20.7 C
London
Thursday, September 19, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

CV-uri pentru cei interesati

Discussion in 'EMPLOYMENT' started by Lancelot, Nov 24, 2011.

1. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0
    Se spune ca un job se castiga sau se pierde in primele zece secunde ale interviului.

Dar pentru a ajunge acolo ai nevoie de un CV care sa arate in cel mai profesionist mod posibil.

Daca sunteti interesati va pot ajuta sa va imbunatatiti CV-ul. Trimiteti-mi un mesaj si va dau adresa de email unde sa imi trimiteti CV-ul asa cum arata el acum.

Serviciul este GRATUIT.

2. lorenzo

lorenzo New Member

Trophy Points:
    0
    Sunt interesat. Multumesc Lancelot!

3. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0
    Deja pot sa trag niste concluzii din CV-urile pe care le-am vazut pana acum... si sa fac cateva recomandari...

- Un CV nu trebuie sa aiba mai mult de doua pagini. Nu scrieti nici prea mare, nici prea mic. Nu folositi fonturi "funny".

- Trebuie sa fie scris in asa fel incat sa va recomande. Pai angajatorul petrece doua - trei minute cu CV-ul vostru in fata!

- Nu scrieti ca sunteti romani, cel putin nu in primele randuri. Personal consider ca asta are efect negativ si CV-ul ajunge in gunoi mai repede decat altele. Daca trebuie sa dati detalii despre situatia voastra, includeti asta la final, in sectiunea "Other Information". Cel putin CV-ul rezista mai mult pe masa si cine stie?

- Incepeti prin a scrie putin despre voi. Locurile de munca si diplomele sau calificarile nu spun prea multe despre voi. Trebuie sa spuneti de ce considerati ca meritati sa vi se ofere un interviu. Alegeti cuvinte cheie si infloriti in jurul lor. Spune-ti ce experienta aveti... de ex "Engineer with over ten years experience in design engineering" sau daca nu aveti experienta incercati sa va faceti cunoscute aptitudinile... de ex "Hard working, willing to learn from others"

- Nu uitati sa va creionati CV-ul pentru tipul de job pe care il vreti. Daca candidati la un job de camerista de exemplu, faptul ca scrieti de masterul vostru in CV va avea impact negativ pentru ca indiferent de planurile voastre, angajatorul se gandeste ca aplicati ca sa aveti un job pana gasiti altceva mai bun.

- Cand vorbiti despre locurile de munca, scrieti nu doar ce ati facut acolo ci mai ales ce ati realizat.

- Daca ati avut mai multe job-uri, nu trebuie sa le includeti pe toate ci doar pe cele relevante. Eventual, cele mai putin relevante le treceti pe o singura linie la "Other Working Experience"

- Nu uitati sa scrieti putin si despre hobby-urile voastre pentru ca angajatorii sunt interesati si de persoana sociala

- Daca va implicati mai mult decat altii in viata companiei, de ex. ati fost "Fire Marshall" sau "First Aider", scrieti asta. Sunt lucruri minore, dar care cantaresc enorm.

- Personal recomand urmatoarea structura la CV-uri:

- Name, Address, Contact details, Date of birth, Gender
    - Personal Statement including Main Areas of Expertise
    - Relevant Professional Experience (incepeti cu cel mai recent job prima data, includeti ce ati facut si terminati prin a lista macar doua realizari)
    - Other Professional Experience (doar titlul job-ului, organizatia unde ati lucrat si perioada)
    - Academic Qualifications
    - Work Related Courses
    - Hobbies
    - Other Information (aici includeti "References available by request". Nu includeti referinte in CV-uri, dar aveti detaliile de contact pregatite).

Succes!

4. bursucel

bursucel New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare, mai ai timp si chef de inca un CV de reparat? Daca da, cum fac? Daca nu, nici o suparare. -thumbsup-

5. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
    @lancelot, felicitari pentru idee
    As avea de facut doar o completare la recomandarile tale. Datele personale nu se recomanada a fi trecute pe CV (data nasterii, genul, cetatenia). Acestea sunt informatii care pot conduce la decizii discriminatorii si in afara de cazul in care firma detine exceptie de la regula nici nu are voie sa le ceara sau sa pomeneasca ceva de ele in decizia finala.

6. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0
    Da, ai dreptate. Am mai auzit si pe altii spunand asta. Totusi daca vor pot deduce varsta nu? Iar numele (mai ales daca e nume britanic) poate sugera sexul.

