11.8 C
London
Thursday, September 19, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

CV-uri pentru cei interesati

Discussion in 'EMPLOYMENT' started by Lancelot, Nov 24, 2011.

1. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0
    Se pare ca exista o neintelegere aici... eu vorbesc despre CV-urile pe care le depui pentru un post specificat intr-un anunt. Daca postul este, sa spunem, "Sales Executive" si tu pui acolo "Receptionist"... nu prea e bine, nu?

Aici nu se practica "sportul" de a lasa CV-uri. Poti sa le lasi, dar nu te contacteaza nimeni niciodata.

Vad ca esti inca in Romania. Cand vii aici, capeti mai multa experienta, mai vorbim... Cheers!

PS: Aici nu se da cu subsemnatul. Asta este o inventie a statului de tip politienesc, iar UK nu e asa.

2. Traveler

Traveler New Member

Trophy Points:
    0
    Hop si eu cu o parere -dans- Din ce am observat eu (cel putin in cazul meu) angajatorii nu prea se uita pe CV la pareri personale, teluri in viata etc... ei cauta cateva cuvinte cheie care sa corespunda cerintelor lor (chestia asta mi-a povestit-o un prieten care e recruter in Australia) si din acest motiv de multe ori nu pierd mai mult de 2-3 minute pe un CV mai ales daca au o "gramada" de CV-uri... apoi vine telefonul unde te va intreba lucrurile ce corespund cu cerintele lor sa vada ca nu ai scris aiurea si abia la interviul "face to face" se intra in detalii mai personale precum cele pe care pune accent Lancelot.
    Dar intaresc si eu faza ca un CV nu trebuie sa aibe mai mult de 2-3 pagini.
    In concluzie un CV ar trebui putin "personalizat" ot fiecare job la care aplicam si sa facem in asa fel incat sa iasa in evidenta ca stim ceea ce se cere in job-ul pt care aplicam.
    Succese -thumbsup-

3. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
    Am vazut pe alt subiect ca ti-a fost relativ usor sa iei o munca. As zice ori ca ai o specializare cautata or ca ai fost norocos. Felicitari!

Sunt de acord ca foarte multe tipuri de CV sunt la fel de bune, si ca al meu poate avea erori in ochi altora. Al tau insa are cateva capitale, care as recomanda sa nu fie folosite.

1.Date of Birth - nu o treceti pe CV, decat daca aplicati la munci care au exceptie de la regula si trebuie sa demonstrati ca va incadrati in cerinte. Pana la urma va f ales (teoretic) cel care li se pare ca o sa completeze colectivul cel mai bine.

2. Desired Position - nu are nici un sens, se presupune ca tu trimiti CV-ul pentru un job anume. Daca aplici prin email o sa specifici undeva pentru ce trimiti CV si aici intervine acea scrisoare de intentie care voua nu va place, dar care poate sa fie in multe forme. De fapt e o introducere a CV-ul tau. Nu e importanta dar poate sa conteze.

3. Previous position - de ce mai ai si asta daca mai jos enumeri Employment History? E confuz si CV trebuie sa fie cat mai concis

4. Trebuie mai multa consistenta. Ex incepi sa povesti despre munca pe care o vrei si ce ai facut ultima data, apoi treci la cursuri/calificari, dupa care te intorci la alte job-uri avute. Transnformi CV intr-un rebus

5.Work permit - aici as zice din nou ca nu cazul sa scoti in evidenta ca tie(noua) ne trebuie work permit. In afara britanicilor tuturor le trebuie. Iar 99% din job-ri deja specifica ca trebuie sa ai drept de munca cand aplici pe pozitie, deci ei se astepta sa-l ai.

6. Semnatura si Data - absolut inutile pe un CV. Din ce am vazut eu tu de fapt combine scrisoare de intentie cu CV-ul, dar nu e o idee buna

Acum te rog sa ma scuzi ca m-am legat de CV tau. Nu e personal, te respect pentru ca ai oferit informatii personale, doar am vrut sa atrag si altora atentia asupra unor lucruri ce pot conta sau a impresiei create. Asa invatam unii de la altii!

4. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Plecînd de la faptul că am primit în medie cam 1 telefoan pe zi, cred că le-a plăcut CV-ul meu :)

1. Știu că e legea aia contra discriminării pe criterii de vîrstă. Pe de altă parte știu și ce înseamnă surpriza angajatorului care se așteaptă să vină cineva de 25 de ani și să apară unul/una de 50. Thanks, but no thanks.

2. Teoretic da. Practic am primit destule telefoane de genul: "Să înțeleg că sunteți în căutarea unui post de măturător șef. Da, avem cîțiva clienți interesați etc. etc."

3. Da, aș putea scoate Previous Position.

4. Nu chiar. La Employement History am zis pe unde am lucrat și ce am făcut: "Fabrica de curățenie - Făceam podeaua lună", la Qualifications: "Sunt expert în dat cu matura cu coadă de 1,5m cu păr de cal" ș.a.m.d. În felul ăsta potențialul angajator vede clar cam ce știu să fac. După umila mea părere, dintr-un CV trebuie să rezulte două lucruri: ce ai făcut pînă acum și ce știi să faci.

5. Cu excepția românilor și a bulgarilor, restul cetățenilor UE au drept de muncă în UK.

6. Data și semnătura, hmm, nu știu. Poate că data nu prea are ce căuta acolo. Semnătura însă, na, da o notă personală CV-ului. Adică nu l-am luat cu copy paste de pe cine știe ce site. :)

Stai liniștit, dacă nu voiam "criticat" CV-ul, nu mai postam aici.

5. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0
    Mufa,

Nu spunem ca ne critici. In general pe forum se poarta discutii constructive. Printre lucrurile pe care le-am invatat noi, cei care avem ceva experienta "de UK", este sa respectam opinia altora, deci inclusiv a ta.

Totusi, se vede clar - si nu mi-o lua in nume de rau - ca nu ai experienta "de UK". Ai grija... cand vii aici, trebuie sa fi mai umil si sa nu fii umflat in pene ca altfel s-ar putea sa iei un picior in fund de nu te vezi.

Bafta si... inca o data... nu mi-o lua in nume de rau... dar ai grija!

6. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Îmi poți explica, puțin, ce înseamnă acest "să fii mai umil"?

Mulțumesc.

7. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0
    Poate mi-ai creat doar mie impresia, dar daca ma intrebi pe mine apari ca o persoana care pare ca le stie pe toate, iar restul sunt zero-uri... o persoana care nu accepta sfaturi. Tipul acesta de romani nu au mari sanse sa se impuna aici.

8. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Sau poate nu m-am exprimat eu cum trebuie în postul anterior.

Hai să spunem că există o diferență destul de mare de la "a fi umil" la "umflat în pene" și din ce știu nu prea e bine să cădem dintr-o extremă în altă.

Așadar, vrei să-mi spui, te rog, ce înseamnă acel: "să fii umil"?

Mulțumesc

9. adelaide_

adelaide_ New Member

Trophy Points:
    0
    Nu vreau sa deschid un topic nou, asa ca postez aici, intrucat e oarecum legat de cv-uri: voi folositi linkedin? E de ajutor?
    Multumesc,

10. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Știu că mai sunt angajatori care-ți verifică profilul de Linkedin. Nu strică să-l ai pus la punct. În principiu merge folosit pentru referințe.

11. alexandru_leonte

alexandru_leonte New Member

Trophy Points:
    0
    ma poti ajuta cu cv ! dau o bere :D

12. AndreiIeseanul

AndreiIeseanul New Member

Trophy Points:
    0
    Lancelot,

Felicitari -bravo- pentru initiativa !

13. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0
    Nu vreau sa supar pe nimeni dar nu mai pot sa ofer acest serviciu gratuit. Am facut deja destul de multe si pur si simplu nu mai fac fata. Ii pot ajuta pe cei interesati in continuare dar contra cost. Daca este cineva interesat sa imi scrie un mesaj privat.

Multumesc pentru intelegere.

14. capdepanza

capdepanza New Member

Trophy Points:
    0
    @Lancelot: ai descoperit Word-ul?
    Ideea este ca nu exista un standard pentru CV. - Exista. Vezi pe site-ul Uniunii Europene. Europass se numeste

Locurile de munca si diplomele sau calificarile nu spun prea multe despre voi - Din ce stiu, angajatorii, in general pun pret pe educatia si background-ul pe care il are un posibil angajat.

Alegeti cuvinte cheie si infloriti in jurul lor. - de-asta ne merge vorba ca Romanii spun multe si fac putine, ca se promoveaza astfel de idei. In opinia mea cred ca e mai important ce stii sa faci decat ce nu stii sa faci. Consider ca e mai important sa "vinzi" un produs de calitate, nu cu un ambalaj frumos.

Nu inteleg de ce pleci de la premisa ca un inginer ar trebui sa presteze munci in locul unui brutar?!

In fond, salut intitiativa ta de-a nu mai oferi acest serviciu gratuit, pentru ca oricum era de slaba calitate. Mai mult, acum il oferi contra-cost, un mod de-a prosti un om pe bani cum sa prosteasca alt om sa-l ia in pravalia lui, ulterior sa-l dea afara in suturi.

De-asta s-a inventat www.google.com unde scrii "Cum completez un CV"; sunt suficiente site-uri de job-uri care-ti ofera tips&tricks despre cum sa te vinzi GRATIS!

Asadar, Lancelot, iti inteleg altruismul dar daca vrei sa faci un bizniz, fa-l cu simt de RESPONSABILITATE, pentru ca....(de-asta nu trebuie sa scrie unii in CV ca sunt romani).

Multumesc.

15. VinceDoug

VinceDoug New Member

Trophy Points:
    0
    Parerea mea, daca imi permiteti, este ca in UK nu se uita niciun angajator la tine decat daca ai work permit. Poti sa ai n-diplome, experienta si sa stii 2-3 limbi ca nu ai nicio sansa.
    Nu sunt chiar asa disperati sa treaca prin tot circul cu obtinerea unui permis de munca pt ceilalti zisi europeni cand pot angaja o mediocritate de-a lor.

16. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0
    Capdepanza,

Binteinteles ca exista multe posibilitati, inclusiv in Word (care sunt foarte slabe) si inclusiv "samples" pe internet. Vad ca tu esti inca in Romania, ti-as spune ca aici CV-urile "europene" nu au cautare. Am avut pe cineva care mi-a trimis unul asa si a fost foarte slab.

Am vazut la viata mea multe CV-uri facute si de romani si de englezi inclusiv pentru recrutare si unele nu imi spuneau nimic de persoana respectiva asa incat le-am aruncat in gunoi dupa 20 secunde.

Curios insa o chestie... de ce nu ai postat asta cand mi-am oferit serviciul gratis? -nervos-

PS: Nu este nici un business, stai tu linistit. Castig suficient cu serviciul pe care il am si sunt multumit. Dar pana una alta, inainte sa incepi sa lovesti in stanga si in dreapta, ia petrece tu mai mult timp pe forum si raspunde tu la mesajele mele private referitoare la contabilitate sau taxe sau la mesajele de pe forum... Sa vezi cum e.

17. crisa_lii

crisa_lii New Member

Trophy Points:
    0
    buna si eu sunt interesata ma poti ajuta?multumesc

18. ichim cosmin

ichim cosmin New Member

Trophy Points:
    0
    mai este valabila operatia pentru cv-uri 'bolnave' mersi mult

Share This Page