3 C
London
Thursday, April 15, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Cursuri pentru a obtine dreptul de a lucra

Discussion in 'EMPLOYMENT' started by Anisaz, Sep 20, 2012.

1. Anisaz

Anisaz New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua,

Tocmai am terminat un masterat in domeniul afacerilor si vreau sa imi incerc norocul si in UK, desi am auzit ca e cam dificila situatia pe piata muncii. Am citit ghidurile de pe site, dar mai am cateva intrebari mai specifice.

Ca imagine generala, situatia mea e urmatoarea:
    - cam un an de munca in Romania, in vanzari;
    - Master of Business Economics (Nu MBA) la o universitate belgiana cam de top 20 european (nu stiu cat conteaza asta, dar here we go).

Planul meu pentru inceput, luand in considerare ce am citit in ghiduri, e urmatorul:
    - Sa obtin dreptul de a lucra part time, inscriindu-ma la un curs;
    - Sa caut sa ma intretin gasind ceva de lucru, orice;
    - Sa imi caut in continuare de lucru in domeniul meu.

Credeti ca e plauzibil?

In afara de asta, mai am cateva intrebari:
    1. Cam cat dureaza sa obtii dreptul de munca part-time inscriindu-te la un curs?
    2. E mai bine sa am deja dreptul de munca atunci cand candidez (sa fiu deja inscris la un curs)? Sau pot candida si inainte sa ma inscriu si sa contez ca angajatorul va avea rabdare?
    3. Daca pot candida inainte de inscriere, credeti ca e recomandat sa fiu deja in Anglia atunci cand candidez pentru slujbe? Sau e acceptabil pentru angajatori sa candidez cu 2-3 saptamani inainte sa ajung acolo?
    4. Stiti unde as putea cauta cursuri care sa imi ofere dreptul de munca? Ma intereseaza doar acest drept, deci vreau ceva cat mai ieftin si care sa imi ocupe cat mai putin timp.

Va multumesc anticipat!

Share This Page