Ideea este ca nu exista un standard pentru CV.

Cat despre discriminare... faza cum ca angajatorii nu discrimineaza sunt povesti...

7. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
    Si eu te aprob in tot ce ai spus mai sus. Iar in povesti cu zane nu mai credem niciunul de mult,insa ....... de ce sa-ti arunci o sansa pe fereastra daca o ai (pararea mea).
    De cativa ani fac parte din comisiile de interviu, in domeniu meu bineinteles, si garantez ca daca unul singur e ingust la minte te discrimineaza si dupa accent(fara sa recunoasca bineinteles), dar macar asta nu au cum sa o afle pana nu te aud si atunci deja lista lor de obtiuni te include si pe "tine".
    Dar ca o paranteza, in Rom este totul corect? Nici pe departe as zice eu. Cineva zicea prin forumul asta pe undeva ca romanii stiu sa lupte, de ce sa nu folosim toate "armele"?
    Multa bafta tuturor si daca esti super solicitat pot ajuta si eu.

8. MariusT

MariusT New Member

Trophy Points:
    0
    Salut ma numesc Marius si sunt interesat

9. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0
    Trimite-mi un mesaj. Nu refuz pe nimeni. Totusi sunt deja vreo trei persoane in fata ta deja si nu voi mai putea lurcra pana dupa 10 decembrie pentru ca am inchiderea de luna la servici si apoi un examen.

10. MariusT

MariusT New Member

Trophy Points:
    0
    salut imi pare rau ca nu am raspuns pina acum dar nu am avut internet adresa mea este wwmarius@yahoo.com
    [attachment]CV.rtf[/attachment]
    Multumesc mult.

11. MariusT

MariusT New Member

Trophy Points:
    0
    ciudat nu ma lasa sa trimit cv-ul

P

12. MariusT

MariusT New Member

Trophy Points:
    0
    Spune-mi te rog unde sa trimit cv-ul da-mi o adresa de e-mail te rog merci

13. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Asta ține de scrisoarea de intenție, nu de CV.

14. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
    Eu sunt de accord cu Lancelot. La inceputul fiecarui CV da frumos sa ai o introducere.

Uite template-ul de la CV meu, sper sa va fie de folos si bineinteles ca nu e singurul stil ( e vorba de gusturi pana la urma!)

15. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0
    Din propria experienta iti pot spune ca aici NU se citesc scrisorile de intentie.

16. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Părerea mea e că scrisoarea de intenție e o tîmpenie sinistră. Adică nu știu ce om normal la cap și-ar dori să citească treburi de genul: "Sunt sigur că firma dvs îmi va oferi niște condiții minunate, că e un mediu superb și abia aștept să fiu sclav pe plantație cel puțin 10 ore pe zi, că mă voi dedica trup și suflet etc. etc." :D

17. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0
    Corect. Tocmai de aceea trebuie sa scrii ceva despre tine in CV. Personal nu as merge pe "Objective" pentru ca pe angajatori nu ii intereaza doar obiectivele tale ci ceea ce poti tu face pentru ei, as merge pe "Profile" sau "Personal Statement".

Cat despre "conditii bune de lucru" asta e o chestie romaneasca. Aici foarte rar gasesti anunturi care sa scrie asta. Pai pe mie ma doare'n paispe ca am calculator cu Windows XP sau Windows 7, ca am mobilier nou sau de douazeci de ani. Salarul si posibilitatile de avansare sunt ceea ce conteaza.

18. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Nu știu ce să zic. CV-ul meu arăta cam așa:

Contact details:
    Date of birth:
    Desired Position:
    Previous position:
    Education:
    Training and Courses:
    Employment History:
    Qualifications:
    Skills:
    Work permit:
    Signature:
    Date:

Poate că pe tine te doare în 14 de condiții de lucru, dar na, eu sunt puțin mai eficient dacă am monitor de 21 decît de 15. Asta ca să dau un exemplu banal.

19. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0
    Mufa,

Nu exista CV-uri standard, dar niciodata nu am auzit sa pui "Desired Position" si sa semnezi sau sa pui data pe CV. Poate in Romania, dar nu aici in UK.

Daca vrei monitor mai mare... se poate aranja, vorbesti cu HR si IT. Aici angajatii nu sunt vazuti ca si sclavi.

20. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Lancelot

Și de unde ar trebuie să știe angajatorul ce doresc eu să fac la el în ogradă?

Share This Page