4.9 C
London
Monday, March 01, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Daca UK iese din UE tre sa plecam in Ro ?

Discussion in 'SEZATOARE' started by adi_28, Dec 5, 2015.

1. adi_28

adi_28 Member

Trophy Points:
    18
    Bunaseara.
    Tot am vazut prin unele publicatii cum ca Anglia ar vrea sa iasa din Uniunea Europeana.
    Asta inseamna ca trebuie sa ma pregatesc de intoarcere in Ro in caz ca se hotarasc sa iasa din EU ?

Multumesc.

Adi

2. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    ia-o incet cu pregatirile, pana la bagaje mai e.
    putin luciu la pantofi nu strica pt moment - doar vine mosu' la noapte -cadou-

iar treaba e abia la inceput, intai negocieri, apoi referendum, apoi legislatie noua samd.

dar vazand cum stau lucrurile in ultima vreme, cred ca vor gasi tot mai mult sprijin pt unele masuri. deja se discuta despre revizuirea schengen samd

http://www.bbc.co.uk/news/uk-politics-32810887

3. Viorel.C

Viorel.C Member

Trophy Points:
    8
    Occupation:
    Moneymaker.
    Daca UK iese din UE, cetatenii UE care sunt deja in UK cu acte vor ramane cu "aquired rights", putand sa exerseze in continuare "treaty rights", asta deoarece legislatia viitoare in materie de imigratie din interiorul UE nu se va aplica retroactiv, ci ii va afecta doar pe cei care vor dori sa imigreze ulterior acelui moment, deci fii calm ca nu te trimite nimeni acasa, poti sa lucrezi linistit in continuare si sa platesti taxe si contributii, ca sa am si eu de unde sa-mi iau pensie :)
    Deasemenea, in cazul in care iese, situatia in UK raportata la restul UE va fi similara cu situatia Elvetiei...in ceea ce-i priveste pe cei care vor mai dori sa mai vina...ulterior, cu alte cuvinte: poti sa te duci acum in Elvetia si sa faci ce faci acum in UK (sa muncesti liber, sa stai pe benefits, etc)? Raspuns: NU. Categoric NU.

Pronosticul meu este ca nu va iesi niciun UK din nicio UE, deoarece interesele economice sunt enorm de mari, cu alte cuvinte...daca iese, lira se va aprecia puternic, produsele englezesti vor deveni mai scumpe peste noapte pentru pietele internationale (inclusiv pentru UE) si astfel exporturile vor scadea, deci economia va incetini, numarul de joburi se va reduce...etc, deci Paguba Totala. Situatia va fi similara cu cea a Elvetiei: franc puternic = produse elvetiene scumpe, deci exporturi in scadere de la an la an.
    La cat de zgarcita si de avara este aceasta natie britanica, nu cred ca vor lasa asa ceva sa se intample.

Tot tam-tam-ul politic actual cu acest In/Out referendun are scopul de a speria marionetele de la Bxl, astfel incat UK sa obtina ceva puteri de a-i ejecta mai usor pe cei care stau pe benefits (ca pe ei de astia ii doare, nu de cei care muncesc si platesc taxe la greu). Si ii mai doare tare si de tarile falimentare, gen Grecia, adica UK nu mai doreste sa contribuie cu bani la salvari de genul acesta. Si multe altele.

Bineinteles, asta e doar parerea mea...

4. adi_28

adi_28 Member

Trophy Points:
    18
    Multumesc mult Sapanta si Viorel.
    Citesc Money week si ca niciodata in ultimele doua editii numai de asta au vorbit.
    Deja ma gandeam la ce zona in Bucuresti sa ma mut :)

Dar cred ca exgerez un pic.

Va multumesc pentru raspunsuri,

Sa fie o seara frumoasa.

Adi

5. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Asa e, vai de capul lor cum o duc elvetienii de cand cu francul puternic.
    Si desigur, chiar si inainte de asta.

6. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    in general nimic nu este pur intamplator, mai ales in chestiunile importante.
    intai s-au transmis catre UE cele 4 obiective, s-a discutat cu tarile membre (in general pt gasit sprijin)...

azi a venit la BBC un membru al guvernului sa mai spuna cum vine treaba samd
    IDS 'upbeat' about EU benefits deal https://t.co/guP6VOciTo
    IDS: EU countries want to stop migrants 'popping' around for benefits http://dailym.ai/1TtSZRY

iar momentul pare destul de bun de discutii si negocieri, ca doar si nemtii au dorintele lor samd -da-da-
    Germany sees EU border guards stepping in for crises http://www.reuters.com/article/us-europ ... =worldNews

7. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
  8. adi_28

adi_28 Member

Trophy Points:
    18
    Intrebati si voi aici:

https://email.number10.gov.uk/

Pe mine m a refuzat ca nu accepta adresa mea de email (Please enter a valid email address)
    probabil ca e de yahoo.

Sa avem un weekend de poveste -limba-

9. posey

posey Member

Trophy Points:
    8
    Cine Dzeu stie ce o sa se intample in cazul in care UK iese din EU? :)

Avand in vedere frecventa cu care UK schimba legile ref la imigranti, cetatenie, etc oricum e o idee buna sa va asigurati ca puteti ramane si munci aici timp indelungat, in caz ca va doriti... asta chiar si fara 'amenintarile' cu iesirea din UE. Asa ca, daca va calificati pentru obtinerea rezidentei permanente si/sau a cetateniei, go for it.

10. adi_28

adi_28 Member

Trophy Points:
    18
    Inainte de a aplica vreau sa stiu daca vreau sa aplic. Un calcul simplu imi arata ca pot sa am chestiile pe care mi le doresc in Bucuresti, e.g. casa ,masina noua si mica mea afacere. In Londra probabil mai am nevoie de vreo 10 vieti ca sa imi realizez astea.
    Am 35 si nu vreau sa muncesc 12 ore pe zi ca sa platesc un mortgage si sa stau stressat pana la varsta de 70 de ani.
    Asta nu inseamna ca in Ro e lapte si miere, dar este posibil sa fiu mai linistit, si chiar sa am viata. Imi amintesc cum la sfarsitul zilei ieseam cu prietenii mei la bere. Aici trebuie sa ma grabesc acasa ca altfel nu ma mai trezesc la 5 sa plec la munca. Tot timpul se duce la munca si pe drum.

Ultimele stiri:
    Sambata, dupa ce n-am reusit sa scriu online, i-am scris o scrisoare prim ministrului englez unde am intrebat daca trebuie sa ies din UK daca ei vor afara din EU.
    Nu am primit nimic deocamdata.

Va voi tine la curent daca primesc vreun raspuns.

Multumesc.
    O seara frumoasa.

Adi

11. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Trebuia să-i scrii MP-ului tău.

Sent from my iPhone using Tapatalk

12. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    cunosc oameni care s-au intors, cunosc oameni care abia au venit.
    e o chestiune personala pt fiecare

discutiile sunt inca incipiente (Sursele de pe Downing Street au confirmat ca o intelegere finala n-ar putea fi incheiata pana in februarie anul viitor.) dar negocierile vor fi dificile si multi pasi de urmat in cazul in care nu se ajunge la intelegere / la referendum se voteaza iesirea / trebuie date legi samd
    http://www.hotnews.ro/stiri-internation ... news.ro%29

o chestiune foarte clara aparuta legat de Grecia in principal e ca nu exista decat mecanismele si conceptele de aderare la UE, nu si cele de iesire.

chestiile de gen circulat fara viza / drept de munca sunt cele mai simplu de rezolvat, sunt multe alte lucruri mult mai complicate care tin de legislatie, reglementari, bugete samd.

13. adi_28

adi_28 Member

Trophy Points:
    18
    Multumesc Sapanta.

Am primit raspuns la scrisoare.
    Au zis ca mi-au transmis scrisoarea mai departe la the Foreign and Commonwealth Office.

Cool. Intr-o saptamana am raspuns de la cabinetul primului ministru. Nu e rau deloc.

Va tin la curent.

Adi

14. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Uneori îmi pare tare rău ca nu e permis trolatul la nivel înalt.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share This Page