria Europei este prea vasta si arata ca nici un imperiu nu va dainui pe acest continent,cum se zicea inainte de primul razboi mondial butoiul cu pulbere este peninsula Balcanica.

12. george1976

george1976 New Member

Trophy Points:
    0
    Ungaria a zis ca semneaza si se gandesc serios si ceilalti care la inceput erau contra mai putin Uk.Deci o sa fie ceva de genul 26 din 27 vor numai unul nu.

Chestia cu guvern mondial, care o propovaduiau martorii aia pe la usi cu pliante, parca nu mai pare imposibila.

13. Bergiu

Bergiu New Member

Trophy Points:
    0
    guvern modial dar te asigur ca fara Rusia...sau daca reuseste sa ii bata cineva intr-un razboi,nu s-a mai intamplat in istoria moderna.

14. feribaci

feribaci New Member

Trophy Points:
    0
    cam treaba asta mai tine si de influienta politica ,economica,nu cred ca U.K. a uitat ca Germania a dorit de atatea ori sa conduca Europa,Franta la fel,tarile scandinave nici ele nu sunt prea incantate de acest lucru-pana la o Europa unita mai avem de citit S.F.uri
    mai spunea cineva ca istoria se repeta mai inainte,acum avem un alt fel de razboi de cucerire,nu mai sunt necesare tancurile...
    -si pana la urma este de preferat sa fie un echilibru nu sa se concentreze puterea de decizie doar la un stat sau doua
    -sunt curios cum va muta mama Rusia dupa alegerile care vor avea loc anul viitor la ei si iarasi ramanem astia din Balcani sa tragem ponoasele

15. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    este f adevarat acest lucru, dar nu uita ca marea majoritate a celor care vin muncesc de le sar capacele. faptul ca mai profita unii altzii de beneficii nu cred ca pot umbri efortul celorlalti.

iar treaba e relativ simpla - daca faceau o munca asa usoara si frumoasa, credeti ca nu erau chiar localnicii primii la aceste joburi?

16. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    evident. anglia a avut tot timpul politica ei - a se vedea treaba cu ue dar si moneda / schengenul. cine cred ca uk-ul nu si-a facut fffffffffff bine temele inainte de intalnire se inseala... nu am auzit pe multi vorbind ca cei de pe aici de due dilligence / risk assessment samd.

de nemti nu are rost sa povestim, se stie ce si cum s-a intamplat, dar prietenii francezi tot cam de englezi au fost salvati... http://www.bbc.co.uk/history/worldwars/ ... r_01.shtml

17. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0

Adrian, iti recomand sa lasi ziarele romanesti ca vorbesc doar prostii acolo. Daca ar fi sa ne luam dupa jurnalistii de carton de pe Dambovita, al treilea razboi mondial a inceput deja, iar China se pregaseste sa intre intre SUA si Iran.

Revenind la topic... este poate prima masura luata de conservatori pe care o suport in intregime.

De ce...

... sa platim noi gaurile bugetare ale Greciei, Italiei... Romaniei?
    ... sa se ia decizii legate de politica interna la Bruxelles?

Sa nu uitam ca UE a fost creata pentru a deveni o piata comuna dpdv economic si ar trebui sa ramana asa.

Apoi, de ce oare Grecia, Italia, Spania si alte state au probleme? Pentru ca ratele dobanzilor au fost asa de mici incat au luat bani pana nu au mai putut. Acum cativa ani cand banii cresteau in copaci nu era o problema, dar acum cand nu mai sunt bani nu le mai da nimeni imprumut sa isi plateasca dobanda la imprumuturi.

O alta problema este lipsa de competitivitate a unor tari in fata Germaniei. Iar cu moneda unica asta a fost catastrofal. Stie Camerunu' ce stie... UK nu se compara cu Germania la competitivitatea productiei industriale asa ca de ce sa nu invete din greselile altora?

18. adrian79

adrian79 New Member

Trophy Points:
    0
    Home Page:
    Lancelot ala a fost primul link care mi-a venit la mana. In idee citesc pe mai multe surse inclusiv romanesti (chiar daca scriu niste analfabeti pe acolo) ca sa pot sa imi fac o idee cat de cat corecta in toata dezinformarea asta.

Cat despre Germania ei mereu au vrut sa conduca "lumea" deci nu e ceva nou in ce fac acum, alta metoda dar acelasi plan. Se adapteaza si ei la vremurile actuale.

Franta, cred ca e singura natie de pe pamantula asta care nu o suport, xeonofobi, inculti, lasi si tot ce va mai trece prin cap exista la ei. Ei merg cu ala mai "puternic" uita repede cine le-a oferit ajutor in trecut atata timp cat prezentul e profitabil si convenabil ptr ei.

In idee cum am zis, mai sunt carti de jucat, UK mai are asi in mana, UE la fel, ultima carte probabil se va juca in martie si atunci vedem ce si cum.

Eu oricum continui sa cred ca actuala criza economica a fost creata si sustinuta artificial exact ptr ce se intampla acum pe plan politic.

19. ciresica

ciresica New Member

Trophy Points:
    0
    Ei si ce daca nu a semnat Cameron?? Uitati-va la Norvegia si Elvetia care sunt in europa dar nu sunt in uniunea europeana si ce bine le merge! Sa vedem partea buna a lucrurilor!

20. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Le merge bine fiindca sunt in Europa, dar in acelasi timp sunt si dependente de Europa, fara de care ar muri de foame (la propriu).

Si sa nu dramatizam: Cameron nu a spus NU Uniunii Europene in ansamblu, a spus NU doar taxei de 0.5% pe tranzactiile financiare, care, la nivel de Europa se fac in masura de 80% in City si Canary Wharf. Era logic, ca din moment ce conservatorii au respins aceasta taxa ca sursa de venit pentru UK, nici nu intra in discutie pentru UE.

Share This Page